Pred/ŠkolákŠkola 21. storočia

Na školách chýbajú mužské vzory

 Konferencia Otec a syn   04.05.2018   0

S pedagógom Vladimírom Burjanom, riaditeľom spoločnosti EXAM testing a šéfredaktorom časopisu Dobrá škola, spoluautorom reformného dokumentu Učiace sa Slovensko, sa rozprávame o absencii mužov v zborovniach našich škôl a negatívnym dôsledkom, aké to má na výchovu a vzdelávanie chlapcov a dievčat.

Tejto téme sa bude venovať aj na blížiacej sa konferencii Otec a syn.

Shutterstock

 

Je vôbec problém, že v školách je tak málo zástupcov mužského pohlavia?

Je to určite problém. Keď pre nič iné, tak preto, že škola má byť prípravou na život, v ktorom sú prítomné obe pohlavia. Mladí ľudia budú po opustení školy žiť, pracovať, komunikovať a stýkať sa s mužmi aj ženami.

Mali by sa preto od detstva stretávať s oboma týmito skupinami a spoznávať ich rozdiely, špecifiká, typické reakcie, postoje a spôsoby správania.

Viem, že niektorí ľudia sa až kŕčovito snažia popierať existenciu akýchkoľvek rozdielov medzi mužmi a ženami. Ja som pre­svedčený, že existujú. Nie sú však väčšinovo v prospech jedného z rodov, je to raz tak, inokedy naopak. Rozhodne teda nemôžu byť dôvodom pre nejakú nerovnosť či nadradenosť jedných nad druhými.

Nemyslím si ani, že by muži alebo ženy boli lepšími učiteľmi či učiteľkami ako tí druhí. Sú však v istých ohľadoch inými učiteľmi a pre deti je dôležité, aby zažívali oba prístupy, pretože oba sú rovnako dôležité.

Možno treba povedať aj to, že my ešte o niektorých problémoch spojených s absenciou mužov v školstve ani nemusíme vedieť.

Je tu napríklad jeden fakt, o ktorom sa u nás prekvapujúco málo hovorí: na základnej škole majú dievčatá takmer vo všetkých predmetoch lepšie známky ako chlapci (celoslovensky), no ich reálne vedomosti sú rovnaké ako vedomosti chlapcov.

Mám podozrenie, že je to spôsobené aj tým, že žiakov väčšinou hodnotia ženy. Pričom to nemyslím tak, že by učiteľky dievčatám nejako vedome nadržiavali, to rozhodne nepredpokladám, je to neuvedomené. 

Vladimír Burjan, Konferencia Otec a syn


Aké benefity podľa Vás prinášajú učitelia – muži chlapcom a aké dievčatám?

Muži reagujú v mnohých situáciách inak ako ženy. Niektoré problémy riešia vecne, racionálne, bez vťahovania emócií do hry. Niektoré problémy nevedia verbalizovať, tak ich riešia neverbálne. Niektoré veci považujú za menej dôležité, tak ich neriešia vôbec.

Niekedy vedia byť ráznejší, rozhodnejší, akčnejší – nie náhodou je hrdinom filmu Obecná škola učiteľ Igor Hnízdo a nie nejaká učiteľka Marie Hnízdová. Na druhú stranu niektoré veci v triede môže muž ľahšie prehliadnuť… Deti to potrebujú vidieť, pretože v živote sa tiež budú stretávať s rôznymi prístupmi.

Chlapci potrebujú mužské vzory (najmä v puberte), preto je dôležité, aby medzi dospelými, s ktorými trávia najviac času (a to sú najmä učitelia), boli aj muži. Dievčatá zasa potrebujú spoznávať rôzne typy mužov, aby si mohli ujasňovať, aký by mal byť ich neskorší životný partner.

Žijeme vo svete, kde ešte stále v mnohých profesiách jasne dominujú muži či ženy. Nechcem sa tu púšťať do úvah, prečo je to tak, ale ak napríklad 75 % podnikateľov na Slovensku tvoria muži, vedie ma to k predpokladu, že to budú skôr učitelia než učiteľky, ktorí budú žiakov smerovať na takúto profesijnú dráhu.

A to isté možno povedať aj o viacerých ďalších profesiách. Možno je nedostatok mužov v zborovniach aj jedným z dôvodov, prečo je medzi mladými ľuďmi menší záujem o niektoré (napríklad technické) obory. 

Ako môžu zo zmiešaných kolektívov pedagógov profitovať samotní učitelia?

Je všobecne známe, že na všetkých pracoviskách – školy nevynímajúc – najlepšie fungujú zmiešané kolektívy. V istých situáciách je jednoducho dobré, keď sa v tíme presadí mužský fenomén či mužské videnie sveta a v iných zasa ženský.

Čisto mužské tímy (napríklad programátorské oddelenia v niektorých IT-firmách) vedia byť celkom tvrdým orieškom, rovnako ako čisto ženské kolektívy v niektorých školách.

konferenciaotecasyn.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (kolo 02)
13.05.2019   0
Detský tábor s olympijským víťazom Matejom Tóthom v auguste na Orave. Máme prvého výhercu, budúci pondelok losujeme ďalšieho z vás.
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?