Pred/ŠkolákPrváčik

Píšeme, píšeme, čím ďalej rýchlejšie

 Mária Kopčíková   18.10.2013   2

Pre časom som písala o tom, čo je dôležité pre správne učenie sa písania – ako držať ceruzku, aké pomôcky sú vhodné pre začínajúcich školákov. Dnes už sme priamo v realite, prváci sedia v laviciach a rodičia len očami gúľajú, keď sa pozerajú do písaniek a šlabikára, že aké tempo majú deti nahodené.

Zdroj: istockphoto.com

 

Sú v škole pár dní aj s cestou

V písanke čakajú už len štyri stránky prípravy a šup, je tam veľké písané E. Vytiahla som starý ošúchaný cvičný zošiť, kde sme dokolečka cvičili písanie čiary zdola nahor, potom zhora nadol, potom kolieska, oblúčiky, potom lastovičky a až po pár mesiacoch sme sa dopracovali k bruškatému áčku.

Dnes je to inak. Predpokladá sa, že deti prichádzajú do prvého ročníka po absolvovaní predprimárneho vzdelávania, ktorého súčasťou je aj grafomotorická príprava. Pedagógovia teda vychádzajú z toho – a tak sú aj stavané pracovné zošity – že deti základy majú za sebou, osvojili si ich v škôlke.

Nuž neviem, ako vy, ja osobne mám pocit, že by sa oplatilo trochu spomaliť a dať deťom viacej času. Nie všetky sú zo škôlky pripravené, nie každému ten prechod ide ľahko a potrebovali by na trénovanie viacej času. Školskú reformu zrejme neurobíme, takže čo s tým?

Môžete deťom po troške pridávať niekoľko cvičení aj doma. Pracovných listov nájdete na webe alebo v kníhkupectvách veľa, tí tvorivejší si vyrobia aj sami. Pokiaľ aj vy máte doma prváčika a vidíte, že by potreboval pocvičiť rúčku viacej, než predpisuje pracovný zošit, dovoľte niekoľko poznámok a tipov.

Zdroj: istockphoto.com

 

Uvoľnenie ruky pred písaním

Uvoľnená ruka významne prispieva ku grafickému prejavu dieťaťa a tiež vôbec k chuti kresliť či písať. Predstavte si, ako ste perom „žíhali“ po papieri, keď ste chceli počas štúdia zachytiť celú prednášku do poznámok. Ako vás po hodine písania bolela ruka.

Podobne sú na tom aj deti, ale ich ruku unaví oveľa kratší čas práce. Už vám dieťa niekedy prederavilo zošiť, ako sa snažilo a tlačilo? Dáme im dobrú radu „netlač!“, ale málokedy im povieme, ako to docieliť.

Tlak na podložku

ovplyvňuje okrem výberu písacej pomôcky a rozvoja grafomotorickej zručnosti aj psychická pohoda dieťaťa. Pokiaľ očakáva namáhavý výkon, ktorý prípadne ani nebude ocenený, zrejme sa mu nepodarí uvoľniť. Napäté dieťa má napätú aj ruku. Teda oceňujte, motivujte, híkajte, ako krásne to dnes dieťa urobilo!!!

Aké pero je vhodné pre prváčika? >> >>

Samotným grafomotorickým cvikom by mali predchádzať cvičenia a hry zamerané na rozvoj jemnej motoriky. Je dôležité uvoľniť kĺby ruky, od veľkých k malým, od ramena k zápästiu.

Urobte si krátku rozcvičku, kraulujte vo vzduchu, dopredu, dozadu. Potom uvoľňujte ruku v lakti – je dobré urobiť niekoľko cvikov v rovnakom tempe. Na rade je zápästie a prsty, ktorými môžete napodobňovať dážď, od jemného mrholenia, až po poriadnu búrku, prstami dieťa môže klopkať na stôl, alebo jednou rukou o dlaň druhej.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.9 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku
Učiteľka napísané 18.10.2013 20:49

Aby sme sa rozumeli - prispôsobeniu sa priemeru myslím, že ak niekoľko detí nezvláda preberané učivo, vtedy treba zastaviť - spomaliť a pod...

Ale nebojte sa toho, ak vaše dieťa píše podľa vás "škaredo". Časom si pohyby ruky zdokonalí a ďalšie písanie pôjde len lepšie a lepšie.

Učiteľka napísané 18.10.2013 20:36

Moja skúsenosť - rodičia sú často vystresovaní viac ako deti...

Tempo je normálne, každé priemerné dieťa ho zvládne, nie zo všetkých detí musia byť lekári a právnici...

Slabšie deti to často dobehnú, ale treba myslieť aj na šikovnejšie deti, ktorým zase pomalé tempo nevyhovuje. Takže sa treba prispôsobiť priemeru + pridať individuálny prístup podľa možností. No chyba je v systéme, triedy sú často preplnené, odborná pomoc nie je vždy dostatočná...

Jediné, čo by som zmenila je známkovanie v 1. ročníku. Aj keď má škola možnosť výberu, rozhodne som za slovné hodnotenie :-)

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?