ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákStredná škola - ako na ňu

Ako zvládnuť posledné dni učenia pred maturitou či prijímačkami?

 Klára Grafová   08.05.2018   0

Alebo aj pred skúškami iného typu ... Akože by som vám mohla pojednať z vlastnej skúsenosti, pretože ma práve to učenie veľmi „bolí“ a ide mi pomerne ťažko. Predsa len moja šedá hmota mozgová nie je už najmladšia ...

Shutterstock

 

Ak teda sedíte zavalený knihami a skriptami, na ktoré ste nemali posledného polroka pomyslenie a hráte preteky s časom, musíte pochopiť, že učiť sa 12 hodín denne nejde, nie je to efektívne a zrejme to nevydržíte.

Našla som ale niekoľko tipov, ktoré mi prídu fajn a tak ponúkam v tejto sumarizácii. Akousi pointou je, že by sme sa nemali zamerať na to AKO DLHO SA UČÍME, ale AKO VEĽA sa naučíme.

Malá porcia na jedno posedenie

Každý deň sa naučte menšie množstvá učiva. Ak chcete stihnúť všetko, čomu ste sa ešte nevenovali, všetky kapitoly, všetky knihy, pravdepodobne si z toho budete v deň skúšky pamätať veľmi málo.

Neučte sa dlhšie než dve hodiny vkuse

Optimálny čas kontinuálneho štúdia sú 2 hodiny. Každá dvojhodinka by ešte mohla byť rozdelená na 25 minútové bloky s nasledujúcou 5 minútovou prestávkou. Ak vám viac vyhovuje učiť sa súvisle dlhší čas, dajte si po 2 hodinách aspoň 20 minútovú pauzu.

Shutterstock

Doprajte vášmu mozgu skutočný oddych

Keď máte prestávku, nevenujte sa ničomu, čo nejako súvisí so skúškou. Ak sa počas prestávky venujete konzultovaniu nejakej témy s vašim spolužiakom alebo počas nej plánujete, čo ďalšie sa budete učiť, Váš mozog v skutočnosti neoddychuje. Potom ďalší čas učenia sa bude menej efektívny.

Zamerajte sa na najdôležitejšie materiály

Študijný materiál môžeme rozdeliť na kľúčový a akýsi doplnkový. Najdôležitejšie informácie (napr. princípy, zásady, grafy, teória) a menej dôležité informácie (napr. príklady, ilustrácie). Cca 80% otázok na skúškach sa týka kľúčových informácií. Sústreďte sa teda na ne.

Striedajte predmety/zamerania

Predtým, než si pripravíte denný plán učenia sa, mali by ste si uvedomiť, že predmety, ktoré sa učíme, by sme mohli rozdeliť do troch kategórií: 

  • Tie, ktoré sú závislé na pamäti – napr. biológia, dejepis, geografia,
  • Tie, ktoré sú zamerané na riešenie problémov – napr. matematika, fyzika,
  • Tie, ktoré sú založené na interpretácií – napr. literatúra, jazyky.

Pre efektívne učenie by ste mali medzi predmetmi striedať, nenaplánovať si napr. na celý deň len slovenčinu alebo len matematiku.

Shutterstock

Učte sa a píšte

Pri čítaní učiva pomôže ak si zvýrazňovačom označíte podstatné fakty. Ale ak si na blok papiera vypíšete tieto najdôležitejšie oporné body, pomáha to ešte viac udržať v pamäti tieto informácie. Najlepšie, ak si ich k tomu hovoríte nahlas.

Pre ľahšie zapamätanie použite vizuálne nápovedy

Polepte si po byte, izbe malé papieriky, na ktoré si označíte dôležité dátumy, poučky, informácie, ktoré sa vám ťažko učia. Ak ich budete mať stále na očiach, mali by ste ich ľahšie zapamätať. Robte si poznámky na malé karty. Tie si potom môžete nosiť so sebou a opakovať si napr. v MHD.

Opakujte posledných 24 hodín

Informácie, ktoré ste sa naučili, by ste mali v posledných 24 hodinách pred skúškou (možno posledné 2 dni) rekapitulovať, zopakovať a posilniť tak ich ukotvenie v pamäti. Vedci hovoria, že inak stratíte asi 80% informácií, ktoré ste sa naučili. 

Mohlo by vás zaujímať: 15 tipov pre deti s poruchou pozornosti

Pred skúškou sa dobre vyspite

Veľa študentov noc pred skúškou ponocuje, v snahe zopakovať a doučiť sa posledné veci. Spánok je však tým blahodarným prostriedkom, ktorý informácie, ktoré sme počas učenia sa uložili do našej krátkodobej pamäte, presunie do pamäte dlhodobej.

Pre mozog je potrebné, aby aj počas prípravy na skúšku oddychoval, v noci 7-8 hodín.

Takže, kašlite na stres a urobte najlepšie, ako v tejto chvíli viete. A verme, že všetky skúšky dobre dopadnú!

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   1
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.