ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákŠkolák

9 spôsobov, ako pomôcť vášmu dieťaťu uspieť na základnej škole

 Mária Kopčíková   26.08.2016   0

Na začiatku školy, keď do nej dieťa nastupuje, sú všetci trocha napätí. Aj deti, aj rodičia, najmä pokiaľ je to ich prvý prváčik. Rodičia riešia výber školy, prípadne pedagóga, nakupujú potrebnú výbavu.

Zdroj: ingimage.com

 

Čo ešte môžeme ako rodičia urobiť preto, aby „akademická“ dráha nášho dieťaťa bola bezproblémová, aby ju zvládlo čo najlepšie?

Buďte v kontakte so školou a učiteľmi

Deti v škole prosperujú lepšie, ak sa rodičia zaujímajú o život školy. Ak vaša škola niečo podobné poriada, potom navštívte deň otvorených dverí alebo program pri príležitosti začiatku šk. roka.  Je to dobrá príležitosť, ako spoznať učiteľov svojho dieťaťa a ich očakávania. Vedenie školy zase pri takejto príležitosti môže hovoriť o smerovaní školy a svojej školskej politike.

Zúčastňujte sa rodičovských združení. Sú dva či tri razy v roku a môžete tu s učiteľkou/učiteľom prebrať úspechy i rezervy vášho dieťaťa a dohodnúť sa na spôsobe, ako dieťaťu pomôcť.

Navštívte školu a jej webovú stránku

Ak budete fyzicky poznať budovu školy a jej okolie, pomôže vám to lepšie pochopiť dieťa, keď sa s ním budete zhovárať o jeho školskom dni. Na školskej webovej stránke zase nájdete informácie ako: 

  • Školský kalendár – plán podujatí
  • Kontakty na pracovníkov školy
  • Nadchádzajúce udalosti
  • Termíny testov a písomiek

Zdroj: ingimage.com

 

Niektorí učitelia majú aj svoje vlastné web stránky, kde zverejňujú informácie špeciálne pre svoje predmety a triedy, prípadne publikujú študijné materiály. Je veľa prváckych učiteliek, ktoré na svojich stránkach ponúkajú rozširujúce materiály pre rodičov, i deti.

Podporte dieťa pri domácej príprave

Domáce úlohy pomáhajú deťom upevňovať naučené a pomáhajú rozvíjať zmysel pre povinnosti. Ak učiteľka vášho dieťaťa bude zadávať domáce úlohy, bolo by vhodné, aby ste dieťa k ich plneniu viedli a vytvorili mu pre ich prípravu priestor. Ako časový, tak miestny – pokojné pracovné miesto bez rušičov typu TV. Je tiež vhodné stanovať si s dieťaťom čas na plnenie domácich zadaní.

Zaujíma vás názor pedagógov? Treba deťom domáce úlohy?

Je vhodné, ak sa úlohy robia v skorých popoludňajších hodinách a nie večer, keď napr. dieťa príde domov z náročného tréningu. Buďte dieťaťu na blízku a v prípade potreby mu pomôžte. Nerobte však veci ZA dieťa. U najmenších školákov sú úlohy v trvaní cca  10 – 20 minút. Pokiaľ by ste už u prváčika zaznamenali, že mu úlohy trvajú výrazne dlhšie, porozprávajte sa o tom s učiteľom.

Posielajte dieťa do školy „pripravené sa učiť“

Teda dobre vyspaté a naraňajkované. Výživné raňajky deti naštartujú, majú potom viac energie na prácu v škole, na sústredenie a zapamätávanie. 

Inšpirujte sa: Čo jedávajú školopovinné deti na raňajky?

Školáci sa tiež potrebujú dobre vyspať. Veľa detí na začiatku školskej dochádzky potrebuje ešte 10 – 12 hodín spánku. Značné percento detí máva problém s uložením sa na spánok – dôvody sú rôzne – veľa krúžkov, TV, počítačové hry, hektický rodinný rozvrh – a potom tieto deti trpia nedostatkom spánku, čo sa môže odzrkadliť na ich schopnosti byť v škole pozorní.

