Pred/ŠkolákPrváčik

Prvá trieda - nie vždy ľahko a plynule (matematika)

 Mária Kopčíková   10.11.2015   4

V predchádzajúcich článkoch o možných problémoch prváčikov sme sa venovali písaniučítaniu. Matematika nám ostala nakoniec – pretože k dobrému učeniu sa matematiky dieťa potrebuje ako písanie, tak čítanie. Je pomerne dôležité „ošetriť“ prípadné problémy s chápaním matematických súvislostí u prváčika, pretože sú to pre dieťa nevyhnutné základy, na ktorých bude v neskoršom období stavať.

O čom je matematika v prvom ročníku

V 1. ročníku deti musia zvládnuť numeráciu (zápis, čítanie a pochopenie pojmu číslo) v obore do 20. Ďalej sa venujú počtovým výkonom v obore do 20 – teda sčitovaniu, odčitovaniu. Dostanú sa tiež k riešeniu nerovníc a slovným úlohám. Zároveň musia vedieť rozlišovať geometrické tvary. Zdá sa vám to málo?

Nuž, verte, že to nie je málo – a na to, aby dieťa do budúcna nemalo problémy, je potrebné, aby práve tento základ ovládalo perfektne. A vrátim sa späť k čítaniu a písaniu – ako je dôležité pri matematike – dieťa sa učí písať číslice, kresliť geometrické tvary. Teda je dôležité, aby práca jeho ruky a písanie boli OK. Tiež pri riešení slovných úloh je potrebné, aby si dieťa dokázalo prečítať zadanie a porozumelo mu.

Prváčikovia na matematike musia:

 • určovať počty osôb, predmetov, počítaním po jednom do 20
 • utvárať, vyznačovať, oddeľovať skupiny predmetov
 • naučiť sa písať čísla 0 - 20
 • porovnávať čísla znakmi >, <, =
 • vedieť usporiadať skupinu predmetov, rozlíšiť v usporiadaní prvý a posledný, pochopiť vzťahy pred, hneď pred, za, hneď za (napr. vymenuj tri čísla, ktoré sa nachádzajú za číslo 3 – odpoveď môže byť napr. 5, 7, 9, alebo 4,5,6 ...; povedz číslo, ktoré sa nachádza hneď za číslom 3 – odpoveď je „4“.)
 • riešiť slovné úlohy charakterizované vzťahmi rovnako, viac, menej (Janko mal 3 jabĺčka. Anička mala o 2 viacej. Koľko jabĺčok mala Anička?)

Problémy, ktoré sa môžu objaviť

O slabých výsledkoch v matematike, resp. o podozrení na prípadnú poruchu učenia je v prvej triede predčasné hovoriť. Slabšie výsledky môžu byť spôsobené aj nepozornosťou, neschopnosťou sústrediť sa. Chybne opísané číslo z tabule, zlé znamienko – a celý príklad je zle.

Na druhej strane nezrelosť malého žiaka má za následok, že nemusí stačiť tempu výuky, nové poznatky ho stoja veľa úsilia a nemá z celého učenia radosť. Niekedy nemusia byť dieťaťu úplne jasné výrazy plus a mínus, niekedy aj rovná sa, viac než. Preto je vhodné využiť každú príležitosť, aby si dieťa precvičovalo používanie a utvrdilo pochopenie týchto pojmov preto musíme stále opakovať aj už naučené pojmy (číselné symboly, spočítavanie atď.).

Ako s dieťatko doma pracovať na matematike

Nuž – tak ako pri precvičovaní čítania a písania, tak aj matematiku by bolo fajn „trénovať“ cez hru. Čo je zase náročné pre rodiča, vymyslieť motiváciu pre dieťatko – najmä pokiaľ ono samo vníma, že s tou učebnicou sa mu až tak nedarí a tie číselká sa mu pred očkami vždy pomotajú ... Takže skôr, než vytiahnete pracovné listy, ktorých je na internete celkom dosť, skúste sa hrať – len tak obyčajne. Prípadne sa vy dospelí zahrajte na žiaka a dieťa na pani učiteľku.

 • Hrajte sa Človeče, nehnevaj sa – dieťa fixuje počty guľôčok na kocke, musí spočítať, koľko políčok poskočí dopredu – takže všetky takéto stolové hry, kde dieťa musí rátať, sú fajn.
 • Skúste pohľadať domino, také klasické, ktoré má tiež na sebe bodky – aj tie bude musieť dieťa spočítať.
 • Zahrajte sa na obchod – dieťa nech je predavač a vy si pýtajte vždy nejaký počet kusov z niečoho, napr. 5 zelených legových kociek, 7 listov papiera, 2 knižky ... a na záver nákupu môžete spoločne všetko spočítať. Ak máte doma tabuľu – veľa detí ich má, na písanie s kriedami, či fixami (a ak nemáte, tak si nejakú provizórnu vyrobte z kartónu) – môže si dieťa na ňu urobiť zápis príkladu. Samozrejme to nenazveme príkladom, ale účtenkou z obchodu :-)
 • Myslím, myslím na číslo – dajte dieťaťu hádanku: myslím na číslo, ktoré je o 2 väčšie než 3 a o 3 menšie než 8.
 • Vezmite si vrecko s cukríkmi, celými orechmi, gaštanmi, malými loptičkami a rozdávajte ich bábikám či plyšákom. Pýtajte sa kto má koľko čoho, kto má viac, najviac, menej, najmenej ...
 • Vymyslite si rozprávky, kde v príbehu budú spomínané matematické operácie: Išli Maťko s Kubkom na pašu a hnali ovce. Mali ich 8. Prišla búrka a ovce sa rozpŕchli, 6 ich ušlo. Koľko oviec ostalo na paši? ... a postupne pokračujte s príbehom. Je fajn, pokiaľ je to príbeh dieťaťu známy a vy môžete použiť knižku alebo obrázky, ktoré máte doma.
 • Rátať môžete i v kuchyni: „Koľko knedlí potrebujeme zohriať, ak tato zje 4, mama 2 a deti spolu 2?“
 • Precvičujte aj geometrické tvary. Rozlišujte rovinné (kruh, štvorec, obdĺžnik, trojuholník) a priestorové (valec, kocka, kváder). Isto doma nájdete stavebnicu – poproste dieťa, aby roztriedilo jej časti, podľa tvarov, farieb, počtu ...

Pracovné listy

Ak je vaše dieťatko nastavené tak, že rado vypĺňa rôzne pracovné listy, môžete využiť tie, ktoré nájdete na internete, alebo kúpiť nejaký dobrý pracovný zošit. Ak pri práci dieťa používa svoje prsty, počítadlo, predkreslenú číselnú os alebo si na papier píše bodky, nebrzdite ho. To všetko mu pomáha upevniť základy.

Pokiaľ by ste chceli kupovať pracovný zošit – je ich na trhu veľa – treba si dobre pozrieť obsah a zistiť, čo všetko daný materiál ponúka. Mne sa  páčil pracovný zošit z dielne vydavateľstva Orbic Pictus, a to tento.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Ivana Pesek napísané 02.01.2018 21:41

Dakujem pekne za tento clanok. Prave sa nam hodi. A tie tipy ako sa hrat su perfektne!

corky napísané 04.11.2014 20:33

my sme mali opačné "problémy" v 1. triede, teda niežeby niečo sme nezvládali, práve naopak, malý vedel prvácke učivo už dopredu, a teda sa prenáramne nudil, museli sme hladať inú školu, čo sa podarilo a sme spokojní.

Ale mám tip na dobrý pracovný zošit, používali sme (a stále používame) pracovné zošity od nakladatelstva Fonibook www.fonibook.sk , na rozdiel od iných sa dá písať priamo do nich často sú riešené ako omalovánky, takže si to syn aj vymaľoval. A potom ešte knižky od vydavateľsva Pierot, tie sme mali skôr na prázdninové opakovanie.

gita napísané 21.11.2013 15:04

vdaka za tipy.

maulinka napísané 24.01.2013 12:06

Ďakujem za článok! Big Grins

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Nenadávajme deťom kvôli deci rozliatej vody
24.04.2019   1
Niekedy v slabej chvíľke stratíme nervy a hučíme ako sirény. Kvôli deci rozliatej vody. „Ty si ale babrák, to nevieš dať pozor, čo máš ruky deravé?“
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?