Pred/ŠkolákPoruchy učenia a pozornosti

Pomôžte deťom s poruchami pozornosti

 Raabe   09.02.2015   0

Možno aj vy máte doma školáka s nevyrovnanými výkonmi v školskej práci. Pedagógovia ho môžu označiť za zasneného, keďže sa ľahko nechá rozptýliť vonkajšími podnetmi. Problém bude zrejme jeho pozornosť.

Literatúra rozlišuje dva typy porúch v tejto súvislosti. ADD ako poruchu pozornosti a ADHD ako poruchu pozornosti s hyperaktivitou.

Deti s ADHD majú problémy so sústredením, s impulzivitou a sú hyperaktívni. V porovnaní s nimi, a niekedy aj v porovnaní s klasickými žiakmi, sa žiaci s ADD javia ako pomalí, dokonca niekedy sú až výrazne pomalí, ich práca si vyžaduje niekoľkokrát dlhší čas. Nie je prítomná hyperaktivita, ale sú u nich problémy s pozornosťou, sústredením a impulzivitou. Väčšinou nevyrušujú, nijako na seba nepútajú  pozornosť, ticho sedia. Pre žiaka je ADD závažný problém, pretože zhoršuje jeho  prospech a zvyčajne je to aj príčina nízkeho sebavedomia. Žiak s ADD sa môže niekomu javiť ako lajdák alebo leňoch.

Ako rodič by ste si v prvom rade mali uvedomiť jednu vec: ADD a ADHD nie sú dôsledkami nesprávnej výchovy. Je to problém, ktorý ovplyvňuje vaše dieťa a môže mať biologickú príčinu. Nesprávne vedenie pri liečbe alebo neliečenie môže mať v ďalšom živote dieťaťa vážne následky. A pritom, niekedy stačí tak málo: vedieť, v ktorých smeroch podporovať dieťa.

Viete o tom, že pre deti s poruchami učenia sú dnes už dostupné aj pracovné zošity na domáce precvičovanie? V závere tohto článku nájdete zopár ukážok z nich.

Ako zistím, že mám dieťa s poruchou pozornosti?

ADD/ADHD zahŕňa sumu symptómov. Treba vždy sledovať viaceré z nich:

 • Je nepokojné, večne „v akcii“,
 • Robí neprimeraný hluk,
 • Dožaduje sa ihneď splnenia svojich požiadaviek,
 • Hneď sa cíti dotknuté, reaguje drzo,
 • Má záchvaty hnevu a nepredvídaného správania,
 • Je nadmerne citlivé voči kritike,
 • Prejavuje roztržitosť,
 • Vo dne spí,
 • Je náladové, hašterivé,
 • Veľmi túži po pozornosti rodiča, učiteľa,
 • V kolektíve detí je odmietané,
 • Ľahko sa dá druhým zviesť,
 • Nemá zmysel pre poctivú hru,
 • Nedarí sa mu dokončiť začatú činnosť,
 • Neuznáva svoju chybu, zvaľuje ju na druhého,
 • Zle vychádza s ostatnými deťmi,
 • Nespolupracuje so spolužiakmi,
 • Má problémy v učení.

Ak sa u dieťaťa vyskytujú viaceré z vymenovaných prejavov, je potrebné začať s diagnostikou – pomôžu vám v CPPPaP.  

Ako pomôcť deťom s poruchami pozornosti pri domácej príprave

Naučte dieťa: 

 • usporiadať si svoje pomôcky,
 • usporiadať svoj pracovný priestor —nemusí mať na stole tip top poriadok, ale malo by mať prehľad v tom, kde čo má položené, nevyberať všetko naraz z tašky, nemať na stole 6 pracovných zošitov ...
 • zaznamenávať si úlohy – mať malý poznámkový blok, na každej strane list rozdelený zvislými čiarami na niekoľko stĺpcov a tam zaznamenať: dátum, predmet, úloha – strana a číslo cvičenia, alebo čokoľvek, čo je treba sa naučiť, urobiť, priniesť na ďalšiu hodinu.
 • sledovať vyučovacie hodiny, sledovať svoj školský rozvrh a vedieť sa na hodiny pripraviť.

Pomôžte dieťaťu osvojiť si: 

 • čo odniesť domov a čo nechať v škole – opakovať s ním ráno, čo má popoludní priniesť, pri odchode zo školy ak máte tú šancu, pristavte sa s dieťaťom pri jeho poličke či zakladači, kde má školské veci a prejdite si, čo bude potrebovať na druhý deň. V pokoji, ale dôrazne, aby dieťa nadobudlo návyk toto čím ďalej tým viac robiť samo spontánne.
 • overovať, či dieťa vie, kde a kedy má odovzdať vypracovanú úlohu. Povzbudiť ho, nech sa spýta vyučujúceho alebo spolužiakov, ak si nie je isté.
 • čo presne má robiť pri samostatnej práci. Toto môžete trénovať doma, zadajte dieťaťu prácu, pracovný list alebo úlohu z pracovného zošita a sledujte, ako sa v nej dieťa orientuje. Ak má problém, navádzajte ho otázkami, nehovorte mu to hneď vy. Vyčkajte, kým sa dieťa zorientuje.

Podporiť dieťa môžete aj rôznymi hrami na pozornosť.

Pomôcť vám môžu aj pracovné zošity pre deti s poruchami pozornosti:

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (kolo 02)
13.05.2019   0
Detský tábor s olympijským víťazom Matejom Tóthom v auguste na Orave. Máme prvého výhercu, budúci pondelok losujeme ďalšieho z vás.
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?