Škola volá alebo čo všetko sa školákom zíde

Mária Kopčíková 0

Augustový čas je pre veľa rodičov v znamení nakupovania školských pomôcok.

Či už ste nafasovali zoznam zo školy alebo nákupy všetkého potrebného riešite podľa vlastných predstáv a potreby vášho potoka, možno sa vám zíde prehľad najčastejšie nakupovaných školských potrieb.

Shutterstock

Do školy po prvý raz

Máte doma prváčika? Určite nájdete všeobecné zoznamy pomôcok, ale každá pani učiteľka má svoje skúsenosti a aj, čo sa týka pomôcok, nejaké preferencie.

Pokiaľ ste zoznam pomôcok ešte nedostali, môžete sa inšpirovať tým našim, ale na prvom rodičovskom združení by ste mali dostať informáciu, ako si to vaša pani učiteľka s pomôckami predstavuje, čo máte kúpiť vy a čo napríklad zabezpečí ona sama.

Máte doma prváčika? Čo bude potrebovať do školy?

 

Školák ľavák

Klasické pomôcky tvorené pre pravorukú väčšinu, sú pre ľavákov tvarované „opačne“. To môže spôsobovať ich nevhodné držanie, sprevádzané krivením ruky a chrbtice a môže spôsobiť i zdravotné problémy.

Veľa rodičov eviduje, že sa dajú kúpiť nožnice pre ľavákov, perá či špeciálne farbičky pre ľavákov a niektorí možno zaregistrovali aj ľavácke strúhadlo. No pole ľaváckych pomôcok je oveľa širšie.

Prečítajte si tiež: Ľavákom život zjednodušujú špeciálne pomôcky.

 

Pero pre školáka

Už dávno neplatí, že deti sa učia písať len atramentovými perami.

Na trhu sú okrem klasických (a lacnejších) „bombičkových“ pier aj atramentové perá s irídiovou špičkou (napr. Faber Castell), ktorá je odolnejšia voči väčšiemu tlaku začínajúceho pisateľa.

Niektoré deti používajú v neskoršom období prvého ročníka tzv. gumovacie perá – napr. Pilot Frixion.

Skúsenosti však ukazujú, že používanie gumovacieho pera príliš skoro po tom, čo dieťa vôbec začalo písať perom, zvádza deti k spoliehaniu sa na gumovanie viac, než na svoju pamäť a na schopnosť písať bezchybne. Gumovanie deti v písaní tiež zdržuje.



Mohlo by vás zaujímať: Testovali sme gumovacie perá.

 

Čarbičky farbičky farby

Pri ceruzkách je to ľahké – pokiaľ zúžite výber na ergonomický tvar a požadovanú hrúbku, príliš veľký výber nemáte.

Pri farbičkách však neviete, ktoré by ste dieťaťu kúpili skôr. Ponuka je široká, takže už len nejako vyhodnotiť pomer cena – výkon.

Medzi klasiky trojhranných, dobre farbiacich a dobre strúhateľných farbičiek patria napr. Koh-i-noor, Trilino, Stabilo, tiež farbičky Maped – tie sú však s priemerom 7 mm a pre prváčika môžu byť príliš tenké.

Spomenutým farbičkám dobre konkurujú farbičky zakúpené v sieti LIDL, ktoré majú skutočne nízku cenu. 

Ako dopadol test farbičiek a ceruziek? Viac info nájdete v našom článku.

V každom zozname pomôcok pre prváka nájdete vodové farby, temperky, voskovky, štetce, takže tohto sortimentu sú plné obchody. To, čo sa nám vidí dôležité a na čo upozorňujú napr. aj školy vo svojich odporúčaniach, je fakt, či dané farby poriadne farbia. 

Niekedy rodičia neodolajú cenovému nepomeru medzi „značkovými“ a „obyčajnými“ farbami a kúpia tie lacnejšie. Tie potom farbia veľmi slabo, prípadne sa farebné kotúče skoro povysýpajú, polámu a takéto farby sú pre malého školáka nepoužiteľné. 

Neviete sa rozhodnúť? Aké farby kúpiť pre školáka.

Kam zbalíte zošity? Do boxu či dosiek?

Deti ich používajú na uloženie zošitov, či pracovných zošitov v mäkkej väzbe, aby sa im – ľudovo povedané – nerobili somárske uši, keď ich len tak hodia do tašky.

Skúsenosti s doskami sú rôzne. Samotné deti hovoria, že pre menších školákov, ktorí nenosia tak veľa učebníc a zošitov, sú dobré dosky – najlepšie veľké i malé.

Do malých dajú žiacku knižku, slovníček, malé zošity a do veľkých dajú veľké pracovné zošity či učebnice. 

Ešte ste dosky či boxy nekupovali? Prehľad typov a skúseností s nimi.

 

Chystáte sa kupovať peračník?

Pre niekoho malina – idem a kúpim prvý, čo príde po ruku, pre iných priestor na širokospektrálne debaty na rôznych rodičovských fórach.

V dnešnej dobe je naozaj široký výber peračníkov rôznych rozmerov a dizajnov: jednokomorové, poschodové, s jednou chlopňou, s dvomi chlopňami, prázdnymi alebo už naplnenými farbičkami a fixkami. 

Viac informácii k peračníkom či kružidlám? Čo by vás mohlo zaujímať.

 

Obaľujete ešte zošity?

Už ste deťom kúpili obaly? Ak kúpite príliš tenké obaly, podobné igelitovému vrecku, vydržia vám príliš krátko. Deti ich často poškodia pri bežnej manipulácií, ľahko sa pretrhnú, ak ich napr. v školskej taške „stretne“ pravítko. Preto kupujte obaly skôr hrubšie.

Ocenili ich aj rodičia, ktorých sme sa pýtali na skúsenosti – hrubšie, drahšie = dlhšia životnosť, čo sa v konečnom dôsledku vráti ako pár ušetrených peňazí. Tenké modely vydržia cca mesiac. 

Obaly na neštandardné veľkosti učebníc. Na čo si dať pri ich výbere pozor? 

 

Koľko akých zošitov kúpiť?

Hypermarkety sú síce „zavalené“ zošitmi, ale tie „akciové“ sú z recyklovaného papiera, o dosť tenšieho než „normálny“ papier.  Pre školské zošity, najmä v nižšej gramáži, sa mi to nevidí ako úplne šťastné riešenie.

Niektoré deti pri písaní dosť tlačia a jednoduchšie ho prederavia, iné používajú zmizík alebo gumovacie pero – určite by taký tenký papier rýchlo „pošiel“.

Inak, viete, čo hovoria trojciferné čísla na zošitoch? 

Neprehliadnite: Zoznam, koľko zošitov potrebujú žiaci v jednotlivých ročníkoch

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Pridaj komentár