Pred/ŠkolákPrváčik

Comenia Script - nové písmo

 Andrea Cinegová   23.10.2014   8

Písmo Comenia Script je písmo vytvorené priamo pre potreby súčasných detí. Jeho hlavným znakom je, že je jednoduché a čitateľné.

Comenia Script je nové písané písmo, ktorého autorkou je  Radana Lencová. Autorka sledovala pri navrhovaní písma prirodzené grafické tendencie deti i dospelých. Vychádzala napríklad z toho, čo sa deti naučia samé pred vstupom do školy ( paličkové písmo) a na túto schopnosť ďalej nadväzujú.

 

Názov „Comenia Script“ je zložený z dvoch slov: ako Comenius (Jan Amos Komenský) a Script (písmo na písanie).  

Písmo prešlo pilotným overovaním v Českej republike v rokoch 2010/2012. Zúčastnilo sa ho 33 škôl: základných, špeciálnych, domácich, škôl pre deti so zrakovým postihnutím, praktických škôl. V súčasnosti sa písmo vyučuje v Čechách na mnohých školách. Na Slovensku bolo zaškolených takmer 100 učiteľov, ktorí učia alebo plánujú učiť písať deti Comenia Scriptom.

Comenia Script je nespojené písané písmo.

Má jednoduchú veľkú abecedu, ktorá je veľmi blízka deťom, ktoré prišli z predškolských zariadení a nemajú ešte dostatočne rozpísanú ruku.

Malá abeceda je inšpirovaná renesančnou kurzívou. Pisári písali veľmi rýchlo a zároveň čitateľne. Samotná základná časť malých písmen je o niečo väčšia a preto sa deťom píše jednoduchšie. Mnohé písmená CS sú písané jedným ťahom. Je zachovaný princíp priraďovania, aby si písmo zachovalo čitateľnosť.

Písmo Comenia Script má dva tvary: veľké i malé.  Miesto štyroch znakov(veľké, malé, písané, tlačené) sa deti učia písať dva znaky jednotlivého písmenka. I v tomto smere ide o zjednodušenie písma.

 

Tvarové varianty

Zvlášť sú v ponuke odporúčané ťahy pre ľavákov. Ide o horizontálnu líniu, keď deti nemusia tlačiť ceruzkou po linajke, no ťahajú ju.  V prváckych písankách sú na začiatku i na konci riadku zobrazené kvetinky, ktoré slúžia na to, aby deťom pomáhali pri písaní písmeniek. Na konci riadku sú zobrazené kvetinky pre ľavákov. 

Rovnako sú v ponuke i ďalšie tvary, ktoré sa učia deti v druhom ročníku.  Tvary sú tiež iba doporučené. Ide o malé písmená f,y, a k; k sa môže písať jedným  ťahom. Pri veľkých písmenách  je to G a J. Ide o výraznejšie tvary. V ponuke sú aj číslice 3 a 4. Deti si môžu vybrať, ktorý tvar je im blízky.  Dôležité je, aby deti vybraný tvar využívali vo svojom ďalšom písomnom prejave. Keď sa im písmo zautomatizuje, nerozmýšľajú nad možnosťou tvarov. 

 

V prvom ročníku píšu kolmo na riadok. V druhom ročníku sa tiež učia deti písať so sklonom. Rovnako si majú možnosť vyskúšať, čo im viac vyhovuje. 

Pri písaní so sklonom deti naberajú na rýchlosti. Pri dostatočnom rýchlom písaní, resp. vypísanom písme, jednotlivé slová vyzerajú akoby boli napísané jedným ťahom.

 

Písanky a didaktický materiál

Pri výučbe v prvej triede používajú deti písanky Viem písať 1,2 a na rozcvičenie ruky Kreslím tvary. V 1.ročníku sa dbá na rovnomernosť písmen, na správne tvarové varianty, na správne usadenie interpunkčných znamienok, na rovnomerné medzery medzi slovami. Deti si kreslia zozačiatku hviezdičky medzi slovami alebo používajú ukazovák.

