Pred/ŠkolákStredná škola - ako na ňu

Kam na stredné športové školy

 Zuzana Śpačková   03.02.2015   0

Športový talent možno rozvíjať aj v rámci štúdia na strednej športovej školy či gymnáziu. Záujemca o tento typ školy musí podať prihlášku do 20. februára riaditeľovi svojej ZŠ a absolvovať talentové skúšky, ktoré sa uskutočnia medzi 25. marcom a 15. aprílom. Kritériá na prijatie a konkrétne termíny talentoviek už riaditelia škôl zverejnili.

zdroj: športové gymnázium Tr. Teplice

Hodnotiace kritériá testov sú rôzne pre jednotlivé športy, v závislosti od veku uchádzača a špecifických požiadaviek športového odvetvia.

Kritériá talentových skúšok na športové školy 

 • Vyhovujúci prospech, dávajúci predpoklady pre zvládnutie gymnaziálneho štúdia.
 • Dobrý zdravotný stav. Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na športovú činnosť potvrdenú od príslušného lekára (postačuje potvrdenie od obvodného lekára) musí byť súčasť prihlášky.
 • Športová časť talentových skúšok a psychologický test zase zisťuje predpoklady pre vrcholový šport.

Potvrdenia o úspešnosti v športových súťažiach

Ak je uchádzač o štúdium členom reprezentačných družstiev Slovenskej republiky vo svojom športovom odvetví, treba priniesť aj potvrdenie. V prípade, že ide aj o medailistu z majstrovstiev SR, treba predložiť aj fotokópiu diplomu alebo potvrdenie klubu o súťaži, ktorej sa zúčastňuje (v individuálnych alebo v kolektívnych športoch).

Potvrdenie, resp. fotokópie diplomov je potrebné predložiť najneskôr pri prezentácii pred prijímacími skúškami.

Po talentovkách 

 • Zoznam prijatých uchádzačov po vyhodnotení prijímacích skúšok zverejní riaditeľ školy na výveske školy do 3 dní podľa §66 ods. 5 a 7 zákona 245/2008.
 • Uchádzačovi, ktorý bol prijatý na štúdium, oznámi škola termín, miesto a spôsob zápisu na štúdium spolu s doručením rozhodnutia o prijatí.
 • Žiakovi, ktorý sa zo závažných dôvodov nemôže zúčastniť na talentovej skúške v riadnom termíne, určí riaditeľ školy náhradný termín najneskôr však v poslednom týždni augusta.
zdroj: Športové gymnázium Trenčín

Aké vzdelanie žiak získava na športovej škole

Cieľom výchovy a vzdelávania na športových školách (4-ročné, 8-ročné štúdium) so zameraním na šport je rozvíjať mimoriadne nadanie a talent žiakov v oblasti športu. Žiak získava úplné všeobecné vzdelanie s maturitnou skúškou a prípravu na štúdium na vysokých školách. Záväzným dokumentom je Štátny vzdelávací program pre gymnáziá v Slovenskej republike, ISCED 3A - vyššie sekundárne vzdelávanie.

Kam po skončení športovej školy: 

 • študovať na ktoromkoľvek type a zameraní vysokej školy,
 • vzhľadom na športové zameranie, študovať najmä na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského  so špecializáciou na trénerstvo, manažment v aplikácii na TV a šport, regeneráciu a učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov,
 • absolvovať akúkoľvek formu pomaturitného a bakalárskeho štúdia alebo zahraničné športové školy a akadémie,
 • vykonávať kariéru profesionálneho športovca, trénera, telovýchovného a športového pracovníka, rozhodcu, rehabilitačno-regeneračného pracovníka. 

