Pred/ŠkolákŠkolák

Bude dôsledkom pandémie závislosť našich detí na on-line?

 Monika Vandáková   20.05.2020   2

Po aktuálnej situácii, kedy sme mali deti doma viac, ako sme popri našich povinnostiach zvládali, sa stáva téma online závislostí ešte vyhrotenejšou. Online je pre nás všetkých, ale aj pre naše deti súčasťou života. Vždy si nájdu výhovorku, že veď tam majú školu, úlohy, spolužiakov, niečo musia zistiť ....

Potom sa večer pozriete na "graf času stráveného na prístroji", a dostávate infarkt. Ten horší prípad je, keď si to ani neuvedomíte, a táto informácia vám unikne.

 

Veď len som sa hral

Počítačové hry pôsobia na nezrelú detskú psychiku oveľa viac ako na zrelú psychiku dospelého človeka. Detská psychika je viac zraniteľná a podlieha oveľa rýchlejšie rozvoju všetkých druhov závislostí.

Počítačová hra spĺňa všetkých šesť znakov závislostí, akými sú silná túžba alebo pocit popudu, ťažkosti so sebaovládaním, odvykací stav, rast tolerancie, postupné zanedbávanie iných potešení alebo záujmov a pokračovanie aj napriek jasnému dôkazu škodlivých následkov.

Z vlastnej skúsenosti môžem tvrdiť, že pri počítačových hrách je len veľmi ťažké zistiť presný moment prechodu od „normálneho“ hrania cez zanietenosť hraním až po vznikajúcu „závislosť“ od hry. Z detstva si v podstate nespomínam na žiadnu klasickú hru, ktorá by ma natoľko zaujala, aby som nevenoval pozornosť iným činnostiam. Ten ohromný pocit akejsi sebarealizácie a sebauspokojenia, na ktorom treba v reálnom živote tvrdo pracovať, sa dá v počítačovej hre dosiahnuť za niekoľko minút.

V každom prípade čas, ktorý dieťa venuje hraniu, treba obmedziť a určiť si jasné pravidlá. So zvyšovaním „časovej dávky“ sa zvyšuje aj potenciálna závislosť.

Od online hier sa stávajú závislé inteligentnejšie deti

Zaujímavý je fakt, že nelátkové závislosti, akými sú gamblovanie, závislosť od internetu, závislosť od četov, ale aj online hier, sú z hľadiska vzdelania alebo intelektových schopností postihnutých ľudí posunuté k tým vyšším hodnotám. Intelekt týchto ľudí je nadpriemerný, nejde o hlúposť, ale o túžbu navodiť si určitý stav. Postihnutý vlastne s hracím automatom alebo počítačovou hrou zvádza boj. On ho potrebuje poraziť, je tam určitá adrenalínová, kompetetívna, súťaživá zložka.

Nezabúdajme aj na riziko vzniku patologického hráčstva. Odborníci ju pripisujú vekovým zvláštnostiam detí pubescentného veku, prirodzená potreba hier v detskom veku, lákavosť hier a ich rafinované psychologické spracovanie, nedostatočná ochrana detí na internete. Ak sa tieto okolnosti spoja so slabšou výchovou, nedostatkom úprimných vzťahov v rodine či nedostatkom času na deti, je tu riziko.

Toto ohrozenie môže v prvom štádiu vyzerať len ako nevinná  hra. Ale pozor, je len veľmi ťažké zistiť presný moment prechodu od „normálneho“ hrania cez zanietenosť hraním až po vznikajúcu „závislosť“. Preto začnime byť dôsledný. Nedávajme deťom do rúk hračky, ktoré by ich mohli ničiť. Stanovme časové a obsahové hranice na internete. A potom ich nezabudnime denne kontrolovať. Nič iné nám nezostáva.

zdroj: zodpovedne.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Monika Vandáková

Som skeptik, melancholik a kritik. Prežila som v tomto duchu aj svoje detstvo a dospievanie, a ani teraz v postavení  matky ma to neprešlo.  Mám dve malé deti a žijem v Košiciach.  Rada píšem o veciach, témach a problémoch, ktoré sa ma osobne týkajú. Je plne legálne so mnou nesúhlasiť :) 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Veci nejaké napísané 01.06.2020 16:47

Ešte raz- treba ostrihat nechty nakrátko aby necinkali - nechty na kratko pri hre na hud nastroj- bežný- klavesnicový.Aby pohodlne hral./ ked potrebuje/

A takisto sa može na klavesnici šmýkať ruka- prsty.- to je normalne

Veci napísané 21.05.2020 19:16

Ked sa pracuje s počitač. klavesnicou, alebo hra na hud. nastroj- najma klavesnicový tak sa zastrihavaju nechty nakratko aby necinkali.

V tomto období si zabudaju ludia ruška zo sebou- tak sa musia pre ne vracat-spred domu. A j ked niekoho boli noha, ruka- tak nezajde ďaleko , tak sa vrati.smile- Niekedy vypadavaju slova pri písaní-horši počitač tak ten zmysel može byť iný.Teplo

V tomto období je priveľa ukonov naraz.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Základné obilninové kaše pre bábätká (od 6 mesiacov)
06.03.2021   0
Ak sa ešte len rozbiehate a rozmýšľate, aké kaše sú teraz vhodné, či s lepkom alebo bez lepku, máme pre vás zopár tipov.
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
detské choroby
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   1
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.