ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 17.11.2017 | meniny má Klaudia  
Pred/ŠkolákStredná škola - ako na ňu

Ako pripraviť dieťa na prijímačky na strednú školu či osemročné gymnázium

 Mária Kopčíková   09.01.2017   0

V prípade, že vaše dieťa tento šk. rok čakajú prijímačky na strednú školu či osemročné gymnázium, môžete si prečítať, čo o príprave svojich detí hovoria rodičia, ktorí to nedávno absolvovali.

Nestačí len podať prihlášku

ingimage

 

I keď – prečo by nie, niekomu naozaj stačí len podať prihlášku, prísť na skúšky a je taký dobrý, nestrémovaný, že testy urobí veľmi dobre a na školu ho prijmú.

Obvykle však deti (i rodičia) nefungujú v takomto modeli. Väčšina detí absolvuje nejakú formu prípravy, aby zvýšili svoju šancu na úspech. Napriek tomu, že na 4 ročných stredných školách máme k dispozícií reálne viacej miest, než je budúcich prvákov, predsa len, tie vychytené školy, či odbory, si budú vyberať a môže zavážiť každý bod získaný na prijímacích skúškach. O osemročných gymnáziách ani nehovoriac, tam sa na niektoré školy hlási 4 – 8 násobok uchádzačov, než môže škola prijať. 

 Kedy sa podávajú prihlášky na stredné školy? >> >>

Stojí teda za to zhodnotiť, ako na tom vaše dieťa je s vedomosťami, kde sa objavia nejaké medzery a zvážiť nejaký plán prípravy. Zároveň to však neznamená, že dieťa musí celý šk. rok stráviť písaním diktátov, či prerátavaním príkladov.

Kedy sa začať venovať prijímačkám

Aj na to sme sa spýtali rodičov, ktorých deti v uplynulých piatich rokoch absolvovali prijímačky na strednú školu, či 8 ročné gymnázium.

Väčšina z opýtaných začala s prípravou cca v novembri – februári v danom šk. roku, 10% z nich riešilo nejakú prípravu asi mesiac pred prijímačkami a zhruba v 10% prípadov sa dieťa nepripravovalo vôbec.

Mne osobne sa zdá celkom vhodné začať s intenzívnou prípravou zhruba okolo polroka. V prvom polroku sa ukáže, ako dieťa na tom je s vedomosťami, môžete prípadne konzultovať s vyučujúcimi a od toho sa odpichnúť pri príprave.

ingimage

 

Ako by sa malo/mohlo dieťa na prijímačky pripravovať

Možností je viacero a bolo by fajn vybrať takú, ktorá dieťaťu vyhovuje najviac, čo sa týka štýlu jeho učenia.

Vo veľkých mestách (najmä Bratislava, Košice, Trenčín, Žilina) sa za posledné roky rozbehli prípravné kurzy, ktoré organizuje či už priamo škola, na ktorú sa dieťa hlási alebo tieto kurzy pripravujú rôzne spoločnosti či agentúry. Kurzy sú skupinové, zvlášť zamerané na matematiku a zvlášť na slovenčinu. Bývajú cez víkendy, i pravidelne raz do týždňa. Ich cena sa pohybuje v závislosti na veľkosti skupinky (čím menej detí v nej, tým vyššia cena), a to o 4,8 – 9/EUR hodina. Začínajú už v septembri/októbri šk. roka. Celková cena za prípravu aj zo slovenčiny, aj z matematiky môže vyjsť na 330 – 540 EUR (zdroj: internet). Nie je to málo a to, v čom ja vnímam riziko skupinových kurzov, je veľkosť skupiny. Ak má pedagóg v kurze 14 – 16 detí, obávam sa, či dokáže odsledovať reálne problémy, či pochopenie každého z nich.  Len asi 10% z rodičov, ktorí odpovedali v našej ankete, využilo tieto prípravné kurzy.

Na druhej strane však tieto kurzy často vedú skúsení pedagógovia, ktorí by mali mať prehľad ako o aktuálne preberanom učive (nakoľko sa často mení obsah učiva  danom ročníku a čo sa učilo jeden rok, v ďalšom roku sa už nepreberá).