Prehľad o možnostiach štúdia na športových školách v školskom roku 2015/2016 a zameranie škôl 

 • Športové gymnázium, Ostredková 10, Bratislava (zápasenie, atletika, džudo, plávanie, športová gymnastika, volejbal)
 • Súkromné športové gymnázium Gaudeamus, Dudvážska 6, Bratislava (všestranné, florbal)
 • Súkromné gymnázium Mercury, Zadunajská cesta 27, Bratislava (golf)
 • Súkromná športová stredná odborná škola, M. C. Sklodowskej 1, Bratislava (všestranné)
 • Súkromné gymnázium, Svätoplukova 38, Bernolákovo (všestranné)
 • Športové gymnázium Jozefa Herdu, Jána Bottu 31, Trnava (atletika, plávanie, džudo, športová gymnastika, tenis, športová streľba, krasokorčuľovanie, karate, jazdectvo, cyklistika)
 • Športové gymnázium s vyučovacím jazykom maďarským, Nám. Sv. Štefana 1533/3, Dunajská Streda (všestranné)
 • Športové gymnázium, Staničná 6, Trenčín (všestranné)
 • Súkromné športové gymnázium, Sídlisko SNP 6, Trenčianske Teplice (tenis, futbal - aj ženy, stolný tenis)
 • Spojená škola - Športové gymnázium, Slančíkovej 2, Nitra (plávanie, moderná gymnastika, atletika, stolný tenis, karate, krasokorčuľovanie, športový aerobik, hádzaná – dievčatá, volejbal, basketbal, florbal, hokej, futbal)
 • Spojená škola - Športové gymnázium, Rosinská cesta 4, Žilina (všestranné)
 • Športové gymnázium, Trieda SNP 54, Banská Bystrica (všestranné)
 • Súkromné gymnázium Železiarne Podbrezová, ulica Družby 554/64, Podbrezová (všestranné)
 • Súkromné gymnázium, Kalinčiakova 87, Zvolen (všestranné)
 • Súkromné športové gymnázium ELBA, Smetanova 2, Prešov (všestranné)
 • Športové gymnázium, Trieda SNP 104, Košice (všestranné)
 • Súkromné športové gymnázium, Užhorodská 39, Košice (futbal, florbal, tenis, basketbal, vodné lyžovanie, lyžovanie)
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Gynekológ varuje: Nedostatok horčíka v tehotenstve zvyšuje riziko astmy a ekzému u detí
12.07.2019   0
Nedostatok horčíka môžeme mať z viacerých príčin. Samé si ho spôsobujeme rôznymi diétami, jednostrannou stravou či konzumáciou polotovarov. Hnačky a zvracanie ho zase nadmerne vylúčia. V prípade tehotnosti však jeho potreba značne narastá.
Ako liečiť opuchy nôh v tehotenstve - babské rady
09.07.2019   0
Zábal na nohy môžete aplikovať pred spaním, ale pokojne aj počas noci. Pomôže najmä v dňoch, keď teplomer aj vo večerných hodinách ukazuje tridsať stupňov. Na zábal vyskúšajte ľanovú utierku, mäkký uterák či bavlnenú plienku. Zmiešajte teplú vodu a ocot v pomere 1:1 a namočte doňho napríklad osušku. Omotajte ju okolo chodidiel. Nohy si vyložte na zrolovanú prikrývku a nechajte odpočívať.
Tehotná na festivale?
05.07.2019   4
Je festival zábava, ktorú si musíte v tehotenstve zakázať? Ako na bábätko vplýva hlasný zvuk, ako v tehotenstve zvládať vysoké teploty, zníženú hygienu a iné festivalové špecifika? Skúsili ste?
babetko
Ako si poradiť s detskou kolikou? Vyskúšajte kvapky
15.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
O pokryteckom kojení
11.07.2019   27
Akoby nás mátala revolta voči generácii našich mám, ktoré sa hádam rad radom kolektívne dohodli, že už po troch mesiacoch majú „málo“ mlieka, „slabé“ je a pochabo nám zapchali ústa fľašou, z ktorej len tak tieklo sunarom ako potokom.
Nerob z toho vedu!
08.07.2019   1
Nerob z toho vedu - vraví mi muž, keď sa do preplneného kufra snažím napchať ďalšiu náhradnú vrstu oblečenia. Nerob z toho vedu - vraví, keď pred odchodom zúfalo hľadám plyšového krtka. Nesúhlasím, prežiť cestu na dovolenku je naozajstná veda.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.