Pred/ŠkolákŠkolák

Diktáty pre tretiakov - opakovanie učiva z 3. ročníka ZŠ

 Klára Grafová   01.01.1970   0

 

Opakovanie učiva z 3. ročníka ZŠ 

Shutterstock

 

Vilma pricestovala rýchlikom do Banskej Bystrice. Mesto Bytča ponúka nové byty. Strýko Michal dobre zamyká. Minulý rok ho olúpili. Revízor Milan Križan zúril a vystrájal. Má podrezaný jazyk.

Paľovi boli myšie stavby známe. Presne ve­del, že tu býva jedna rodina. Zapchal všetky východy. Zavolal si na pomoc aj psa Chvostíka. Chvostík hrabal labami, ňuchal, vťahoval povetrie. Pomáhal si aj zubami.

Mirko je malý chlapec. Ešte nevie čítať. No knihy sa mu veľmi páčia. Rád si prezerá obrázky o zvieratkách.

Minule sa smial z myšky. Bola sivá a vystrašená. Myslel, že je živá. Snažil sa ju chytiť. Poď sem! Mykal ručičkami. No myš sa ani nehla. Bol to omyl?

Bývali sme na kraji mestečka. Okolo chalupy zavýjala meluzína. Na slamenú strechu sa sypal sneh. V sychravom počasí som sa iba povaľoval v príbytku. Zahrýzal som do pečených zemia­kov. Vyhriaty a sýty som driemal ako kocúr na pazderí.  

Vybral sa raz zajac na návštevu k poľnej myši. Cestou uvidel vlak. Pomyslel si, že je to rýchly zajac. Vlak zahvízdal a zmizol. Myš vysvetlila zajacovi, že to bol vlak. Zajac si ho chcel lepšie pozrieť. Na stanici vystupoval z vlaku poľovník. Milý zajko nečakal, kým vystúpil.  

Rybársky priemysel je u nich vysoko rozvinutý.  Príroda  zíva  prázdnotou.  Vystupovali hore po krivoľakých schodoch. Býva na sídlisku. Mobil som mal úplne vybitý. V ZOO sme videli bylinožravé zvieratá. Privítali víťazov súťaže. Porýľoval pôdu okolo ríbezľových kríkov. Koňovi podbili kopytá.

V bystrine plávajú rybičky a vydra. Náš synovec býva v Porube pod Vihorlatom. Minule som videla strýka s bidlom pre sýkorku. Pri bylinožravcoch visel obrovský úľ. Chcel by si byť pilotom? Pri našom príbytku na Jahodovej ulici sa pohybujú líšky. Zmizol mi vybitý mobil. Prepichnutý balón zasyčal a kobyla zívala. 

Bývame v žltom dome na Bernolákovej ulici. Náš dvor stráži pes Azor. Máš psa?  Susedia majú malé dieťatko. Má drobné ručičky. Pôjdeš na výlet  do Vysokých Tatier? V doline sa  ukrývajú srnky. Bystré deti  zbadali v zime  sýkorky. Kŕmili  sa hmyzom. Staráš sa aj ty o zvieratká? 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.