Čo sa „učia“ deti v družine

Zuzana Špačková 0

V školskom klube detí,  hovorovo stále v „družine“,  majú deti vyhradený čas aj na prípravu na vyučovanie. Stihnú si spraviť väčšinu úloh, ktoré aj vychovávateľka môže skontrolovať. Rozsiahlejšie a individuálne domáce úlohy, ako napríklad slohy a projekty, v družine deti nerobia.

Zdroj: ingimage.com

Samovzdelávacia činnosť

Pod prípravou na vyučovanie sa skrýva okruh činností, ktoré žiakom pomáhajú pri spĺňaní úloh zadávaných školou. K tejto samovzdelávacej činnosti patrí písomná príprava, precvičovanie učiva napríklad formou didaktických hier a overovanie osvojených poznatkov v praxi pri vychádzkach, exkurziách a pri ďalších záujmových a  tvorivých činnostiach.

V dennom režime žiaka má príprava na vyučovanie nasledovať až po dôkladnom odpočinku a rekreácii. Najhlbšia únava sa prejavuje medzi 13. a 15. hodinou. Preto sa príprava na vyučovanie nemá konať skôr ako po 15. hodine. Počas tejto časti poobedia sa deti učia od najnižších ročníkov základom techniky duševnej práce.

Didaktické hry

V družine je režim voľnejší ako počas vyučovania, a preto aj precvičovanie učiva by sa malo odlišovať a byť pre deti zaujímavé a skôr hravé. Didaktické hry obohacujú, prehlbujú a skvalitňujú vedomosti získané na vyučovaní, spájajú myslenie s poznaním, rečou a činnosťou, čo napomáha rozvoju psychiky a pracovných schopností. Hry sú priamym prejavom detskej túžby po činnosti, do ktorej sa rady zapájajú.

Základom každej hry je hravá, na určitom mieste sa rozvíjajúca, niečo napodobňujúca činnosť, vo väčšej či menšej miere určovaná pravidlami.

Spojenie s vyučovaním

V didaktickej hre nejde o originalitu, ale predovšetkým o premyslené použitie hry v súvislosti s vyučovacou látkou. Spolupráca vychovávateľky s učiteľkou je veľkou výhodou (niekedy až nutnosť), pretože je potrebné vysvetliť problémy, ktoré vznikli na vyučovaní. Učiteľka z tohto dôvodu by mala navrhnúť vychovávateľke, aby sa vo svojej práci zamerala na takú činnosť, ktorá napomáha žiakom ľahšie zvládnuť práve preberané učivo. Hry nemajú trvať príliš dlho, aby sme deti nimi neunavili.

Zdroj: ingimage.com

Námety na činnosť v školskej družine

Hry na podporu čítania, čitateľskej gramotnosti, písania si môžu deti zahrať aj doma, s rodičmi alebo starými rodičmi, na výlete, v aute. Nie je nutný veľký kolektív.

Hra Hľadaj

Deti pracujú s detským časopisom, ktorý má väčšina škôl predplatené pre každého žiaka a pracujú z neho aj počas doobedňajšieho vyučovania. Vychovávateľka prečíta krátky text, báseň. Určí, ktoré písmenko deti krúžkujú a aj akou farbou. Vedľa textu napíšu počet písmen. Ešte raz si prečítajú slová, kde sa písmeno nachádza.

Napr. Kam bežali, veselé veveričky? Lieskovcové hľadať malé kríčky.

Písmená E É – 5 slov

Hra Stop

Deti trénujú hlavne postreh a rozvíjajú sústredenosť. Vychovávateľka číta rozprávku, príbeh, báseň. Určí slovo, ktoré musia deti sledovať. Ak ho počujú, kričia STOP. Potom číta ďalej ten žiak, ktorý zakričal ako prvý.

Napr. O perníkovej chalúpke – slovo „ježibaba“.

Hra Písmená a čísla

Deti majú pripravené kartičky so zvolenými troma písmenami. Môžu tam byť najviac aj číslice. Napr.: A1, M3, P4…

Ponúka sa viac úloh a obmien hier. 

  • tvoriť slová na začínajúce sa jednotlivé písmená; ™
  • tvoriť slová so zmeneným poradím pozície písmena v slove; ™
  • tvoriť slová s určitým cieľom (zvieratá, mená, kvety…);
  • tvoriť vety na dané písmená (napr. Alenka má pero.), poradie písmen obmeňujeme;
  • vymyslieť toľko slov s daným písmenom, koľko udáva číslo na kartičke;
  • vymyslieť slová s takým počtom slabík, koľko udáva číslo na kartičke;

Mohlo by vás zaujímať: Chodia vaše deti do družiny?

Hra Rebríček

Deti hovoria slová, a to tak, že nasledujúce slovo sa vždy začína posledným písmenom predchádzajúceho slova.

Napr. sova – anka – auto – ocot – tanier – rýchlosť – ťava…

Hra Hádaj a napíš!

Žiaci hľadajú slová ukryté v inom slove. Obmena hry pre staršie deti môže byť aj v prešmyčkách písmen: babička (bič, babi), družina (úžina, dužina, rúž), čerpadlo (pádlo, čer), pivónia (pivo, vonia, Ivo), česadlo (sadlo, češ), banskobystrická (bok, áno, iskra)

Zdroj: zborovna.sk, aitec.sk, mcpo.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár