Pred/ŠkolákPrváčik

Čo potrebuje prváčik

 Mária Kopčíková   02.08.2016   0

Okrem pocitu, že sa mu do tej školy chce a že sa teší, potrebujeme dieťa vybaviť aj rôznymi pomôckami, ktoré bude počas prvého ročníka potrebovať.

Túto tému diskutujú aj mamičky budúcich prváčikov v našom fóre. Niektoré zmätené, že žiadne zoznamy školských potrieb ešte nedostali, iné už so zoznamom v ruke a so zažitou skúsenosťou z minulých rokov.

Zdroj: ingimage.com

 

Pozrime sa teda na to, čo by ste mali (mohli) pre prváčika zabezpečiť.

Iný kraj, iný mrav

Alebo čo pani učiteľka, to iný prístup. Isté všeobecne platné zoznamy síce existujú, ale každá pani učiteľka má nejaké skúsenosti, aj čo sa týka pomôcok nejaké preferencie. Čiže pokiaľ ste zoznam pomôcok ešte nedostali, môžete sa inšpirovať tým našim, ale na prvom rodičovskom združení by ste mali dostať informáciu, ako si ti tá vaša pani učiteľka s pomôckami predstavuje a čo máte kúpiť vy a čo napr. zabezpečí ona sama.

Apropo, my sme prvé rodičovské mali hneď v prvý školský deň, po uvítacom ceremoniály si deti najprv vzala pani učiteľka, zoznámili sa a po asi hodinke si ich odviedla pani vychovávateľka a my sme mali rodičovské združenie. Inde prvé stretnutia s rodičmi prebehnú počas septembra a nejaké základné informácie dostanú rodičia len v písomnej podobe.

Úplne všeobecný zoznam potrieb pre prvákov ponúka ja informačný portál rezortu školstva.

Zošity

V škole, kam chodí môj syn (štátna škola), sme nekupovali za celý rok ani jeden zošit. Už pri zápise sme dali 30 EUR a pani učiteľky prvých tried sa následne dohodli, podľa ktorého systému pre prvákov budú pracovať (je ich viac, preto sa vám stane, že u kamarátkinho syna nájdete iné písanky, než používa váš prvák, keď chodia na inú školu ...) a všetky zošity kúpili. Nielen na písanie, ale ja na všetky ostatné predmety. Týkalo sa to aj pracovných zošitov na hudobnú, prírodovedu, angličtinu.

Inde ale dostanú rodičia zoznam do ruky a zošity si riešia sami. Našla som napr. takýto odporúčaný zoznam:

 • veľký zošit č.444 (riadkovaný)  – 1 ks
 • malý zošit č.510 – 1 ks
 • zošit č.512 (široké riadky) – 5 ks + zošit s pomocnými linajkami č.511b – 5ks
 • zošit č.513 (užšie riadky) – 5 ks
 • zošit č.5110 – 2 ks
 • slovníky č. 624 – 2 ks

To čo musíte zabezpečiť vy, sú obaly na zošity a pracovné listy. Investujte radšej do pevných obalov, aby sa rýchlo nepotrhali  na spojoch. 

Koľko, akých zošitov do ktorého ročníka? Prehľadné tabuľky >> >>

Zídu sa vám ešte aj dosky na zošity, jedny veľké a jedny malé – na slovníčky. Mne osobne sa lepšie osvedčil takýto typ dosiek, obyčajných s gumičkou, než napr. takéto dosky, s pevným krajom – ten sa dosť rýchlo zničil a odtrhol.

Perá, ceruzky

Prváci prvých 6 – 12 týždňov píšu s ceruzkami. Potom postupne, podľa toho ako sa im darí s ceruzkou, prechádzajú na písanie perom. Všeobecne by som odporúčala kupovať deťom ergonomické pomôcky – teda trojhranné ceruzky (kvôli správnemu úchopu), a tiež trojhranné farbičky o hrúbke 9 mm, napr. TrilinoStabilo, Koh-i-noor.

Ceruzky na celý šk. rok stačia tri. Farbičky -  jedna sada s 12 farbami by mohla vydržať. Deti s nimi síce (aspoň u nás) pracovali veľa, vyfarbovali aj v šlabikári, v písankách, ale vydržali.

Rodičia prvákov často riešia aké pero dieťaťu majú kúpiť. Väčšina z nás si pamätá atramentové machule z plniacich pier. Ja som si teda do pera ešte naťahovala atrament z fľaštičky a keď sa objavili bombičkové perá, boli sme celý happy J To dnešné deti ani rodičia riešiť nemusia, na trhu je niekoľko veľmi dobrých pier, ktoré prváčik uľahčujú písanie. Ale opäť – ako skúsenosti rodičov, tak pani učiteliek, sú rôzne. Niekde pani učiteľka povie, že chce aby všetky deti mali rovnaké perá a označí aj typ, inde je to jedno a je na rodičoch, ktoré pero vyberú.

My sme sa rozhodli pre pero Stabilo Easy original, veľa rodičov v diskusiách chváli pero Tornádo. K ergonomickým perám patrí ešte aj pero od značky Faber Castell. Perá Stabilo a Faber Castell sú zvlášť pre pravákov a zvlášť pre ľavákov. Výrobca pera Tornádo uvádza, že je vhodné aj pre ľavákov, ale model je len jeden.

Rodičia, ktorí deťom kupovali Tornádo, konštatovali že na šk. rok potrebovali perá tri či štyri, lebo je to jednorazové pero. Do Stabila zase dokupujete náplne (podobné bombičke) a pero vydrží aj na druhú triedu. Niektorí rodičia sa sťažovali, že Stabilo píše na hrubo, tak len upozorním, že existujú dva typy náplní, jedna s hrúbkou linky 0,3 mm a druhá 0,5 mm. Tiež pokiaľ dieťa nedrží pero úplne správnym úchopom, môže sa zdať, že pero „vynecháva“. V tomto prípade to však nie je chyba pera.

K tomu by sa vám hodil ešte prehľadný peračník. Z môjho pohľadu je lepšie kupovať peračník „nenaplnený“ – dáte si doňho, čo uznáte za vhodné.

Potreby na výtvarnú výchovu

Zoznamy, ktoré som našla na webe, sú rôzne, tak pre inšpiráciu – škatuľa s pomôckami na VV môže obsahovať:

 • stará košeľa alebo tričko, prípadne špeciálna zásterka
 • zrezaná plastová fľaša na vodu, alebo nejaký plastový pohárik
 • handrička na štetce (zvyčajne starý kus látky)
 • 2 ks plochých štetcov (1 malý + 1 veľký)
 • 1 ks okrúhly štetec č.6/8
 • voskové farbičky 12 ks 
 • farbičky Progreso
 • igelitový obrus (buď kúpite špeciálne novú vec v drogérii, alebo ustrihnete zo starého z domácich zdrojov, niekde pani učiteľka kúpi všetkým deťom rovnaké ...)
 • modelovacia hmota, plastelína
 • vodové farby (môžu byť aj anilínové) – nekupujte z najlacnejších, aby vôbec niečo farbili,
 • temperové farby 6 ks
 • výkres A 4 – 20 ks
 • výkres A 3 – 20 ks
 • náčrtník – 1ks
 • farebný papier – 1 zložka (niekde uvádzajú dokonca farebný lepiaci papier a v počte 3 – 4 zložky)
 • tuš – 1ks
 • nožnice

Pomôcky môžu mať deti v špeciálnom kufríku alebo v obyčajnej škatuli od topánok (dospeláckych). Výkresy sme nenechávali v tejto škatuli, odovzdali sa pani učiteľke a tá ich podľa potreby rozdelila.

Iné potreby

Hygienické potreby niekde žiadajú pre každé dieťa zvlášť do vrecúška – papierové vreckovky, toaletný papier, uteráčik s uškom, mydlo ...

Naša skúsenosť bola iná. Pani učiteľka zakúpila pre všetky deti tieto potreby z triedneho fondu, miesto uteráčikov deti mali kuchynské utierky. Všetko mali v prehľadnom kapsári pri umývadle a každý si podľa potreby zobral. Navyše deti zbierali papier a za odovzdaný papier potom trieda získala všetky hygienické potreby (bola to myslím akcia firmy Tento).

Ako prezuvky je vhodné zvoliť  klasické papuče s pogumovanou podrážkou alebo pevné sandále. Deti ich majú uložené podľa zvyklostí školy – buď priamo v šatni vo vrecúšku alebo si ich nosia domov.

Úbor na telesnú opäť vo vrecúšku – tepláky, tričko, mikinu, cvičky alebo tenisky s bielou podrážkou. U nás bolo zvykom doniesť v pondelok a v piatok zobrať domov na opratie.

Pokiaľ vaše dieťa bude desiatovať v triede (akože nevyužije možnosť šk. jedálne, ktorá desiate pripravuje), zrejme bude potrebovať obrúsok (malý uteráčik, utierku) alebo plastové prestieranie – opäť podľa dohody v triede s pani učiteľkou. K desiatej je dobré mať plastový boxík a fľašu na pitie. Ideálne takú, ktorá netečie a v zime udrží čajík dlhšie teplý. Ale v princípe hocaká fľaša od 0,5 litrovej minerálky poslúži, ak ste práve nezohnali takú, s ktorou  by ste boli spokojní.

Nuž a toto všetko bude vaše dieťa nosiť v nejakej školskej taške. 

Určite vás bude zaujímať, na koľko vás vyjde výbava pre prváka. Ceny školských pomôcok v papiernictvach. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 17 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...