Pred/ŠkolákPrváčik

Treba prvákovi špeciálny stôl, či stoličku?

 Mária Kopčíková   18.08.2020   8

K tomu, aby sa dieťa naučilo správne písať, významnou mierou prispieva aj ergonomický nábytok. Nemáme na mysli nejaké konkrétne prevedenie, ale to, aby dieťa pri písaní úloh sedelo správne – teda ergonomicky. A k tomu by malo mať prispôsobený nábytok. Dôležitá je pritom správna výška sedenia a výška pracovnej plochy.

pisanie ergonomia ergonomicky stol skolak

 

Treba či netreba špeciálny nábytok školákovi?

Na seminári o grafomotorike som sa pýtala špeciálnej pedagogičky PaedDr. Yvety Heyrovskej na jej názor ohľadne špeciálnych stolov a stoličiek pre deti, najmä pre budúcich prvákov. Vyjadrila sa pozitívne k ergonomickým stoličkám, ktoré umožňujú nastavenie sedáku, ako aj opierky nôh dieťaťa. Stôl podľa nej vyhovuje akýkoľvek dostatočne priestranný a vysoký – teda určite nie malý stolík z detskej izbičky. Nastaviteľnú stoličku dieťaťu prispôsobíte podľa výšky písacieho stola tak, aby spĺňala vyššie uvedený parameter.

Než sa rozhodnete investovať nemalé peniaze do kúpy ergonomickej stoličky

a prípadne aj detského písacieho stola, mali by ste zvážiť:

  ergonómiu a možnosť „rastu“. Možnosť nastavenia nielen výšky sedenia (ale aj hĺbky sedenia, t.j. nastaviteľná vzdialenosť chrbtovej opierky stoličky od prednej hrany sedáku). Pri stoloch nastavenie výšky pracovnej dosky, tiež funkčnosť – teda možnosť úložného priestoru, zavesenia všetkých prepotrebných drobností, šuplíkov na rôzne poklady. A samozrejme dostatočne veľkú pracovnú plochu.

  bezpečnosť. Detský nábytok by mal spĺňať viac bezpečnostných parametrov než nábytok pre dospelých. Deti sa správajú skúmavo a niekedy „nerozumne“ - strkajú prsty do všetkých dier a medzier, narážajú stoličkou do okolitého nábytku. Je teda dobré kúpiť nábytok s ochrannými prvkami proti poškodeniu. Prípadne zvažovať vhodnosť stoličky na kolieskach pre vaše konkrétne dieťa.

  záruku a bezplatný servis. Mali by ste ich dostať na minimálne 3 roky, najlepšie 5 rokov.

Pre zaujímavosť

V rokoch 2002 – 2003 uskutočnil Úrad verejného zdravotníctva v Bratislave projekt, ktorý monitoroval „posturálne zdravie“ u žiakov (dával do súvislosti držanie tela detí, nesprávne zakrivenia chrbtice s ergonomickými pomôckami používanými v školách).

Autori zistili, že ortopéda navštevuje 8,3% opýtaných a bolesti hlavy, resp. chrbta udalo 11,6% žiakov. Ľavorukosť nebola zohľadnená pri sedení v 36,4% prípadoch, refrakčné chyby (chyby zraku) v 26% a sluchové chyby u 24,3% žiakov. Chybné držanie tela sa vyskytovalo u žiakov až v 22,5% prípadoch.

Týka sa vás to? Prváčikovi nemusí ísť škola vždy hladko, napr. v matematike.

Nuž, v škole deti strávia denne veľa času a určite by sa im ergonomické stoly a stoličky zišli aj tam. Pokiaľ to môžete ovplyvniť, tak to urobte. Pokiaľ nie, tak zabezpečte deťom správne sedenie aspoň doma, aby sa im tie chrbtice príliš neskrivili.

ergonomia pisania, rastuci stol,s tol pre skolaka

 

Do absolútnej špičky v Európe v oblasti rastúceho nábytku pre deti  patrí český výrobca Mayer CZ. Skúste jeho stránku www.mayer.cz/kids . Objednať si ho môžete u internetových predajcov alebo radšej zbehnite aj s deťmi navštíviť najbližšiu predajňu a vyskúšajte ho . Mapa predajcov TU.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Bea napísané 25.04.2023 09:26

my sme kupovali nabytok do detskej izby aby ho vedel vyuzit pri uceni ale nas sa aj tak uci pri jedalenskom stole

Emma napísané 22.04.2023 13:14

my ani nerozmyslame nad nejakym specialnym stolom ci stolickou, ale chceme kvalitnu aktovku

