ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákŠkolák

9 spôsobov, ako pomôcť vášmu dieťaťu uspieť na základnej škole

 Mária Kopčíková   26.08.2016   0

Na začiatku školy, keď do nej dieťa nastupuje, sú všetci trocha napätí. Aj deti, aj rodičia, najmä pokiaľ je to ich prvý prváčik. Rodičia riešia výber školy, prípadne pedagóga, nakupujú potrebnú výbavu.

Zdroj: ingimage.com

 

Čo ešte môžeme ako rodičia urobiť preto, aby „akademická“ dráha nášho dieťaťa bola bezproblémová, aby ju zvládlo čo najlepšie?

Buďte v kontakte so školou a učiteľmi

Deti v škole prosperujú lepšie, ak sa rodičia zaujímajú o život školy. Ak vaša škola niečo podobné poriada, potom navštívte deň otvorených dverí alebo program pri príležitosti začiatku šk. roka.  Je to dobrá príležitosť, ako spoznať učiteľov svojho dieťaťa a ich očakávania. Vedenie školy zase pri takejto príležitosti môže hovoriť o smerovaní školy a svojej školskej politike.

Zúčastňujte sa rodičovských združení. Sú dva či tri razy v roku a môžete tu s učiteľkou/učiteľom prebrať úspechy i rezervy vášho dieťaťa a dohodnúť sa na spôsobe, ako dieťaťu pomôcť.

Navštívte školu a jej webovú stránku

Ak budete fyzicky poznať budovu školy a jej okolie, pomôže vám to lepšie pochopiť dieťa, keď sa s ním budete zhovárať o jeho školskom dni. Na školskej webovej stránke zase nájdete informácie ako: 

  • Školský kalendár – plán podujatí
  • Kontakty na pracovníkov školy
  • Nadchádzajúce udalosti
  • Termíny testov a písomiek

Zdroj: ingimage.com

 

Niektorí učitelia majú aj svoje vlastné web stránky, kde zverejňujú informácie špeciálne pre svoje predmety a triedy, prípadne publikujú študijné materiály. Je veľa prváckych učiteliek, ktoré na svojich stránkach ponúkajú rozširujúce materiály pre rodičov, i deti.

Podporte dieťa pri domácej príprave

Domáce úlohy pomáhajú deťom upevňovať naučené a pomáhajú rozvíjať zmysel pre povinnosti. Ak učiteľka vášho dieťaťa bude zadávať domáce úlohy, bolo by vhodné, aby ste dieťa k ich plneniu viedli a vytvorili mu pre ich prípravu priestor. Ako časový, tak miestny – pokojné pracovné miesto bez rušičov typu TV. Je tiež vhodné stanovať si s dieťaťom čas na plnenie domácich zadaní.

Zaujíma vás názor pedagógov? Treba deťom domáce úlohy?

Je vhodné, ak sa úlohy robia v skorých popoludňajších hodinách a nie večer, keď napr. dieťa príde domov z náročného tréningu. Buďte dieťaťu na blízku a v prípade potreby mu pomôžte. Nerobte však veci ZA dieťa. U najmenších školákov sú úlohy v trvaní cca  10 – 20 minút. Pokiaľ by ste už u prváčika zaznamenali, že mu úlohy trvajú výrazne dlhšie, porozprávajte sa o tom s učiteľom.

Posielajte dieťa do školy „pripravené sa učiť“

Teda dobre vyspaté a naraňajkované. Výživné raňajky deti naštartujú, majú potom viac energie na prácu v škole, na sústredenie a zapamätávanie. 

Inšpirujte sa: Čo jedávajú školopovinné deti na raňajky?

Školáci sa tiež potrebujú dobre vyspať. Veľa detí na začiatku školskej dochádzky potrebuje ešte 10 – 12 hodín spánku. Značné percento detí máva problém s uložením sa na spánok – dôvody sú rôzne – veľa krúžkov, TV, počítačové hry, hektický rodinný rozvrh – a potom tieto deti trpia nedostatkom spánku, čo sa môže odzrkadliť na ich schopnosti byť v škole pozorní.

Učte deti vlastnej organizácii

Ak si deti vedia zorganizovať prácu a čas, ostanú sústredené na to, čo treba a nebudú napr. preskakovať od jednej činnosti k inej. To sa ale musia naučiť. Pre najmenších školákov to znamená, že majú mať poznámkový zošitok, aby si zaznačili čo, ako a dokedy majú urobiť. Prípadne kedy ich čaká nejaký test či skúšanie. Dohliadnite, aby dieťa takýto zošitok malo, vysvetlite dieťaťu jeho význam a priebežne kontrolujte, ako zápisky dieťaťa vyzerajú.

Zdroj: ingimage.com

 

Pomôžte dieťaťu naučiť sa zorganizovať si svoj voľný čas, urobiť si akýsi to-do list, ktorý môže vyzerať i takto: 

  • Úlohy
  • Futbal
  • Upratať si oblečenie
  • Večera

Učte deti učiť sa

Aj učiť sa treba naučiť. Deti na prvom stupni väčšinou píšu záverečné testy o lekciách, či rpebratých celkoch – z matematiky, angličtiny, prírodovedy, slovenčiny. Overte si, kedy a aké testy čakajú vaše dieťa a učenie si rozplánujte. Aby ste tomu nevenovali len posledný večer pred testom. Tiež možno budete musieť pripomenúť dieťaťu, aby potrebné učebnice, či materiály prinieslo zo školy domov – pokiaľ ich nepoužíva denne a má ich v škole vo svojom zakladači.

