Pred/ŠkolákŠkolák

Čo potrebuje školák v peračníku?

 Mária Kopčíková   22.08.2017   2

Okrem vysnenej predstavy obrázkov malého školáka skúste naozaj zvažovať aj reálne potreby a funkčnosť. Najmä v prvých ročníkoch základnej školy.

 Iné pomôcky potrebuje prvák a iné žiak na druhom stupni. 

 

Pre prváčika je dôležitejšia napr. sada 12 kusov farbičiek, než pravítko či kružidlo. Starší žiaci sa zase vystačia s menším počtom farieb, ale potrebujú inofarebné pero (zelené či čierne), kružidlo a nožnice.

Ako vyberať peračník? Nejaké sme otestovali za vás >> >>

Čo potrebujú školáci v peračníku

Pre všetky vekové kategórie sa hodí kvalitné pero, ceruzka, guma, farbičky a strúhadlo. Ostatné už ako sa komu páči a hodí.

Pero pre školáka

Pero je dôležitá pomôcka pre všetkých žiakov, pre prváčikov však je nie potrebná hneď na začiatku šk. roka. Pre prváčika vyberte ergonomické pero. Už dávno neplatí, že deti sa učia písať len atramentovými perami. Na trhu sú okrem klasických „bombičkový“ pier aj perá atramentové perá s irídiovou špičkou, ktorá je odolnejšia voči väčšiemu tlaku začínajúceho pisateľa. V posledných rokoch veľa detí používa tzv. rollery, ktoré sú pre niektoré deti jednoduchšie na použitie. 

Myslite na to, že prváčikovia sú na začiatku troška zmätení z celého školského frmolu a že niekedy im všetko trikrát denne popadá na zem. Preto Pri výbere pera pozerajte aj na jeho odolnosť.

U starších detí je vhodné ešte stále dbať na ergonómiu pri písaní, viacej však už dajte na úsudok používateľa. Niektorým deťom ešte aj na začiatku druhého stupňa ZŠ vyhovujú perá z predošlých rokov, iní zase chcú už perá pre teenagerov.

Peračník s dvomi chlopňami, zdroj: rodinkashop.sk

Nezabudnite dieťaťu vložiť do peračníka aj náhradnú náplň do pera – podľa typu, ktorý dieťa používa.

Ceruzky

U malých či u veľkých by som volila trojhranné ceruzky. Rozdiel je len v hrúbke, v priemere ceruzky. Kým prváci – druháci by mali mať ceruzky hr. 9mm, staršie deti hr. 7 mm. Vždy je fajn, keď má dieťa v peračníku ceruzky dve. Pri práci ho zlomená ceruzka a jej strúhanie zdrží, takže asi ocení, keď si rýchlo bude môcť vytiahnuť druhú ceruzku.

Farbičky a fixky

Ponuka farbičiek i fixiek je široká a je potom len na vás, ako vyhodnotíte pomer  cena : výkon. Opäť ako pri ceruzkách, kupujte trojhranné farbičky, pre prvákov a druhákov v hrúbke 9mm. Pre menších školákov sa celkom oplatí sada 12ks, pretože prváci a druháci majú farbičky stále v rukách a často im chýba napr. iný odtieň zelenej na trávu a iný na ihličie stromov ... alebo fialová. Čiže obvykle 6 farieb dieťaťu nestačí.

Fixky v prvých ročníkoch deti príliš nepotrebujú, tak naopak stačí ten základ. Vo vyšších ročníkoch sa možno pomer otočí, a možno nie. V každom prípade si myslím, že 14 fixiek, ako sme ich včera doniesli v zakúpenom peračníku z obchodu, je zbytočne veľa.

Poschodový peračník, zdroj: rodinkashop.sk

Guma, strúhadlo

Ak kupujete „naplnený peračník“, oboje je obvykle už jeho súčasťou. Oboje dieťa často potrebuje a pred začiatkom šk. roka je fajn nakúpiť ich aj do zásoby. Je to pomerne rýchlo obrátkový tovar. Mám za to, že je dobré, ak sa tieto dve pomôcky zmestia do peračníka, preto ak ich aj budete kupovať osobitne, kupujte primeranú veľkosť. Niektoré deti používajú veľkú gumu a veľké dvojité strúhadlo a potom je potrebné mať na to zvláštne puzdro. Alebo sú enem tak voľne pohodené v aktovke ...

Pri strúhadle si dajte pozor, aby dieťa malo strúhadlo na svoju veľkosť farbičiek. Teda 9mm farbičky či ceruzky na obvyklom strúhadle nezastrúha ...

