Pred/ŠkolákStredná škola - ako na ňu

Ako zvládnuť posledné dni učenia pred maturitou či prijímačkami?

 Klára Grafová   08.05.2018   0

Ak  sedíte zavalený knihami a skriptami, na ktoré ste nemali posledného polroka pomyslenie a hráte preteky s časom, musíte pochopiť, že učiť sa 12 hodín denne nejde, nie je to efektívne a zrejme to nevydržíte.

Shutterstock

 

Našla som ale niekoľko tipov, ktoré mi prídu fajn a tak ponúkam v tejto sumarizácii. Akousi pointou je, že by sme sa nemali zamerať na to AKO DLHO SA UČÍME, ale AKO VEĽA sa naučíme.

Malá porcia na jedno posedenie

Každý deň sa naučte menšie množstvá učiva. Ak chcete stihnúť všetko, čomu ste sa ešte nevenovali, všetky kapitoly, všetky knihy, pravdepodobne si z toho budete v deň skúšky pamätať veľmi málo.

Neučte sa dlhšie než dve hodiny vkuse

Optimálny čas kontinuálneho štúdia sú 2 hodiny. Každá dvojhodinka by ešte mohla byť rozdelená na 25 minútové bloky s nasledujúcou 5 minútovou prestávkou. Ak vám viac vyhovuje učiť sa súvisle dlhší čas, dajte si po 2 hodinách aspoň 20 minútovú pauzu.

Shutterstock

Doprajte vášmu mozgu skutočný oddych

Keď máte prestávku, nevenujte sa ničomu, čo nejako súvisí so skúškou. Ak sa počas prestávky venujete konzultovaniu nejakej témy s vašim spolužiakom alebo počas nej plánujete, čo ďalšie sa budete učiť, Váš mozog v skutočnosti neoddychuje. Potom ďalší čas učenia sa bude menej efektívny.

Zamerajte sa na najdôležitejšie materiály

Študijný materiál môžeme rozdeliť na kľúčový a akýsi doplnkový. Najdôležitejšie informácie (napr. princípy, zásady, grafy, teória) a menej dôležité informácie (napr. príklady, ilustrácie). Cca 80% otázok na skúškach sa týka kľúčových informácií. Sústreďte sa teda na ne.

Striedajte predmety/zamerania

Predtým, než si pripravíte denný plán učenia sa, mali by ste si uvedomiť, že predmety, ktoré sa učíme, by sme mohli rozdeliť do troch kategórií: 

  • Tie, ktoré sú závislé na pamäti – napr. biológia, dejepis, geografia,
  • Tie, ktoré sú zamerané na riešenie problémov – napr. matematika, fyzika,
  • Tie, ktoré sú založené na interpretácií – napr. literatúra, jazyky.

Pre efektívne učenie by ste mali medzi predmetmi striedať, nenaplánovať si napr. na celý deň len slovenčinu alebo len matematiku.

Shutterstock

Učte sa a píšte

Pri čítaní učiva pomôže ak si zvýrazňovačom označíte podstatné fakty. Ale ak si na blok papiera vypíšete tieto najdôležitejšie oporné body, pomáha to ešte viac udržať v pamäti tieto informácie. Najlepšie, ak si ich k tomu hovoríte nahlas.

Pre ľahšie zapamätanie použite vizuálne nápovedy

Polepte si po byte, izbe malé papieriky, na ktoré si označíte dôležité dátumy, poučky, informácie, ktoré sa vám ťažko učia. Ak ich budete mať stále na očiach, mali by ste ich ľahšie zapamätať. Robte si poznámky na malé karty. Tie si potom môžete nosiť so sebou a opakovať si napr. v MHD.

Opakujte posledných 24 hodín

Informácie, ktoré ste sa naučili, by ste mali v posledných 24 hodinách pred skúškou (možno posledné 2 dni) rekapitulovať, zopakovať a posilniť tak ich ukotvenie v pamäti. Vedci hovoria, že inak stratíte asi 80% informácií, ktoré ste sa naučili. 

Mohlo by vás zaujímať: 15 tipov pre deti s poruchou pozornosti

Pred skúškou sa dobre vyspite

Veľa študentov noc pred skúškou ponocuje, v snahe zopakovať a doučiť sa posledné veci. Spánok je však tým blahodarným prostriedkom, ktorý informácie, ktoré sme počas učenia sa uložili do našej krátkodobej pamäte, presunie do pamäte dlhodobej.

Pre mozog je potrebné, aby aj počas prípravy na skúšku oddychoval, v noci 7-8 hodín.

Takže, kašlite na stres a urobte najlepšie, ako v tejto chvíli viete. A verme, že všetky skúšky dobre dopadnú!

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?