Môžu deti nosiť do školy ochranný štít namiesto rúška?

Kristína Kováčiková 0

Z rúšok na školách sa stáva norma. Deti na základných školách ich musia nosiť aj v triedach počas vyučovania (aktualizované: od 12. októbra sú povinné pre prvý aj druhý stupeň ZŠ).

Niektorí rodičia hľadajú alternatívu k rúškam, a to z rôznych dôvodov. Najčastejšie sa sťažujú, že im deti nosia domov „premočené“ dve až tri rúška, iní evidujú, že deťom sa zhoršila pleť (akné, ekzém), lebo pokožka nedýcha, deti náchylné k herpesom ich vraj teraz majú viac ako obvykle… a podobne.

V diskusiách medzi rodičmi sa nájdu takí, ktorí deťom dávajú do školy namiesto rúšok ochranný štít. Iní rodičia tvrdia, že na ich školách majú deti nosenie štítov zakázané.

Obrátili sme sa preto s otázkou na ministerstvo školstva.

Shutterstock

Odpoveď MŠ SR k možnosti nosiť ochranný štít namiesto rúška:

„Ako sa uvádza v nariadení hlavného hygienika SR, ochranný štít majú povolený len učitelia pri vyučovaní a nepedagogickí zamestnanci v súlade s aktuálnymi opatreniami ÚVZ SR, u žiakov nie je možné nahradiť rúško ochranným štítom. Podľa odborníkov štít dostatočne nechráni pred prenosom ochorenia.

Uvedenú záležitosť neusmerňuje ministerstvo školstva, ale hlavný hygienik SR a ÚVZ SR, pričom rezort nemôže upravovať a zjemňovať toto nariadenie.“

Rúška musí zabezpečiť rodič

Rodič musí do školy vybaviť dieťa niekoľkými rúškami – nielen tým, ktoré má na tvári, ale aspoň jedným ďalším čistým rúškom v mikroténovom vrecku.

Aby rúško plnilo svoju funkciu, musí byť suché – ak teda je vlhké, či „premočené“ už po 2 hodinách a dieťa má 6 vyučovacích hodín, dve rúška mu stačiť nebudú.

Rúška, ktoré nosia deti do školy, môžu byť jednorazové, ktoré sa po návrate zo školy vyhodia alebo plátenné. Látkové rúško musí byť vyprané (aspoň na 60 °C), prípadne vyvarené a z oboch strán vyžehlené suchým teplom.

Môže rodič odmietnuť dať do školy dieťaťu rúško?

Minister školstva Branislav Gröhling povedal, že dodržiavanie nosenia rúšok by sme si mali vynucovať my všetci navzájom a mali na to upozorňovať.

„Pretože ak niekto v uzavretom priestore rúško nebude mať, ohrozuje nás všetkých, našich blízkych aj seba samého. Nerozprávajme o tom, kto to bude vynucovať, či učitelia alebo riaditelia. Mala by to byť naša kolektívna zodpovednosť.“

Právnu zodpovednosť za to, že dieťa nemá rúško, nesie zákonný zástupca dieťaťa.

Toto opatrenie je možné kontrolovať a polícia môže za nedodržanie tohto usmernenia, ktoré je právne záväzné, udeliť momentálne pokutu 1 000 eur v blokovom konaní a v správnom konaní do 1 650 eur.

Podľa ministerstva školstva by škola takéto porušenie usmernenia riešila rovnako ako porušenie akéhokoľvek iného všeobecne záväzného nariadenia so zákonným zástupcom žiaka.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár