Pred/ŠkolákŠkolák

Pozitívny prípad v škole. Prečo netestujú učiteľov a celú triedu?

 Kristína Kováčiková   14.10.2020   0

Kým sa zatvorili stredné školy, mali sme na Slovensku 4 % žiakov, ktorí boli od začiatku školského roka vylúčení z vyučovania – buď pre podozrenie na COVID-19 v triede alebo pre potvrdený pozitívny prípad.

Počas prerušeného vyučovania sú žiaci aj vyučujúci v domácej karanténe, nakoľko sa považujú za „osoby v úzkom kontakte.“ V domácej izolácii sledujú príznaky COVID-19, sú v telefonickom dohovore s obvodným lekárom (pediatrom) a čakajú tiež na pokyny regionálneho úradu, či a kedy budú testovaní.

Shutterstock

 

Nemusia otestovať všetkých

Skúsenosti sú zatiaľ rôzne, ako potvrdzuje diskusia na FB skupine Zavretá škola. Niekde kvôli pozitívnemu prípadu testovali celú triedu, inde len vybraný okruh spolužiakov.

„U nás keď bol pozitívny žiak, tak celá trieda - 23 detí a 13 vyučujúcich, ktorí v danej triede učia, boli testovaní. V stredu večer volali z RÚVZ a v piatok už boli všetci testovaní, cez víkend dostali všetci výsledky,“ píše jedna z učiteliek.

No nie je to to bežná prax, ako ukazujú komentáre pod príspevkom pani učiteľky prvákov:

„Mám pozitívne testovanú žiačku na COVID-19. Z regionálneho úradu nám povedali, že budú testované len tie deti, ktoré boli v najbližšom kontakte so žiačkou (t.j. spolusediaca, deti, ktoré sedia za ňou a pred ňou, kamarátky v družine). Je to úplný nezmysel, nakoľko sa deti spolu cez prestávky hrajú a pohybujú sa po celej triede,“ poukazuje učiteľka.

„Avšak, čo ma ešte zaujíma je, že na regionálnom úrade povedali, že ja ako triedna učiteľka nemusím byť testovaná, vraj máme mať rúška (ktoré nosím) a dodržiavať dvojmetrový odstup od detí. Tak sa pýtam, ako je možné v 1. ročníku, kde deti učíme písať, čítať, počítať, dodržiavať dvojmetrový odstup. A nielen v 1. ročníku,“ uvádza príklady bežného fungovania v triedach, s ktorými akoby úrady zdravotníctva nepočítali, nezohľadňujúc skutočnú realitu na školách.

Musím ísť na testy ako samoplatca?

„Rada by som sa dala otestovať, ale pýtam sa, prečo za vlastné, keď som bola v priamom kontakte s pozitívnou osobou. Tiež mám svoju rodinu a zodpovednosť nielen voči nej, ale aj voči svojim kolegom,“ uzatvára príspevok, pod ktorým pribudli stovky komentárov.

Častou radou v takýchto prípadoch, kedy regionálny úrad nenariadi testovanie, je zavolať obvodnému lekárovi, aby objednal učiteľku, ktorá bola v kontakte s pozitívnym žiakom, na testy.

Je tu však obava, či si aj tak za test nebudú musieť zaplatiť.

„Som triednou na strednej škole. Pozitívny žiak. Samozrejme, že som sa dotkla jeho čela, poslala zmerať teplotu (nemal), ani typické problémy súvisiace s COVID. Len bolesti hlavy. Dnes v noci mi píše, pani profesorka, som pozitívny. Ráno volám pani doktorke. Poslala ma na testy. Ale tiež mala strach, že čo poisťovňa. Takže ani lekári to nemajú ľahké. Čakám, kedy ma zavolajú,“ napísala ďalšia z učiteliek, ktorá sa ocitla v podobnej situácii.

Úrad rozhoduje, čo ďalej

Aj keď nie každá osoba v úzkom kontakte je automaticky vyzvaná na testovanie, musí dodržiavať povinnú 10-dňovú karanténu.

Počas domácej izolácie žiakov manažuje pediater alebo príslušný hygienik. Obdobne to platí aj v prípade vyučujúceho. Zatelefonovať ošetrujúcemu lekárovi je treba vždy v prípade objavenia sa príznakov.

Na testovanie je možné ísť spravidla 5.-10. deň od posledného kontaktu s chorým alebo podozrivým na ochorenie COVID-19 - v prípade potreby a po telefonickom dohovore s príslušným regionálnym úradom.

Ak by regionálny úrad nepovažoval za potrebné testovať vyučujúceho, v tom prípade má možnosť objednať sa na test cez internet.

Každý, kto má príznaky alebo podozrenie na ochorenie, môže požiadať o vyšetrenie formou elektronického formuláru, píše sa na stránke korona.gov.sk, cez ktorú sa dá objednať na test.

Vo formulári je treba zaznačiť, že ste boli v kontakte s pozitívne testovanou osobou. A takisto vybrať možnosť „som zamestnanec školstva.“

V takomto prípade dostanete termín na testovanie, ktorý by mala uhradiť poisťovňa.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Genetický ultrazvuk
15.01.2021   17
Nízke hodnoty AFP testov poukazujú na možnosť plodu s Downovým syndrómom, naopak zvýšené hodnoty poukazujú na možnosť defektov neurálnej rúry.
Život bez dieťaťa. Ako na to nemyslieť?
13.01.2021   0
Myslela si, že má ešte veľa času, ale teraz, v 36 rokoch, v partnerstve s človekom, ktorý už deti má a žiadne ďalšie nechce, sa tejto predstavy pomaly ale isto musí vzdať.
Prídavok na dieťa 2021
11.01.2021   35
Kedysi pod názvom "rodinné prídavky." Patrí na každé nezaopatrené dieťa. Ktoré dieťa je nezaopatrené, kto môže poberať prídavok a za akých podmienok? Oznamovacia povinnosť pri prídavku na dieťa, ktoré dovŕšilo 3 roky.
babetko
6 skvelých hračiek z kartónu
15.01.2021   0
Z kartónu pri troche trpezlivosti a chcenia vyrobíte deťom úžasné veci. Navyše ich do procesu tvorby môžete zapojiť a oni si hračky môžu dotvoriť podľa svojich predstáv a fantázie.
Hanbím sa, že neľúbim svoje dieťa viacej
14.01.2021   14
Čo len to bábätko potrebuje, veď všetko som mu už dala, tak čo teraz s ním... nemôžem si pomôcť, ale je to také nudné, stereotypné, príšerne otravné. Som z toho unavená.
Postieľka, kolíska, kôš, či posteľ rodičov?
12.01.2021   13
Prehľadový článok o výhodách a nevýhodách jednotlivých možností.
detské choroby
Operácia: Obriezka - Cirkumcízia
16.01.2021   6
Obriezka sa vykonáva pri zúženej predkožke, alebo pri príliš dlhej predkožke, ktorú nemožno voľne pretiahnuť cez žaluď penisu. Ako poznáme fimózu a kedy si ju treba začať všímať?
Odstávajúce ušká
13.01.2021   0
Ako problém odstávajúcich uší riešiť a na čo sa treba pripraviť, ak zvažujete zákrok u dieťatka? Spýtali sme sa aj za vás plastického chirurga.
Krvácanie z nosa
11.01.2021   0
Hoci krvácanie z nosa vie poriadne vystrašiť,u detí vo veku 3-10 rokov je časté a obyčajne nejde o nič vážne. Krvácanie sa zvyčajne zastaví samo a môže byť bezpečne ošetrené doma.
zvery
Morčatá
12.01.2021   10
Morčatá patria medzi hlodavcov, dožívajú sa v priemere 5 až 7 rokov. Je to milé zvieratko, vhodné pre staršie deti ako miláčik. Je ideálne na chov v byte, hoci si vyžaduje aj prechádzky vonku. Starostlivosť o neho je pomerne jednoduchá.
Korytnačka z akvária
02.01.2021   0
Vodný obojživelník, ktorého máme doma v akváriu je ako stvorený pre tropické krajiny, ktoré nazýva svojím domovom. Ako sa oň máme starať v našich podmienkach?
Čo robiť ak sa pes bojí
29.12.2020   2
Máte psa,ktorý sa niečoho alebo niekoho bojí? Viete ako mu pomôcť? Ako prekonať jeho strach?