Druhou možnosťou je súkromné doučovanie. Vyjde vás pomerne draho, ale veľkou výhodou je individuálny prístup a fakt, že učiteľ sa môže naplno venovať len a len vášmu dieťaťu. Dieťa sa ho môže na čokoľvek opýtať, ak má nejasnosť. V našom prieskume ho využilo necelých 10% rodičov.

ingimage

Prevažná väčšina opýtaných rodičov sa rozhodla svoje deti na prijímačky pripravovať doma. Prípadne si k domácej príprave dohodli pár hodín súkromného doučovania, resp. overenia vedomostí dieťaťa. V domácej príprave rodičia často využívali: 

  • nakúpené pracovné zošity a zbierky úloh z prijímacích pohovorov,
  • hľadali na internete rôzne testy, úlohy, zbierky úloh, ktoré dieťaťu vytláčali a potom s nimi pracovali,
  • rôzne online testy, ktoré si dieťa robilo samo a ktoré majú aj „samokontrolu“ (tie sú pre dnešnú generáciu pomerne zaujímavé),
  • pravidelné písanie diktátov a prechádzanie učebnice slovenčiny s opakovaním poučiek,
  • prerátavanie príkladov z aktuálnej učebnice matematiky.

Čo je pri príprave dieťaťa na prijímačky dôležité

Asi najmä motivácia dieťaťa a odhadnutie jeho schopností. Dieťa by malo samo chcieť – dostať sa na zvolenú školu a tým pádom by mohlo mať nejakú vnútornú motiváciu k pravidelnej príprave. Nie som z Marsu a je mi jasné, že máloktoré dieťa si dobrovoľne vezme v sobotu popoludní zbierku úloh z matematiky a preráta si 10 príkladov. Ale s vedomím, že mi o niečo ide, že to robím sám kvôli sebe, by to mohlo ísť jednoduchšie.

ingimage

Mama Barbora hovorí:

„Okrem toho, že niekam chodil, tak sme skoro každý deň počítali doma, resp. každý druhý ... Môj názor je, že je výhodné pre dieťa niekam chodiť na kurz, lebo jednak dostane vysvetlené od niekoho iného ako od učky v škole, druhák musí spracovať cudzí kolektív, zvyklosti, docestovať tam, proste si nejako poradiť.

Po tretie, keď píšu priebežne testy, tak vidíš, ako stojí v porovnaní s ostatnými. A ešte je tu otázka tej motivácie – keď sa chceš niekam dostať, tak to holt stojí za tú otravu niekam chodiť. To ej tiež dôležité, to vedomie, že to nie je len tak.“

Dôležitá sa viacerým rodičom javí aj pravidelnosť. Viacerí opýtaní rodičia poznamenali: „Najviac pomôže každodenná systematická príprava“. Dodajme, že aspoň obdenná ... Myslím, že pri pravidelnom robení si rôznych testov a úloh rodičia vidia, kde ich dieťa má jasno a úloh robí bez problémov a rýchlo (lebo aj o čas na prijímačkách ide) a kde naopak váha alebo robí opakovanie tie isté chyby. Na tom sa potom dá popracovať viacej.

 

Inšpirujte sa: Kde nájsť testy k príprave na prijímačky na 8 ročné gymnázium.

No a samozrejme je fajn dieťa nestresovať. Na výsledok prijímačiek má určite veľký vplyv aj psychika dieťaťa. Je fajn oceniť každý pokrok a snahu dieťaťa, nie stále zdôrazňovať, čo ešte nevie a čomu stále nerozumie ...

Tak už len dobrú voľbu a pevné nervy!

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 

Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
Čo píšu nemecké pôrodné asistentky o pôrodoch do vody
12.11.2017   0
Ženy, ktoré rodia do vody, sa oveľa zriedkavejšie dožadujú prostriedkov utišujúcich bolesť. Menej často ako „na suchu“ dochádza k poraneniam v oblasti hrádze. Ak je nástrih hrádze potrebný, žena nemusí vychádzať z vody.
babetko
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
Letdown reflex – alebo, čo dokáže oxytocín
14.11.2017   0
Ak mama cíti bolesť, je v napätí, smutná, či depresívna, oxytocínový reflex môže byť utlmený, oslabený. Čo všetko robí oxytocín v našom tele?
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.