Pred/ŠkolákŠkolák

Môžu deti nosiť do školy ochranný štít namiesto rúška?

 Kristína Kováčiková   01.10.2020   0

Z rúšok na školách sa stáva norma. Deti na základných školách ich musia nosiť aj v triedach počas vyučovania (aktualizované: od 12. októbra sú povinné pre prvý aj druhý stupeň ZŠ).

Niektorí rodičia hľadajú alternatívu k rúškam, a to z rôznych dôvodov. Najčastejšie sa sťažujú, že im deti nosia domov „premočené“ dve až tri rúška, iní evidujú, že deťom sa zhoršila pleť (akné, ekzém), lebo pokožka nedýcha, deti náchylné k herpesom ich vraj teraz majú viac ako obvykle... a podobne.

V diskusiách medzi rodičmi sa nájdu takí, ktorí deťom dávajú do školy namiesto rúšok ochranný štít. Iní rodičia tvrdia, že na ich školách majú deti nosenie štítov zakázané.

Obrátili sme sa preto s otázkou na ministerstvo školstva.

Shutterstock

 

Odpoveď MŠ SR k možnosti nosiť ochranný štít namiesto rúška:

„Ako sa uvádza v nariadení hlavného hygienika SR, ochranný štít majú povolený len učitelia pri vyučovaní a nepedagogickí zamestnanci v súlade s aktuálnymi opatreniami ÚVZ SR, u žiakov nie je možné nahradiť rúško ochranným štítom. Podľa odborníkov štít dostatočne nechráni pred prenosom ochorenia.

Uvedenú záležitosť neusmerňuje ministerstvo školstva, ale hlavný hygienik SR a ÚVZ SR, pričom rezort nemôže upravovať a zjemňovať toto nariadenie.“

Rúška musí zabezpečiť rodič

Rodič musí do školy vybaviť dieťa niekoľkými rúškami – nielen tým, ktoré má na tvári, ale aspoň jedným ďalším čistým rúškom v mikroténovom vrecku.

Aby rúško plnilo svoju funkciu, musí byť suché – ak teda je vlhké, či „premočené“ už po 2 hodinách a dieťa má 6 vyučovacích hodín, dve rúška mu stačiť nebudú.

Rúška, ktoré nosia deti do školy, môžu byť jednorazové, ktoré sa po návrate zo školy vyhodia alebo plátenné. Látkové rúško musí byť vyprané (aspoň na 60 °C), prípadne vyvarené a z oboch strán vyžehlené suchým teplom.

Môže rodič odmietnuť dať do školy dieťaťu rúško?

Minister školstva Branislav Gröhling povedal, že dodržiavanie nosenia rúšok by sme si mali vynucovať my všetci navzájom a mali na to upozorňovať.

„Pretože ak niekto v uzavretom priestore rúško nebude mať, ohrozuje nás všetkých, našich blízkych aj seba samého. Nerozprávajme o tom, kto to bude vynucovať, či učitelia alebo riaditelia. Mala by to byť naša kolektívna zodpovednosť.“

Právnu zodpovednosť za to, že dieťa nemá rúško, nesie zákonný zástupca dieťaťa.

Toto opatrenie je možné kontrolovať a polícia môže za nedodržanie tohto usmernenia, ktoré je právne záväzné, udeliť momentálne pokutu 1 000 eur v blokovom konaní a v správnom konaní do 1 650 eur.

Podľa ministerstva školstva by škola takéto porušenie usmernenia riešila rovnako ako porušenie akéhokoľvek iného všeobecne záväzného nariadenia so zákonným zástupcom žiaka.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenstvo vo vyššom veku môže ženám predĺžiť život
19.10.2020   0
Odkladanie tehotenstva na neskôr by mohlo mať aj inú výhodu ako to, že už má žena zázemie, stabilitu a konečne aj správneho partnera.
Dve deti krátko po sebe - tehotenstvo
15.10.2020   0
Či už ste mali predchádzajúce tehotenstvo bez problémov, alebo sa vyskytli aj komplikácie, je jasné, že toto bude prebiehať trochu inak. Už ste mamou na plný úväzok, nemôžete byť „len tehotná“.
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
13.10.2020   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
babetko
Ako vybrať detskú postieľku pre pokojný spánok bábätka?
20.10.2020   0
Patrí medzi najdôležitejšie kúsky detskej výbavy vôbec. Prečítajte si tipy, ktoré vám výber postieľky uľahčia.
Na tieto míľniky dajte u svojho dieťaťa pozor
19.10.2020   1
Vo vývine malých detí sú isté míľniky, ktoré by dieťatko do určitého veku malo zvládnuť.
VIUSID - hrajte o zimnú výzbroj vašej imunity
16.10.2020   0
VIUSID je výnimočný prírodný výživový doplnok, ktorý zvyšuje obranyschopnosť organizmu, výrazne chráni pred vírusmi a ich tvorbou, dopĺňa vitamínové nedostatky v tele a posilňuje imunitný systém.
detské choroby
Ako sa zbaviť nádchy a kašľa bez liekov a postaviť deti zase "na nohy"
19.10.2020   0
Ideálne je, aby dochádzalo čo najmenej k situáciám, keď už je nevyhnutné riešiť „soplíky“ liekmi.
Laryngitída a ako na ňu
16.10.2020   41
Určite poznáte stav, keď dieťatko zdravé uložíte spať a o niekoľko hodín je to tu... Nočná mora rodičov - Laryngitída! Hoci sa môže zápal hrtana opakovať, vždy vystraší nielen rodičov, ale aj dieťa samotné.
Skrížená alergická reakcia
08.10.2020   0
Fenomén skríženej alergie je predmetom intenzívneho výskumu. Dnes je už známe presné zloženie skrížene reagujúcich proteínov. Máme k dispozícii senzibilizačné vzory s peľmi asociovanej potravinovej alergie.
zvery
Kde sa vzala mačka?
19.10.2020   3
Pes sa už po tisícročia považuje za najlepšieho priateľa človeka, ale ako je to s mačkami? Viete odkiaľ sa mačka vzala, kde ju uctievali ako bohyňu a kde sa jej na druhej strane báli a často ju stihol krutý osud?
Pohryzenie zvieraťom - Prvá Pomoc
04.10.2020   0
Prítulní havkovia, milé mačičky, či iné tvory z radu živočíšnej ríše. Niekedy sa stretnutie s malým človekom môže skončiť aj nepríjemne.
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.