Pravítko, nožnice, kružidlo

Sú pomôcky pre staršie deti. Prvák ich takmer nepotrebuje, resp. nožnice má v triede buď pri pomôckach na výtvarnú alebo majú deti v nejakej krabičke označené nožnice a keď ich potrebujú, tak im ich pani učiteľka rozdá z tejto krabičky.

Pravítko tiež potrebujú až druháci, kedy začínajú s geometriou a občas rysujú aj priamky. Stačí malé priehľadné pravítko, ktoré sa zmestí do peračníka, v dĺžke 15 – 16 cm.

Starší školáci (4. ročník a vyššie) budú už potrebovať klasické trojuholníkové pravítko s ryskou, dlhé pravítko a uhlomer. Obvykle sa predávajú v sadách.

Kružidlo je tiež záležitosťou 4. ročníka (a vyšších). Celokovové kružidlá, ako za mého mládí, neviem, či sa ešte vyrábajú. Pri včerajšej obhliadke regálov som videla len také, ktoré majú kovové ramená, ale plastový vrch, ktorý niekedy celý šk. rok nevydrží. Pri kružidle je dobré spomenúť strúhadlo na tuhu do kružidla. Buď je súčasťou balenia alebo ju treba dokúpiť zvlášť. My sme to kedysi strúhali s takým šraubovacím udělátkom z verzatilky (mechanickej ceruzky, ešte stále je k dostaniu).

Lepidlo

Niektoré deti nosia v peračníku ešte malé tyčinkové lepidlo. Zase je to skôr asi záležitosť zvyku zaužívaného v danej triede, či lepidlá deti majú na jednom mieste v triede alebo si každý nosí tú najmenšiu veľkosť lepidla v peračníku. Tie väčšie lepidlové tuby sú do peračníkov obvykle neskladné a zbytočne ho deformujú, prípadne jeho nosenie prispeje k natrhnutiu zipsu.

Papierový rozvrh hodín

Nuž – to už ako kto chce. Niektoré deti majú radi, keď otvoria peračník a žmurká tam na nich, kedy nasleduje aká hodina. Iné deti majú rozvrh v malých školských doskách.

Mne sa vidí fajn, pokiaľ tam ten rozvrh je, plus si dieťa do chlopne, kde sa dáva ten rozvrh, môže dať napr. lístky na obed alebo nejaký informačný lístok, čo dostane v škole ...  Niektoré peračníky majú na tento účel malú, špeciálnu kapsičku.

Čo stojí výbava do peračníka?

Nemusí stáť mailand. V princípe je to zase najmä o vás, koľko sa vám chce investovať.  My sme včera kúpili naplnený peračník za 6,95€. Obsahoval farbičky, fixky, pravítko, gumu a strúhadlo. Farbičky sme vymenili za ergonomické, ktoré sme kúpili za 1,25€. Pero sme kúpili za 0,48 (jasné, všetky reťazce majú teraz akcie na šk. pomôcky, takže viete kúpiť aj niektoré ergonomické pomôcky kľudne o 50% lacnejšie a nemusíte zodrať topánky a behať celý deň po meste ...  Čiže sme na necelých 9 eurách. Máme šťastie, lebo zo tri perá sme si zašanovali z minulého roku, takže teraz sme k nim dokúpili len tuhy, za asi 6€. Celková investícia cca 15€.

Niektoré peračníky prázdne stoja 7 – 15 €, niektoré plné stoja 4,5 – 20€. Pomôcky ako také sa pohybujú v týchto cenách (zahŕňame aj akciové ceny, za ktoré môžete tovar kúpiť):

Pomôcka

Cena v €

Pero ergonomické

 0,48 - 8

Ceruzka trojhranná

0,20 – 1,30

Farbičky trojhranné 12 ks

1,25 - 15

Fixky 12ks     

0,78 - 3

Guma       

0,20 - 2

Strúhadlo 

0,26 – 2,80

Pravítko 

0,20 – 1,60

Nožnice 

0,40 - 7

Kružidlo  

0,45 - 10

Lepidlo     

0,20 – 1,20

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
mmonika napísané 19.08.2014 17:05

Stale smirglujeme ,aby bola nastruhana tuha v kruzidle spravne ,syn minie aj tri za rok ,ked ma dolezitu pisomku berie si moje celokovove ,ktore vydrzalo strednu ´ vysoku a este aj detom sluzi ,dnes to co predavaju je na plac

Sisi napísané 18.08.2014 19:05

My sme si tuhu v kruzidle ostrili (musela byt skosena zlava doprava zwinker ) na smirgli nalepenom na drievku smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...