Pred/ŠkolákŠkolák

Pozitívny prípad v škole. Prečo netestujú učiteľov a celú triedu?

 Kristína Kováčiková   14.10.2020   0

Kým sa zatvorili stredné školy, mali sme na Slovensku 4 % žiakov, ktorí boli od začiatku školského roka vylúčení z vyučovania – buď pre podozrenie na COVID-19 v triede alebo pre potvrdený pozitívny prípad.

Počas prerušeného vyučovania sú žiaci aj vyučujúci v domácej karanténe, nakoľko sa považujú za „osoby v úzkom kontakte.“ V domácej izolácii sledujú príznaky COVID-19, sú v telefonickom dohovore s obvodným lekárom (pediatrom) a čakajú tiež na pokyny regionálneho úradu, či a kedy budú testovaní.

Shutterstock

 

Nemusia otestovať všetkých

Skúsenosti sú zatiaľ rôzne, ako potvrdzuje diskusia na FB skupine Zavretá škola. Niekde kvôli pozitívnemu prípadu testovali celú triedu, inde len vybraný okruh spolužiakov.

„U nás keď bol pozitívny žiak, tak celá trieda - 23 detí a 13 vyučujúcich, ktorí v danej triede učia, boli testovaní. V stredu večer volali z RÚVZ a v piatok už boli všetci testovaní, cez víkend dostali všetci výsledky,“ píše jedna z učiteliek.

No nie je to to bežná prax, ako ukazujú komentáre pod príspevkom pani učiteľky prvákov:

„Mám pozitívne testovanú žiačku na COVID-19. Z regionálneho úradu nám povedali, že budú testované len tie deti, ktoré boli v najbližšom kontakte so žiačkou (t.j. spolusediaca, deti, ktoré sedia za ňou a pred ňou, kamarátky v družine). Je to úplný nezmysel, nakoľko sa deti spolu cez prestávky hrajú a pohybujú sa po celej triede,“ poukazuje učiteľka.

„Avšak, čo ma ešte zaujíma je, že na regionálnom úrade povedali, že ja ako triedna učiteľka nemusím byť testovaná, vraj máme mať rúška (ktoré nosím) a dodržiavať dvojmetrový odstup od detí. Tak sa pýtam, ako je možné v 1. ročníku, kde deti učíme písať, čítať, počítať, dodržiavať dvojmetrový odstup. A nielen v 1. ročníku,“ uvádza príklady bežného fungovania v triedach, s ktorými akoby úrady zdravotníctva nepočítali, nezohľadňujúc skutočnú realitu na školách.

Musím ísť na testy ako samoplatca?

„Rada by som sa dala otestovať, ale pýtam sa, prečo za vlastné, keď som bola v priamom kontakte s pozitívnou osobou. Tiež mám svoju rodinu a zodpovednosť nielen voči nej, ale aj voči svojim kolegom,“ uzatvára príspevok, pod ktorým pribudli stovky komentárov.

Častou radou v takýchto prípadoch, kedy regionálny úrad nenariadi testovanie, je zavolať obvodnému lekárovi, aby objednal učiteľku, ktorá bola v kontakte s pozitívnym žiakom, na testy.

Je tu však obava, či si aj tak za test nebudú musieť zaplatiť.

„Som triednou na strednej škole. Pozitívny žiak. Samozrejme, že som sa dotkla jeho čela, poslala zmerať teplotu (nemal), ani typické problémy súvisiace s COVID. Len bolesti hlavy. Dnes v noci mi píše, pani profesorka, som pozitívny. Ráno volám pani doktorke. Poslala ma na testy. Ale tiež mala strach, že čo poisťovňa. Takže ani lekári to nemajú ľahké. Čakám, kedy ma zavolajú,“ napísala ďalšia z učiteliek, ktorá sa ocitla v podobnej situácii.

Úrad rozhoduje, čo ďalej

Aj keď nie každá osoba v úzkom kontakte je automaticky vyzvaná na testovanie, musí dodržiavať povinnú 10-dňovú karanténu.

