Pred/ŠkolákŠkolák

20 aktivít, ktoré učiteľka odporúča namiesto domácich úloh

 Anna Veselá   16.09.2020   0

Učiteľka Jessica Smock, poučená dlhoročnými skúsenosťami z práce, ale aj výchovou vlastných detí, hovorí, že je na veľa aspektov svojej kariéry hrdá, ale čím by sa zrovna nechválila, je jej reputácia zadávateľky hrozného množstva domácich úloh.

Niekedy si vyžadovali aj viac ako dve hodiny písania. Deti sa, pochopiteľne, sťažovali, ale rodičia až tak nie.

Shutterstock

 

„Myslím, že väčšina rodičov to cítila ako ja, že domáca úloha je najlepší spôsob, ako si upevniť nové vedomosti, že učí zodpovednosti, pomáha rozvíjať dobrú pracovnú etiku a že je to príležitosť porozmýšľať o novo naučených veciach,“ hovorí učiteľka. Rodičia podľa nej cítili strach, že bez domácich úloh by mohli deti zaostať za svojimi rovesníkmi.

Niežeby teraz celkom zmenila názor, ešte stále verí, že domáce úlohy majú zmysel, ale len pre školákov vo vyšších ročníkov a študentov stredných škôl. U najmladších školákov nie.

Prečo si to myslí?

Všimla si totiž výskum Harryho Coopera, ktorý strávil desaťročia skúmaním, ako domáce úlohy vplývajú na deti a ten tvrdil, že nielenže domáce úlohy nezlepšujú ich školské výsledky, ale že im dokonca aj škodia.

Dala mu za pravdu, keď sa sama stala rodičom a vtedy pochopila, ako môžu byť deti unavené a prevalcované podnetmi po celom dni strávenom v škole či škôlke, po ktorých často nasledujú ešte ďalšie voľnočasové aktivity.

Prišla na to, že deti potrebujú mať na práci celkom iné veci, keď prídu domov zo školy a nie ešte ďalšie „akademické aktivity.“ Namiesto zabíjania hodín s domácimi úlohami, napísala zoznam, čo iné by deti mohli robiť.

Shutterstock

 

Namiesto úloh by deti mohli robiť toto:

Rozhovor s rodičmi – namiesto toho, aby vznikala každý deň nervozita okolo úloh (kedy si ich konečne urobí, prečo si ich nerobí sám, prečo mu to tak dlho trvá), skúsme sa porozprávať, aký sme mali deň.

Spánok – odhadom 25-30 % detí školského veku nespí toľko, koľko by potrebovali vzhľadom na svoj vek, čo spôsobuje rôzne problémy, vrátane nedostatku koncentrácie, problémy so správaním, ťažkosti s učením, podráždenosť, priberanie. Hoci aj len malé dávky spánku môžu mať veľký vplyv na zlepšenie.

Samostatné čítanie a počúvanie kníh – je kľúčom úspechu v škole. Deťom, ktorým sa číta nahlas, to v škole ide výrazne lepšie a majú aj lepšiu slovnú zásobu.

Skladanie puzzle – vedeli ste, že je to dobré na to, aby sa deti viac uvoľnili?

Lozenie po stromoch alebo štveranie sa na šmykľavku z opačnej strany – deti potrebujú testovať svoje hranice, potrebujú mať možnosť odhadnúť riziko a presvedčiť sa, čo dokážu.

Hra, pri ktorej si zašpinia prsty – napríklad s blatom alebo v piesku

Pomoc v domácnosti - s prípravou jedla, s prestretím stola, uprataním. Na tieto veci deti častokrát nemajú čas, lebo robia domáce úlohy. Lenže práve drobné úlohy v domácnosti, kedy sa deti podieľajú na jej chode, učia deti zodpovednosti, spolupatričnosti, pocitu empatie a samostatnosti.

Shutterstock

Prechádzka so psom, dobrovoľná aktivita v útulku – deti, ktoré sa starajú o domáce zvieratá, sa učia zároveň aj pomoci, empatii, súcitu.

Práca v záhrade – deťom, ktoré rodiča učia, ako zasadiť rastlinku, majú príležitosť potrénovať nové veci.

Hra na hudobný nástroj, počúvanie klasickej hudby

Spoločný čas s babkou a dedkom – môže naučiť mnohým dôležitým životným lekciám, rodinným tradíciám, pravidlám, rutine.

Kreslenie a kreatívne dielničky – pomáha najmä deťom, ktoré nemajú až tak dominantný verbálny prejav, takto sa môžu vyjadriť iným spôsobom. Okrem toho, pomáha to deťom uvoľniť sa.

