Pred/ŠkolákPrváčik

Treba prvákovi špeciálny stôl, či stoličku?

 Mária Kopčíková   18.08.2020   0

K tomu, aby sa dieťa naučilo správne písať, významnou mierou prispieva aj ergonomický nábytok. Nemáme na mysli nejaké konkrétne prevedenie, ale to, aby dieťa pri písaní úloh sedelo správne – teda ergonomicky. A k tomu by malo mať prispôsobený nábytok. Dôležitá je pritom správna výška sedenia a výška pracovnej plochy.

pisanie ergonomia ergonomicky stol skolak

 

Treba či netreba špeciálny nábytok školákovi?

Na seminári o grafomotorike som sa pýtala špeciálnej pedagogičky PaedDr. Yvety Heyrovskej na jej názor ohľadne špeciálnych stolov a stoličiek pre deti, najmä pre budúcich prvákov. Vyjadrila sa pozitívne k ergonomickým stoličkám, ktoré umožňujú nastavenie sedáku, ako aj opierky nôh dieťaťa. Stôl podľa nej vyhovuje akýkoľvek dostatočne priestranný a vysoký – teda určite nie malý stolík z detskej izbičky. Nastaviteľnú stoličku dieťaťu prispôsobíte podľa výšky písacieho stola tak, aby spĺňala vyššie uvedený parameter.

Než sa rozhodnete investovať nemalé peniaze do kúpy ergonomickej stoličky

a prípadne aj detského písacieho stola, mali by ste zvážiť:

  ergonómiu a možnosť „rastu“. Možnosť nastavenia nielen výšky sedenia (ale aj hĺbky sedenia, t.j. nastaviteľná vzdialenosť chrbtovej opierky stoličky od prednej hrany sedáku). Pri stoloch nastavenie výšky pracovnej dosky, tiež funkčnosť – teda možnosť úložného priestoru, zavesenia všetkých prepotrebných drobností, šuplíkov na rôzne poklady. A samozrejme dostatočne veľkú pracovnú plochu.

  bezpečnosť. Detský nábytok by mal spĺňať viac bezpečnostných parametrov než nábytok pre dospelých. Deti sa správajú skúmavo a niekedy „nerozumne“ - strkajú prsty do všetkých dier a medzier, narážajú stoličkou do okolitého nábytku. Je teda dobré kúpiť nábytok s ochrannými prvkami proti poškodeniu. Prípadne zvažovať vhodnosť stoličky na kolieskach pre vaše konkrétne dieťa.

  záruku a bezplatný servis. Mali by ste ich dostať na minimálne 3 roky, najlepšie 5 rokov.

Pre zaujímavosť

V rokoch 2002 – 2003 uskutočnil Úrad verejného zdravotníctva v Bratislave projekt, ktorý monitoroval „posturálne zdravie“ u žiakov (dával do súvislosti držanie tela detí, nesprávne zakrivenia chrbtice s ergonomickými pomôckami používanými v školách).

Autori zistili, že ortopéda navštevuje 8,3% opýtaných a bolesti hlavy, resp. chrbta udalo 11,6% žiakov. Ľavorukosť nebola zohľadnená pri sedení v 36,4% prípadoch, refrakčné chyby (chyby zraku) v 26% a sluchové chyby u 24,3% žiakov. Chybné držanie tela sa vyskytovalo u žiakov až v 22,5% prípadoch.

Týka sa vás to? Prváčikovi nemusí ísť škola vždy hladko, napr. v matematike.

Nuž, v škole deti strávia denne veľa času a určite by sa im ergonomické stoly a stoličky zišli aj tam. Pokiaľ to môžete ovplyvniť, tak to urobte. Pokiaľ nie, tak zabezpečte deťom správne sedenie aspoň doma, aby sa im tie chrbtice príliš neskrivili.

ergonomia pisania, rastuci stol,s tol pre skolaka

 

Do absolútnej špičky v Európe v oblasti rastúceho nábytku pre deti  patrí český výrobca Mayer CZ. Skúste jeho stránku www.mayer.cz/kids . Objednať si ho môžete u internetových predajcov alebo radšej zbehnite aj s deťmi navštíviť najbližšiu predajňu a vyskúšajte ho . Mapa predajcov TU.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
25. november - Katarína
25.11.2020   2
Vianoce sú ideálne obdobie, kedy otehotnieť
23.11.2020   0
Ak túžite po bábätku, skorá zima, ideálne obdobie na počatie dieťatka, je práve pred vami. S touto teóriou prišiel nový výskum z Indianskej univerzity. Najúspešnejšie sú decembrové počatia, z ktorých sa narodí najviac detí.
7 vecí, ktoré by nemali chýbať v detskej výbavičke
22.11.2020   0
Máte už všetko nakúpené? Zopár dôležitých vecí, na ktoré ste možnno ešte nemysleli
babetko
Deti, ktoré sú vonku aj v mínusových teplotách, sú odolnejšie
25.11.2020   0
Prevenciou proti prechladnutiam a sezónnym chrípkam je pobyt vonku za každého počasia, a to aj pri mínusových teplotách.
Kávovar Krups Evidence One - podozrivo jednoduchý
24.11.2020   0
Čítame návody a mačkáme tlačítka na OLED displeji. Vyzerá to až podozrivo jednoducho (+ video)
Súťažte o edukačné kartičky abeceda TROCHA INAK
24.11.2020   0
Počuli ste o VIZUÁLNEJ TECHNIKE UČENIA ? Dvaja rodičia sa nechali inšpirovať svojim školáčikom...
detské choroby
Ploché nohy a hravé cvičenie
17.11.2020   0
My, čo máme deti s plochými nohami vieme, že ak chceme aby mali naše deti zdravé nôžky – prázdniny neprázdniny – cvičiť sa musí každý deň aspoň desať minút. Aspoň trošku rozhýbať tie chodidielka.
Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
13.11.2020   0
Súčasťou maku je ópium - látka, ktorá sa využíva v medicíne a objavuje sa vo viacerých liekoch. Tým najznámejším je marfium, ktorým sa lieči intenzívna bolesť ťažko chorých pacientov. Ópium je však aj súčasťou najpredávanejšieho lieku na svete - kodeínu, ktorý sa používa pri kašli a žalúdočných problémoch.
Má vaše dieťa teplotu? Robte si teplotný graf.
06.11.2020   0
Je pomerne užitočné sledovať v čase, ako sa vyvíja krivka rastu a poklesu teploty, po podaní liekov, či bez podania liekov.
zvery
Prepočítajte si psí vek na ľudské roky
19.11.2020   2
Približne od roku 1950 sa traduje ako ekvivalent jedného psieho roku pri porovnaní s ľudským vekom 7 rokov. Aj keď tento vzorec platí už prekvapujúco dlhý čas, skutočnosť nie je tak úplne jednoduchá a existuje nový model výpočtu.
Akého papagája do rodinky ?
11.11.2020   0
Rozmýšľate? Tak je dobré vedieť niečo o tom, ktoré skupiny papagájov sú vhodné do akých rodinných podmienok. Pre malé deti? Väčších školákov? Alebo len pre dospelákov? Nie každý papagáj je vhodný do každej rodiny. A naopak, nie každý človek je vhodný majiteľ papagája.
Skalár
06.11.2020   0
Skalár je ryba, ktorá má majestátnosť Cichlidy, ale zároveň aj nenáročnosť pávieho očka. Postačí iba dodržiavať isté pravidlá a neprekračovať hranice.