ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákŠkola 21. storočia

Čo môže byť v Montessori zariadeniach problém

 Agáta Zemanová   25.11.2017   1

Odborníci sa zhodujú na tom, že montessori učitelia musia mať ako vedomosti, tak vôľu dôsledne aplikovať prístup v praxi. Čo si vyžaduje dôkladnú prípravu pedagógov na vysokej úrovni a starostlivo pripravené prostredie triedy.

Shutterstock

 

Myslíte si, že toto všetko majú naše monte škôlky či školy, ktorými je zaplavený náš malý slovenský trh?

Riziká Montessori zariadení

Montessori se moc nezmieňuje o spolupráci a o sebahodnotení žiaka.

V nižších ročníkoch, kde základom sú vedené lekcie s pomôckami, je učivo viac zamerané na zapamätanie a opakovanie.. Hodnotenie a vyvodzovanie záverov môže byť zastúpené v menšej miere.

Ak nie je správne uchopené a pochopené to, že dieťa si môže voliť svoji činnosť, môže sa stať, že pri prechode na inú školu bude mať dieťa problém sa zaradiť a vedieť sa prispôsobiť.

Niektorým tvorivým učiteľom nemusí vyhovovať štýl práce, ktorý je zameraný na individuálne predstavovanie pomôcok a sledovanie výkonu jednotlivcov. Na vlastnú tvorivosť, spoluprácu s kolektívom je minimum priestoru.

Učiteľova pozornosť sa zameriava vždy len na jedného žiaka. Zvyšok je v tej chvíli odkázaný sám na seba alebo pomoc spolužiaka, ak je táto forma práce v triede podporovaná a rozvíjaná.

Učenie sa spoluprácou je v monte školách potlačené na úkor individuálneho prístupu. Veľa iných odborníkov však učenie  sa kooperácii, rozdeľovaniu úloh, osvojenie si techník práce v skupine, sebapresadeniu v nej, vyjadrenie názoru, rešpektovanie iných a pod. patrí medzi kľúčové sociálne kompetencie, ktoré by mala rozvíjať každá škola .

Pri individuálnom prístupe k deťom môže učiteľovi uniknúť, že žiak pracuje celý deň s pomôckou chybne. Spätnú väzbu niekedy deti dostávajú oveľa neskôr ako žiaci v normálnej škole.

Zaujjíma vás viac? Naozaj taká úžasná Monte?

Pedagógovia z „bežných škôl“ majú často takú skúsenosť, že deti z monte škôl, ktoré ku nim prestúpia, v učive zaostávajú. Čo je možno pochopiteľným dôsledkom inak nastaveného systému školy, ale môže to byť aj dôsledok nesprávneho vedenia v monte škole.

Nuž, Montessori prístup nemusí byť pre každého – dieťa, rodiča, ani učiteľa. Ak ste v pozícii rodiča, len sa skúste zamyslieť, či je toto naozaj vaša šálka kávy.

S použitím: is.muni.cz, edweek.org, uglyamericaninafrica.blogspot.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.4 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Kurz nemčiny?
Komentáre k článku
Lulu napísané 16.11.2017 22:14

Autorka mohla clanok aspon poriadne prelozit a nie len skopirovat.. ale inak suhlasim, ako vsade same Monte, nieco moze byt aj na tom dobre a inspirativne, maminky sa mozu doma realizovat ale netreba to podla mna prehanat..

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod podľa Leboyera
23.02.2018   0
Pôrodník, ktorý ako prví obrátil svoju pozornosť k právam narodeného dieťaťa a kládol si otázku, či sa musí dieťa rodiť s maskou hrôzy, bolesti a strachu ...
Do pôrodnice to ledva stihla, porodila na chodbe
22.02.2018   1
Z pôrodnice ju poslali domov, kde jej nečakane odtiekla plodová voda. Jes si bola istá, že bude musieť porodiť dieťa doma.
Cisársky rez: hrozba či trend?
20.02.2018   11
Každá budúca mamička sa raz dostane k téme cisársky rez. Ja som v Anglicku toto slovo počula najčastejšie v spojení: „too posh to push“ vo voľnom preklade „príliš snobská, aby potlačila.“ :)
babetko
Vyhrajte ryby na váš veľkonočný stôl
24.02.2018   0
Hráme o 3 balíky mrazených rýb najvyššej kvality od Radomy v hodnote 30 eur, ktoré vám privezú zamrznuté rovno domov.
Sú prežraté deti šťastné?
23.02.2018   0
Napríklad tie dve dievčatá. Letícia a Patrícia. Majú päť, sedem rokov a sú chorobne tučné. Je to problém, zďaleka nie estetický. Zapríčinila to ich mama.
Hra dieťaťa do jedného roka a vhodné hračky
23.02.2018   0
Hra u dojčaťa trvá len pár minút. Aké sú vhodné hry a hračky na začiatku obdobia - okrem kolotoča a hrkálky? O aké hračky rozšíriť repertoár do pol roka, o ktoré po pol roku? Akú úlohu medzi hračkami zastáva tzv. miláčik/maznáčik?
detské choroby
Meningitída
24.02.2018   0
Meningitídu môže spôsobiť veľa baktérií i vírusov, ktoré bežne sprevádzajú iné, nezávažné ochorenia. Ako sa prejavuje u malých detí a aké sú jej riziká?
Sú antibiotiká nutné? Ako sa rozumne rozhodnúť?
19.02.2018   0
Zbytočné užívanie antibiotík môže spôsobiť rad zdravotných problémov. Rozlíšiť, či naše ochorenie vyžaduje antibiotiká alebo nie, pomáha samodiagnostická metóda – domáci CRP test.
Ako a z čoho sa dá variť pre celiatikov
16.02.2018   5
Dnes vám ponúkame skúseností mamín celiatikov a aj tých už dospelých, ako sa so svojou diétou popasovali, aké majú obľúbené tipy potravín – prosto nejaké základné know – how.
zvery
Skalár
24.02.2018   0
Skalár je ryba, ktorá má majestátnosť Cichlidy, ale zároveň aj nenáročnosť pávieho očka. Postačí iba dodržiavať isté pravidlá a neprekračovať hranice.
Neonky v akváriu
16.02.2018   1
Cheirodon axelrodi. Je to fenomén, ktorý sa preslávil na celom svete. Už niekoľko rokov je to najpredávanejší druh ryby na svete.
Prečo akvárium
15.02.2018   4
Sledovanie „zmenšeniny pokojného vodného sveta“ nám znižuje obavy, napätie a podporuje chápanie vecí v živote tak ako sú. Rôzne štúdie ukázali, že akvárium znižuje náš stres, následne krvný tlak a celkovo nás upokojuje.