Pred/ŠkolákŠkola 21. storočia

Na školách chýbajú mužské vzory

 Konferencia Otec a syn   04.05.2018   0

S pedagógom Vladimírom Burjanom, riaditeľom spoločnosti EXAM testing a šéfredaktorom časopisu Dobrá škola, spoluautorom reformného dokumentu Učiace sa Slovensko, sa rozprávame o absencii mužov v zborovniach našich škôl a negatívnym dôsledkom, aké to má na výchovu a vzdelávanie chlapcov a dievčat.

Tejto téme sa bude venovať aj na blížiacej sa konferencii Otec a syn.

Shutterstock

 

Je vôbec problém, že v školách je tak málo zástupcov mužského pohlavia?

Je to určite problém. Keď pre nič iné, tak preto, že škola má byť prípravou na život, v ktorom sú prítomné obe pohlavia. Mladí ľudia budú po opustení školy žiť, pracovať, komunikovať a stýkať sa s mužmi aj ženami.

Mali by sa preto od detstva stretávať s oboma týmito skupinami a spoznávať ich rozdiely, špecifiká, typické reakcie, postoje a spôsoby správania.

Viem, že niektorí ľudia sa až kŕčovito snažia popierať existenciu akýchkoľvek rozdielov medzi mužmi a ženami. Ja som pre­svedčený, že existujú. Nie sú však väčšinovo v prospech jedného z rodov, je to raz tak, inokedy naopak. Rozhodne teda nemôžu byť dôvodom pre nejakú nerovnosť či nadradenosť jedných nad druhými.

Nemyslím si ani, že by muži alebo ženy boli lepšími učiteľmi či učiteľkami ako tí druhí. Sú však v istých ohľadoch inými učiteľmi a pre deti je dôležité, aby zažívali oba prístupy, pretože oba sú rovnako dôležité.

Možno treba povedať aj to, že my ešte o niektorých problémoch spojených s absenciou mužov v školstve ani nemusíme vedieť.

Je tu napríklad jeden fakt, o ktorom sa u nás prekvapujúco málo hovorí: na základnej škole majú dievčatá takmer vo všetkých predmetoch lepšie známky ako chlapci (celoslovensky), no ich reálne vedomosti sú rovnaké ako vedomosti chlapcov.

Mám podozrenie, že je to spôsobené aj tým, že žiakov väčšinou hodnotia ženy. Pričom to nemyslím tak, že by učiteľky dievčatám nejako vedome nadržiavali, to rozhodne nepredpokladám, je to neuvedomené. 

Vladimír Burjan, Konferencia Otec a syn


Aké benefity podľa Vás prinášajú učitelia – muži chlapcom a aké dievčatám?

Muži reagujú v mnohých situáciách inak ako ženy. Niektoré problémy riešia vecne, racionálne, bez vťahovania emócií do hry. Niektoré problémy nevedia verbalizovať, tak ich riešia neverbálne. Niektoré veci považujú za menej dôležité, tak ich neriešia vôbec.

Niekedy vedia byť ráznejší, rozhodnejší, akčnejší – nie náhodou je hrdinom filmu Obecná škola učiteľ Igor Hnízdo a nie nejaká učiteľka Marie Hnízdová. Na druhú stranu niektoré veci v triede môže muž ľahšie prehliadnuť… Deti to potrebujú vidieť, pretože v živote sa tiež budú stretávať s rôznymi prístupmi.

Chlapci potrebujú mužské vzory (najmä v puberte), preto je dôležité, aby medzi dospelými, s ktorými trávia najviac času (a to sú najmä učitelia), boli aj muži. Dievčatá zasa potrebujú spoznávať rôzne typy mužov, aby si mohli ujasňovať, aký by mal byť ich neskorší životný partner.

Žijeme vo svete, kde ešte stále v mnohých profesiách jasne dominujú muži či ženy. Nechcem sa tu púšťať do úvah, prečo je to tak, ale ak napríklad 75 % podnikateľov na Slovensku tvoria muži, vedie ma to k predpokladu, že to budú skôr učitelia než učiteľky, ktorí budú žiakov smerovať na takúto profesijnú dráhu.

A to isté možno povedať aj o viacerých ďalších profesiách. Možno je nedostatok mužov v zborovniach aj jedným z dôvodov, prečo je medzi mladými ľuďmi menší záujem o niektoré (napríklad technické) obory. 

Ako môžu zo zmiešaných kolektívov pedagógov profitovať samotní učitelia?

Je všobecne známe, že na všetkých pracoviskách – školy nevynímajúc – najlepšie fungujú zmiešané kolektívy. V istých situáciách je jednoducho dobré, keď sa v tíme presadí mužský fenomén či mužské videnie sveta a v iných zasa ženský.

Čisto mužské tímy (napríklad programátorské oddelenia v niektorých IT-firmách) vedia byť celkom tvrdým orieškom, rovnako ako čisto ženské kolektívy v niektorých školách.

konferenciaotecasyn.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
01.03.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
detské choroby
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   1
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.