Pred/ŠkolákŠkola 21. storočia

Čo môže byť v Montessori zariadeniach problém

 Agáta Zemanová   25.11.2017   1

Odborníci sa zhodujú na tom, že montessori učitelia musia mať ako vedomosti, tak vôľu dôsledne aplikovať prístup v praxi. Čo si vyžaduje dôkladnú prípravu pedagógov na vysokej úrovni a starostlivo pripravené prostredie triedy.

Shutterstock

 

Myslíte si, že toto všetko majú naše monte škôlky či školy, ktorými je zaplavený náš malý slovenský trh?

Riziká Montessori zariadení

Montessori se moc nezmieňuje o spolupráci a o sebahodnotení žiaka.

V nižších ročníkoch, kde základom sú vedené lekcie s pomôckami, je učivo viac zamerané na zapamätanie a opakovanie.. Hodnotenie a vyvodzovanie záverov môže byť zastúpené v menšej miere.

Ak nie je správne uchopené a pochopené to, že dieťa si môže voliť svoji činnosť, môže sa stať, že pri prechode na inú školu bude mať dieťa problém sa zaradiť a vedieť sa prispôsobiť.

Niektorým tvorivým učiteľom nemusí vyhovovať štýl práce, ktorý je zameraný na individuálne predstavovanie pomôcok a sledovanie výkonu jednotlivcov. Na vlastnú tvorivosť, spoluprácu s kolektívom je minimum priestoru.

Učiteľova pozornosť sa zameriava vždy len na jedného žiaka. Zvyšok je v tej chvíli odkázaný sám na seba alebo pomoc spolužiaka, ak je táto forma práce v triede podporovaná a rozvíjaná.

Učenie sa spoluprácou je v monte školách potlačené na úkor individuálneho prístupu. Veľa iných odborníkov však učenie  sa kooperácii, rozdeľovaniu úloh, osvojenie si techník práce v skupine, sebapresadeniu v nej, vyjadrenie názoru, rešpektovanie iných a pod. patrí medzi kľúčové sociálne kompetencie, ktoré by mala rozvíjať každá škola .

Pri individuálnom prístupe k deťom môže učiteľovi uniknúť, že žiak pracuje celý deň s pomôckou chybne. Spätnú väzbu niekedy deti dostávajú oveľa neskôr ako žiaci v normálnej škole.

Zaujjíma vás viac? Naozaj taká úžasná Monte?

Pedagógovia z „bežných škôl“ majú často takú skúsenosť, že deti z monte škôl, ktoré ku nim prestúpia, v učive zaostávajú. Čo je možno pochopiteľným dôsledkom inak nastaveného systému školy, ale môže to byť aj dôsledok nesprávneho vedenia v monte škole.

Nuž, Montessori prístup nemusí byť pre každého – dieťa, rodiča, ani učiteľa. Ak ste v pozícii rodiča, len sa skúste zamyslieť, či je toto naozaj vaša šálka kávy.

S použitím: is.muni.cz, edweek.org, uglyamericaninafrica.blogspot.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.4 z 5. Celkom 17 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Lulu napísané 16.11.2017 22:14

Autorka mohla clanok aspon poriadne prelozit a nie len skopirovat.. ale inak suhlasim, ako vsade same Monte, nieco moze byt aj na tom dobre a inspirativne, maminky sa mozu doma realizovat ale netreba to podla mna prehanat..

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
01.03.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
detské choroby
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   1
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.