Pred/ŠkolákŠkolák

9 spôsobov, ako pomôcť vášmu dieťaťu uspieť na základnej škole

 Mária Kopčíková   26.08.2016   0

Na začiatku školy, keď do nej dieťa nastupuje, sú všetci trocha napätí. Aj deti, aj rodičia, najmä pokiaľ je to ich prvý prváčik. Rodičia riešia výber školy, prípadne pedagóga, nakupujú potrebnú výbavu.

Zdroj: ingimage.com

 

Čo ešte môžeme ako rodičia urobiť preto, aby „akademická“ dráha nášho dieťaťa bola bezproblémová, aby ju zvládlo čo najlepšie?

Buďte v kontakte so školou a učiteľmi

Deti v škole prosperujú lepšie, ak sa rodičia zaujímajú o život školy. Ak vaša škola niečo podobné poriada, potom navštívte deň otvorených dverí alebo program pri príležitosti začiatku šk. roka.  Je to dobrá príležitosť, ako spoznať učiteľov svojho dieťaťa a ich očakávania. Vedenie školy zase pri takejto príležitosti môže hovoriť o smerovaní školy a svojej školskej politike.

Zúčastňujte sa rodičovských združení. Sú dva či tri razy v roku a môžete tu s učiteľkou/učiteľom prebrať úspechy i rezervy vášho dieťaťa a dohodnúť sa na spôsobe, ako dieťaťu pomôcť.

Navštívte školu a jej webovú stránku

Ak budete fyzicky poznať budovu školy a jej okolie, pomôže vám to lepšie pochopiť dieťa, keď sa s ním budete zhovárať o jeho školskom dni. Na školskej webovej stránke zase nájdete informácie ako: 

  • Školský kalendár – plán podujatí
  • Kontakty na pracovníkov školy
  • Nadchádzajúce udalosti
  • Termíny testov a písomiek
Zdroj: ingimage.com

 

Niektorí učitelia majú aj svoje vlastné web stránky, kde zverejňujú informácie špeciálne pre svoje predmety a triedy, prípadne publikujú študijné materiály. Je veľa prváckych učiteliek, ktoré na svojich stránkach ponúkajú rozširujúce materiály pre rodičov, i deti.

Podporte dieťa pri domácej príprave

Domáce úlohy pomáhajú deťom upevňovať naučené a pomáhajú rozvíjať zmysel pre povinnosti. Ak učiteľka vášho dieťaťa bude zadávať domáce úlohy, bolo by vhodné, aby ste dieťa k ich plneniu viedli a vytvorili mu pre ich prípravu priestor. Ako časový, tak miestny – pokojné pracovné miesto bez rušičov typu TV. Je tiež vhodné stanovať si s dieťaťom čas na plnenie domácich zadaní.

Zaujíma vás názor pedagógov? Treba deťom domáce úlohy?

Je vhodné, ak sa úlohy robia v skorých popoludňajších hodinách a nie večer, keď napr. dieťa príde domov z náročného tréningu. Buďte dieťaťu na blízku a v prípade potreby mu pomôžte. Nerobte však veci ZA dieťa. U najmenších školákov sú úlohy v trvaní cca  10 – 20 minút. Pokiaľ by ste už u prváčika zaznamenali, že mu úlohy trvajú výrazne dlhšie, porozprávajte sa o tom s učiteľom.

Posielajte dieťa do školy „pripravené sa učiť“

Teda dobre vyspaté a naraňajkované. Výživné raňajky deti naštartujú, majú potom viac energie na prácu v škole, na sústredenie a zapamätávanie. 

Inšpirujte sa: Čo jedávajú školopovinné deti na raňajky?

Školáci sa tiež potrebujú dobre vyspať. Veľa detí na začiatku školskej dochádzky potrebuje ešte 10 – 12 hodín spánku. Značné percento detí máva problém s uložením sa na spánok – dôvody sú rôzne – veľa krúžkov, TV, počítačové hry, hektický rodinný rozvrh – a potom tieto deti trpia nedostatkom spánku, čo sa môže odzrkadliť na ich schopnosti byť v škole pozorní.

Učte deti vlastnej organizácii

Ak si deti vedia zorganizovať prácu a čas, ostanú sústredené na to, čo treba a nebudú napr. preskakovať od jednej činnosti k inej. To sa ale musia naučiť. Pre najmenších školákov to znamená, že majú mať poznámkový zošitok, aby si zaznačili čo, ako a dokedy majú urobiť. Prípadne kedy ich čaká nejaký test či skúšanie. Dohliadnite, aby dieťa takýto zošitok malo, vysvetlite dieťaťu jeho význam a priebežne kontrolujte, ako zápisky dieťaťa vyzerajú.

Zdroj: ingimage.com

 

Pomôžte dieťaťu naučiť sa zorganizovať si svoj voľný čas, urobiť si akýsi to-do list, ktorý môže vyzerať i takto: 

  • Úlohy
  • Futbal
  • Upratať si oblečenie
  • Večera

Učte deti učiť sa

Aj učiť sa treba naučiť. Deti na prvom stupni väčšinou píšu záverečné testy o lekciách, či rpebratých celkoch – z matematiky, angličtiny, prírodovedy, slovenčiny. Overte si, kedy a aké testy čakajú vaše dieťa a učenie si rozplánujte. Aby ste tomu nevenovali len posledný večer pred testom. Tiež možno budete musieť pripomenúť dieťaťu, aby potrebné učebnice, či materiály prinieslo zo školy domov – pokiaľ ich nepoužíva denne a má ich v škole vo svojom zakladači.

