ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákŠkola 21. storočia

Čo môže byť v Montessori zariadeniach problém

 Agáta Zemanová   25.11.2017   1

Odborníci sa zhodujú na tom, že montessori učitelia musia mať ako vedomosti, tak vôľu dôsledne aplikovať prístup v praxi. Čo si vyžaduje dôkladnú prípravu pedagógov na vysokej úrovni a starostlivo pripravené prostredie triedy.

Shutterstock

 

Myslíte si, že toto všetko majú naše monte škôlky či školy, ktorými je zaplavený náš malý slovenský trh?

Riziká Montessori zariadení

Montessori se moc nezmieňuje o spolupráci a o sebahodnotení žiaka.

V nižších ročníkoch, kde základom sú vedené lekcie s pomôckami, je učivo viac zamerané na zapamätanie a opakovanie.. Hodnotenie a vyvodzovanie záverov môže byť zastúpené v menšej miere.

Ak nie je správne uchopené a pochopené to, že dieťa si môže voliť svoji činnosť, môže sa stať, že pri prechode na inú školu bude mať dieťa problém sa zaradiť a vedieť sa prispôsobiť.

Niektorým tvorivým učiteľom nemusí vyhovovať štýl práce, ktorý je zameraný na individuálne predstavovanie pomôcok a sledovanie výkonu jednotlivcov. Na vlastnú tvorivosť, spoluprácu s kolektívom je minimum priestoru.

Učiteľova pozornosť sa zameriava vždy len na jedného žiaka. Zvyšok je v tej chvíli odkázaný sám na seba alebo pomoc spolužiaka, ak je táto forma práce v triede podporovaná a rozvíjaná.

Učenie sa spoluprácou je v monte školách potlačené na úkor individuálneho prístupu. Veľa iných odborníkov však učenie  sa kooperácii, rozdeľovaniu úloh, osvojenie si techník práce v skupine, sebapresadeniu v nej, vyjadrenie názoru, rešpektovanie iných a pod. patrí medzi kľúčové sociálne kompetencie, ktoré by mala rozvíjať každá škola .

Pri individuálnom prístupe k deťom môže učiteľovi uniknúť, že žiak pracuje celý deň s pomôckou chybne. Spätnú väzbu niekedy deti dostávajú oveľa neskôr ako žiaci v normálnej škole.

Zaujjíma vás viac? Naozaj taká úžasná Monte?

Pedagógovia z „bežných škôl“ majú často takú skúsenosť, že deti z monte škôl, ktoré ku nim prestúpia, v učive zaostávajú. Čo je možno pochopiteľným dôsledkom inak nastaveného systému školy, ale môže to byť aj dôsledok nesprávneho vedenia v monte škole.

Nuž, Montessori prístup nemusí byť pre každého – dieťa, rodiča, ani učiteľa. Ak ste v pozícii rodiča, len sa skúste zamyslieť, či je toto naozaj vaša šálka kávy.

S použitím: is.muni.cz, edweek.org, uglyamericaninafrica.blogspot.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.4 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Lulu napísané 16.11.2017 22:14

Autorka mohla clanok aspon poriadne prelozit a nie len skopirovat.. ale inak suhlasim, ako vsade same Monte, nieco moze byt aj na tom dobre a inspirativne, maminky sa mozu doma realizovat ale netreba to podla mna prehanat..

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
Vďaka doktorke v Banskej Bystrici mám na pôrod krásne spomienky
13.03.2019   0
Pôrod pre mňa zostal krásnou spomienkou. Všetko bolo skvelé, a to aj vďaka mladej doktorke, mladšej než ja. Tá im umožnila, aby bol synček Samko hneď po narodení pri mne. Hneď ako sa narodil, ešte neumytý a s pupočnou šnúrou, išiel ku mne na brucho.
babetko
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   2
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
Zo zdravých potravín môže dieťa takmer všetko
14.03.2019   0
„Ak zapneme filter s kľúčovými frázami „máme radi“, „pre deti“ a „zdravé“, tak z potravín môžeme deťom ponúknuť paradajky, uhorku, olivy, červenú cibuľu, cviklu, mrkvu, cuketu, karfiol, brokolicu, kvaku, batáty, zeler, strukoviny, ale aj obilniny ako bulgur, krúpy, pšeno, amarant, ryžu, vločky, vajíčka, sardinky, tuniaka, pstruha, treščiu pečeň, teľacie a morčacie mäso, mlieko, maslo, panenské oleje, kakao, škoricu, čokoládu či mandle. Z ovocia úplne všetko. Najmä drobné ovocie, ale pokojne aj exotické.“
Obilniny - zdravé recepty pre malých i veľkých
13.03.2019   0
Obilniny patria k základným a najdôležitejším potravinám ľudí. Bežne používaná biela múka a výrobky z nej a tiež biela ryža sú bohužiaľ bezcennými zdrojmi “mŕtvych” kalórií.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.