Pred/ŠkolákŠkolák

Ako má rodič reagovať na "zlé" vysvedčenie?

 Marcela Beňová   19.06.2019   0

Čakáte samé jednotky? Alebo sa naopak posledného školského dňa obávate? Veľa rodičov stále nevie, ako na zlé známky reagovať.

shutterstock

 

Trojka z matiky zakryla všetko ostatné

Som rada, že časy základnej školy sú už za mnou. Bezstarostné detstvo mi každé leto pokazila jedna vec. Trojka z matiky.

Matematika bol nešťastný predmet, rýchlo sa ukázalo, že na ňu nemám bunky. Trojka svietila na vysvedčení a zakryla všetko ostatné, každoročnú povinnú jazdu jednotiek zo slovenčiny, prírodopisu, dejepisu, krúžok gymnastiky a vzorné správanie.

Rok čo rok sa rodičia vyhrážali doučovaním, kupovali knižky Douč sa matematiku a zbierky úloh, z ktorých som poctivo vypracovala dve strany.

Potom prišli úlohy, vybíjaná v škole a čítanie knižiek do čitateľského denníka, a na matiku sa zabudlo. Až do leta, kedy mi ju neblaho pripomenula ďalšia trojka.

 

Našťastie rodičia nedokázali byť natoľko prísni a dôslední, aby sme s tým niečo robili. Takže som mala dosť času ne veci, ktoré ma bavili. A ktoré ma dnes živia.

Známky sú odrazom... čoho vlastne?

Kým v generácii našich rodičov dobré známky znamenali šťastnú kombináciu usilovnosti, inteligencie a budúcich úspechov, ktoré sa neraz na strednej škole zázračne vyparili (a mnohí jednotkári na výšku nikdy nešli), dnes medzi rovesníkmi sledujem nový trend.

Čoraz častejšie počúvame, že a známkach nezáleží, nič neukazujú, sú zbytočné. Deti sa uplatnia aj bez (dobrej) školy a samých jednotiek.

Známky môžu aj nemusia ukazovať veľa. Čisté vysvedčenie môže odrážať skvelú pamäť, ale aj usilovnosť a poctivosť. No a každý z nás mal spolužiaka, ktorý sa nikdy neučil, a šlo mu to samo.

Čo však ukazuje priemerné vysvedčenie? Jednotky, dvojky, sem – tam trojka či dokonca štvorka (pravidlom je nezmieniť sa o nej starým rodičom)?

 Prečítajte si aj: 8 neznesiteľných počinov drzého decka

 

V prvom rade prehľadne rozdeľuje predmety, ktoré naše deti zaujímajú, a ktoré nie. Všimnite si, že dobré známky zväčša bývajú z podobne ladiacich predmetov.
Slovenčina a dejepis, matika a fyzika, chémia a biológia.

Už z pohľadu na vysvedčenie ľahko vytušíte, na čo má vaše dieťa predpoklady. A na čo ani náhodou.

Takéto vysvedčenie jasne ukazuje, kde treba zahájiť udržiavaciu fázu, a s čím sa dá pracovať.

Poďme pracovať na tom, čo nám ide

Učiteľka Monika, ktorá sa venuje výučbe anglického jazyka, vysvetľuje, že nemá zmysel investovať obrovské množstvo času do niekoľkých predmetov, kde to žiakom ide horšie, na úkor tých, kde sú šikovné.

„Aj v slabšom vysvedčení sa dá nájsť niekoľko pozitív. Zamerajme sa na predmety, kde má dieťa jednotku či dvojku."

shutterstock

 

"Často sa stretávam s tým že rodičia za každú cenu zachraňujú známku z cudzieho jazyka a uniká im, že dieťa je tvorivé, výtvarne či hudobne nadané, má predstavivosť.

Je zbytočné zabiť hodiny a hodiny času drvením predmetu, z ktorého bude dieťa nakoniec len priemerné. Stačí však jeden či dva predmety, v ktorých bude excelovať, na tom môžete stavať.

