Pred/ŠkolákStredná škola - ako na ňu

Ako zvládnuť posledné dni učenia pred maturitou či prijímačkami?

 Klára Grafová   08.05.2018   0

Ak  sedíte zavalený knihami a skriptami, na ktoré ste nemali posledného polroka pomyslenie a hráte preteky s časom, musíte pochopiť, že učiť sa 12 hodín denne nejde, nie je to efektívne a zrejme to nevydržíte.

Shutterstock

 

Našla som ale niekoľko tipov, ktoré mi prídu fajn a tak ponúkam v tejto sumarizácii. Akousi pointou je, že by sme sa nemali zamerať na to AKO DLHO SA UČÍME, ale AKO VEĽA sa naučíme.

Malá porcia na jedno posedenie

Každý deň sa naučte menšie množstvá učiva. Ak chcete stihnúť všetko, čomu ste sa ešte nevenovali, všetky kapitoly, všetky knihy, pravdepodobne si z toho budete v deň skúšky pamätať veľmi málo.

Neučte sa dlhšie než dve hodiny vkuse

Optimálny čas kontinuálneho štúdia sú 2 hodiny. Každá dvojhodinka by ešte mohla byť rozdelená na 25 minútové bloky s nasledujúcou 5 minútovou prestávkou. Ak vám viac vyhovuje učiť sa súvisle dlhší čas, dajte si po 2 hodinách aspoň 20 minútovú pauzu.

Shutterstock

Doprajte vášmu mozgu skutočný oddych

Keď máte prestávku, nevenujte sa ničomu, čo nejako súvisí so skúškou. Ak sa počas prestávky venujete konzultovaniu nejakej témy s vašim spolužiakom alebo počas nej plánujete, čo ďalšie sa budete učiť, Váš mozog v skutočnosti neoddychuje. Potom ďalší čas učenia sa bude menej efektívny.

Zamerajte sa na najdôležitejšie materiály

Študijný materiál môžeme rozdeliť na kľúčový a akýsi doplnkový. Najdôležitejšie informácie (napr. princípy, zásady, grafy, teória) a menej dôležité informácie (napr. príklady, ilustrácie). Cca 80% otázok na skúškach sa týka kľúčových informácií. Sústreďte sa teda na ne.

Striedajte predmety/zamerania

Predtým, než si pripravíte denný plán učenia sa, mali by ste si uvedomiť, že predmety, ktoré sa učíme, by sme mohli rozdeliť do troch kategórií: 

  • Tie, ktoré sú závislé na pamäti – napr. biológia, dejepis, geografia,
  • Tie, ktoré sú zamerané na riešenie problémov – napr. matematika, fyzika,
  • Tie, ktoré sú založené na interpretácií – napr. literatúra, jazyky.

Pre efektívne učenie by ste mali medzi predmetmi striedať, nenaplánovať si napr. na celý deň len slovenčinu alebo len matematiku.

Shutterstock

Učte sa a píšte

Pri čítaní učiva pomôže ak si zvýrazňovačom označíte podstatné fakty. Ale ak si na blok papiera vypíšete tieto najdôležitejšie oporné body, pomáha to ešte viac udržať v pamäti tieto informácie. Najlepšie, ak si ich k tomu hovoríte nahlas.

Pre ľahšie zapamätanie použite vizuálne nápovedy

Polepte si po byte, izbe malé papieriky, na ktoré si označíte dôležité dátumy, poučky, informácie, ktoré sa vám ťažko učia. Ak ich budete mať stále na očiach, mali by ste ich ľahšie zapamätať. Robte si poznámky na malé karty. Tie si potom môžete nosiť so sebou a opakovať si napr. v MHD.

Opakujte posledných 24 hodín

Informácie, ktoré ste sa naučili, by ste mali v posledných 24 hodinách pred skúškou (možno posledné 2 dni) rekapitulovať, zopakovať a posilniť tak ich ukotvenie v pamäti. Vedci hovoria, že inak stratíte asi 80% informácií, ktoré ste sa naučili. 

