ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákŠkolák

10 + 1 parameter pre dobrú školskú stoličku

 Zuzana Špačková   02.09.2016   0

Školáci strávia v škole neskutočne veľa hodín. Za lavicou, v sede, na jednom mieste. Stovky, tisícky hodín. Ich chrbtice dostávajú skutočne zabrať. Množstvo degeneratívnych ochorení detí a mládeže priviedlo ministerstvo zdravotníctva k zverejneniu vyhlášky, ktorá obsahuje aj požiadavky na školský nábytok.

Zdroj: ingimage.com

 

Požiadavky na nábytok pre prácu žiakov v sede

 Výška sedadla sa má rovnať dĺžke predkolenia zväčšenej o výšku nízkeho opätku (1 cm – 2 cm), t. j. chodidlá sa pri zadnom sedení bez námahy a celou plochou dotýkajú podlahy.

 Hĺbka sedacej plochy má podopierať najmenej 2/3 dĺžky stehna a pri zadnom sedení sa nesmie predný okraj sedadla dostať až do podkolennej jamky.

 Šírka sedacej plochy musí zodpovedať šírke sedu (panvy) zväčšenej o 5 cm až 6 cm pre odev a postupnú deformáciu mäkkých tkanív sedením.

 Vzhľadom na potrebnú stabilitu žiaka je potrebný sklon sedacej plochy smerom k operadlu o 2 až 3 stupne.

 Horná hrana operadla má podopierať chrbát vo vzdialenosti 4 cm až 5 cm pod dolnými uhlami lopatiek, dolná hrana operadla má byť 16 cm až 17 cm nad sedadlom.

Zdroj: ingimage.com

 Tvarovanie sedacej aj opornej plochy má kopírovať povrch tela.

 Pracovná plocha stola sa má nachádzať vo výške lakťov voľne spustených ramien sediaceho žiaka.

 Materiál sedadla a operadla nesmie byť pocitovo nepríjemný, studený a musí sa dať ľahko čistiť.

 Stolička (celý komplet školského sedacieho nábytku) musí mať potrebnú stabilitu.

 Najmenej namáhavé je sedenie v miernom predklone, vzpriamená poloha vyžaduje zvýšenú námahu.

 Odporúča sa funkčné striedanie polôh.

Zmena miesta má význam

Rozsadenie žiakov v učebniach školy v rámci vyučovania musí zohľadňovať ich telesnú výšku a zdravotný stav (napríklad poruchy zraku, sluchu). Pri inom ako obvyklom usporiadaní pracovných miest žiakov musia učitelia zabezpečiť striedanie detí na miestach z dôvodu zabránenia jednostrannému zaťaženiu svalových skupín ich tela. Platí to taktiež aj pri výučbe výpočtovej techniky.

Zdroj: ingimage.com

 

Pracovné miesto žiaka je potrebné priebežne sledovať aj vzhľadom k rastovej akcelerácii detí. Školský nábytok by mal byť primeraný a prispôsobený telesným parametrom žiaka. V prípade potreby treba zabezpečiť výmenu pracovného stola, resp. školskej lavice a stoličky.

Výšky lavíc a stoličiek pre jednotlivé skupiny žiakov a požiadavky na nábytok pre prácu žiakov v sede sú uvedené v prílohe k vyhláške Ministerstva zdravotníctva SR 527/2007. 

Zaujímajú vás tieto predpisy? Prečítajte si viac o parametroch školského nábytku.

Chronické ochorenia

Rodičia, ako aj učitelia, by mali dbať a upozorňovať žiakov na správny spôsob sedenia.

Ak deti nedodržiavajú vyššie spomenuté zásady, môžu sa unich prejaviť a rozvinúť rôzne chronické ochorenia.

Veď koľko detí do skoliózou, bolesťami chrbta či hlavy máme v našich školách? Ak sa problémy s chrbticou včas neliečia a neriešia, u dieťaťa môže dôjsť k vážnym poškodeniam zdravia. Nie je to len o samotnej chrbtici, ale aj o problémoch so srdcom – jeho nedostatočnej činnosti, či problémoch s dýchaním.

Zdroj: www.health.gov

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   3
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.