Tento výber sa neskôr môže odraziť vo výbere strednej školy. Nemusí mať každý gymnázium.

Pokiaľ vidím, že dieťa má talent na jazyky, radím rodičom držať sa toho, podporiť dieťa krúžkom, beletriou v angličtine, sledovaním filmov v cudzom jazyku.

Horšia známka z fyziky či matematiky neznamená, že je dieťa hlúpe, len že sa viditeľne orientuje iným smerom. Stačí, ak si zachová priemerné výsledky.“

Veľa zlých známok? Vizitka rodiča

Čo robiť v prípade, že zlých známok je viac než dosť?

Prečítajte si aj: Petr Glogar: "Matka a otec dávajú deťom odlišný typ lásky."

 

Podľa učiteľky Moniky si v takom prípade treba nájsť priestor a zhodnotiť, ako funguje študent, škola a rodina ako celok.

„Pokiaľ sa s dieťaťom tiahnu zlé známky od začiatku, na príčine môžu byť špecifické problémy učenia, alebo žiak jednoducho náročnosť školy nezvláda.

Nie je to žiadna hanba, je však potrebné, aby do procesu vstúpila dohoda školy a rodičov, ako ďalej pokračovať. Možností je viacero, napríklad vyhľadať pomoc asistenta, riešiť problém s odborníkmi a podobne.

Častejšie však vidím, že rodičia deťom nepomáhajú, prípadne sa o známky začnú zaujímať až pred vysvedčením. Dieťa nemá doma vhodný režim.

Domáce úlohy sa odkladajú ne nedeľu večer, deti prichádzajú do školy nevyspané, neoddýchnuté, hlava sa ťažko sústredí."

shutterstock

 

Okrem vedomostí nadobúdajú študenti aj zručnosti, ktoré potrebujú rozvíjať predovšetkým v laviciach základných škôl. Učiteľka anglického jazyka Monika vysvetľuje, ktoré to sú:

„Neučíme sa pre známky, ale učením zlepšujeme pamäť, tvorivé myslenie, logické či strategické uvažovanie, schopnosť spájať súvislosti, získavame obraz o svete.

Zo školy nemusíme odchádzať s výborným hodnotením, potrebujeme však ovládnuť postup, akým budeme spracúvať podnety, ktoré sa k nám dostanú.

Čoraz viac sa hovorí o tom, že sa deti musia naučiť kriticky myslieť, spolupracovať, vyhodnocovať, aktívne a samostatne konať. Určitý priestor na to dostávajú aj v školských laviciach.

Sám rodič musí posúdiť, či sa v tomto smere jeho dieťa posunulo vpred, alebo stagnuje. Ak dozrieva, múdrie a zlepšuje sa, je to to najlepšie vysvedčenie.“

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2019: Mamy oznámkovali najlepšie pôrodnice
20.07.2019   0
Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku 2 839 matiek.
Sprievodca pôrodnicami 2019
18.07.2019   0
V pôrodniciach chýbajú obyčajné sprchy a toalety
17.07.2019   0
Poznámka mamy, že netiekla v pôrodnici teplá voda, je jedna z čerešničiek.
babetko
Čo o deťoch prezrádza spôsob hry?
22.07.2019   0
Hra tvorí najvýznamnejšiu súčasť rozvoja dieťaťa. Umožňuje mu učiť sa, skúšať, objavovať, ale aj oddychovať či opakovať. Dieťa, ktoré sa môže dosýta a nerušene hrať, nechýbajú mu podnety a najmä v prvých rokoch nápomocná ruka rodiča, je šťastné dieťa. Práve prostredníctvom hry sa najrýchlejšie prejaví potenciál, vlohy a záujmy, ktoré môžete v rannom veku podchytiť a objaviť budúce povolenie alebo milovaný koníček.
Bonding náš každodenný
17.07.2019   0
Ako vyzerá podpora bondingu v našich pôrodniciach? Prečo sú medzi jednotlivými nemocnicami rozdiely v jeho podpore? Dá sa dieťatko priložiť mamičke hneď po narodení aj v prípade cisárskeho rezu?
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.