Mohlo by vás zaujímať: 15 tipov pre deti s poruchou pozornosti

Pred skúškou sa dobre vyspite

Veľa študentov noc pred skúškou ponocuje, v snahe zopakovať a doučiť sa posledné veci. Spánok je však tým blahodarným prostriedkom, ktorý informácie, ktoré sme počas učenia sa uložili do našej krátkodobej pamäte, presunie do pamäte dlhodobej.

Pre mozog je potrebné, aby aj počas prípravy na skúšku oddychoval, v noci 7-8 hodín.

Takže, kašlite na stres a urobte najlepšie, ako v tejto chvíli viete. A verme, že všetky skúšky dobre dopadnú!

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
PODKÁST
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Najdivnejšie tehotenské povery
24.09.2021   0
„Nesmieš si kupovať kočík pred narodením bábätka.“ Jedného by až striaslo, ako mu môže niekto priať smrť bábätka len preto, že podľahne nákupnému ošiaľu.
Prečo v tehotenstve zvraciame
20.09.2021   0
Najčastejšie sa s nevolnosťou možno stretnúť od štvrtého týždňa po počatí do dvanásteho týždňa. Je to presne to obdobie, kedy hormón placenty HCG má svoju najvyššiu hladinu v organizme. Aj keď oficiálne potom už by mal byť pokoj, mnohé ženy pociťujú nevoľnosť po celých deväť mesiacov tehotenstva.
Dieťa a štátne občianstvo
13.09.2021   0
Aké občianstvo bude mať dieťa, ktoré sa narodí v zahraničí? Ako dieťa získa slovenské občianstvo? Ak je aspoň jeden z rodičov slovenský štátny občan, dieťa sa stáva slovenským občanom.
babetko
Gaštankovia. Postavičky a zvieratká z gaštanov
21.09.2021   0
Aj vy radi zbierate gaštany? Urobte si s deťmi ZOO s gaštanovými zvieratkami alebo príjemnú jesennú dekoráciu do Vašej obývačky.
Obdobie 4. – 6. mesiaca - najharmonickejšie v 1. roku bábätka
20.09.2021   0
Väčšina detí má už stabilizované vitálne funkcie ako sú trávenie, vylučovanie, ale aj vzťah k priestoru – ku gravitácii, a základné sociálne vzťahy, väzbu k rodičom a ostatným blízkym príbuzným.
Prečo hrozby vo výchove nefungujú
16.09.2021   0
„Okamžite prestaň lietať dookola a dupať, lebo Ťa odvediem do Tvojej izby!“„Ak ihneď neprestaneš pišťať, uvidíš, čo bude!“
detské choroby
Deti od 3 mesiacov a závažné príznaky covid-19: kedy volať 112
21.09.2021   0
Bábätko od 3 mesiacov - ktoré príznaky si treba všímať v súvislosti s covid-19? Kedy urýchlene ísť na urgentný príjem alebo volať 112?
Novorodenec a covid-19: závažné príznaky, kedy volať 112
21.09.2021   0
Aké príznaky covid-19 sa objavujú u najmenších detí? Červená znamená ihneď volať 112, oranžová znamená kontaktovať pediatra, zelená by sa mala dať zvládnuť bez akútneho zásahu lekára.
Cukrovka v detskom veku
20.09.2021   3
Detská cukrovka (diabetes mellitus) so sebou stále prináša strach z nepoznaného. No dnešná medicína, jej výskumy a skúsenosti lekárov pomáhajú rodičom a deťom vysporiadať sa s touto diagnózou a prekonať obavy z budúcnosti.
zvery
5 najčastejších mýtov o výcviku psov
20.09.2021   7
„Ak si chcete získať psí rešpekt, musíte ho fyzicky napomínať a byť dominantný.“
Čo sa psovi snívalo...
31.08.2021   0
Zdá sa vám, že váš pes v noci sníva? Je to možné? Má aj pes sny? Ak áno, tak čo sa mu vlastne sníva?
Ako (ne)mať zo psa tlsťocha 1
19.08.2021   1
Hoci labrador alebo mopslík s nadváhou sa môžu zdať veľmi milí, kilá navyše im dokážu spôsobovať zdravotné riziká a fyzické obmedzenia. Ako sa im dokážeme vyhnúť a čo robiť keď máme obézneho psa?