Učte deti vlastnej organizácii

Ak si deti vedia zorganizovať prácu a čas, ostanú sústredené na to, čo treba a nebudú napr. preskakovať od jednej činnosti k inej. To sa ale musia naučiť. Pre najmenších školákov to znamená, že majú mať poznámkový zošitok, aby si zaznačili čo, ako a dokedy majú urobiť. Prípadne kedy ich čaká nejaký test či skúšanie. Dohliadnite, aby dieťa takýto zošitok malo, vysvetlite dieťaťu jeho význam a priebežne kontrolujte, ako zápisky dieťaťa vyzerajú.

Zdroj: ingimage.com

 

Pomôžte dieťaťu naučiť sa zorganizovať si svoj voľný čas, urobiť si akýsi to-do list, ktorý môže vyzerať i takto: 

  • Úlohy
  • Futbal
  • Upratať si oblečenie
  • Večera

Učte deti učiť sa

Aj učiť sa treba naučiť. Deti na prvom stupni väčšinou píšu záverečné testy o lekciách, či rpebratých celkoch – z matematiky, angličtiny, prírodovedy, slovenčiny. Overte si, kedy a aké testy čakajú vaše dieťa a učenie si rozplánujte. Aby ste tomu nevenovali len posledný večer pred testom. Tiež možno budete musieť pripomenúť dieťaťu, aby potrebné učebnice, či materiály prinieslo zo školy domov – pokiaľ ich nepoužíva denne a má ich v škole vo svojom zakladači.

Naučte vaše deti, aby si veľké úlohy = veľa učenia rozdelili na menšie časti, aby ich potom príliš veľké množstvo učiva nezahltilo. Nezabudnite, že cca po 45 minútach učenia si dieťa má urobiť prestávku.

Zdroj: ingimage.com

Buďte angažovaní

Ukážte, že sa o štúdium vášho dieťaťa zaujímate. Deti majú radi, ak sa ich rodičia zúčastňujú na školských podujatiach. Nie vždy majú radi, keď sú rodičia „hyperaktívni“, všetko organizujú a su akoby „všade“, ale sú pritom radi, ak sú rodičia prítomní – či už aby videli úspechy svojho dieťaťa alebo aby prispeli pri realizácii školských podujatí takpovediac „spoza opony“, aby skrátka neboli príliš viditeľní.

Dochádzku do školy berte vážne

Pochopiteľne, choré dieťa má ostať doma – ak má teplotu, či zvracia. Na druhej strane, ak je dieťa v poriadku, malo by do školy chodiť načas. Neskoré príchody rušia chod vyučovania a orientáciu dieťaťa v rámci hodiny.

Ak je dieťa často mimo školu, skontrolujte, čo všetko musí „dohnať“, aké zadania dorobiť. Niekedy deti nechcú ísť do školy kvôli rôznym problémom so spolužiakmi, či so samotným pedagógom. Buďte preto citliví voči signálom, ktoré vám dieťa vysiela. 

Chcete sa dozvedieť viac? Strach zo zlyhania a zo školy.

Urobte si čas a hovorte o škole

Je pomerne jednoduché hovoriť s deťmi o tom, ako bolo v škole, čo sa deje v triede, či akú knihu dieťa práve číta. Ale rodičia sú niekedy príliš zaneprázdnení a zabúdajú sa detí pýtať na tie najobyčajnejšie veci.

Urobte si na dieťa čas, aby cítilo, že sa skutočne zaujímate o to, ako sa mu v škole darí, čo je preň jednoduché a čo naopak zložité. Ak deti vidia, že rodičia majú skutočný záujem o ich školský život, aj oni majú tendenciu brať školu primerane vážne. 

