Pred/ŠkolákStredná škola - ako na ňu

Kam na stredné športové školy

 Zuzana Śpačková   03.02.2015   0

Športový talent možno rozvíjať aj v rámci štúdia na strednej športovej školy či gymnáziu. Záujemca o tento typ školy musí podať prihlášku do 20. februára riaditeľovi svojej ZŠ a absolvovať talentové skúšky, ktoré sa uskutočnia medzi 25. marcom a 15. aprílom. Kritériá na prijatie a konkrétne termíny talentoviek už riaditelia škôl zverejnili.

zdroj: športové gymnázium Tr. Teplice

Hodnotiace kritériá testov sú rôzne pre jednotlivé športy, v závislosti od veku uchádzača a špecifických požiadaviek športového odvetvia.

Kritériá talentových skúšok na športové školy 

 • Vyhovujúci prospech, dávajúci predpoklady pre zvládnutie gymnaziálneho štúdia.
 • Dobrý zdravotný stav. Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na športovú činnosť potvrdenú od príslušného lekára (postačuje potvrdenie od obvodného lekára) musí byť súčasť prihlášky.
 • Športová časť talentových skúšok a psychologický test zase zisťuje predpoklady pre vrcholový šport.

Potvrdenia o úspešnosti v športových súťažiach

Ak je uchádzač o štúdium členom reprezentačných družstiev Slovenskej republiky vo svojom športovom odvetví, treba priniesť aj potvrdenie. V prípade, že ide aj o medailistu z majstrovstiev SR, treba predložiť aj fotokópiu diplomu alebo potvrdenie klubu o súťaži, ktorej sa zúčastňuje (v individuálnych alebo v kolektívnych športoch).

Potvrdenie, resp. fotokópie diplomov je potrebné predložiť najneskôr pri prezentácii pred prijímacími skúškami.

Po talentovkách 

 • Zoznam prijatých uchádzačov po vyhodnotení prijímacích skúšok zverejní riaditeľ školy na výveske školy do 3 dní podľa §66 ods. 5 a 7 zákona 245/2008.
 • Uchádzačovi, ktorý bol prijatý na štúdium, oznámi škola termín, miesto a spôsob zápisu na štúdium spolu s doručením rozhodnutia o prijatí.
 • Žiakovi, ktorý sa zo závažných dôvodov nemôže zúčastniť na talentovej skúške v riadnom termíne, určí riaditeľ školy náhradný termín najneskôr však v poslednom týždni augusta.
zdroj: Športové gymnázium Trenčín

Aké vzdelanie žiak získava na športovej škole

Cieľom výchovy a vzdelávania na športových školách (4-ročné, 8-ročné štúdium) so zameraním na šport je rozvíjať mimoriadne nadanie a talent žiakov v oblasti športu. Žiak získava úplné všeobecné vzdelanie s maturitnou skúškou a prípravu na štúdium na vysokých školách. Záväzným dokumentom je Štátny vzdelávací program pre gymnáziá v Slovenskej republike, ISCED 3A - vyššie sekundárne vzdelávanie.

Kam po skončení športovej školy: 

 • študovať na ktoromkoľvek type a zameraní vysokej školy,
 • vzhľadom na športové zameranie, študovať najmä na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského  so špecializáciou na trénerstvo, manažment v aplikácii na TV a šport, regeneráciu a učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov,
 • absolvovať akúkoľvek formu pomaturitného a bakalárskeho štúdia alebo zahraničné športové školy a akadémie,
 • vykonávať kariéru profesionálneho športovca, trénera, telovýchovného a športového pracovníka, rozhodcu, rehabilitačno-regeneračného pracovníka. 

Prehľad o možnostiach štúdia na športových školách v školskom roku 2015/2016 a zameranie škôl 

 • Športové gymnázium, Ostredková 10, Bratislava (zápasenie, atletika, džudo, plávanie, športová gymnastika, volejbal)
 • Súkromné športové gymnázium Gaudeamus, Dudvážska 6, Bratislava (všestranné, florbal)
 • Súkromné gymnázium Mercury, Zadunajská cesta 27, Bratislava (golf)
 • Súkromná športová stredná odborná škola, M. C. Sklodowskej 1, Bratislava (všestranné)
 • Súkromné gymnázium, Svätoplukova 38, Bernolákovo (všestranné)
 • Športové gymnázium Jozefa Herdu, Jána Bottu 31, Trnava (atletika, plávanie, džudo, športová gymnastika, tenis, športová streľba, krasokorčuľovanie, karate, jazdectvo, cyklistika)
 • Športové gymnázium s vyučovacím jazykom maďarským, Nám. Sv. Štefana 1533/3, Dunajská Streda (všestranné)
 • Športové gymnázium, Staničná 6, Trenčín (všestranné)
 • Súkromné športové gymnázium, Sídlisko SNP 6, Trenčianske Teplice (tenis, futbal - aj ženy, stolný tenis)
 • Spojená škola - Športové gymnázium, Slančíkovej 2, Nitra (plávanie, moderná gymnastika, atletika, stolný tenis, karate, krasokorčuľovanie, športový aerobik, hádzaná – dievčatá, volejbal, basketbal, florbal, hokej, futbal)
 • Spojená škola - Športové gymnázium, Rosinská cesta 4, Žilina (všestranné)
 • Športové gymnázium, Trieda SNP 54, Banská Bystrica (všestranné)
 • Súkromné gymnázium Železiarne Podbrezová, ulica Družby 554/64, Podbrezová (všestranné)
 • Súkromné gymnázium, Kalinčiakova 87, Zvolen (všestranné)
 • Súkromné športové gymnázium ELBA, Smetanova 2, Prešov (všestranné)
 • Športové gymnázium, Trieda SNP 104, Košice (všestranné)
 • Súkromné športové gymnázium, Užhorodská 39, Košice (futbal, florbal, tenis, basketbal, vodné lyžovanie, lyžovanie)
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?