ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákPrváčik

Píšeme, píšeme, čím ďalej rýchlejšie

 Mária Kopčíková   18.10.2013   2

Pre časom som písala o tom, čo je dôležité pre správne učenie sa písania – ako držať ceruzku, aké pomôcky sú vhodné pre začínajúcich školákov. Dnes už sme priamo v realite, prváci sedia v laviciach a rodičia len očami gúľajú, keď sa pozerajú do písaniek a šlabikára, že aké tempo majú deti nahodené.

Zdroj: istockphoto.com

 

Sú v škole pár dní aj s cestou

V písanke čakajú už len štyri stránky prípravy a šup, je tam veľké písané E. Vytiahla som starý ošúchaný cvičný zošiť, kde sme dokolečka cvičili písanie čiary zdola nahor, potom zhora nadol, potom kolieska, oblúčiky, potom lastovičky a až po pár mesiacoch sme sa dopracovali k bruškatému áčku.

Dnes je to inak. Predpokladá sa, že deti prichádzajú do prvého ročníka po absolvovaní predprimárneho vzdelávania, ktorého súčasťou je aj grafomotorická príprava. Pedagógovia teda vychádzajú z toho – a tak sú aj stavané pracovné zošity – že deti základy majú za sebou, osvojili si ich v škôlke.

Nuž neviem, ako vy, ja osobne mám pocit, že by sa oplatilo trochu spomaliť a dať deťom viacej času. Nie všetky sú zo škôlky pripravené, nie každému ten prechod ide ľahko a potrebovali by na trénovanie viacej času. Školskú reformu zrejme neurobíme, takže čo s tým?

Môžete deťom po troške pridávať niekoľko cvičení aj doma. Pracovných listov nájdete na webe alebo v kníhkupectvách veľa, tí tvorivejší si vyrobia aj sami. Pokiaľ aj vy máte doma prváčika a vidíte, že by potreboval pocvičiť rúčku viacej, než predpisuje pracovný zošit, dovoľte niekoľko poznámok a tipov.

Zdroj: istockphoto.com

 

Uvoľnenie ruky pred písaním

Uvoľnená ruka významne prispieva ku grafickému prejavu dieťaťa a tiež vôbec k chuti kresliť či písať. Predstavte si, ako ste perom „žíhali“ po papieri, keď ste chceli počas štúdia zachytiť celú prednášku do poznámok. Ako vás po hodine písania bolela ruka.

Podobne sú na tom aj deti, ale ich ruku unaví oveľa kratší čas práce. Už vám dieťa niekedy prederavilo zošiť, ako sa snažilo a tlačilo? Dáme im dobrú radu „netlač!“, ale málokedy im povieme, ako to docieliť.

Tlak na podložku

ovplyvňuje okrem výberu písacej pomôcky a rozvoja grafomotorickej zručnosti aj psychická pohoda dieťaťa. Pokiaľ očakáva namáhavý výkon, ktorý prípadne ani nebude ocenený, zrejme sa mu nepodarí uvoľniť. Napäté dieťa má napätú aj ruku. Teda oceňujte, motivujte, híkajte, ako krásne to dnes dieťa urobilo!!!

Aké pero je vhodné pre prváčika? >> >>

Samotným grafomotorickým cvikom by mali predchádzať cvičenia a hry zamerané na rozvoj jemnej motoriky. Je dôležité uvoľniť kĺby ruky, od veľkých k malým, od ramena k zápästiu.

Urobte si krátku rozcvičku, kraulujte vo vzduchu, dopredu, dozadu. Potom uvoľňujte ruku v lakti – je dobré urobiť niekoľko cvikov v rovnakom tempe. Na rade je zápästie a prsty, ktorými môžete napodobňovať dážď, od jemného mrholenia, až po poriadnu búrku, prstami dieťa môže klopkať na stôl, alebo jednou rukou o dlaň druhej.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.9 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Učiteľka napísané 18.10.2013 20:49

Aby sme sa rozumeli - prispôsobeniu sa priemeru myslím, že ak niekoľko detí nezvláda preberané učivo, vtedy treba zastaviť - spomaliť a pod...

Ale nebojte sa toho, ak vaše dieťa píše podľa vás "škaredo". Časom si pohyby ruky zdokonalí a ďalšie písanie pôjde len lepšie a lepšie.

Učiteľka napísané 18.10.2013 20:36

Moja skúsenosť - rodičia sú často vystresovaní viac ako deti...

Tempo je normálne, každé priemerné dieťa ho zvládne, nie zo všetkých detí musia byť lekári a právnici...

Slabšie deti to často dobehnú, ale treba myslieť aj na šikovnejšie deti, ktorým zase pomalé tempo nevyhovuje. Takže sa treba prispôsobiť priemeru + pridať individuálny prístup podľa možností. No chyba je v systéme, triedy sú často preplnené, odborná pomoc nie je vždy dostatočná...

Jediné, čo by som zmenila je známkovanie v 1. ročníku. Aj keď má škola možnosť výberu, rozhodne som za slovné hodnotenie :-)

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Odkedy som tehotná, nič nesmiem!
19.02.2019   0
Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite.
Reťazový pôrod (dve deti po sebe) a materské
18.02.2019   37
Budem mať pri druhom bábätku nárok na materské? Ako sa vypočíta materské, keď ide o druhú, prípadne ďalšiu materskú dovolenku?
Chrípka v tehotenstve? Môže byť nebezpečná
15.02.2019   0
Mamička Lucia prekonala v štvrtom mesiaci tehotenstva silnú chrípku, pre ktorú sa nakoniec ocitla v nemocnici: „Ochorela som v práci od kolegov, ktorí prišli do kancelárie napriek tomu, že mali dávno sedieť v ordinácii u lekára. Jeden deň som bola zdravá, druhý som už ležala s horúčkou a ledva dýchala.
babetko
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
19.02.2019   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
Najlepšie hračky pre deti? Hrnce, varechy a šuflíky s ponožkami!
18.02.2019   0
Je to malé, zelené a skočím na to o pol tretej ráno, keď sa dieťa rozplače v postieľke? Čo je to? Sprostá kocka z lega! Alebo iná. Je to obludné, plyšové, dieťa to nosí všade so sebou a ako natruc to zabudnete v trolejbuse cestou od doktora. Čo to je? Plyšová chobotnica, ktorú pobežíte o pár dní kúpiť do Dráčika, lebo dieťa bez nej nemôže žiť.
Musí dieťa štvornožkovať?
17.02.2019   7
Naozaj "nevadí", keď vaše dieťa nelozí? Čo mnohí rodičia bagatelizujú, iní úzkostlivo riešia. Názor odborníka uvedie vec na pravú mieru.
detské choroby
Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne
14.02.2019   0
Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
12.02.2019   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
Antibiotiká. Áno, či nie ?
08.02.2019   2
Ako liečia choroby antibiotiká? Deťom sa najčastejšie predpisujú ATB, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.
zvery
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.
Stratil sa mi pes
06.02.2019   0
Čo robiť, keď sa nám stratí pes? Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť zbytočne panike? Kto nám pomôže nájsť ho? Ako sa efektívne zapojiť do hľadania?
Flat coated retríver alebo Hladkosrstý retríver, FCR
30.01.2019   0
Poznáte krásneho a inteligentného psa - Flat coated retrievera? Odkiaľ pochádza toto originálne plemeno a aké má vlastnosti? Je vhodné do rodiny s deťmi? Čo má spoločné s inými druhmi retrieverov?