Nezabúdajte, že spoločné rodinné jedlo je najlepšie fórum.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Opuchy nôh v tehotenstve
23.10.2018   6
Najčastejšie sa budúce mamičky sťažujú na opuchy nôh, zriedkavejšie aj rúk, tváre. Opuchy postihujú asi 75% tehotných, zvyčajne po 20. týždni tehotenstva, obvykle hlavne v treťom tirmestri. Zhoršujú sa hlavne na večer a cez noc by mali vymiznúť.
Nepremeškajte novorodenecké fotenie! Neopakovateľné zábery vás budú tešiť celý život
18.10.2018   0
Či už ste fotenie s bábätkom dostali ako darček k pôrodu, alebo ste sa preň rozhodli sami, inšpirujte sa tipmi fotografky Vandy Golianovej, vďaka ktorým sa krásnymi zábermi budete môcť pochváliť aj po rokoch.
Mlieko v tehotenstve. Zaobídete sa bez neho?
15.10.2018   0
Vápnik je dôležitým prvkom pri samotnom raste bábätka počas vnútromaternicového vývinu a pôsobí aj ako prevencia pri riziku predčasného pôrodu.
babetko
Som najhoršia matka na svete
22.10.2018   4
Zobudíte sa ako matka roka, a ešte pred deviatou prídete o titul aj medailu.
22 vyčítaniek pre deti
20.10.2018   0
Jeden, dva, tri, povedz mi to ty... Poďte s nami "počítať" a "rýmovať." Máme pre Vás 22 vyčítaniek, ktoré sa môžete naučiť spolu s deťmi. Takmer isto spoznáte medzi nimi také, ktoré ste sa naučili v detstve aj Vy :)
Samko je hyperaktívne dieťa. Deti ho neznášajú
20.10.2018   6
Bonbónikom na torte je svokra, ktorá len sucho skonštatuje : “Veru si si ho zle vychovala, moja milá, mala by si mu občas poriadne priložiť“. (A muž je vtedy iba ticho a to strašne bolí...)
detské choroby
Drogy - prečo vzniká závislosť
20.10.2018   0
Príznaky závislosti od drog môžeme rozdeliť na psychické, ktoré sa odohrávajú v našej mysli, a fyzické, ktoré pociťujeme na tele.
Detská imunita, prevencia, chrípka
19.10.2018   1
Na svete ročne pribúda asi 6 000 nových látok, ktoré v prírode vôbec neexistovali. Časť z nich ostáva v laboratóriách, ale veľká časť sa najmä v podobe kozmetických prípravkov, liekov, priemyselných produktov a odpadov dostáva do životného prostredia. Vplyvom narušeného resp. zmeneného životného prostredia dochádza k vzniku nedostatočnej imunitnej odpovedi –organizmus sa nevie brániť ani proti banálnej infekcii mikroorganizmami.
Dojčenie predčasne narodených detí
15.10.2018   0
Keď sa dieťatko narodí pred plánovaným termínom pôrodu, zväčša sú s tým spojené komplikácie. Dieťa môže byť umiestnené v inkubátore a odlúčené od maminy.
zvery
Aký múdry je váš pes?
19.10.2018   0
Psi dokážu pozoruhodné veci. Potom čo dostanú niekoľko inštrukcií vedia zháňať ovce do košiara, vodiť nevidiacich cez preplnené ulice miest, odhaliť prítomnosť rakoviny a iných chorôb v tele človeka, nájsť stratených alebo zavalených ľudí, zistiť prítomnosť výbušniny alebo drog.
5 x vedeli ste, že morské prasiatka....
14.10.2018   0
Morské prasiatko sa po anglicky povie „guinea pig“ – preto si mnohí myslia, že pochádza z Guinei. Ale je to naozaj tak?
Čo chovať vo veľkej záhrade? Napríklad lemura!
06.10.2018   0
Lemur je naozaj priateľským a veľmi spoločenským tvorom, spolužitie s ľuďmi mu vôbec neprekáža.