ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákŠkolák

9 spôsobov, ako pomôcť vášmu dieťaťu uspieť na základnej škole

 Mária Kopčíková   26.08.2016   0

Na začiatku školy, keď do nej dieťa nastupuje, sú všetci trocha napätí. Aj deti, aj rodičia, najmä pokiaľ je to ich prvý prváčik. Rodičia riešia výber školy, prípadne pedagóga, nakupujú potrebnú výbavu.

Zdroj: ingimage.com

 

Čo ešte môžeme ako rodičia urobiť preto, aby „akademická“ dráha nášho dieťaťa bola bezproblémová, aby ju zvládlo čo najlepšie?

Buďte v kontakte so školou a učiteľmi

Deti v škole prosperujú lepšie, ak sa rodičia zaujímajú o život školy. Ak vaša škola niečo podobné poriada, potom navštívte deň otvorených dverí alebo program pri príležitosti začiatku šk. roka.  Je to dobrá príležitosť, ako spoznať učiteľov svojho dieťaťa a ich očakávania. Vedenie školy zase pri takejto príležitosti môže hovoriť o smerovaní školy a svojej školskej politike.

Zúčastňujte sa rodičovských združení. Sú dva či tri razy v roku a môžete tu s učiteľkou/učiteľom prebrať úspechy i rezervy vášho dieťaťa a dohodnúť sa na spôsobe, ako dieťaťu pomôcť.

Navštívte školu a jej webovú stránku

Ak budete fyzicky poznať budovu školy a jej okolie, pomôže vám to lepšie pochopiť dieťa, keď sa s ním budete zhovárať o jeho školskom dni. Na školskej webovej stránke zase nájdete informácie ako: 

  • Školský kalendár – plán podujatí
  • Kontakty na pracovníkov školy
  • Nadchádzajúce udalosti
  • Termíny testov a písomiek
Zdroj: ingimage.com

 

Niektorí učitelia majú aj svoje vlastné web stránky, kde zverejňujú informácie špeciálne pre svoje predmety a triedy, prípadne publikujú študijné materiály. Je veľa prváckych učiteliek, ktoré na svojich stránkach ponúkajú rozširujúce materiály pre rodičov, i deti.

Podporte dieťa pri domácej príprave

Domáce úlohy pomáhajú deťom upevňovať naučené a pomáhajú rozvíjať zmysel pre povinnosti. Ak učiteľka vášho dieťaťa bude zadávať domáce úlohy, bolo by vhodné, aby ste dieťa k ich plneniu viedli a vytvorili mu pre ich prípravu priestor. Ako časový, tak miestny – pokojné pracovné miesto bez rušičov typu TV. Je tiež vhodné stanovať si s dieťaťom čas na plnenie domácich zadaní.

Zaujíma vás názor pedagógov? Treba deťom domáce úlohy?

Je vhodné, ak sa úlohy robia v skorých popoludňajších hodinách a nie večer, keď napr. dieťa príde domov z náročného tréningu. Buďte dieťaťu na blízku a v prípade potreby mu pomôžte. Nerobte však veci ZA dieťa. U najmenších školákov sú úlohy v trvaní cca  10 – 20 minút. Pokiaľ by ste už u prváčika zaznamenali, že mu úlohy trvajú výrazne dlhšie, porozprávajte sa o tom s učiteľom.

Posielajte dieťa do školy „pripravené sa učiť“

Teda dobre vyspaté a naraňajkované. Výživné raňajky deti naštartujú, majú potom viac energie na prácu v škole, na sústredenie a zapamätávanie. 

Inšpirujte sa: Čo jedávajú školopovinné deti na raňajky?

Školáci sa tiež potrebujú dobre vyspať. Veľa detí na začiatku školskej dochádzky potrebuje ešte 10 – 12 hodín spánku. Značné percento detí máva problém s uložením sa na spánok – dôvody sú rôzne – veľa krúžkov, TV, počítačové hry, hektický rodinný rozvrh – a potom tieto deti trpia nedostatkom spánku, čo sa môže odzrkadliť na ich schopnosti byť v škole pozorní.

Učte deti vlastnej organizácii

Ak si deti vedia zorganizovať prácu a čas, ostanú sústredené na to, čo treba a nebudú napr. preskakovať od jednej činnosti k inej. To sa ale musia naučiť. Pre najmenších školákov to znamená, že majú mať poznámkový zošitok, aby si zaznačili čo, ako a dokedy majú urobiť. Prípadne kedy ich čaká nejaký test či skúšanie. Dohliadnite, aby dieťa takýto zošitok malo, vysvetlite dieťaťu jeho význam a priebežne kontrolujte, ako zápisky dieťaťa vyzerajú.

Zdroj: ingimage.com

 

Pomôžte dieťaťu naučiť sa zorganizovať si svoj voľný čas, urobiť si akýsi to-do list, ktorý môže vyzerať i takto: 

  • Úlohy
  • Futbal
  • Upratať si oblečenie
  • Večera

Učte deti učiť sa

Aj učiť sa treba naučiť. Deti na prvom stupni väčšinou píšu záverečné testy o lekciách, či rpebratých celkoch – z matematiky, angličtiny, prírodovedy, slovenčiny. Overte si, kedy a aké testy čakajú vaše dieťa a učenie si rozplánujte. Aby ste tomu nevenovali len posledný večer pred testom. Tiež možno budete musieť pripomenúť dieťaťu, aby potrebné učebnice, či materiály prinieslo zo školy domov – pokiaľ ich nepoužíva denne a má ich v škole vo svojom zakladači.