V druhom ročníku sa deti učia tvarové varianty a písanie so sklonom. Používame písanky Viem písať na cestách 1,2. Sprievodcom je Plyšiačik Myšiačik. Deti sa okrem zdokonaľovania písania zároveň oboznamujú i s rôznymi krajinami a mestami. Súčasťou sú pútavé básničky.

 

V treťom ročníku je už písmo dostatočne individuálne, dbá sa na dynamiku a rovnomernosť písania. Pripravená je písanka Putujeme za písmom.

Deti a i dospelí sa môžu oboznámiť so vznikom písma od úplných prvopočiatkov až po súčasnosť. K dispozícii sú i rôzne didaktické pomôcky ako obrázkové písmená, ktoré deťom pomáhajú pri vybavovaní si jednotlivých písmen. Ide o veľké, malé písmená a číslice.

Tiež pexeso, dúhové písmená ap. a manuál pre učiteľa.

Aký Šlabikár používať?

V Českej republike písmo Comenia Script vyučujú na cca 150 školách. V ČR majú 3x viac šlabikárov ako v SR. Školy používajú šlabikár, s ktorým pracujú a ktorý je im blízky. Rovnako i v SR je možné pri výučbe CS používať šlabikár, ktorý škola preferuje.

Písmo vhodné pre deti s poruchami učenia

Písmo je veľmi vhodné i pre deti so špecifickými vývinovými poruchami učenia.  Jednotlivé interpunkčné znamienka sa píšu hneď po napísaní každého písmenka, nie až po napísaní celého slova.

To znamená, že i pri slovnom prejave deti jednotlivé myšlienky nemusia prerušiť pri dopísaní znamienok. Tak ako ide o čítanie s porozumením, pri písme Comenia Script ide o písanie s porozumením. 

 

autor:  

  • Andrea Cinegová, CZŠ Narnia 
  • Garant Comenia Script na Slovensku
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Jano napísané 23.06.2017 08:25

ˇZa socíku, sa dalo byť dlhšie o nejaký čas- s malým dieťaťom doma ako bolo stanovené-za svoje.Keď to niektorým vyhovovalo.Pamatam si

Aj pri tlačených písmenkach robia škrabopisy.

Jano napísané 22.06.2017 15:01

ˇšak keď p.učiteľka nevie čítať po nich-nech sa spýta-asi sa ponáhľa ten žiak tak škrabe.

Aj tak bude obidve písma spojene aj tlačené sa učiť.

Aj Jan Amos Komenský písal písaným písmom.

A termín Comenian script ste vymysleli vy z jeho mena.Treba sa ho spýtať,určite by bral ohľad na vačšinu aj písané aj tlačené sa učiť tak ako doposiaľ.Veď tak písal aj on-písané.

či sa učí motoriku dieťa pomocou písma alebo skladať papieriky alebo maľovať,je jedno,to isté

Vo výtvarníctve sa tiež venuje písmu.Vlnky a mäkčene su krasne.

Sami ste si pospajali niečo.

Andrea napísané 22.06.2017 09:38

Ked som si určila že deti budu doma viac ako predpísané,pravdaže za naše peniaze-uskromili sme sa- nemala som zaujem to

chciet vybavovať ináč.Nikdo mi do toho nekafral.Predlžovanie bolo neplatene podotýkam. V tom čase bola rodičovska platená 1 rok ak ste chceli ostať doma tak museli ste to platit-stalo mi to za to.

Reči že musí stretávať s rovesníkmi-komnikovať-tam vonku su ihriská-hadam viem určiť si aktivityaj s inými.-Alebo že matka zblbne je hovadina.

Doplneni k Andrea y 21.6.

Teraz to máte lepšie všetko sme vám vtedy urobili.Krasne dni.

Braňo napísané 22.06.2017 08:20

Naša generácia,ktorá tiež musela meniť plno vecí za pochodu- Vám dala základ pre Vaše aktivity.Starí rodičia-obnovovali pre Vas zničenú

krajinu.