Oliv napísané 23.04.2023 16:07

ani my sme s muzom neinvestovali nejako vela penazi do pracovneho stola a stolicky

Lea napísané 24.04.2023 13:30

do stolicky sa podla mna este oplati dat viac penazi ale do stola ani nie

kijola napísané 19.10.2021 23:14

my chceme pre malého akurát pevný stôl - neviete kde by sme ho zohnali za rozumnú cenu ? Nerada by som niečo zbytočne preplácala...

amy napísané 24.10.2021 12:51

My sme si pri zariaďovaní detskej izby vybrali drevona a tie ceny nás vôbec neboleli a stolík aj police sú výborné

Jovanka napísané 04.11.2021 21:08

Zdravím! My sme kúpili pevny stylovy písací stôl dagun cez okay.sk a priviezli nám ho zadarmo čo nás milo prekvapilo a to ani nehovorím o cene big green kúpili sme ho v 70% zlave asi za 100 e big green proste parada

sju napísané 23.05.2021 11:12

za mojho syna možem povedať že správna stolička je základ pre písanie úloh a to sedenie od základu predsa len musí byť čo najzdravšie, aby si vytvoril zdravý návyk ... jeho stoličku sme vybrali cez stolicky24 a je to tusim nodiWT

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rodila som v Trenčíne. Čo by mohla zlepšiť jedna z najlepších pôrodníc na Slovensku?
30.05.2023   0
Moje rozhodnutie ísť rodiť do pôrodnice v Trenčíne ovplyvnil náš projekt Sprievodca pôrodnicami, v ktorom nemocnica každoročne získavala prvé priečky medzi odborníkmi.
5 vecí, ktoré je treba zmeniť na šestonedelí nielen v trenčianskej pôrodnici
29.05.2023   2
O celkovom dojme z pôrodnice neraz rozhodujú maličkosti. Ľudské drobnosti. Slušnosť. Ochota. Empatia.
Rodinné prídavky, materské a rodičovské príspevky, daňový bonus 2023 (prehľad pre rodičov)
26.05.2023   5
Rodičia majú nárok na rôzne peňažné dávky, príspevky, prídavky, daňový bonus... Tu nájdete prehľad peňažných dávok pre rodiča. Viete, že poistné na dôchodkové poistenie a zdravotné poistenie môže za rodiča platiť štát?
babetko
Ako by bábätko prebaľovala Mária Montessori
30.05.2023   0
Čo myslíte: používala by Montessori jednorazové plienky alebo by rodičov od nich odhovárala?
Kam mám to dieťa položiť?
27.05.2023   12
Kam ho mám uložiť, keď nespí? Kde mám to dieťa mať? Na zemi? V kolíske? Čo vlastne ono bude robiť, keď nebude spať?
Kedy sa deti začínajú smiať?
25.05.2023   0
Reflexne sa dieťa usmieva už v maternici. Cielene sa na vás usmeje niekedy medzi 6. a 12. týždňom života. Na tento úsmev čaká veľa mamín :-)
detské choroby
Infekčná mononukleóza
26.05.2023   0
S týmto vírusovým ochorením sa najatejšie stretávame na jar a na jeseň. Aké sú jeho prejavy, priebeh ochorenia, možné komplikácie, liečba a odporúčané diéty sa dozviete v tomto článku.
Bipolárna porucha v detstve a adolescencii
20.05.2023   1
U detí je mánia skôr obdobím extrémnej podráždenosti a deštruktívneho konania, než extrémneho šťastia. Depresia je u týchto detí sprevádzaná mnohými fyzickými problémami, častou absenciou v škole, zlými výsledkami.
Bolesť končatín
10.05.2023   1
Bolia ma nožičky... Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie? Otázky a odpovede – pátrajme po príčine bolestí:
auto
Chcete sa zoznámiť? Vypýtajte si Renault Austral na celé 2 dni.
26.05.2023   0
Zoznamka 365.Renault poskytuje možnosť výpožičky na 2 dni alebo 300 km.
Čo je aquaplaning a čo robiť keď sa do neho dostanete?
17.05.2023   0
Nejde o bežný šmyk na mokrej vozovke, ale o úplnú stratu priľnavosti pneumatiky. Aquaplaning príchádza bez predchádzajúcich varovných signálov.
6 stresových situácií, ktoré musíme zvládať s deťmi v aute
14.04.2023   1
S deťmi v aute musíte mať pri šoférovaní dvojitú porciu koncentrácie, pretože aj pri najmenšej nepozornosti riskujete bezpečnosť a zdravie vás všetkých. Odopína si stále pásy? Vypadol mu dudlík? ...Takto to zvládnete: