Pred/ŠkolákPrváčik

Rastúca stolička a rastúci stôl – základ detskej izby

 PR   29.07.2020   0

V uplynulých mesiacoch sme ako rodičia dostali veľkú príležitosť uvedomiť si, čo je v našom živote dôležité a čo nám dáva zmysel.

Naše amatérske pokusy stať sa deťom učiteľkou či učiteľom, navyše v domácom prostredí, nám mnohým otvorili oči. Už po pár dňoch sme začali túžiť po tom, aby sa o rozvoj našich ratolestí znova starali profesionáli. A do školy sa z rôznych dôvodov tešila aj veľká väčšina detí.

Doma sme mali navyše príležitosť detailne si všímať, aké má to naše dieťa návyky, čo sa týka zdravého či nezdravého spôsobu sedenia, ako dôležitý je správne nastavený nábytok voči jeho unikátnej postave alebo ako by mohlo vyzerať zdravé a kreatívne prostredie detskej izby.

Aj keď je každé dieťa jedinečné a každá detská izba je iná, pokúsme sa hľadať nejaké všeobecné odporúčania.

 

Kreatívne prostredie izbičky

Pokiaľ máte možnosť, už pri zariaďovaní vášho bytu či domu premýšľajte o orientácii svetových strán, ktorá ovplyvní nástup prirodzeného svetla do jednotlivých miestností.

Majte na pamäti, že počas letných najteplejších mesiacov má dieťa prázdniny a od septembra do júna nie je (väčšinou) doobeda doma. Ideálna orientácia je zrejme na juh, pretože do izbičky svieti slnko už z východnej strany, potom plynule osvetľuje priestor počas dňa a miestnosť zostáva príjemne presvetlená aj na večer.

Detská izba je miestom rôznych činností, na ktoré majú dospelí bežne viac miestností. Je to priestor pre učenie, hry, odpočinok i spánok. Tomu sa pokúste prispôsobiť rozmiestnenie jednotlivých prvkov. Začnite písacím stolom. Prečo?

Zlúčiť všetky potreby je asi najťažšie a z hľadiska sústredenia zrejme najdôležitejšie. Pre orientáciu stola je určujúce osvetlenie – či prirodzené z okna, či umelé zo stolovej lampy a stropného svetla. Cieľom je zaistiť, aby sa svetlo dostalo medzi ruky, alebo aby na mieste dotyku ceruzky s papierom nevznikal žiadny tieň.

Pravák alebo ľavák? Dôležité!

Zdravý spôsob sedenia

Je vôbec sedenie samo o sebe zdravé? Samozrejme, z hľadiska genézy ľudského pokolenia bude omnoho zdravšie bežať alebo ležať.

Lenže pokiaľ máme dieťa postupne učiť sústrediť sa na nejakú (ideálne) zmysluplnú činnosť, bude ako základ detskej izby potrebovať stôl a stoličku. A nakoľko každé dieťa v období vzdelávania (a hrania) rastie, ideálnym spoločníkom je rastúca stolička a rastúci stôl.

Za zdravý spôsob sedenia sa pri učení a ďalších činnostiach vyžadujúcich sústredenie všeobecne pokladá sedenie na správne nastavenej ergonomickej stoličke pri správne nastavenom ergonomickom stole.

 

Rodičia by však mali vedieť, že čas, ktorý je dieťa schopné v kuse venovať svojmu rozvoju, je priamo úmerný jeho veku, povahe a tiež záujmu o danú činnosť.

Rozhodne by sme ako rodičia mali venovať pozornosť tomu, aby bolo dieťa sedením a učením zaťažované postupne a určite s prestávkami na oddych. Pre deti aj pre rodičov.

Správne nastavený nábytok

Kombinácia rastúcej stoličky a rastúceho stolu poskytuje šancu správne prispôsobiť nábytok postave vo vekovom rozsahu cca od 4 do 18 rokov.

Začneme nastavením výšky sedenia, čiže nastavením sedadla stoličky od zeme. Chodidlá sa opierajú celou plochou o podlahu, uhly v členku, kolene a kĺbe by mali byť v rozsahu 90 – 100°, čiže ľahšie otvorenejší, než je pravý uhol.

Potom nastavíme hĺbku sedenia – chrbát sa pohodlne opiera o chrbtovú opierku (predovšetkým v bedrovej časti) a súčasne sedadlo podopiera minimálne dve tretiny stehien. Správnu výšku chrbtovej opierky (jej vzdialenosť od sedadla) zistíme, keď jej bedrová časť kopíruje prirodzené prehnutie bedrovej chrbtice sediaceho.

Pri väčšine nastaviteľných stoličiek môžeme najskôr nastaviť výšku opierky chrbtice a potom hĺbku sedenia – obidve cesty vedú k rovnakému cieľu.

 

Ostáva nastaviť stôl. Ak sedíme na správne nastavenej stoličke, spustíme ruky pozdĺž tela a ohneme predlaktie s dlaňami pred sebou do vodorovnej polohy. Dosku stolu nastavíme cca o 2-3 cm vyššie, než je pomyselná rovina tvorená predlaktím a dlaňami.

 

Nakoniec nastavujeme podľa činnosti a potrieb sklon dosky stolu. Pri písaní či kreslení sa odporúča náklon 10-15° a pri čítaní ešte omnoho väčší. Alternatívnym riešením je umiestniť predlohu pre čítanie na samostatný nastaviteľný držiak.

 

Rastúci nábytok nájdete na stránkach výrobcu www.mayer.cz/kids . Objednať si ho môžete u internetových predajcov alebo osobne i s deťmi navštíviť autorizovanú predajňu a kvalitu materiálov si vyskúšať. Mapa predajcov TU.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenstvo vo vyššom veku môže ženám predĺžiť život
19.10.2020   0
Odkladanie tehotenstva na neskôr by mohlo mať aj inú výhodu ako to, že už má žena zázemie, stabilitu a konečne aj správneho partnera.
Dve deti krátko po sebe - tehotenstvo
15.10.2020   0
Či už ste mali predchádzajúce tehotenstvo bez problémov, alebo sa vyskytli aj komplikácie, je jasné, že toto bude prebiehať trochu inak. Už ste mamou na plný úväzok, nemôžete byť „len tehotná“.
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
13.10.2020   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
babetko
Ako vybrať detskú postieľku pre pokojný spánok bábätka?
20.10.2020   0
Patrí medzi najdôležitejšie kúsky detskej výbavy vôbec. Prečítajte si tipy, ktoré vám výber postieľky uľahčia.
Na tieto míľniky dajte u svojho dieťaťa pozor
19.10.2020   1
Vo vývine malých detí sú isté míľniky, ktoré by dieťatko do určitého veku malo zvládnuť.
VIUSID - hrajte o zimnú výzbroj vašej imunity
16.10.2020   0
VIUSID je výnimočný prírodný výživový doplnok, ktorý zvyšuje obranyschopnosť organizmu, výrazne chráni pred vírusmi a ich tvorbou, dopĺňa vitamínové nedostatky v tele a posilňuje imunitný systém.
detské choroby
Prírodné lieky na nádchu a kašeľ vhodné aj pre deti
19.10.2020   0
Ideálne je, aby dochádzalo čo najmenej k situáciám, keď už je nevyhnutné riešiť „soplíky“ liekmi.
Laryngitída a ako na ňu
16.10.2020   41
Určite poznáte stav, keď dieťatko zdravé uložíte spať a o niekoľko hodín je to tu... Nočná mora rodičov - Laryngitída! Hoci sa môže zápal hrtana opakovať, vždy vystraší nielen rodičov, ale aj dieťa samotné.
Skrížená alergická reakcia
08.10.2020   0
Fenomén skríženej alergie je predmetom intenzívneho výskumu. Dnes je už známe presné zloženie skrížene reagujúcich proteínov. Máme k dispozícii senzibilizačné vzory s peľmi asociovanej potravinovej alergie.
zvery
Kde sa vzala mačka?
19.10.2020   3
Pes sa už po tisícročia považuje za najlepšieho priateľa človeka, ale ako je to s mačkami? Viete odkiaľ sa mačka vzala, kde ju uctievali ako bohyňu a kde sa jej na druhej strane báli a často ju stihol krutý osud?
Pohryzenie zvieraťom - Prvá Pomoc
04.10.2020   0
Prítulní havkovia, milé mačičky, či iné tvory z radu živočíšnej ríše. Niekedy sa stretnutie s malým človekom môže skončiť aj nepríjemne.
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.