ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 22.11.2017 | meniny má Cecília  
Pred/ŠkolákŠkolák

Ťah rodičov na bránu

 Mária Kohutiarová   15.02.2013   0

Poznáte to? Ste rodičia, máte deti a záleží vám na to, ako a kde sa vzdelávajú, hrajú, v čom vyrastajú. Koľko vecí vám vďaka rodičovstvu systémovo lezie na nervy a vadí? Občas sa podarí niečo indi-vindi vydupať, občas prefrčí nejaká petícia a urobí sa veľké haló, po ktorom je zas ticho do ďalšej kauzy. A občas sa napriek všetkému nepodarí nič. Napriek tomu veľa vecí nás žerie ďalej: v reklamách, televízii, v školstve, zdravotníctve, v systéme štátu – kde veci nie sú tak, ako by mali pre naše deti (lebo my to už nejako prežijeme) dobré. Čo s tým?

Nielen temperament, ale aj systém

O Talianoch sa všeobecne hovorí, že sú veľmi temperamentní, živí a chaotickí. A že riešiť s nimi niečo nie je žiadny med. Lenže: práve v prípade organizovaného rodičovského hlasu s obrovským spoločenským statusom, širokou členskou základňou, rešpektom, aký majú od veľkých hráčov politiky, biznisu a rôznych pák mediálnych nám tentoraz Taliani môžu ísť príkladom.

Stačí sa pozrieť len na ich Asociáciu talianskych rodičov – AGE (Associazzione italiana genitori)  a je jasné, že ak chceme niečo dosiahnuť cielene rodičovským tlakom v prospech detí, tak si nevystačíme s rozdrobenou základňou rôznych aktivistov v špecifických občianskych združeniach materskými centrami počnúc a združeniami pre zdravotne postihnutých končiac. Pri pohľade na prepracovanú štruktúru AGE aj málo skúsený rodič pochopí, že zomknutím síl, odborných hlasov a jednotou sa dosiahne podstatne viac, ako to zažívame teraz na Slovensku my.

AGE má v Taliansku takú silu, že v prípade nevhodnej reklamy či pútača na nejaký výrobok, ohrozujúci akýmkoľvek spôsobom deti (a u nás ich je stále na mraky, pričom Rada pre reklamu či SOI sú viac-menej bezzubé), stačí, aby vedenie AGE vyhlásilo pohotovosť na pobočkách a zaslalo odborne podloženú výzvu na stiahnutie reklamy z obehu onomu výrobcovi s upozornením, že pokiaľ sa tak nestane v určenom termíne, celá obrovská členská základňa AGE je pripravená bojkotovať všetky ich výrobky... Ešte sa nestalo, že by napriek poklesu demografie v Taliansku niekto riskoval takýto ťah a nestiahol, čo na oči detí nepatrilo.

Ako to funguje?

AGE vzniklo ešte v roku 1968 ako občianska iniciatíva rodičov, pričom základňou bolo a dodnes je vyše 200 miestnych združení rodičov, ktoré zastupujú všetky talianske regióny. AGE formuje skupiny rodičov, ktorí sú inšpirovaní hodnotami talianskej ústavy, medzinárodnými dokumentmi o hodnote človeka a dieťaťa, a zároveň sú vedení kresťanskou etikou – aby takto pôsobili v oblasti vzdelávania rodičov, pomáhali zmene školstva, tlačili na rodinnú politiku a médiá, ako aj na biznis.

Ako náhle má bežný rodič nejaký problém súvisiaci s jeho dieťaťom, môže sa obrátiť priamo na uffici – kancelárie AGE v jednotlivých regiónoch alebo priamo na národný sekretariát a hľadať riešenie svojej požiadavky či uskutočnenie návrhu.

AGE má niekoľko základných kancelárií podľa oblastí dosahu, každú z nich má plošne na starosti jeden odborník z radov rodičov. Prvou z nich je ŠKOLA, ktorá zahŕňa systém vzdelávania/výchovy a univerzitný život. Jej dosah je veľký nielen priamo na školy, ale aj na odborné organizácie pôsobiace vo výchove, v školskej politike a iných odborných fórach týkajúcich sa smerovania školstva a výchovy.

Druhou špecifickou kanceláriou je „Svet, Európa, integrácia“, nasleduje kancelária, ktorá sa stará o „Rodinu, prevenciu, výchovu, podporu adolescentov a mládeže“ a nakoniec kancelária, ktorá má na starosti „Podporu a komunikáciu Asociácie“.

Vidieť ich webovú stránku a čítať dosah toho, čo AGE v Taliansku robí, (nehovoriac o mnohých pracovných úspešných stretnutiach na najvyššej úrovni od prezidenta cez ministrov a iných odborníkov), je ako sen z noci svätojánskej, o ktorom určite sníva každý normálnejší slovenský rodič, ktorému záleží na tom, kde a ako budú vyrastať jeho deti. Rozhodne však stojí za to uvažovať, či nedozrel konečne čas a priestor postaviť podobnú organizáciu aj tu – lebo riešiť je určite čo a nie je toho málo. Chrobák do hlavy je daný – pre lepší obraz vám konkrétne zásahy AGE a jeho vplyv prinesieme v budúcom článku.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Koľko je ideálne pribrať v tehotenstve?
22.11.2017   0
Prírastok na váhe viac ako 20 kilogramov, môže nepriaznivo vplývať na zdravotný stav tehotnej ženy a spôsobiť zdravotné problémy, ako napríklad tehotenskú cukrovku, zvýšený krvný tlak a iné problémy.
Aké sú riziká pitia alkoholu v tehotenstve?
18.11.2017   0
Kým u niektorej budúcej mamičky sa pitie alkoholu na bábätku vôbec neprejaví, u ďalšej mamičky môžu už aj dva poháre vína či piva zanechať trvalé poškodenia.
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
babetko
Malým deťom treba spievať
22.11.2017   0
V dávnych dobách, kedy boli ľudia ohrozovaní predátormi a kedy hrozilo, že plač dieťaťa by mohol nejakého predátora prilákať, mama začala spievať, aby dieťa upokojila.
Pediater radí: Je správne pomáhať dieťatku učiť sa chodiť?
21.11.2017   0
Začína vaše dieťatko chodiť a premýšľate, či je vhodné mupri tom pomáhať? Pozrite sa, čo radí rodičom uznávaná pediatrička MUDr. Elena Prokopová.
Ako dieťa naučiť, aby reagovalo na „nesmieš“
20.11.2017   0
Je síce ešte malé, no už vám rozumie, prečo to nemôže. Bez kriku, karhania a buchnutia po prstoch alebo po zadočku.
detské choroby
Astma
21.11.2017   3
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
LIPIKAR SOS STAROSTLIVOSŤ AP+ - aby atopikov nesvrbela koža
20.11.2017   0
Okamžite uľaví od pocitu svrbenia. Znižuje počet vzplanutí ekzému. Vyživuje a pomáha znovu obnoviť ochrannú bariéru pokožky. Aplikácia nahrádza reflex „poškrabania sa“ a vďaka tomu sa znižuje zhoršovanie ekzému rozškrabaním. Navyše nie je potrebné dotýkať sa pokožky rukami.
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   4
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.