Pred/ŠkolákPrváčik

Treba prvákovi špeciálny stôl, či stoličku?

 Mária Kopčíková   18.08.2020   0

K tomu, aby sa dieťa naučilo správne písať, významnou mierou prispieva aj ergonomický nábytok. Nemáme na mysli nejaké konkrétne prevedenie, ale to, aby dieťa pri písaní úloh sedelo správne – teda ergonomicky. A k tomu by malo mať prispôsobený nábytok. Dôležitá je pritom správna výška sedenia a výška pracovnej plochy.

pisanie ergonomia ergonomicky stol skolak

 

Treba či netreba špeciálny nábytok školákovi?

Na seminári o grafomotorike som sa pýtala špeciálnej pedagogičky PaedDr. Yvety Heyrovskej na jej názor ohľadne špeciálnych stolov a stoličiek pre deti, najmä pre budúcich prvákov. Vyjadrila sa pozitívne k ergonomickým stoličkám, ktoré umožňujú nastavenie sedáku, ako aj opierky nôh dieťaťa. Stôl podľa nej vyhovuje akýkoľvek dostatočne priestranný a vysoký – teda určite nie malý stolík z detskej izbičky. Nastaviteľnú stoličku dieťaťu prispôsobíte podľa výšky písacieho stola tak, aby spĺňala vyššie uvedený parameter.

Než sa rozhodnete investovať nemalé peniaze do kúpy ergonomickej stoličky

a prípadne aj detského písacieho stola, mali by ste zvážiť:

  ergonómiu a možnosť „rastu“. Možnosť nastavenia nielen výšky sedenia (ale aj hĺbky sedenia, t.j. nastaviteľná vzdialenosť chrbtovej opierky stoličky od prednej hrany sedáku). Pri stoloch nastavenie výšky pracovnej dosky, tiež funkčnosť – teda možnosť úložného priestoru, zavesenia všetkých prepotrebných drobností, šuplíkov na rôzne poklady. A samozrejme dostatočne veľkú pracovnú plochu.

  bezpečnosť. Detský nábytok by mal spĺňať viac bezpečnostných parametrov než nábytok pre dospelých. Deti sa správajú skúmavo a niekedy „nerozumne“ - strkajú prsty do všetkých dier a medzier, narážajú stoličkou do okolitého nábytku. Je teda dobré kúpiť nábytok s ochrannými prvkami proti poškodeniu. Prípadne zvažovať vhodnosť stoličky na kolieskach pre vaše konkrétne dieťa.

  záruku a bezplatný servis. Mali by ste ich dostať na minimálne 3 roky, najlepšie 5 rokov.

Pre zaujímavosť

V rokoch 2002 – 2003 uskutočnil Úrad verejného zdravotníctva v Bratislave projekt, ktorý monitoroval „posturálne zdravie“ u žiakov (dával do súvislosti držanie tela detí, nesprávne zakrivenia chrbtice s ergonomickými pomôckami používanými v školách).

Autori zistili, že ortopéda navštevuje 8,3% opýtaných a bolesti hlavy, resp. chrbta udalo 11,6% žiakov. Ľavorukosť nebola zohľadnená pri sedení v 36,4% prípadoch, refrakčné chyby (chyby zraku) v 26% a sluchové chyby u 24,3% žiakov. Chybné držanie tela sa vyskytovalo u žiakov až v 22,5% prípadoch.

Týka sa vás to? Prváčikovi nemusí ísť škola vždy hladko, napr. v matematike.

Nuž, v škole deti strávia denne veľa času a určite by sa im ergonomické stoly a stoličky zišli aj tam. Pokiaľ to môžete ovplyvniť, tak to urobte. Pokiaľ nie, tak zabezpečte deťom správne sedenie aspoň doma, aby sa im tie chrbtice príliš neskrivili.

ergonomia pisania, rastuci stol,s tol pre skolaka

 

Do absolútnej špičky v Európe v oblasti rastúceho nábytku pre deti  patrí český výrobca Mayer CZ. Skúste jeho stránku www.mayer.cz/kids . Objednať si ho môžete u internetových predajcov alebo radšej zbehnite aj s deťmi navštíviť najbližšiu predajňu a vyskúšajte ho . Mapa predajcov TU.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

Čitateľský test EPIGEN- výsledky:

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako predpôrodná príprava ovplyvní náš zážitok v pôrodnici?
25.09.2020   1
Absolvovaním predpôrodnej prípravy môžete výrazne znížiť stres – stres z nového prostredia, z nepoznanej situácie.
Prestaňte strašiť tehotné ženy!
22.09.2020   0
Kedy sa stal z najkrajšieho obdobia v živote každej ženy taký strašný horor?
Polovičke žien nedovolia rodiť v polohe, ktorá by im vyhovovala
17.09.2020   0
Niektoré z nás by rady rodili do vody alebo v polohe, ktorú si vyberieme, možno by sme chceli zažiť čo najmenej rutinných postupov.
babetko
Tvoríme s deťmi: Obtlačené jabĺčka
26.09.2020   1
Nielen na jeseň poteší deti jednoduchá jablková aktivitka: stačí jedno jablko rozkrojiť, namaľovať a vytvoriť si s deťmi nádherné obrázky. Farebné, moderné, jesenné, plné vitamínov...
V zdravom byte vlhký vzduch
24.09.2020   0
Veľmi často rodičia malých detí alebo budúci rodičia ešte pred narodením drobčiatka riešia, aký zvlhčovač vzduchu si kúpiť? Otázkou je, či vlastne nejaký zvlhčovač potrebujú – nemal by to byť len módny doplnok do bytu, ale funkčná pomôcka, ak je to naozaj potrebné.
20 trefných otázok miesto "Ako bolo v škôlke? Dobre."
23.09.2020   0
Objímete si ho a so širokým úsmevom sa pýtate, ako sa dnes malo v škôlke. „Dobre,“ pokrčí plecami. „A čo ste robili?“ „Hrali sme sa,“ povie ledabolo a ďalej nič. „A ako ste hrali?“ „No všelijako,“ koniec rozhovoru. Dôverne známe?
detské choroby
Intolerancia laktózy alebo alergia
25.09.2020   1
Odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s alergiou na mlieko a intoleranciou laktózy.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
23.09.2020   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
Smútok a trúchlenie dieťaťa
22.09.2020   0
Odborníci hovoria, že umieranie a smrť samy o sebe nie sú pre deti tak náročné, ako sú pre ne ohrozujúce pocity izolácie a vylúčenia z rodinného diania potom, ako niekto zomrel.
zvery
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.
Vodný kameň v akváriu
03.09.2020   1
Vodný kameň netrápi iba práčky a umývačky riadu, ale aj akvaristov. Hlavne ak je prítoková voda veľmi tvrdá. Nezúfajte však, pretože pomoc je jednoduchá.
To Čo? Si o nás mačky myslia
13.08.2020   5
Ako nás vidí mačka? Sme pre ňu mačiatka? Adoptívni rodičia? Súrodenci? Podávači potravy?