ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
Pred/ŠkolákŠkolák

15 tipov na odmenu za vysvedčenie

 Andrea Biela   19.06.2017   0

Pohľad detí a rodičov nemusí byť vždy ten istý. Odmeniť, neodmeniť? Učia sa deti pre seba alebo pre nejaký darček?

Snahu dieťaťa určite oceňte

Shutterstock

 

Naše deti majú za sebou náročný finiš školského roka. Veľa z nich sa snažilo, aby si vyslúžili dobré známky, učili sa, robili rôzne projekty, drvili slovíčka ...

Teraz nastal čas, aby rodičia ich snahu ocenili. Nehovoríme o známkach, ale o snahe. Lebo tá je dôležitejšia než konkrétne známky. Sme spoločnosť, ktorá príliš akcentuje výsledky a nie samotný proces učenia a radosť z poznávania.

Za zlé známky netreba deti trestať, nedramatizovať to. A snahu dieťaťa určite oceniť treba. Ako?

Ako oceniť deti na konci školského roka

Deti si najčastejšie želajú zviera, maškrty, či dovolenku pri mori, knihu, či pekné prázdniny... Psychológovia ako formu ocenenia odporúčajú skôr napr. spoločný obed, spoločné kino či divadlo, než nejaký vecný dar a už vôbec nie peniaze.

Shutterstock

 

Určite tou najlepšou možnosťou, ako oceniť svoje dieťa je ukázať, ako ste na svoje dieťa hrdý. Môžete svoje dieťa objať, vyrobiť mu vlastné domáce vysvedčenie, ktoré umiestnite na dobre viditeľné miesto v dome alebo vyrobíte vlastný certifikát, kde oceníte všetko možné.

Čo deti môže na konci roka potešiť?

 „Zadarmo“ – niektoré spoločnosti (ZOO, kníhkupectvá, motokárové arény ...) ponúkajú knižky, či vstupy zadarmo pre skvelých študentov. Sledujte ich ponuky a dajte ti svoju študentovi. Obvykle sa to týka samých jednotkárov.

  Upečte obľúbený koláč

  Sladkosti - nejaká sladká maličkosť za vysvedčenie poteší. Vhodné sú cukrovinky, ktoré deti bežne nedostávajú, niečo luxusnejšie alebo nie bežne dostupné.

  Zoberte dieťa na výlet na miesto, kam už dávnejšie chcelo ísť. Pre menšie deti je ako stvorená návšteva ZOO alebo safari parku. Obľúbené sú kolotoče alebo zábavné parky. Všetky vekové kategórie ocenia deň strávený v aquaparku, či na kúpalisku. Ak ste už obišli všetky slovenské atrakcie, zamierte k susedom do blízkeho zahraničia.

Shutterstock

  Zoberte dieťa do kina na film, ktorý chcelo vidieť alebo si robte doma „kino večer“ – vyberte si skvelý film, urobte pukance a urobte obľúbenú limonádu.

  Choďte spolu na pizzu alebo iné obľúbené jedlo.

  Povoľte dieťaťu prespávačku – nechajte dieťa, aby si pozvalo zopár kamarátov na noc a nechajte deti, nech si užijú spoločnú prítomnosť.

  Knihy – ak vaše dieťa rado číta, nechajte ho, nech si vyberie knihu, ktorú by si rado prečítalo cez prázdniny.

  Zmrzlina – choďte do zmrzlinárne a dajte si veľký pohár. Alebo si vyrobte doma zmrzlinu sami. Môže to byť pre vás veľká zábava a užijete si ju spolu s dieťaťom.

  Stolové hry – ak sú u vás doma v obľube, vyberte nejakú novú, napínavú a dobrodružnú hru, z ktorej deti budú mať radosť.

Shutterstock

  Večerný výjazd s mamou/otcom – nechajte dieťa, aby si vybralo rodiča, s ktorým si vyrazí do večerných ulíc. Pre deti je obvykle tento čas veľmi vzácny. Môžete sa len tak prechádzať alebo si pozrieť nejaké kultúrne podujatie, či dať si večeru a detsko-rodičovský pokec.

  Vstupenka - so začiatkom leta sa rozbieha i maratón hudobných festivalov, vstupenka na niektorý z nich môže byť takisto dobrým darčekom pre staršieho študenta.

  Elektronika – s tou opatrne. Jednak je pre veľa detí už pomerne dostupná, jednak drahšie darčeky by mali byť odmenou za niečo naozaj výnimočné, napr. ak si dieťa výrazne polepšilo prospech, prípadne sa úspešne zúčastnilo na nejakej olympiáde či inej mimoškolskej činnosti.

  Oblečenie, kozmetika – možno tip najmä pre malé slečny. Preto ak vaša dcéra už mesiac žiadostivo obzerá vo výklade nové šaty a namiesto ohlásenej trojky zo slovenčiny má nakoniec dvojku, neváhajte ani sekundu.

  Vodičský preukaz - mladí ľudia tesne pred dovŕšením dospelosti budú určite radi, ak im zaplatíte vodičský preukaz, či naň prispejete. Navyše, prázdniny sú ideálnym časom, keď si ho môžu urobiť.

Známky nepreceňujte

Nie každé dieťa donesie na vysvedčení samé jednotky. A nie vždy sú jednotky zárukou životného úspechu.

Každý rok máme nemálo detí, ktoré s boja s vysvedčením prísť domov.  Ak sa o prospech svojho dieťaťa zaujímate priebežne, vysvedčenie by nemalo byť žiadnym prekvapením. Dieťa za vysvedčenie netrestajte, najmä ak viete, že sa snažilo. 

Rodičia by mali čítať: Aby sa deti nebáli s vysvedčením prísť domov.

I keby ste neboli s výsledkami spokojní, hovorte o tom s dieťaťom pokojne a bez vyhrážok. Skúste s dieťaťom prebrať možné príčiny. Príliš to nerozpitvávajte, skôr sa zamerajte na možné riešenia a potom už radšej s dieťaťom preberte plány na leto.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.