Pred/ŠkolákŠkolák

20 aktivít, ktoré učiteľka odporúča namiesto domácich úloh

 Anna Veselá   16.09.2020   0

Učiteľka Jessica Smock, poučená dlhoročnými skúsenosťami z práce, ale aj výchovou vlastných detí, hovorí, že je na veľa aspektov svojej kariéry hrdá, ale čím by sa zrovna nechválila, je jej reputácia zadávateľky hrozného množstva domácich úloh.

Niekedy si vyžadovali aj viac ako dve hodiny písania. Deti sa, pochopiteľne, sťažovali, ale rodičia až tak nie.

Shutterstock

 

„Myslím, že väčšina rodičov to cítila ako ja, že domáca úloha je najlepší spôsob, ako si upevniť nové vedomosti, že učí zodpovednosti, pomáha rozvíjať dobrú pracovnú etiku a že je to príležitosť porozmýšľať o novo naučených veciach,“ hovorí učiteľka. Rodičia podľa nej cítili strach, že bez domácich úloh by mohli deti zaostať za svojimi rovesníkmi.

Niežeby teraz celkom zmenila názor, ešte stále verí, že domáce úlohy majú zmysel, ale len pre školákov vo vyšších ročníkov a študentov stredných škôl. U najmladších školákov nie.

Prečo si to myslí?

Všimla si totiž výskum Harryho Coopera, ktorý strávil desaťročia skúmaním, ako domáce úlohy vplývajú na deti a ten tvrdil, že nielenže domáce úlohy nezlepšujú ich školské výsledky, ale že im dokonca aj škodia.

Dala mu za pravdu, keď sa sama stala rodičom a vtedy pochopila, ako môžu byť deti unavené a prevalcované podnetmi po celom dni strávenom v škole či škôlke, po ktorých často nasledujú ešte ďalšie voľnočasové aktivity.

Prišla na to, že deti potrebujú mať na práci celkom iné veci, keď prídu domov zo školy a nie ešte ďalšie „akademické aktivity.“ Namiesto zabíjania hodín s domácimi úlohami, napísala zoznam, čo iné by deti mohli robiť.

Shutterstock

 

Namiesto úloh by deti mohli robiť toto:

Rozhovor s rodičmi – namiesto toho, aby vznikala každý deň nervozita okolo úloh (kedy si ich konečne urobí, prečo si ich nerobí sám, prečo mu to tak dlho trvá), skúsme sa porozprávať, aký sme mali deň.

Spánok – odhadom 25-30 % detí školského veku nespí toľko, koľko by potrebovali vzhľadom na svoj vek, čo spôsobuje rôzne problémy, vrátane nedostatku koncentrácie, problémy so správaním, ťažkosti s učením, podráždenosť, priberanie. Hoci aj len malé dávky spánku môžu mať veľký vplyv na zlepšenie.

Samostatné čítanie a počúvanie kníh – je kľúčom úspechu v škole. Deťom, ktorým sa číta nahlas, to v škole ide výrazne lepšie a majú aj lepšiu slovnú zásobu.

Skladanie puzzle – vedeli ste, že je to dobré na to, aby sa deti viac uvoľnili?

Lozenie po stromoch alebo štveranie sa na šmykľavku z opačnej strany – deti potrebujú testovať svoje hranice, potrebujú mať možnosť odhadnúť riziko a presvedčiť sa, čo dokážu.

Hra, pri ktorej si zašpinia prsty – napríklad s blatom alebo v piesku

Pomoc v domácnosti - s prípravou jedla, s prestretím stola, uprataním. Na tieto veci deti častokrát nemajú čas, lebo robia domáce úlohy. Lenže práve drobné úlohy v domácnosti, kedy sa deti podieľajú na jej chode, učia deti zodpovednosti, spolupatričnosti, pocitu empatie a samostatnosti.

Shutterstock

Prechádzka so psom, dobrovoľná aktivita v útulku – deti, ktoré sa starajú o domáce zvieratá, sa učia zároveň aj pomoci, empatii, súcitu.

Práca v záhrade – deťom, ktoré rodiča učia, ako zasadiť rastlinku, majú príležitosť potrénovať nové veci.

Hra na hudobný nástroj, počúvanie klasickej hudby

Spoločný čas s babkou a dedkom – môže naučiť mnohým dôležitým životným lekciám, rodinným tradíciám, pravidlám, rutine.

Kreslenie a kreatívne dielničky – pomáha najmä deťom, ktoré nemajú až tak dominantný verbálny prejav, takto sa môžu vyjadriť iným spôsobom. Okrem toho, pomáha to deťom uvoľniť sa.

Písanie rozprávky, príbehu – deťom pomáha vyjadriť svoje pocity, rozširujú svoju kreativitu, slovnú zásobu.

Vedecký projekt – deti sú od prírody zvedavé a chcú vedieť, ako veci fungujú. A to sa dá najlepšie zistiť mimo učebníc a učebne – deti môžu vonku rozmýšľať inak a navyše si užiť kopu zábavy.

Hra s kostýmami – keď sa deti prezliekajú za superhrdinov alebo sa rozprávajú so svojimi hračkami, premietajú si v takýchto hrách myšlienky zo sveta, ktorý je okolo nich. Tieto hry sú veľmi užitočné pre ich mentálny vývoj.

Zápasenie so súrodencom – pozor, tieto naoko „hrubé“ hry nie sú o agresívnosti, je to len spôsob hry, energickej, slobodnej.

Fotografovanie – učí deti, ako vnímať objekty, ako si všímať veci okolo seba.

Šitie, pletenie, háčkovanie – je dobré na rozvoj jemnej motoriky, zlepšujú koordináciu a koncentráciu

Meditácia – posilňuje sústredenie, zmenšuje impulzívnosť, zlepšuje správanie

Bicyklovanie

Leňošenie – čas, kedy deťom dovolíme absolútne nič nerobiť, môžu si len tak ležať, počúvať hudbu, pozerať do stropu, skrátka si dovoliť oddýchnuť.

Počúvanie rozprávok na dobrú noc – ako súčasť rutiny, ktorá pomáha lepšie zaspať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

Čitateľský test EPIGEN- výsledky:

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako predpôrodná príprava ovplyvní náš zážitok v pôrodnici?
25.09.2020   1
Absolvovaním predpôrodnej prípravy môžete výrazne znížiť stres – stres z nového prostredia, z nepoznanej situácie.
Prestaňte strašiť tehotné ženy!
22.09.2020   0
Kedy sa stal z najkrajšieho obdobia v živote každej ženy taký strašný horor?
Polovičke žien nedovolia rodiť v polohe, ktorá by im vyhovovala
17.09.2020   0
Niektoré z nás by rady rodili do vody alebo v polohe, ktorú si vyberieme, možno by sme chceli zažiť čo najmenej rutinných postupov.
babetko
Tvoríme s deťmi: Obtlačené jabĺčka
26.09.2020   1
Nielen na jeseň poteší deti jednoduchá jablková aktivitka: stačí jedno jablko rozkrojiť, namaľovať a vytvoriť si s deťmi nádherné obrázky. Farebné, moderné, jesenné, plné vitamínov...
V zdravom byte vlhký vzduch
24.09.2020   0
Veľmi často rodičia malých detí alebo budúci rodičia ešte pred narodením drobčiatka riešia, aký zvlhčovač vzduchu si kúpiť? Otázkou je, či vlastne nejaký zvlhčovač potrebujú – nemal by to byť len módny doplnok do bytu, ale funkčná pomôcka, ak je to naozaj potrebné.
20 trefných otázok miesto "Ako bolo v škôlke? Dobre."
23.09.2020   0
Objímete si ho a so širokým úsmevom sa pýtate, ako sa dnes malo v škôlke. „Dobre,“ pokrčí plecami. „A čo ste robili?“ „Hrali sme sa,“ povie ledabolo a ďalej nič. „A ako ste hrali?“ „No všelijako,“ koniec rozhovoru. Dôverne známe?
detské choroby
Intolerancia laktózy alebo alergia
25.09.2020   1
Odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s alergiou na mlieko a intoleranciou laktózy.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
23.09.2020   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
Smútok a trúchlenie dieťaťa
22.09.2020   0
Odborníci hovoria, že umieranie a smrť samy o sebe nie sú pre deti tak náročné, ako sú pre ne ohrozujúce pocity izolácie a vylúčenia z rodinného diania potom, ako niekto zomrel.
zvery
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.
Vodný kameň v akváriu
03.09.2020   1
Vodný kameň netrápi iba práčky a umývačky riadu, ale aj akvaristov. Hlavne ak je prítoková voda veľmi tvrdá. Nezúfajte však, pretože pomoc je jednoduchá.
To Čo? Si o nás mačky myslia
13.08.2020   5
Ako nás vidí mačka? Sme pre ňu mačiatka? Adoptívni rodičia? Súrodenci? Podávači potravy?