ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákPoruchy učenia a pozornosti

Viete, ako naučiť dieťa správne sa orientovať v priestore?

 Raabe   19.03.2015   0

V predškolskom veku by sa malo zrakové vnímanie rozvinúť u dieťaťa do takej miery, aby na začiatku povinnej školskej dochádzky bolo schopné začať sa učiť čítať, písať a počítať. Nie vždy tomu tak je. V nasledujúcom článku Vám poradíme, ako trénovať s deťmi rozlišovanie pojmov hore - dole, pred - za, nad - pod…

 

Najčastejšie problémy v zrakovom vnímaní

Dieťa s deficitmi v zrakovom vnímaní môže mať v škole problémy pri čítaní písmen a číslic: b — d, 6 — 9. Má problém pri orientácii na tabuli, ale aj na čítanej stránke, môže mať problém orientovať sa na číselnej osi, problém pracovať so slepou mapou, problém so správnym zápisom úloh, nedokáže vnímať malé odlišnosti, osvojovanie písmen a číslic je zdĺhavé, zle ukladá do pamäti tvary písmen, ale napríklad aj vzorce, môže mať problém aj v telesnej výchove pri orientácii v priestore a množstvo iných problémov vyplývajúcich z toho, že zrakové vnímanie nie je dostatočne rozvinuté.

Možné spôsoby nápravy

Zrakové vnímanie sa často spája s pracovnými listami, ktoré je dobré využívať hlavne v predškolskom veku. Rovnako účinne ho však môžete rozvíjať aj pri bežných činnostiach. Pozorovanie prírody, zmien v prírode, sledovanie a opisovanie toho, čo vidíme na prechádzke, má obrovský význam a netreba tieto možno bežné aktivity podceňovať.

Ako to vyzerá, keď sa dieťa neorientuje v priestore

Dieťa má problém v orientácii ako takej. Nevie sa orientovať v pracovnom liste, nerozumie pojmom hore, dole, nad, pod a pod. Nevie s týmito pojmami narábať. Môže mať problém v odhade vzdialenosti, ale aj času. Pri kreslení si nevie rozvrhnúť obrázok.

TIP: Nácvik orientácie prebieha v súvislosti s vývinom. Najskôr nacvičujte vertikálnu rovinu — pojmy hore a dole. Potom pridávajte pojmy vpredu a vzadu a až nakoniec pojmy vpravo a vľavo — horizontálnu rovinu.
Je potrebné zaradiť do nácviku pojmy nad, pod, pred, za, hneď pred, hneď za, medzi, prvý, posledný, nasledujúci, predposledný atď. Tiež je dôležité pracovať s pojmami bližšie, ďalej, šikmo, rovno, blízko, ďaleko.

Schopnosť orientácie v priestore je úzko spätá s rozvojom predmatematických schopností. Deficit alebo nezrelosť tejto schopnosti môže ovplyvniť matematické predstavy dieťaťa a celkovo jeho výkon v matematike, ale aj v iných predmetoch.

TIP: Najprv cvičte s deťmi orientáciu v makropriestore (byt, dom, detská izba) a až následne v mikropriestore (na obrázku pracovného listu alebo na malej ploche).

Hry na nácvik orientácie v makropriestore:

  • Hra „Teplo, teplejšie, horí“ — dieťa hľadá nejaký predmet a podľa toho, či sa k nemu približuje alebo sa od neho odďaľuje, komentujeme jeho pohyb: teplo, teplejšie, zima a pod.
  • Dieťa umiestňuje predmety podľa toho, čo mu povieme — pod stoličku, na stôl, za knihu, pred seba ...

Hry na nácvik v mikropriestore:

  • Hra na dopravnom koberci — dieťa pohybuje na koberci autíčkom podľa pokynov.
  • Hra s predmetmi na malej ploche — podľa pokynov dieťa ukladá obrázky — kačku polož hore, pod kačku polož mačičku a podobne.
  • Cvičenie orientácie na obrázku — čo je hore, čo je dole, čo je pod knihou, čo je nad hviezdou, ktorý obrázok je medzi nožnicami a knihou a pod.

                       

  • Bludiská — rôzne typy — platí zásada postupu od jednoduchších k zložitejším.

                           

Kde je vpravo? Kde je vľavo?

Nácvik schopnosti pravoľavej orientácie patrí k najťažším nácvikom. Prejavuje sa u detí  neschopnosťou rozoznať pravú a ľavú ruku, má vplyv aj na orientáciu v priestore.