Big Grins

Andrea napísané 21.06.2017 20:12

Pri prvom dieťati som predlžila o rok rodičovskú, a druhé išlo kvoli zdraviu od 5 rokov do školky, pretože to skor nefungovalo-bolo to super.

Zladila som to-vysokoškolačka-nepedagogické zameranie.ale mam doma plno kníh-moc nepoužívam-ani veľmi neguglujem.Poznam bajne príbehy.Svoje deti som si poznala.

,Videla všeličo. Hodnotit dieťa nie je dobré.

Je tam u Vás viac povinnosti-pretože ste v škole určitého zamerania.

Odvolavanie sa na susednú krajinu pritom máme iné problemy-neviem či je to dobré.

Moj triedny na strednej škole 35 r.zvladol celú triedu aj vykvet-ktorým musel dať nejakú pracu-vedú si dobre-aj tí čo ledva prechádzali.Nepotreboval na to psychologicke študia-spolupracu-bol taký-takého som široko ďaleko nevidela.Neskor viedol celú školu ako riaditeľ.Našu triedu si riešil on žiadny kolega mu nemohol do toho hovoriť

Andrea napísané 21.06.2017 19:51

Uľahčujete....

Skuste si napísať -/Ste sa učili klasickým sposobom pred niekoľkými rokmi.

Písane spojeným opísmom nejaký text.

A tlačeným aj s malými písmenami a potom si odmerajte čas/to nie je podstatné/

Mne vyšlo že to čo je spojené mi išlo rýchlejšie ako to tlačené aj s malými písmenami.

Prečo im je to ľahšie? Pretože v učebnici z ktorej čítaju je to tlačené-čiže je to jeden typ a prepisuju.

Su aj učebnice s písaným spojeným keď sa učia.a opisuju.

To znamená že sa musia naučiť dve typy-čo by u nadaných detí

ako sa prezentuje nemal byť problém-zaleží aku taktiku.

Moje deti sa pred niekoľkými rokmi nebabrali,nad tým neuvažovali ani ja pri učení.

 

Moje dieťa začinalo rozpravať plynuje okolo 8 mesiaca .....12

Nahodou som sa spýtala že ako sa máš-povedala že dobre,a postupne to začalo suvisle z jej strany,nikdo ju neučil ako dospelý.

Zrajme to pochytila nasala s rozhovorov,televizora......takisto aj sLegom.To bolo pred vyše 20 rokmi.To sa dialo aj pri pozeraní anglických a nemeckých rozpravok.

Nasala to do seba.Sam asom sa čudovala.Ale keď ostatní začnú neskor to vôbec nevadi-nejaké roky.

Chcela som povedať, že ja si poznam dieťa a pri spolupraci sňimi

určite som neštudovala okolo toho vyskumy poznatky.

Všetky učabnice sa v tom čase menili kompletne, pre moje staršie prvé a druhé dieťa a rodinu to bol taký záťah že až.V tom čase boli prvaci až triedy od a-h- 9 tried v ročníku cca 24-30 deti v jednej triede.

Vymýšľaniu a zmenám vo všetkých oblastiach v spoločnosti nie som naklonená. Vtedy nám to liezlo na "nervy"

 

Mr. Green Mr. Green

MikSa napísané 27.10.2014 21:27

Pismo Comenia Script sme zaviedli aj u nas na Nemeckej skole v Bratislave. Lahsie sa detom uci pisanie v slovenskom aj nemeckom jazyku zaroven.

Mirka napísané 23.10.2014 14:14

Zrejme by som to privítala. Písané aj tak nevie skoro nikto prečítať. Dcéra (6. tr.) tento rok so zmenou školy zmenila písané na tlačené písmo a konečne sa to po nej dá prečítať...

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Nenadávajme deťom kvôli deci rozliatej vody
24.04.2019   1
Niekedy v slabej chvíľke stratíme nervy a hučíme ako sirény. Kvôli deci rozliatej vody. „Ty si ale babrák, to nevieš dať pozor, čo máš ruky deravé?“
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?