Naučte vaše deti, aby si veľké úlohy = veľa učenia rozdelili na menšie časti, aby ich potom príliš veľké množstvo učiva nezahltilo. Nezabudnite, že cca po 45 minútach učenia si dieťa má urobiť prestávku.

Zdroj: ingimage.com

Buďte angažovaní

Ukážte, že sa o štúdium vášho dieťaťa zaujímate. Deti majú radi, ak sa ich rodičia zúčastňujú na školských podujatiach. Nie vždy majú radi, keď sú rodičia „hyperaktívni“, všetko organizujú a su akoby „všade“, ale sú pritom radi, ak sú rodičia prítomní – či už aby videli úspechy svojho dieťaťa alebo aby prispeli pri realizácii školských podujatí takpovediac „spoza opony“, aby skrátka neboli príliš viditeľní.

Dochádzku do školy berte vážne

Pochopiteľne, choré dieťa má ostať doma – ak má teplotu, či zvracia. Na druhej strane, ak je dieťa v poriadku, malo by do školy chodiť načas. Neskoré príchody rušia chod vyučovania a orientáciu dieťaťa v rámci hodiny.

Ak je dieťa často mimo školu, skontrolujte, čo všetko musí „dohnať“, aké zadania dorobiť. Niekedy deti nechcú ísť do školy kvôli rôznym problémom so spolužiakmi, či so samotným pedagógom. Buďte preto citliví voči signálom, ktoré vám dieťa vysiela. 

Chcete sa dozvedieť viac? Strach zo zlyhania a zo školy.

Urobte si čas a hovorte o škole

Je pomerne jednoduché hovoriť s deťmi o tom, ako bolo v škole, čo sa deje v triede, či akú knihu dieťa práve číta. Ale rodičia sú niekedy príliš zaneprázdnení a zabúdajú sa detí pýtať na tie najobyčajnejšie veci.

Urobte si na dieťa čas, aby cítilo, že sa skutočne zaujímate o to, ako sa mu v škole darí, čo je preň jednoduché a čo naopak zložité. Ak deti vidia, že rodičia majú skutočný záujem o ich školský život, aj oni majú tendenciu brať školu primerane vážne. 

Nezabúdajte, že spoločné rodinné jedlo je najlepšie fórum.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
Muž po pôrode odmieta sex
11.04.2019   0
Keď mal malý štyri mesiace, panoval medzi nami totálny chlad. Od konca šestonedelia, keď mi doktorka povedala, že sa v pohode môžeme vrátiť k sexuálnemu životu, som sa veľmi tešila, že budeme opäť zamilovaný pár. Začala som chudnúť, namiesto upratovania som cvičila, šla som ku kaderníčke. Až do tých štyroch mesiacov som napätie medzi nami pripisovala hormónom a nevyspatiu. Avšak muž sa bránil, ako naschvál zostával večer pri telke, keď som si šla ľahnúť, alebo si zapol počítač a pracoval.
babetko
Šibi, ryby a iné básničky o šibačke a oblievačke
18.04.2019   0
Šibem, šibem, šibi ryby, môj korbáčik nemá chyby. Ešte vody trošička, daj vajíčko z košíčka.
Prečo máme pocit, že na materskej musíme zvečniť a zdieľať každý moment?
17.04.2019   0
Naše mamy a babky by len krútili hlavou. Načo je komu vedieť, že ste s deťmi piekli v nedeľu poobede bábovku, alebo že ste sa vybrali na ihrisko? A načo pozeráte, ktorá kamoška bola v lete v Tatrách, a ktorá v Piešťanoch? Milé mamy a babky majú pravdu. Kedysi by na to veru žiadna žena nemala čas. Museli by okopávať záhradku a prať plienky, nie rolovať facebook či odfotiť dieťa pod každým rozkvitnutým stromom.
detské choroby
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
Synechia vulvy – zrastanie rodidiel u malých dievčat
10.04.2019   0
Synechia vulvae je stav, pri ktorom normálne vyvinuté rodidlá malých dievčatiek viacmenej zrastú. Dá sa mu predísť ľahko - dostatočnou hygienou.
zvery
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?
Kliešťová encefalitída je na vzostupe. Viete, ako sa brániť?
30.03.2019   0
Najčastejšie choroby, ktoré nakazený kliešť prenáša, sú limská borelióza a kliešťová encefalitída, ktoré ohrozujú ľudí v každom veku, rovnako aj zvieratá. Tieto choroby môžu v prípade zanedbania zanechať trvalé následky na našom zdraví, v niektorých prípadoch dokonca spôsobiť smrť. Najčastejšie sú ohrozené deti, starší ľudia, ktorí žijú na vidieku, či turisti, ktorí sa pred kliešťami nedostatočne chránia.