TIP: Začnite s nácvikom pravoľavej orientácie na vlastnom tele. Začnite rukami a potom ostatnými časťami tela a telom celkovo (na ktorej strane máš nápis na tričku a pod.). Deťom môžeme pomôcť tým, že počas nácviku na pravú ruku dáme nejaký náramok alebo nálepku. Následne nacvičujeme určovanie predmetov po našej pravej a ľavej strane.

Hry na nácvik pravo – ľavej orientácie:

Výbornou pomôckou je napríklad pexeso, ktoré je založené na hľadaní stranovo otočených obrázkov — pravá ruka — ľavá ruka, dom s komínom napravo — dom s komínom naľavo a pod.

DOLEŽITÉ: Schopnosť určovať pravú a ľavú stranu na osobe oproti sa rozvíja až v školskom veku. Je úplne normálne, ak deti predškolského veku opakujú naše pohyby zrkadlovo.

Stiahnite si aktivity na podporu trénovania orientácie v priestore


Ďalšie aktivity na precvičovanie schopností orientácie nájdete aj v pracovných zošitoch Kuliferdo – súbor 8 pracovných zošitov na rozvoj školskej zrelosti pre deti v MŠ a Kuliferdo – súbor 7 pracovných zošitov pre žiakov 1. až 4. ročníka ZŠ so špecifickými poruchami učenia.

Spracované s použitím:  Mgr. Eva Mrenicová, Problémové dieťa v predprimárnom vzdelávaní

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V tehotenstve som sa poriadne zaguľatila
15.01.2019   1
Mám pocit, že priberať som začala v momente, keď som dostala tehotenskú knižku.
Dve deti po sebe, na aké príspevky a dávky mám nárok?
13.01.2019   17
Na aké dávky mám nárok, keď sa mi narodí druhé dieťa? Aké dávky môžem poberať súčasne, keď mám dve malé deti do 3 rokov? Môžem poberať materské aj rodičovský príspevok? Môžem poberať dva rodičovské príspevky?
Ako sa vypočíta výška materského: zamestnankyňa
12.01.2019   117
V akej výške budem mať materskú? Zvýši sa mi materská, ak mi zamestnávateľ zvýši pred nástupom na materskú dovolenku mzdu? Čo ak zmením pred nástupom na materskú zamestnávateľa?
babetko
Zaspíš posledná, vstávaš prvá. A tatinko? Ten je unavený z práce.
18.01.2019   2
Pri pôrode ideš zomrieť, nervy máš v koncoch, ocitáš sa v pekle. Chrbát ťa ešte roky bolí.
Prečo obliecť deti do merina, kvalitnej bavlny či kašmíru? Vyskúšajte materiály ideálne práve v zime
16.01.2019   0
Hľadáte pre deti zaujímavý a netradičný materiál, alebo riešite problém s citlivou pokožkou a alergiami?
„Trinedžeri.“ Trojroční, ktorí sa správajú ako tínedžeri.
15.01.2019   0
V mihu sekundy sa dokáže zmeniť zo sladkého, nežného stvorenia na impulzívne, tvrdohlavé, neskrotné a naoko veľké.
detské choroby
Potraviny, ktoré pomáhajú zaspať
18.01.2019   0
Myslím, že sa nemusíme baviť len o deťoch. Aj my niekedy riešime problémy so spánkom. A ak môže byť " liek" ešte aj chutný, prečo nie?
Prečo zelený čaj
17.01.2019   0
Vedci nachádzajú stále nové benefity. Mnohí ľudia mu dávajú prednosť pred čiernym , ovocným čajom, alebo kávou.
Piata choroba
16.01.2019   2
Tento trochu tajomný názov označuje jedno z vírusových ochorení, ktoré je sprevádzané vyrážkou. Rodičia ako prvé zaregistrujú typickú vyrážku na tvári (akoby motýlik), no dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa.
zvery
Prečo psy jedia a jedia....a stále sú hladní
10.01.2019   2
Hovorí sa, že psy zjedia úplne hocičo a véééľa, hocikoľko pred nich postavíte. Či sú hladní alebo nie. Prečo je to tak? Ako si poradiť so psím hladom? Čo znamená náhla zmena psieho apetítu?
Nielen lego. Naše psy si pochutia na všeličom.
29.12.2018   0
Obľúbená pesnička o Bobim, ktorý svojmu majiteľovi pojedol kocky lega, je v mnohých domácnostiach so štvornohým miláčikom realitou.
Zvieratko pre dieťa
22.12.2018   4
„Mamííí, kúpme si škrečka!“ Poznáte túto vetu? Pre dieťa môže také aj celkom maličké zvieratko znamenať omnoho viac ako celá hŕba hračiek a starostlivosťou oň sa môže veľa naučiť.