Pred/ŠkolákŠkolák

10 + 1 parameter pre dobrú školskú stoličku

 Zuzana Špačková   02.09.2016   0

Školáci strávia v škole neskutočne veľa hodín. Za lavicou, v sede, na jednom mieste. Stovky, tisícky hodín. Ich chrbtice dostávajú skutočne zabrať. Množstvo degeneratívnych ochorení detí a mládeže priviedlo ministerstvo zdravotníctva k zverejneniu vyhlášky, ktorá obsahuje aj požiadavky na školský nábytok.

Zdroj: ingimage.com

 

Požiadavky na nábytok pre prácu žiakov v sede

 Výška sedadla sa má rovnať dĺžke predkolenia zväčšenej o výšku nízkeho opätku (1 cm – 2 cm), t. j. chodidlá sa pri zadnom sedení bez námahy a celou plochou dotýkajú podlahy.

 Hĺbka sedacej plochy má podopierať najmenej 2/3 dĺžky stehna a pri zadnom sedení sa nesmie predný okraj sedadla dostať až do podkolennej jamky.

 Šírka sedacej plochy musí zodpovedať šírke sedu (panvy) zväčšenej o 5 cm až 6 cm pre odev a postupnú deformáciu mäkkých tkanív sedením.

 Vzhľadom na potrebnú stabilitu žiaka je potrebný sklon sedacej plochy smerom k operadlu o 2 až 3 stupne.

 Horná hrana operadla má podopierať chrbát vo vzdialenosti 4 cm až 5 cm pod dolnými uhlami lopatiek, dolná hrana operadla má byť 16 cm až 17 cm nad sedadlom.

Zdroj: ingimage.com

 Tvarovanie sedacej aj opornej plochy má kopírovať povrch tela.

 Pracovná plocha stola sa má nachádzať vo výške lakťov voľne spustených ramien sediaceho žiaka.

 Materiál sedadla a operadla nesmie byť pocitovo nepríjemný, studený a musí sa dať ľahko čistiť.

 Stolička (celý komplet školského sedacieho nábytku) musí mať potrebnú stabilitu.

 Najmenej namáhavé je sedenie v miernom predklone, vzpriamená poloha vyžaduje zvýšenú námahu.

 Odporúča sa funkčné striedanie polôh.

Zmena miesta má význam

Rozsadenie žiakov v učebniach školy v rámci vyučovania musí zohľadňovať ich telesnú výšku a zdravotný stav (napríklad poruchy zraku, sluchu). Pri inom ako obvyklom usporiadaní pracovných miest žiakov musia učitelia zabezpečiť striedanie detí na miestach z dôvodu zabránenia jednostrannému zaťaženiu svalových skupín ich tela. Platí to taktiež aj pri výučbe výpočtovej techniky.

Zdroj: ingimage.com

 

Pracovné miesto žiaka je potrebné priebežne sledovať aj vzhľadom k rastovej akcelerácii detí. Školský nábytok by mal byť primeraný a prispôsobený telesným parametrom žiaka. V prípade potreby treba zabezpečiť výmenu pracovného stola, resp. školskej lavice a stoličky.

Výšky lavíc a stoličiek pre jednotlivé skupiny žiakov a požiadavky na nábytok pre prácu žiakov v sede sú uvedené v prílohe k vyhláške Ministerstva zdravotníctva SR 527/2007. 

Zaujímajú vás tieto predpisy? Prečítajte si viac o parametroch školského nábytku.

Chronické ochorenia

Rodičia, ako aj učitelia, by mali dbať a upozorňovať žiakov na správny spôsob sedenia.

Ak deti nedodržiavajú vyššie spomenuté zásady, môžu sa unich prejaviť a rozvinúť rôzne chronické ochorenia.

Veď koľko detí do skoliózou, bolesťami chrbta či hlavy máme v našich školách? Ak sa problémy s chrbticou včas neliečia a neriešia, u dieťaťa môže dôjsť k vážnym poškodeniam zdravia. Nie je to len o samotnej chrbtici, ale aj o problémoch so srdcom – jeho nedostatočnej činnosti, či problémoch s dýchaním.

Zdroj: www.health.gov

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
Pôrodnica Sanatórium Koch
11.06.2019   0
"Mať tak svojho informátora priamo v pôrodnici. Môcť sa spýtať na všetky otázky. Mať pocit, že viem: do čoho, ku komu a kam idem." Tá možnosť je už tu. Otázky, ktoré kladiete tak často vo fórach, sme položili za vás. Ale tentokrát priamo pôrodnici v Sanatóriu Koch.
babetko
8 drobných zmien v živote rodiča. Malé a veľké dieťa.
16.06.2019   4
Malý:Tešíte sa z každého nového slova, ktoré sa naučí povedať. Veľký: Desíte sa každého nového slova, ktoré začne používať.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.