Pred/ŠkolákPrváčik

Píšeme, píšeme, čím ďalej rýchlejšie

 Mária Kopčíková   18.10.2013   2

Pre časom som písala o tom, čo je dôležité pre správne učenie sa písania – ako držať ceruzku, aké pomôcky sú vhodné pre začínajúcich školákov. Dnes už sme priamo v realite, prváci sedia v laviciach a rodičia len očami gúľajú, keď sa pozerajú do písaniek a šlabikára, že aké tempo majú deti nahodené.

Zdroj: istockphoto.com

 

Sú v škole pár dní aj s cestou

V písanke čakajú už len štyri stránky prípravy a šup, je tam veľké písané E. Vytiahla som starý ošúchaný cvičný zošiť, kde sme dokolečka cvičili písanie čiary zdola nahor, potom zhora nadol, potom kolieska, oblúčiky, potom lastovičky a až po pár mesiacoch sme sa dopracovali k bruškatému áčku.

Dnes je to inak. Predpokladá sa, že deti prichádzajú do prvého ročníka po absolvovaní predprimárneho vzdelávania, ktorého súčasťou je aj grafomotorická príprava. Pedagógovia teda vychádzajú z toho – a tak sú aj stavané pracovné zošity – že deti základy majú za sebou, osvojili si ich v škôlke.

Nuž neviem, ako vy, ja osobne mám pocit, že by sa oplatilo trochu spomaliť a dať deťom viacej času. Nie všetky sú zo škôlky pripravené, nie každému ten prechod ide ľahko a potrebovali by na trénovanie viacej času. Školskú reformu zrejme neurobíme, takže čo s tým?

Môžete deťom po troške pridávať niekoľko cvičení aj doma. Pracovných listov nájdete na webe alebo v kníhkupectvách veľa, tí tvorivejší si vyrobia aj sami. Pokiaľ aj vy máte doma prváčika a vidíte, že by potreboval pocvičiť rúčku viacej, než predpisuje pracovný zošit, dovoľte niekoľko poznámok a tipov.

Zdroj: istockphoto.com

 

Uvoľnenie ruky pred písaním

Uvoľnená ruka významne prispieva ku grafickému prejavu dieťaťa a tiež vôbec k chuti kresliť či písať. Predstavte si, ako ste perom „žíhali“ po papieri, keď ste chceli počas štúdia zachytiť celú prednášku do poznámok. Ako vás po hodine písania bolela ruka.

Podobne sú na tom aj deti, ale ich ruku unaví oveľa kratší čas práce. Už vám dieťa niekedy prederavilo zošiť, ako sa snažilo a tlačilo? Dáme im dobrú radu „netlač!“, ale málokedy im povieme, ako to docieliť.

Tlak na podložku

ovplyvňuje okrem výberu písacej pomôcky a rozvoja grafomotorickej zručnosti aj psychická pohoda dieťaťa. Pokiaľ očakáva namáhavý výkon, ktorý prípadne ani nebude ocenený, zrejme sa mu nepodarí uvoľniť. Napäté dieťa má napätú aj ruku. Teda oceňujte, motivujte, híkajte, ako krásne to dnes dieťa urobilo!!!

Aké pero je vhodné pre prváčika? >> >>

Samotným grafomotorickým cvikom by mali predchádzať cvičenia a hry zamerané na rozvoj jemnej motoriky. Je dôležité uvoľniť kĺby ruky, od veľkých k malým, od ramena k zápästiu.

Urobte si krátku rozcvičku, kraulujte vo vzduchu, dopredu, dozadu. Potom uvoľňujte ruku v lakti – je dobré urobiť niekoľko cvikov v rovnakom tempe. Na rade je zápästie a prsty, ktorými môžete napodobňovať dážď, od jemného mrholenia, až po poriadnu búrku, prstami dieťa môže klopkať na stôl, alebo jednou rukou o dlaň druhej.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.9 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku
Učiteľka napísané 18.10.2013 20:49

Aby sme sa rozumeli - prispôsobeniu sa priemeru myslím, že ak niekoľko detí nezvláda preberané učivo, vtedy treba zastaviť - spomaliť a pod...

Ale nebojte sa toho, ak vaše dieťa píše podľa vás "škaredo". Časom si pohyby ruky zdokonalí a ďalšie písanie pôjde len lepšie a lepšie.

Učiteľka napísané 18.10.2013 20:36

Moja skúsenosť - rodičia sú často vystresovaní viac ako deti...

Tempo je normálne, každé priemerné dieťa ho zvládne, nie zo všetkých detí musia byť lekári a právnici...

Slabšie deti to často dobehnú, ale treba myslieť aj na šikovnejšie deti, ktorým zase pomalé tempo nevyhovuje. Takže sa treba prispôsobiť priemeru + pridať individuálny prístup podľa možností. No chyba je v systéme, triedy sú často preplnené, odborná pomoc nie je vždy dostatočná...

Jediné, čo by som zmenila je známkovanie v 1. ročníku. Aj keď má škola možnosť výberu, rozhodne som za slovné hodnotenie :-)

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oxytocín
17.04.2021   3
V pôrodníctve sa používa aj syntetický oxytocín, ktorý môže pomôcť žene v prípade, ak sú pôrodné kontrakcie príliš slabé, a pôrod je veľmi zdĺhavý alebo mamka unavená.
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
babetko
9 vecí, ktoré som sa ako otec naučil o dojčení
17.04.2021   0
Moje bradavky sú asi tak zbytočné ako umelé kvety. Len sú tu, na mojej hrudi a neslúžia na nič. Preto som netušil, že môžu byť tak komplikované.
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...