Pred/ŠkolákŠkolák

Diktáty pre tretiakov - opakovanie učiva z 2. ročníka ZŠ

 Klára Grafová   01.01.1970   0

Opakovanie učiva z 2. ročníka ZŠ 

Shutterstock

 

Na trávniku v botanickej záhrade sa pre­chádza páv. Tu i tam si ušklbol sviežej trávy. Potom natiahol krk. Ľudia sa zastavovali pri kvetoch i kríkoch.

Pri bráničke čakal chlapec. Od radosti po­skočil. Možno je to prváčik alebo druháčik. Očiská mu idú z jamôk vyskočiť. Široký úsmev mu zdobí líčka. 

Na kvietok priletel pestrý motýľ. Chvíľu nehybne sedel, iba tykadlami jemne pohybo­val. Schyľovalo sa k búrke. Motýľ odletel. Blýskavica sa chytro blížila.

Ľahol si do postele a hneď zaspal. Zobudil ho hlasný zvuk z ulice. Zobral nachystanú baterku a posvietil si ňou. Zbadal päť deviatakov z ich školy. Spoznal Fera zo susednej ulice.

Martin a Olinka oberali hrach. Bol zelený a sladký. Malá  Vierka zjedla najkrajšie struky. O päť dní dorastú ďalšie. Všetkým deťom   chutí aj  mrkva. Čo ešte rastie v záhrade? Jedzte veľa zeleniny!   Košíky sú plné chutných dobrôt. 

Môj kamarát sa volá Peter  Motyka. Žije pri meste Žilina. Má svojho koníka Pejka a jedno žriebätko. Občas behajú a chytajú sa. Pejko rád erdží a má dlhé nohy. Peter bude džokejom. Minulý týždeň mal len deväť rokov.

Mamka chystá jedlo v kuchyni. Deti prestierajú na stôl lyžice a taniere. Tešia sa na hovädziu polievku a chutné mäso. Najradšej majú kysnutý  koláč. Pozvali aj tetu Regínu zo Žiliny. Pracuje v mlyne. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...