ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákPoruchy učenia a pozornosti

Viete, ako naučiť dieťa správne sa orientovať v priestore?

 Raabe   19.03.2015   0

V predškolskom veku by sa malo zrakové vnímanie rozvinúť u dieťaťa do takej miery, aby na začiatku povinnej školskej dochádzky bolo schopné začať sa učiť čítať, písať a počítať. Nie vždy tomu tak je. V nasledujúcom článku Vám poradíme, ako trénovať s deťmi rozlišovanie pojmov hore - dole, pred - za, nad - pod…

 

Najčastejšie problémy v zrakovom vnímaní

Dieťa s deficitmi v zrakovom vnímaní môže mať v škole problémy pri čítaní písmen a číslic: b — d, 6 — 9. Má problém pri orientácii na tabuli, ale aj na čítanej stránke, môže mať problém orientovať sa na číselnej osi, problém pracovať so slepou mapou, problém so správnym zápisom úloh, nedokáže vnímať malé odlišnosti, osvojovanie písmen a číslic je zdĺhavé, zle ukladá do pamäti tvary písmen, ale napríklad aj vzorce, môže mať problém aj v telesnej výchove pri orientácii v priestore a množstvo iných problémov vyplývajúcich z toho, že zrakové vnímanie nie je dostatočne rozvinuté.

Možné spôsoby nápravy

Zrakové vnímanie sa často spája s pracovnými listami, ktoré je dobré využívať hlavne v predškolskom veku. Rovnako účinne ho však môžete rozvíjať aj pri bežných činnostiach. Pozorovanie prírody, zmien v prírode, sledovanie a opisovanie toho, čo vidíme na prechádzke, má obrovský význam a netreba tieto možno bežné aktivity podceňovať.

Ako to vyzerá, keď sa dieťa neorientuje v priestore

Dieťa má problém v orientácii ako takej. Nevie sa orientovať v pracovnom liste, nerozumie pojmom hore, dole, nad, pod a pod. Nevie s týmito pojmami narábať. Môže mať problém v odhade vzdialenosti, ale aj času. Pri kreslení si nevie rozvrhnúť obrázok.

TIP: Nácvik orientácie prebieha v súvislosti s vývinom. Najskôr nacvičujte vertikálnu rovinu — pojmy hore a dole. Potom pridávajte pojmy vpredu a vzadu a až nakoniec pojmy vpravo a vľavo — horizontálnu rovinu.
Je potrebné zaradiť do nácviku pojmy nad, pod, pred, za, hneď pred, hneď za, medzi, prvý, posledný, nasledujúci, predposledný atď. Tiež je dôležité pracovať s pojmami bližšie, ďalej, šikmo, rovno, blízko, ďaleko.

Schopnosť orientácie v priestore je úzko spätá s rozvojom predmatematických schopností. Deficit alebo nezrelosť tejto schopnosti môže ovplyvniť matematické predstavy dieťaťa a celkovo jeho výkon v matematike, ale aj v iných predmetoch.

TIP: Najprv cvičte s deťmi orientáciu v makropriestore (byt, dom, detská izba) a až následne v mikropriestore (na obrázku pracovného listu alebo na malej ploche).

Hry na nácvik orientácie v makropriestore:

  • Hra „Teplo, teplejšie, horí“ — dieťa hľadá nejaký predmet a podľa toho, či sa k nemu približuje alebo sa od neho odďaľuje, komentujeme jeho pohyb: teplo, teplejšie, zima a pod.
  • Dieťa umiestňuje predmety podľa toho, čo mu povieme — pod stoličku, na stôl, za knihu, pred seba ...

Hry na nácvik v mikropriestore:

  • Hra na dopravnom koberci — dieťa pohybuje na koberci autíčkom podľa pokynov.
  • Hra s predmetmi na malej ploche — podľa pokynov dieťa ukladá obrázky — kačku polož hore, pod kačku polož mačičku a podobne.
  • Cvičenie orientácie na obrázku — čo je hore, čo je dole, čo je pod knihou, čo je nad hviezdou, ktorý obrázok je medzi nožnicami a knihou a pod.

                       

  • Bludiská — rôzne typy — platí zásada postupu od jednoduchších k zložitejším.

                           

Kde je vpravo? Kde je vľavo?

Nácvik schopnosti pravoľavej orientácie patrí k najťažším nácvikom. Prejavuje sa u detí  neschopnosťou rozoznať pravú a ľavú ruku, má vplyv aj na orientáciu v priestore.

TIP: Začnite s nácvikom pravoľavej orientácie na vlastnom tele. Začnite rukami a potom ostatnými časťami tela a telom celkovo (na ktorej strane máš nápis na tričku a pod.). Deťom môžeme pomôcť tým, že počas nácviku na pravú ruku dáme nejaký náramok alebo nálepku. Následne nacvičujeme určovanie predmetov po našej pravej a ľavej strane.

Hry na nácvik pravo – ľavej orientácie:

Výbornou pomôckou je napríklad pexeso, ktoré je založené na hľadaní stranovo otočených obrázkov — pravá ruka — ľavá ruka, dom s komínom napravo — dom s komínom naľavo a pod.

DOLEŽITÉ: Schopnosť určovať pravú a ľavú stranu na osobe oproti sa rozvíja až v školskom veku. Je úplne normálne, ak deti predškolského veku opakujú naše pohyby zrkadlovo.

Stiahnite si aktivity na podporu trénovania orientácie v priestore


Ďalšie aktivity na precvičovanie schopností orientácie nájdete aj v pracovných zošitoch Kuliferdo – súbor 8 pracovných zošitov na rozvoj školskej zrelosti pre deti v MŠ a Kuliferdo – súbor 7 pracovných zošitov pre žiakov 1. až 4. ročníka ZŠ so špecifickými poruchami učenia.

Spracované s použitím:  Mgr. Eva Mrenicová, Problémové dieťa v predprimárnom vzdelávaní

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Kurz nemčiny?
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Cisársky rez: hrozba či trend?
20.02.2018   11
Každá budúca mamička sa raz dostane k téme cisársky rez. Ja som v Anglicku toto slovo počula najčastejšie v spojení: „too posh to push“ vo voľnom preklade „príliš snobská, aby potlačila.“ :)
Rodičovský príspevok do 6 rokov veku dieťaťa
16.02.2018   6
Po dovŕšení 3 rokov veku dieťaťa je možné poberať rodičovský príspevok, ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Pozrite si prehľad chorôb a stavov, ktoré vyžadujú osobitnú starostlivosť, resp. vylučujú schopnosť sústavne sa pripravovať na povolanie a vykonávať zárobkovú činnosť.
Zašitie krčka maternice – serkláž
14.02.2018   2
Krčok maternice je tá zázračná bránka, ktorá sa otvára, keď dieťatko prichádza na svet. Ak sa však začne otvárať alebo skracovať dlho pred termínom pôrodu, ak sa lekári obávajú potravu alebo predčasného pôrodu, prichádza na rad jeho zašitie – serkláž. Mnohé ženy, ktoré to čaká prvýkrát, sa tohto zákroku obávajú. Niet sa však čoho. Na otázky odpovedá MUDr. Karol Javorka, gynekológ – pôrodník.
babetko
Nepokojnému bábätku rajský plyn?!?
21.02.2018   0
Ak je vášmu dieťaťu ťažko, má bolesti, je mu zle - ako by ste ho tíšili? Čo by vám napadlo ako úplne prvé? Objať ho, pohojdať v náručí alebo dať tabletku od bolesti? Ale mu dať rajský plyn ...
Kedy už dieťa nepotrebuje poobedný spánok?
20.02.2018   0
Niektoré deti opúšťajú zvyk poobedného spánku už po 2. narodeninách, väčšina medzi tretím až piatym rokom života. Nedeje sa to zo dňa na deň.
Zavádzanie tuhej stravy v kocke
19.02.2018   0
Pokiaľ sa vaše dieťatko nachádza vo veku 4 – 5 mesiacov, veríme, že nasledujúce riadky vám prídu vhod a prevedú vás základnou osnovou postupného pridávania inej stravy, než mliečnej.
detské choroby
Sú antibiotiká nutné? Ako sa rozumne rozhodnúť?
19.02.2018   0
Zbytočné užívanie antibiotík môže spôsobiť rad zdravotných problémov. Rozlíšiť, či naše ochorenie vyžaduje antibiotiká alebo nie, pomáha samodiagnostická metóda – domáci CRP test.
Ako a z čoho sa dá variť pre celiatikov
16.02.2018   5
Dnes vám ponúkame skúseností mamín celiatikov a aj tých už dospelých, ako sa so svojou diétou popasovali, aké majú obľúbené tipy potravín – prosto nejaké základné know – how.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
13.02.2018   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
zvery
Neonky v akváriu
16.02.2018   1
Cheirodon axelrodi. Je to fenomén, ktorý sa preslávil na celom svete. Už niekoľko rokov je to najpredávanejší druh ryby na svete.
Prečo akvárium
15.02.2018   4
Sledovanie „zmenšeniny pokojného vodného sveta“ nám znižuje obavy, napätie a podporuje chápanie vecí v živote tak ako sú. Rôzne štúdie ukázali, že akvárium znižuje náš stres, následne krvný tlak a celkovo nás upokojuje.
Kone pomáhajú formovať naše osobnosti
11.02.2018   0
Každý jazdec snáď zažil pád z koňa a následný strach z ďalšieho jazdenia, no zväčša to prekoná, pretože kone majú v sebe niečo, čo žiadne iné zviera dať človeku nemôže.