Pre koho je individuálne vzdelávanie na základnej či strednej škole?

Z. Špačková/redakcia 0

Sú deti, ktoré majú zdravotné problémy. A sú tiež deti, ktoré majú také vážne zdravotné problémy, kvôli ktorým nemôžu chodiť do školy. Nie týždeň, či dva, ale týždne či mesiace. Okrem nich sú deti, ktorých rodičia pre ne zvolia namiesto kolektívneho vyučovania v škole, radšej domáce vzdelávanie.

Istockphoto.com

Pre tieto, ale aj pre ďalšie existuje u nás individuálne vzdelávanie.

Pre koho je možné vybaviť individuálne vzdelávanie

Individuálne vzdelávanie je jednou z foriem plnenia povinnej školskej dochádzky. Túto formu definuje „školský zákon“, konkrétne § 24.
Môže byť povolené:

  • žiakovi 1. stupňa základnej školy (z dôvodu presvedčenia rodičov, z dôvodu veľkej vzdialenosti bydliska od školy …). Najčastejšie sa u nás stretávame práve s dôvodmi „z presvedčenia“, kedy rodičia chcú pre svoje dieťa tzv. homeschooling.
  • žiakovi, ktorému jeho zdravotný stav nedovoľuje zúčastňovať sa na vyučovaní v škole (napríklad je napojený na dýchací prístroj alebo má zníženú imunitu po chemoterapii a nesmie opúšťať domov, prípadne sa jedná o dieťa s výrazne zníženou mobilitou, prevažne ležiace …)
  • žiakovi, ktorý je vo väzení a nie je možné mu zabezpečiť účasť na vzdelávaní v škole dlhšie ako 2 mesiace.

Homeschooling v praxi? Čítajte, ak vás táto téma zaujíma.

Ako treba postupovať pri žiadosti o individuálne vzdelávanie

Žiadosť o povolenie tejto formy plnenia šk. dochádzky podáva zákonný zástupca žiaka alebo plnoletý žiak sám. Pokiaľ sa jedná o žiadosť kvôli zdravotným problémom žiaka, je potrebné priložiť i vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast (odsek 3).

Istockphoto.com

Bolo by vhodné, aby si rodičia vopred overili, aké skúsenosti s individuálnym vzdelávaním daná škola má, ako je mu naklonená, či nie.

O povolení individuálneho vzdelávania žiaka vždy rozhoduje riaditeľ školy, do ktorej bolo dieťa prijaté, ktorá je jeho kmeňovou školou. Pokým sa k takémuto rozhodnutiu rodičia či plnoletý žiak dopracujú, je potrebné vedieť, že žiak je povinný navštevovať školu dennou dochádzkou alebo je zákonný zástupca oznámiť najneskôr do 2 dní dôvody jeho neprítomnosti na vyučovaní. Inak by sa chýbajúce hodiny vykazovali ako neospravedlnené, čo by mohlo mať následne dopad na rodinu a mohlo by byť riešené „sociálkou“ ako zanedbanie povinnej školskej dochádzky.

Pokiaľ žiadosť o individuálne vzdelávanie žiaka so zlým zdravotným stavom riaditeľ školy schváli, potom jeho vyučovanie musí zabezpečiť táto škola, a to v rozsahu najmenej 2 hodiny týždenne. Ak by sa jednalo o žiaka, ktorý má napr. mentálne postihnutie, sluchové, či zrakové, ak má napr. poruchu pozornosti, či aktivity, musí sa na jeho vyučovaní podieľať špeciálny pedagóg.

Pokiaľ žiadosť podávajú rodičia z iných dôvodov, než je zdravotný stav (teda najmä pre žiakov 1. stupňa v rámci homeschoolingu), musí zákonný zástupca zabezpečiť osobu, ktorá spĺňa kvalifikačné predpoklady, t.j. pedagóga s ukončeným vysokoškolským vzdelaním v odbore učiteľstvo I. stupňa základnej školy.

Istockphoto.com

Kontrola vzdelávania a skúšky

Kontrolu kvality výchovy a vzdelávania pri individuálnom vzdelávaní vykonáva Štátna školská inšpekcia, kontrolu odborno-pedagogického a materiálno-technického zabezpečenia výchovy a vzdelávania a ochrany zdravia žiaka vykonáva kmeňová škola. Zákonný zástupca je povinný umožniť vstup a vykonanie kontroly, tak poverenému školskému inšpektorovi, ako aj poverenému zamestnancovi kmeňovej školy.

Žiak, ktorému bolo povolené individuálne vzdelávanie, koná komisionálne skúšky v kmeňovej škole, a to z príslušného učiva každého povinného predmetu, za každý polrok zvlášť. Na základe výsledkov komisionálnej skúšky vydá škola vysvedčenie.

Reparát a komisionálna skúška. Čítajte viacej.

Ak je žiak individuálne vzdelávaný kvôli zdravotnému znevýhodneniu, je podľa zákona oslobodený od komisionálnych skúšok, klasifikovaný je na základe písomnej správy, ktorú štvrťročne predkladá riaditeľovi kmeňovej školy vyučujúci pedagóg individuálne vzdelávaného žiaka. Správa informuje o postupe a výsledkoch výchovno-vzdelávacej činnosti so žiakom, na základe ktorej po prerokovaní v pedagogickej rade školy sa vykoná hodnotenie a klasifikácia prospechu žiaka.

Zrušenie individuálneho vzdelávania

Istockphoto.com

Povolenie individuálneho vzdelávania žiaka riaditeľ školy zruší:

  • na základe žiadosti zákonného zástupcu žiaka;
  • ak zákonný zástupca žiaka neplní podmienky individuálneho vzdelávania podľa zákona;
  • ak žiak na konci hodnotiaceho obdobia neprospel;
  • na návrh hlavného školského inšpektora.

Riaditeľ školy rozhodne o zrušení povolenia individuálneho vzdelávania do 30 dní od začatia konania a zároveň zaradí žiaka do príslušného ročníka základnej školy.

Vzor žiadosti o individuálne vzdelávanie

Obsah žiadosti definuje odsek 5 § 24 školského zákona. Príklad, ako by daná žiadosť mohla vyzerať:

Spracované s použitím: iedu.sk, domacaskola.sk, ozinfodom.info

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár