Pred/ŠkolákŠkolák

Diktáty pre tretiakov - vybrané slová po „r, s“

 Klára Grafová   01.01.1970   1

 

Vybrané slová po „r, s“ 

Shutterstock

 

Prečítali sme si úryvok básne. Vôbec sa nerýmovala. Nejaký rybár v nej ulovil zlatú knižku. Asi sa niekto pomýlil. Rybár predsa chytá rybky a nie knižky! Nikto tomu nerozumel. Na osike pri rybníku sedela sýkorka. Tiež sa to nerýmovalo. Z tých slov som už celkom sýty.

Mama chystá koláč pre nenásytného syna. Silvester je veľký silák. Rýchlo ho zasýti iba syr. Na kašeľ užíva sirup. V sychravom počasí sa šíri rýchlejšie. Na osýpky pomôže sypký zásyp.

Strýko Vavrinec dostal chrípku. Chytal rybu v rybníku. Riskoval svoje zdravie. Kričal a zúril ako rys. Otec má dobrého syna. Má rád sýkorky. Nasypal im do búdky syr. 

Ostal mi len ohryzok. Rýchly vlak sa volá rýchlik. Záhradník ryl do tvrdej zeme rýľom. Pestuje ríbezle. Zrazu čosi zasyčalo. Bola to zmija. Je nebezpečná. Aj syseľ sa jej bojí. Keď na­padne sypký sneh, obaja budú spať.

Mama uvarila na obed rizoto z ryže a mäsa. Ako príloha bude ríbezľový kom­pót. Na večeru budú bryndzové halušky. Deti už majú hlad. Včera sa synček pošmykol. Silno sa udrel. Všetci spolu strávia príjemný večer.

Teraz sú vtáčiky sýte. Sedávajú na osike. Hus má sivé pierka. Usilovne sa čistí zobákom. Učí to aj malé husičky. Už ve­dia aj trochu sipieť. V kuchyni syčí para z hrnca. Aj zmija na mňa minule zasy­čala. Rýchlo som sa ukryl v blízkych kríkoch.

V sychravom počasí sa obleč teplejšie! Cez sito preosievame múku. Syseľ je hlodavec. Nasyp sýkorkám slnečnicové semená! Niektoré zvieratá majú veľké hryzáky. Urobil ryhu do dreva. Zlomilo sa mu porisko.

Mám presilenú ruku. Sestrin synček je môj synovec. Udrel som sa a mám sinku. Babka upiekla syrové tyčinky. Koláč posypala mletými orechmi. Rozriedil jahodový sirup vodou. Riskovali svoj život. Zviera zaryčalo od bolesti. V záhrade pestuje egreše aj ríbezle. Do skrine poukladala bielizeň.  V horách žijú rysy.  Rýchlik do Košíc práve odchádza. Zaoberajú sa rybolovom. Na chlieb si natrie bryndzovú nátierku.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Chodooici napísané 23.02.2019 15:45

smile Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised smile smile OICA SLURVENA POJEBANA CODGOPICI JEBEM NA TEBEA KURVA OJJE AJ BYJEBABA JEBEEE CHDOPICI :PICA:

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.