Naučte vaše deti, aby si veľké úlohy = veľa učenia rozdelili na menšie časti, aby ich potom príliš veľké množstvo učiva nezahltilo. Nezabudnite, že cca po 45 minútach učenia si dieťa má urobiť prestávku.

Zdroj: ingimage.com

Buďte angažovaní

Ukážte, že sa o štúdium vášho dieťaťa zaujímate. Deti majú radi, ak sa ich rodičia zúčastňujú na školských podujatiach. Nie vždy majú radi, keď sú rodičia „hyperaktívni“, všetko organizujú a su akoby „všade“, ale sú pritom radi, ak sú rodičia prítomní – či už aby videli úspechy svojho dieťaťa alebo aby prispeli pri realizácii školských podujatí takpovediac „spoza opony“, aby skrátka neboli príliš viditeľní.

Dochádzku do školy berte vážne

Pochopiteľne, choré dieťa má ostať doma – ak má teplotu, či zvracia. Na druhej strane, ak je dieťa v poriadku, malo by do školy chodiť načas. Neskoré príchody rušia chod vyučovania a orientáciu dieťaťa v rámci hodiny.

Ak je dieťa často mimo školu, skontrolujte, čo všetko musí „dohnať“, aké zadania dorobiť. Niekedy deti nechcú ísť do školy kvôli rôznym problémom so spolužiakmi, či so samotným pedagógom. Buďte preto citliví voči signálom, ktoré vám dieťa vysiela. 

Chcete sa dozvedieť viac? Strach zo zlyhania a zo školy.

Urobte si čas a hovorte o škole

Je pomerne jednoduché hovoriť s deťmi o tom, ako bolo v škole, čo sa deje v triede, či akú knihu dieťa práve číta. Ale rodičia sú niekedy príliš zaneprázdnení a zabúdajú sa detí pýtať na tie najobyčajnejšie veci.

Urobte si na dieťa čas, aby cítilo, že sa skutočne zaujímate o to, ako sa mu v škole darí, čo je preň jednoduché a čo naopak zložité. Ak deti vidia, že rodičia majú skutočný záujem o ich školský život, aj oni majú tendenciu brať školu primerane vážne. 

Nezabúdajte, že spoločné rodinné jedlo je najlepšie fórum.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Vianoce v pôrodnici
13.12.2018   0
Aj vďaka pobytu v nemocnici som si uvedomila, že Vianoce nie sú len o daroch, výzdobe a štedrej večeri, ale predovšetkým o otvorených srdciach dobrých ľudí, ktorí na tieto dni bez rodiny spríjemnili.
Čím obdarovať tehotnú ženu?
11.12.2018   0
Po dvoch pôrodoch a desiatkach rozbalených darov rada poradím komukoľvek, kto sa počas Vianoc rozhodol obdarovať tehotnú manželku, sestru, kamarátku či kolegyňu.
babetko
Ťažká kapitola rastu: zuby
13.12.2018   1
Kedy čakať prvý zúbok? Čo čakať pri prerezávaní zubov? Musia rásť zuby v bežnom poradí?Opravovať mliečne zuby? Odkedy si majú čistiť zúbky sami? Čo robiť, keď si nechce umyť zuby? Kedy prvý raz ku zubárke?
Pediatrička upozorňuje na hračky, ktoré nie sú pre malé deti
12.12.2018   0
Hračky môžu byť edukačné, dokážu si získať pozornosť dieťaťa a aj ho veľa naučiť. No nie všetky hračky sú pre deti bezpečné.
Prepáčte, musím zostať doma s dieťaťom...
11.12.2018   0
Nastúpili ste po rodičovskej dovolenke do práce a túto vetu používate častejšie, ako by ste chceli? Vitajte v klube! Nie ste v tom sami.
detské choroby
Nerobte paniku z detskej imunity
04.12.2018   0
Našim deťom môžeme škodiť dvoma spôsobmi. Buď ich zanedbávame, alebo im škodíme tým , že to so starostlivosťou o nich preháňame.
Zlyhanie obličiek
29.11.2018   0
Zákernosť mnohých ochorení poškodzujúcich obličky je v tom, že NEBOLIA.
Seborrhoe
25.11.2018   0
Seborea, seborrhoe alebo seboroická dermatitída je chronické zápalové ochorenie kože detí aj dospelých. Vo väčšine prípadov je etiopatogenéza – teda dôvod problémov známy len čiastočne.
zvery
Čo zvážiť pri výbere psa do rodiny?
10.12.2018   0
Ak ste sa rozhodli zaobstarať si psa, spravili ste rozhodnutie, ktoré ovplyvní chod vašej domácnosti zhruba na 10 rokov. Aby zžitie sa s novým členom bolo čo najpríjemnejšie, uvádzam niekoľko oblastí, ktoré si treba vopred premyslieť.
Ako zazimovať korytnačku?
28.11.2018   0
Zazimovať či nezazimovať? To je otázka, ktorá trápi predovšetkým chovateľov – začiatočníkov.
Nevraživý škrečok
28.11.2018   0
Škrečkovi ťažko dohovoríte, aby sa správal kultivovane a tolerantne voči ostatným spolubývajúcim. Rovnako, ako ľudia, aj oni majú odlišné povahy.