Pred/ŠkolákŠkolák

Diktáty pre tretiakov - vybrané slová po „v, z“

 Klára Grafová   01.01.1970   0

 

Vybrané slová po „v, z“ 

Shutterstock

 

Na výlet sme sa vybrali za svitania. Počasie sa pokazilo. Vinco má rukavice a zimník. Výr sa ozýval na vysokom strome. Vilo zvýskol a vyskočil. Jazyčnica Zita našla vyhladovanú vydru.

Vyzývame tretiakov na zápas vo vybíjanej! Víťaz získa syrovú tortu. Bude jej dosť pre všetkých. Kto by chcel závidieť, radšej nech nechodí. Z rozhlasu sa ozývala veselá hudba aj hlas rozhodcu. Kričal z celého hrdla. Riaditeľ pískal na píšťalke. Vyschol mu celý jazyk. 

Učíme sa cudzí jazyk.  Radi pozývame hostí na návštevu. Uchovávame starodávne zvyky.  Pôjdeme na výlet do prírody.  V našich horách žije výr. Vilo je vysoký chlapec. Do veľkej výšky rastú jedle aj smreky. Zitu štípal v zime mráz.

Lekár mi ľahko vytrhol zub. Nezvyknem plakať. Evka víta milú návštevu. Ponú­ka višňový koláč. Pri dome máme vinohrad. V zime som bol na lyžovačke. Bolo také veľké zimisko, že mi skoro jazyk v ús­tach primrzol.

Výr zvyčajne pozoruje svoju korisť z výšky. Chytá myši. Dobre vidí aj v noci. Nedávno zrútil jeho hniezdo rozvírený vzduch. Spadlo do vody z veľkej výšky. Vodný vír ho stiahol až na dno. Náš Milan má prezývku Miňo. Minule ho triasla zimnica.

Rudko získal z násobilky jednotku. Jeho výskot sa ozýval veľmi ďaleko. Včera vyzýval Mirka na preteky. Ako sa nazýva naše mesto? Vo vitríne máme čaše. Víťaz bol odmenený. Deti zvýskli od radosti.

Zistil som, že sa mi odtrhol jazyk na topánke. V zime zívajú hory prázdnotou. Získali sme poukážku na nákup v hodnote 50 €. Polovica žiakov v našej triede má prezývku. Naskytol sa mi hrozivý pohľad. Jazykoveda je vedná disciplína. Mnoho vtákov u nás prezimuje. V platnosti sú nové jazykové zákony. Po tele mu behajú zimomriavky. Z doliny sa ozývalo zavýjanie dravej zveri. Vyzývajú ho, aby vyjadril svoj názor.

Privítali nových návštevníkov. Tento hrad stojí na vyvýšenom mieste. Privykli si na pohodlný život. Spoznali nezvyčajných ľudí. Do prevádzky dali štyri visuté lanovky. Spoza domov nič nevidno. Vodná hladina bola rozvírená. Vyučovanie sa nám už skončilo. Výstup na Lomnický štít bol namáhavý. V lekárni si kúpil vitamíny. Má vírusovú chorobu. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.