ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákŠkola 21. storočia

Na školách chýbajú mužské vzory

 Konferencia Otec a syn   04.05.2018   0

S pedagógom Vladimírom Burjanom, riaditeľom spoločnosti EXAM testing a šéfredaktorom časopisu Dobrá škola, spoluautorom reformného dokumentu Učiace sa Slovensko, sa rozprávame o absencii mužov v zborovniach našich škôl a negatívnym dôsledkom, aké to má na výchovu a vzdelávanie chlapcov a dievčat.

Tejto téme sa bude venovať aj na blížiacej sa konferencii Otec a syn.

Shutterstock

 

Je vôbec problém, že v školách je tak málo zástupcov mužského pohlavia?

Je to určite problém. Keď pre nič iné, tak preto, že škola má byť prípravou na život, v ktorom sú prítomné obe pohlavia. Mladí ľudia budú po opustení školy žiť, pracovať, komunikovať a stýkať sa s mužmi aj ženami.

Mali by sa preto od detstva stretávať s oboma týmito skupinami a spoznávať ich rozdiely, špecifiká, typické reakcie, postoje a spôsoby správania.

Viem, že niektorí ľudia sa až kŕčovito snažia popierať existenciu akýchkoľvek rozdielov medzi mužmi a ženami. Ja som pre­svedčený, že existujú. Nie sú však väčšinovo v prospech jedného z rodov, je to raz tak, inokedy naopak. Rozhodne teda nemôžu byť dôvodom pre nejakú nerovnosť či nadradenosť jedných nad druhými.

Nemyslím si ani, že by muži alebo ženy boli lepšími učiteľmi či učiteľkami ako tí druhí. Sú však v istých ohľadoch inými učiteľmi a pre deti je dôležité, aby zažívali oba prístupy, pretože oba sú rovnako dôležité.

Možno treba povedať aj to, že my ešte o niektorých problémoch spojených s absenciou mužov v školstve ani nemusíme vedieť.

Je tu napríklad jeden fakt, o ktorom sa u nás prekvapujúco málo hovorí: na základnej škole majú dievčatá takmer vo všetkých predmetoch lepšie známky ako chlapci (celoslovensky), no ich reálne vedomosti sú rovnaké ako vedomosti chlapcov.

Mám podozrenie, že je to spôsobené aj tým, že žiakov väčšinou hodnotia ženy. Pričom to nemyslím tak, že by učiteľky dievčatám nejako vedome nadržiavali, to rozhodne nepredpokladám, je to neuvedomené. 

Vladimír Burjan, Konferencia Otec a syn


Aké benefity podľa Vás prinášajú učitelia – muži chlapcom a aké dievčatám?

Muži reagujú v mnohých situáciách inak ako ženy. Niektoré problémy riešia vecne, racionálne, bez vťahovania emócií do hry. Niektoré problémy nevedia verbalizovať, tak ich riešia neverbálne. Niektoré veci považujú za menej dôležité, tak ich neriešia vôbec.

Niekedy vedia byť ráznejší, rozhodnejší, akčnejší – nie náhodou je hrdinom filmu Obecná škola učiteľ Igor Hnízdo a nie nejaká učiteľka Marie Hnízdová. Na druhú stranu niektoré veci v triede môže muž ľahšie prehliadnuť… Deti to potrebujú vidieť, pretože v živote sa tiež budú stretávať s rôznymi prístupmi.

Chlapci potrebujú mužské vzory (najmä v puberte), preto je dôležité, aby medzi dospelými, s ktorými trávia najviac času (a to sú najmä učitelia), boli aj muži. Dievčatá zasa potrebujú spoznávať rôzne typy mužov, aby si mohli ujasňovať, aký by mal byť ich neskorší životný partner.

Žijeme vo svete, kde ešte stále v mnohých profesiách jasne dominujú muži či ženy. Nechcem sa tu púšťať do úvah, prečo je to tak, ale ak napríklad 75 % podnikateľov na Slovensku tvoria muži, vedie ma to k predpokladu, že to budú skôr učitelia než učiteľky, ktorí budú žiakov smerovať na takúto profesijnú dráhu.

A to isté možno povedať aj o viacerých ďalších profesiách. Možno je nedostatok mužov v zborovniach aj jedným z dôvodov, prečo je medzi mladými ľuďmi menší záujem o niektoré (napríklad technické) obory. 

Ako môžu zo zmiešaných kolektívov pedagógov profitovať samotní učitelia?

Je všobecne známe, že na všetkých pracoviskách – školy nevynímajúc – najlepšie fungujú zmiešané kolektívy. V istých situáciách je jednoducho dobré, keď sa v tíme presadí mužský fenomén či mužské videnie sveta a v iných zasa ženský.

Čisto mužské tímy (napríklad programátorské oddelenia v niektorých IT-firmách) vedia byť celkom tvrdým orieškom, rovnako ako čisto ženské kolektívy v niektorých školách.

konferenciaotecasyn.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   0
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.