Počas domácej izolácie žiakov manažuje pediater alebo príslušný hygienik. Obdobne to platí aj v prípade vyučujúceho. Zatelefonovať ošetrujúcemu lekárovi je treba vždy v prípade objavenia sa príznakov.

Na testovanie je možné ísť spravidla 5.-10. deň od posledného kontaktu s chorým alebo podozrivým na ochorenie COVID-19 - v prípade potreby a po telefonickom dohovore s príslušným regionálnym úradom.

Ak by regionálny úrad nepovažoval za potrebné testovať vyučujúceho, v tom prípade má možnosť objednať sa na test cez internet.

Každý, kto má príznaky alebo podozrenie na ochorenie, môže požiadať o vyšetrenie formou elektronického formuláru, píše sa na stránke korona.gov.sk, cez ktorú sa dá objednať na test.

Vo formulári je treba zaznačiť, že ste boli v kontakte s pozitívne testovanou osobou. A takisto vybrať možnosť „som zamestnanec školstva.“

V takomto prípade dostanete termín na testovanie, ktorý by mala uhradiť poisťovňa.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenstvo vo vyššom veku môže ženám predĺžiť život
19.10.2020   0
Odkladanie tehotenstva na neskôr by mohlo mať aj inú výhodu ako to, že už má žena zázemie, stabilitu a konečne aj správneho partnera.
Dve deti krátko po sebe - tehotenstvo
15.10.2020   0
Či už ste mali predchádzajúce tehotenstvo bez problémov, alebo sa vyskytli aj komplikácie, je jasné, že toto bude prebiehať trochu inak. Už ste mamou na plný úväzok, nemôžete byť „len tehotná“.
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
13.10.2020   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
babetko
Ako vybrať detskú postieľku pre pokojný spánok bábätka?
20.10.2020   0
Patrí medzi najdôležitejšie kúsky detskej výbavy vôbec. Prečítajte si tipy, ktoré vám výber postieľky uľahčia.
Na tieto míľniky dajte u svojho dieťaťa pozor
19.10.2020   1
Vo vývine malých detí sú isté míľniky, ktoré by dieťatko do určitého veku malo zvládnuť.
VIUSID - hrajte o zimnú výzbroj vašej imunity
16.10.2020   0
VIUSID je výnimočný prírodný výživový doplnok, ktorý zvyšuje obranyschopnosť organizmu, výrazne chráni pred vírusmi a ich tvorbou, dopĺňa vitamínové nedostatky v tele a posilňuje imunitný systém.
detské choroby
Ako sa zbaviť nádchy a kašľa bez liekov a postaviť deti zase "na nohy"
19.10.2020   0
Ideálne je, aby dochádzalo čo najmenej k situáciám, keď už je nevyhnutné riešiť „soplíky“ liekmi.
Laryngitída a ako na ňu
16.10.2020   41
Určite poznáte stav, keď dieťatko zdravé uložíte spať a o niekoľko hodín je to tu... Nočná mora rodičov - Laryngitída! Hoci sa môže zápal hrtana opakovať, vždy vystraší nielen rodičov, ale aj dieťa samotné.
Skrížená alergická reakcia
08.10.2020   0
Fenomén skríženej alergie je predmetom intenzívneho výskumu. Dnes je už známe presné zloženie skrížene reagujúcich proteínov. Máme k dispozícii senzibilizačné vzory s peľmi asociovanej potravinovej alergie.
zvery
Kde sa vzala mačka?
19.10.2020   3
Pes sa už po tisícročia považuje za najlepšieho priateľa človeka, ale ako je to s mačkami? Viete odkiaľ sa mačka vzala, kde ju uctievali ako bohyňu a kde sa jej na druhej strane báli a často ju stihol krutý osud?
Pohryzenie zvieraťom - Prvá Pomoc
04.10.2020   0
Prítulní havkovia, milé mačičky, či iné tvory z radu živočíšnej ríše. Niekedy sa stretnutie s malým človekom môže skončiť aj nepríjemne.
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.