Písanie rozprávky, príbehu – deťom pomáha vyjadriť svoje pocity, rozširujú svoju kreativitu, slovnú zásobu.

Vedecký projekt – deti sú od prírody zvedavé a chcú vedieť, ako veci fungujú. A to sa dá najlepšie zistiť mimo učebníc a učebne – deti môžu vonku rozmýšľať inak a navyše si užiť kopu zábavy.

Hra s kostýmami – keď sa deti prezliekajú za superhrdinov alebo sa rozprávajú so svojimi hračkami, premietajú si v takýchto hrách myšlienky zo sveta, ktorý je okolo nich. Tieto hry sú veľmi užitočné pre ich mentálny vývoj.

Zápasenie so súrodencom – pozor, tieto naoko „hrubé“ hry nie sú o agresívnosti, je to len spôsob hry, energickej, slobodnej.

Fotografovanie – učí deti, ako vnímať objekty, ako si všímať veci okolo seba.

Šitie, pletenie, háčkovanie – je dobré na rozvoj jemnej motoriky, zlepšujú koordináciu a koncentráciu

Meditácia – posilňuje sústredenie, zmenšuje impulzívnosť, zlepšuje správanie

Bicyklovanie

Leňošenie – čas, kedy deťom dovolíme absolútne nič nerobiť, môžu si len tak ležať, počúvať hudbu, pozerať do stropu, skrátka si dovoliť oddýchnuť.

Počúvanie rozprávok na dobrú noc – ako súčasť rutiny, ktorá pomáha lepšie zaspať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako bolia kontrakcie?
23.06.2021   0
Čo sú kontrakcie, ako sa prejavujú a ako veľmi bolia? Ako odlíšiť pravé kontrakcie od falošných, pri akom intervale ísť do pôrodnice? Pomáha kontrakcie predýchať?
Opuchy nôh v tehotenstve
22.06.2021   6
Opuchy nôh postihujú asi 75% tehotných, zvyčajne po 20. týždni tehotenstva. Zhoršujú sa hlavne na večer a cez noc by mali vymiznúť. Aké sú príčiny opuchov a ako ich zmierniť?
3D animácie pôrodu (video)
18.06.2021   0
Ako prebieha pôrod? Čo sa počas kontrakcií deje s bábätkom? Nasledujúce video veľmi názorne zobrazuje priebeh prvej i druhej doby pôrodnej.
babetko
Utopiť sa dá aj v záhradnom bazéne. Na toto treba dať pozor
23.06.2021   0
Voda deti láka, sú v nej obvykle radi. No v okolí bazénu ich nikdy nenechávajte bez dozoru. Aké riziká hrozia?
Vodné hry pre deti
23.06.2021   0
Hry s vodou deti milujú. Okrem osvieženia hry s vodou poskytujú veľa príležitostí na trénovanie ohybnosti, koordinácie pohybov, kooperácie s kamarátmi ...
Začíname papať: Kedy? Čo? Tabuľky po mesiacoch.
22.06.2021   9
Ako zavádzať príkrmy? Kedy s nimi začať? Ako postupovať? Ak hľadáte tabuľku, s akými príkrmami začať podľa veku bábätka, urobíte si prehľad od 6. mesiaca po prvý rok bábätka.
detské choroby
Suché a sekundárne utopenie – aké ich sprevádzajú príznaky
23.06.2021   0
Čo je suché alebo sekundárne utopenie? Nenastane vo vode, ale až neskôr. Aké sú príznaky? Čo robiť pri suchom topení a ako podať prvú pomoc?
Fontanela: prečo ju bábätká majú a kedy zrastie
18.06.2021   0
Všetky bábätká prichádzajú na svet s vankúšikom nad čelom. Je to takzvaná veľká fontanela, ktorá je veľmi dôležitá pre zdravý vývoj novorodenca.
Príznaky dehydratácie
07.06.2021   0
Príznaky dehydratácie: suché sliznice ( pery, jazyk, dutina ústna, málo slín) tmavý, koncentrovaný moč nemočenie 6-8 hodín ( 3-4 hodiny dojčatá do pol roka) chýbanie sĺz,...
zvery
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?
Ako dlho si pamätajú mačky
28.05.2021   0
Pamätajú si mačky svojich majiteľov aj po rokoch odlúčenia? Aká je pamäť mačiek? Majú nejaké spomienky?
Ako nakŕmiť malé mačiatko
17.05.2021   1
Ocitli ste sa v situácii, že sa máte postarať o mačiatko-novorodenca? Nemusí to byť jednoduché. Ako nakŕmiť takúto "mini micu"?