Naučte vaše deti, aby si veľké úlohy = veľa učenia rozdelili na menšie časti, aby ich potom príliš veľké množstvo učiva nezahltilo. Nezabudnite, že cca po 45 minútach učenia si dieťa má urobiť prestávku.

Zdroj: ingimage.com

Buďte angažovaní

Ukážte, že sa o štúdium vášho dieťaťa zaujímate. Deti majú radi, ak sa ich rodičia zúčastňujú na školských podujatiach. Nie vždy majú radi, keď sú rodičia „hyperaktívni“, všetko organizujú a su akoby „všade“, ale sú pritom radi, ak sú rodičia prítomní – či už aby videli úspechy svojho dieťaťa alebo aby prispeli pri realizácii školských podujatí takpovediac „spoza opony“, aby skrátka neboli príliš viditeľní.

Dochádzku do školy berte vážne

Pochopiteľne, choré dieťa má ostať doma – ak má teplotu, či zvracia. Na druhej strane, ak je dieťa v poriadku, malo by do školy chodiť načas. Neskoré príchody rušia chod vyučovania a orientáciu dieťaťa v rámci hodiny.

Ak je dieťa často mimo školu, skontrolujte, čo všetko musí „dohnať“, aké zadania dorobiť. Niekedy deti nechcú ísť do školy kvôli rôznym problémom so spolužiakmi, či so samotným pedagógom. Buďte preto citliví voči signálom, ktoré vám dieťa vysiela. 

Chcete sa dozvedieť viac? Strach zo zlyhania a zo školy.

Urobte si čas a hovorte o škole

Je pomerne jednoduché hovoriť s deťmi o tom, ako bolo v škole, čo sa deje v triede, či akú knihu dieťa práve číta. Ale rodičia sú niekedy príliš zaneprázdnení a zabúdajú sa detí pýtať na tie najobyčajnejšie veci.

Urobte si na dieťa čas, aby cítilo, že sa skutočne zaujímate o to, ako sa mu v škole darí, čo je preň jednoduché a čo naopak zložité. Ak deti vidia, že rodičia majú skutočný záujem o ich školský život, aj oni majú tendenciu brať školu primerane vážne. 

Nezabúdajte, že spoločné rodinné jedlo je najlepšie fórum.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Odkedy som tehotná, nič nesmiem!
19.02.2019   0
Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite.
Reťazový pôrod (dve deti po sebe) a materské
18.02.2019   37
Budem mať pri druhom bábätku nárok na materské? Ako sa vypočíta materské, keď ide o druhú, prípadne ďalšiu materskú dovolenku?
Chrípka v tehotenstve? Môže byť nebezpečná
15.02.2019   0
Mamička Lucia prekonala v štvrtom mesiaci tehotenstva silnú chrípku, pre ktorú sa nakoniec ocitla v nemocnici: „Ochorela som v práci od kolegov, ktorí prišli do kancelárie napriek tomu, že mali dávno sedieť v ordinácii u lekára. Jeden deň som bola zdravá, druhý som už ležala s horúčkou a ledva dýchala.
babetko
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
19.02.2019   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
Najlepšie hračky pre deti? Hrnce, varechy a šuflíky s ponožkami!
18.02.2019   0
Je to malé, zelené a skočím na to o pol tretej ráno, keď sa dieťa rozplače v postieľke? Čo je to? Sprostá kocka z lega! Alebo iná. Je to obludné, plyšové, dieťa to nosí všade so sebou a ako natruc to zabudnete v trolejbuse cestou od doktora. Čo to je? Plyšová chobotnica, ktorú pobežíte o pár dní kúpiť do Dráčika, lebo dieťa bez nej nemôže žiť.
Musí dieťa štvornožkovať?
17.02.2019   7
Naozaj "nevadí", keď vaše dieťa nelozí? Čo mnohí rodičia bagatelizujú, iní úzkostlivo riešia. Názor odborníka uvedie vec na pravú mieru.
detské choroby
Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne
14.02.2019   0
Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
12.02.2019   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
Antibiotiká. Áno, či nie ?
08.02.2019   2
Ako liečia choroby antibiotiká? Deťom sa najčastejšie predpisujú ATB, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.
zvery
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.
Stratil sa mi pes
06.02.2019   0
Čo robiť, keď sa nám stratí pes? Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť zbytočne panike? Kto nám pomôže nájsť ho? Ako sa efektívne zapojiť do hľadania?
Flat coated retríver alebo Hladkosrstý retríver, FCR
30.01.2019   0
Poznáte krásneho a inteligentného psa - Flat coated retrievera? Odkiaľ pochádza toto originálne plemeno a aké má vlastnosti? Je vhodné do rodiny s deťmi? Čo má spoločné s inými druhmi retrieverov?