ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákPoruchy učenia a pozornosti

Viete, ako naučiť dieťa správne sa orientovať v priestore?

 Raabe   19.03.2015   0

V predškolskom veku by sa malo zrakové vnímanie rozvinúť u dieťaťa do takej miery, aby na začiatku povinnej školskej dochádzky bolo schopné začať sa učiť čítať, písať a počítať. Nie vždy tomu tak je. V nasledujúcom článku Vám poradíme, ako trénovať s deťmi rozlišovanie pojmov hore - dole, pred - za, nad - pod…

 

Najčastejšie problémy v zrakovom vnímaní

Dieťa s deficitmi v zrakovom vnímaní môže mať v škole problémy pri čítaní písmen a číslic: b — d, 6 — 9. Má problém pri orientácii na tabuli, ale aj na čítanej stránke, môže mať problém orientovať sa na číselnej osi, problém pracovať so slepou mapou, problém so správnym zápisom úloh, nedokáže vnímať malé odlišnosti, osvojovanie písmen a číslic je zdĺhavé, zle ukladá do pamäti tvary písmen, ale napríklad aj vzorce, môže mať problém aj v telesnej výchove pri orientácii v priestore a množstvo iných problémov vyplývajúcich z toho, že zrakové vnímanie nie je dostatočne rozvinuté.

Možné spôsoby nápravy

Zrakové vnímanie sa často spája s pracovnými listami, ktoré je dobré využívať hlavne v predškolskom veku. Rovnako účinne ho však môžete rozvíjať aj pri bežných činnostiach. Pozorovanie prírody, zmien v prírode, sledovanie a opisovanie toho, čo vidíme na prechádzke, má obrovský význam a netreba tieto možno bežné aktivity podceňovať.

Ako to vyzerá, keď sa dieťa neorientuje v priestore

Dieťa má problém v orientácii ako takej. Nevie sa orientovať v pracovnom liste, nerozumie pojmom hore, dole, nad, pod a pod. Nevie s týmito pojmami narábať. Môže mať problém v odhade vzdialenosti, ale aj času. Pri kreslení si nevie rozvrhnúť obrázok.

TIP: Nácvik orientácie prebieha v súvislosti s vývinom. Najskôr nacvičujte vertikálnu rovinu — pojmy hore a dole. Potom pridávajte pojmy vpredu a vzadu a až nakoniec pojmy vpravo a vľavo — horizontálnu rovinu.
Je potrebné zaradiť do nácviku pojmy nad, pod, pred, za, hneď pred, hneď za, medzi, prvý, posledný, nasledujúci, predposledný atď. Tiež je dôležité pracovať s pojmami bližšie, ďalej, šikmo, rovno, blízko, ďaleko.

Schopnosť orientácie v priestore je úzko spätá s rozvojom predmatematických schopností. Deficit alebo nezrelosť tejto schopnosti môže ovplyvniť matematické predstavy dieťaťa a celkovo jeho výkon v matematike, ale aj v iných predmetoch.

TIP: Najprv cvičte s deťmi orientáciu v makropriestore (byt, dom, detská izba) a až následne v mikropriestore (na obrázku pracovného listu alebo na malej ploche).

Hry na nácvik orientácie v makropriestore:

  • Hra „Teplo, teplejšie, horí“ — dieťa hľadá nejaký predmet a podľa toho, či sa k nemu približuje alebo sa od neho odďaľuje, komentujeme jeho pohyb: teplo, teplejšie, zima a pod.
  • Dieťa umiestňuje predmety podľa toho, čo mu povieme — pod stoličku, na stôl, za knihu, pred seba ...

Hry na nácvik v mikropriestore:

  • Hra na dopravnom koberci — dieťa pohybuje na koberci autíčkom podľa pokynov.
  • Hra s predmetmi na malej ploche — podľa pokynov dieťa ukladá obrázky — kačku polož hore, pod kačku polož mačičku a podobne.
  • Cvičenie orientácie na obrázku — čo je hore, čo je dole, čo je pod knihou, čo je nad hviezdou, ktorý obrázok je medzi nožnicami a knihou a pod.

                       

  • Bludiská — rôzne typy — platí zásada postupu od jednoduchších k zložitejším.

                           

Kde je vpravo? Kde je vľavo?

Nácvik schopnosti pravoľavej orientácie patrí k najťažším nácvikom. Prejavuje sa u detí  neschopnosťou rozoznať pravú a ľavú ruku, má vplyv aj na orientáciu v priestore.

TIP: Začnite s nácvikom pravoľavej orientácie na vlastnom tele. Začnite rukami a potom ostatnými časťami tela a telom celkovo (na ktorej strane máš nápis na tričku a pod.). Deťom môžeme pomôcť tým, že počas nácviku na pravú ruku dáme nejaký náramok alebo nálepku. Následne nacvičujeme určovanie predmetov po našej pravej a ľavej strane.

Hry na nácvik pravo – ľavej orientácie:

Výbornou pomôckou je napríklad pexeso, ktoré je založené na hľadaní stranovo otočených obrázkov — pravá ruka — ľavá ruka, dom s komínom napravo — dom s komínom naľavo a pod.

DOLEŽITÉ: Schopnosť určovať pravú a ľavú stranu na osobe oproti sa rozvíja až v školskom veku. Je úplne normálne, ak deti predškolského veku opakujú naše pohyby zrkadlovo.

Stiahnite si aktivity na podporu trénovania orientácie v priestore


Ďalšie aktivity na precvičovanie schopností orientácie nájdete aj v pracovných zošitoch Kuliferdo – súbor 8 pracovných zošitov na rozvoj školskej zrelosti pre deti v MŠ a Kuliferdo – súbor 7 pracovných zošitov pre žiakov 1. až 4. ročníka ZŠ so špecifickými poruchami učenia.

Spracované s použitím:  Mgr. Eva Mrenicová, Problémové dieťa v predprimárnom vzdelávaní

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
26.03.2019   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Po rokoch som sa vrátila rodiť do Považskej Bystrice a dobre som urobila
26.03.2019   0
Keďže už nie som najmladšia mama, a vlastne ani prvorodička, tak som očakávala to staré: „Teraz tlačte! Teraz dýchajte! Teraz robte toto!“ Namiesto toho prišlo niečo úplne iné. Príjemná atmosféra, zhovorčivý lekár, ktorý si ku mne sadol, pýtal sa na bolesti, pýtal sa, či som neuvažovala nad epidurálkou. Spýtal sa ma, či nebudem mať problém, keby bolo treba riešiť nástrih a podobne. Sestry rovnako, usmiate, spokojné, vládla tam dobrá atmosféra.
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   2
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
10 varovných príznakov rakoviny u psa
26.03.2019   0
Ako sa prejavia príznaky rakoviny u psov? Kedy musíme spozornieť, aby sme čím skôr vedeli zasiahnuť a začať s liečbou. Čo to vlastne rakovina je?
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.