Toto musí zvládnuť prvák

Mária Kopčíková 0

Keď dieťa začne chodiť do školy, ukáže sa, ako je pripravené čeliť novým podmienkam, ktoré ho tam čakajú.

Možno vám slovko „čeliť“ príde veľmi ostré, akoby tam na malého žiaka čakal tvrdý boj a nejaký veľký nepriateľ. To zväčša nie, ale predsa len – nástup do školy je obvykle stresujúcou udalosťou.

A každé z deti je inak pripravené tento stres spracovať a prispôsobiť sa tomu, čo ho v škole čaká.

Prvák nevie, čo má v škole očakávať

Hoci sa s ním doma o tom rodičia rozprávajú, realita môže byť často veľmi odlišná od predstáv dieťaťa.

Hoci sa dieťa teší z kupovania školskej tašky, všetkých tých drobných potrebností, teší sa na pani učiteľku, reálne nevie, čo ho v tom novom prostredí deň čo deň čaká.

Prvý deň školy sa pozornosť rodičov, babky, dedka sústreďuje na dieťa. čo je na jednej strane pre dieťa príjemné, no opakové zdôrazňovanie toho, aký je to pre neho významný deň, môže byť práve tou stresujúcou záležitosťou.

Aké zmeny čakajú prváka

Možno to tak nevyzerá, ale pre malého prváka sú prvé dni v škole o mnohých zmenách. Nielen o zmene denného režimu (už nie je jedno, či prídete do škôlky 7:50 alebo 8:15), zmene prostredia, zmene kamarátov ..

Tiež pani učiteľka nemusí byť len jedna, či dve (školy to majú rôzne) a dieťa sa musí zorientovať v prístupe jednotlivých vyučujúcich. V ich jednaní a požiadavkách.

Veľmi často majú prváčikovia stres z nepoznaného priestoru budovy školy. Nevedia, kde je ich trieda, kde je WC, jedáleň … Nevedia, kedy môžu hovoriť – niektorí hovoria stále a iné deti sú naopak úplne mĺkve a boja sa ohlásiť, aj keď ich napr. bolí bruško.

Deti sa musia naučiť a prispôsobiť sa novým pravidlám a zároveň sa denne učia mnoho nových poznatkov.

Zmena čaká deti aj v potrebe sústrediť sa a zamerať a prepínať svoju pozornosť – na výklad, učiteľa, či samostatnú prácu.

Častým kameňom úrazu býva pre deti hodnotenie a porovnávanie sa s inými deťmi v triede. Niektoré deti na hodnotenie nie sú zvyknuté. Ani na vlastné sebahodnotenie. Môže byť potom pre nich frustrujúce, že „Ferko dostal tri včielky za pracovný list a ja len jednu …“

Niektoré deti majú problém zvyknúť si na náročnejšie povinnosti – pripraviť si veci do školy, zbaliť si tašku na ďalší deň, prípadne urobiť si domáce úlohy.

Pre prváčika to môže byť pomerne veľká záťaž. 

Domáce úlohy sú veľká téma. Treba ich, netreba? Ako to vnímajú niektorí pedagógovia?

Ako môžu prvákovi pomôcť rodičia?

Pre dieťa je dôležité, aby s ním rodičia hovorili o tom, čo sa približne bude od neho v škole čakať. Povzbudiť ho, aby sa nebálo klásť otázky, keď mu niečo nebude jasné.

Hovoriť s dieťaťom, ako sa mu v škole páčilo, prípadne, čo bolo preň ťažké. Čo by mu mohlo pomôcť. Je veľmi nápomocné, ak dieťa vie, že môže rodičom povedať aj to, čo sa mu nepáči.

Buďte trpezliví. Prvé dni môžu byť veľmi náročné. Dieťa môže byť extrémne unavené a nervózne. V škole sa musí sústrediť a vedieť obsedieť. Potom popoludní je dôležité, aby malo primeranú voľnosť pohybu. Tiež úlohy v prvé dni môžu trvať nekonečne dlho. Obvykle sa to po pár týždňoch „poddá“, len treba trpezlivo počkať.

Nestrašte deti a nehovorte pred nimi o svojich obavách, či negatívnych skúsenostiach. Veľmi ľahko sa prenesú aj na deti.

Ak dieťa začne javiť známky strachu zo školy, riešte to hneď v zárodku. Pokúste sa zistiť o čo ide, či sa jedná o nejaké konflikty s deťmi alebo strach zo zlyhania … 

Inšpirovať sa, ako pomôcť prvákovi, sa môžete aj tu: ako pomôcť dieťaťu uspieť na základnej škole?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár