Pred/ŠkolákPrváčik

Rastúca stolička a rastúci stôl – základ detskej izby

 PR   29.07.2020   0

V uplynulých mesiacoch sme ako rodičia dostali veľkú príležitosť uvedomiť si, čo je v našom živote dôležité a čo nám dáva zmysel.

Naše amatérske pokusy stať sa deťom učiteľkou či učiteľom, navyše v domácom prostredí, nám mnohým otvorili oči. Už po pár dňoch sme začali túžiť po tom, aby sa o rozvoj našich ratolestí znova starali profesionáli. A do školy sa z rôznych dôvodov tešila aj veľká väčšina detí.

Doma sme mali navyše príležitosť detailne si všímať, aké má to naše dieťa návyky, čo sa týka zdravého či nezdravého spôsobu sedenia, ako dôležitý je správne nastavený nábytok voči jeho unikátnej postave alebo ako by mohlo vyzerať zdravé a kreatívne prostredie detskej izby.

Aj keď je každé dieťa jedinečné a každá detská izba je iná, pokúsme sa hľadať nejaké všeobecné odporúčania.

 

Kreatívne prostredie izbičky

Pokiaľ máte možnosť, už pri zariaďovaní vášho bytu či domu premýšľajte o orientácii svetových strán, ktorá ovplyvní nástup prirodzeného svetla do jednotlivých miestností.

Majte na pamäti, že počas letných najteplejších mesiacov má dieťa prázdniny a od septembra do júna nie je (väčšinou) doobeda doma. Ideálna orientácia je zrejme na juh, pretože do izbičky svieti slnko už z východnej strany, potom plynule osvetľuje priestor počas dňa a miestnosť zostáva príjemne presvetlená aj na večer.

Detská izba je miestom rôznych činností, na ktoré majú dospelí bežne viac miestností. Je to priestor pre učenie, hry, odpočinok i spánok. Tomu sa pokúste prispôsobiť rozmiestnenie jednotlivých prvkov. Začnite písacím stolom. Prečo?

Zlúčiť všetky potreby je asi najťažšie a z hľadiska sústredenia zrejme najdôležitejšie. Pre orientáciu stola je určujúce osvetlenie – či prirodzené z okna, či umelé zo stolovej lampy a stropného svetla. Cieľom je zaistiť, aby sa svetlo dostalo medzi ruky, alebo aby na mieste dotyku ceruzky s papierom nevznikal žiadny tieň.

Pravák alebo ľavák? Dôležité!

Zdravý spôsob sedenia

Je vôbec sedenie samo o sebe zdravé? Samozrejme, z hľadiska genézy ľudského pokolenia bude omnoho zdravšie bežať alebo ležať.

Lenže pokiaľ máme dieťa postupne učiť sústrediť sa na nejakú (ideálne) zmysluplnú činnosť, bude ako základ detskej izby potrebovať stôl a stoličku. A nakoľko každé dieťa v období vzdelávania (a hrania) rastie, ideálnym spoločníkom je rastúca stolička a rastúci stôl.

Za zdravý spôsob sedenia sa pri učení a ďalších činnostiach vyžadujúcich sústredenie všeobecne pokladá sedenie na správne nastavenej ergonomickej stoličke pri správne nastavenom ergonomickom stole.

 

Rodičia by však mali vedieť, že čas, ktorý je dieťa schopné v kuse venovať svojmu rozvoju, je priamo úmerný jeho veku, povahe a tiež záujmu o danú činnosť.

Rozhodne by sme ako rodičia mali venovať pozornosť tomu, aby bolo dieťa sedením a učením zaťažované postupne a určite s prestávkami na oddych. Pre deti aj pre rodičov.

Správne nastavený nábytok

Kombinácia rastúcej stoličky a rastúceho stolu poskytuje šancu správne prispôsobiť nábytok postave vo vekovom rozsahu cca od 4 do 18 rokov.

Začneme nastavením výšky sedenia, čiže nastavením sedadla stoličky od zeme. Chodidlá sa opierajú celou plochou o podlahu, uhly v členku, kolene a kĺbe by mali byť v rozsahu 90 – 100°, čiže ľahšie otvorenejší, než je pravý uhol.

Potom nastavíme hĺbku sedenia – chrbát sa pohodlne opiera o chrbtovú opierku (predovšetkým v bedrovej časti) a súčasne sedadlo podopiera minimálne dve tretiny stehien. Správnu výšku chrbtovej opierky (jej vzdialenosť od sedadla) zistíme, keď jej bedrová časť kopíruje prirodzené prehnutie bedrovej chrbtice sediaceho.

Pri väčšine nastaviteľných stoličiek môžeme najskôr nastaviť výšku opierky chrbtice a potom hĺbku sedenia – obidve cesty vedú k rovnakému cieľu.

 

Ostáva nastaviť stôl. Ak sedíme na správne nastavenej stoličke, spustíme ruky pozdĺž tela a ohneme predlaktie s dlaňami pred sebou do vodorovnej polohy. Dosku stolu nastavíme cca o 2-3 cm vyššie, než je pomyselná rovina tvorená predlaktím a dlaňami.

 

Nakoniec nastavujeme podľa činnosti a potrieb sklon dosky stolu. Pri písaní či kreslení sa odporúča náklon 10-15° a pri čítaní ešte omnoho väčší. Alternatívnym riešením je umiestniť predlohu pre čítanie na samostatný nastaviteľný držiak.

 

Rastúci nábytok nájdete na stránkach výrobcu www.mayer.cz/kids . Objednať si ho môžete u internetových predajcov alebo osobne i s deťmi navštíviť autorizovanú predajňu a kvalitu materiálov si vyskúšať. Mapa predajcov TU.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?