ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákPoruchy učenia a pozornosti

Pomôžte deťom s poruchami pozornosti

 Raabe   09.02.2015   0

Možno aj vy máte doma školáka s nevyrovnanými výkonmi v školskej práci. Pedagógovia ho môžu označiť za zasneného, keďže sa ľahko nechá rozptýliť vonkajšími podnetmi. Problém bude zrejme jeho pozornosť.

Literatúra rozlišuje dva typy porúch v tejto súvislosti. ADD ako poruchu pozornosti a ADHD ako poruchu pozornosti s hyperaktivitou.

Deti s ADHD majú problémy so sústredením, s impulzivitou a sú hyperaktívni. V porovnaní s nimi, a niekedy aj v porovnaní s klasickými žiakmi, sa žiaci s ADD javia ako pomalí, dokonca niekedy sú až výrazne pomalí, ich práca si vyžaduje niekoľkokrát dlhší čas. Nie je prítomná hyperaktivita, ale sú u nich problémy s pozornosťou, sústredením a impulzivitou. Väčšinou nevyrušujú, nijako na seba nepútajú  pozornosť, ticho sedia. Pre žiaka je ADD závažný problém, pretože zhoršuje jeho  prospech a zvyčajne je to aj príčina nízkeho sebavedomia. Žiak s ADD sa môže niekomu javiť ako lajdák alebo leňoch.

Ako rodič by ste si v prvom rade mali uvedomiť jednu vec: ADD a ADHD nie sú dôsledkami nesprávnej výchovy. Je to problém, ktorý ovplyvňuje vaše dieťa a môže mať biologickú príčinu. Nesprávne vedenie pri liečbe alebo neliečenie môže mať v ďalšom živote dieťaťa vážne následky. A pritom, niekedy stačí tak málo: vedieť, v ktorých smeroch podporovať dieťa.

Viete o tom, že pre deti s poruchami učenia sú dnes už dostupné aj pracovné zošity na domáce precvičovanie? V závere tohto článku nájdete zopár ukážok z nich.

Ako zistím, že mám dieťa s poruchou pozornosti?

ADD/ADHD zahŕňa sumu symptómov. Treba vždy sledovať viaceré z nich:

 • Je nepokojné, večne „v akcii“,
 • Robí neprimeraný hluk,
 • Dožaduje sa ihneď splnenia svojich požiadaviek,
 • Hneď sa cíti dotknuté, reaguje drzo,
 • Má záchvaty hnevu a nepredvídaného správania,
 • Je nadmerne citlivé voči kritike,
 • Prejavuje roztržitosť,
 • Vo dne spí,
 • Je náladové, hašterivé,
 • Veľmi túži po pozornosti rodiča, učiteľa,
 • V kolektíve detí je odmietané,
 • Ľahko sa dá druhým zviesť,
 • Nemá zmysel pre poctivú hru,
 • Nedarí sa mu dokončiť začatú činnosť,
 • Neuznáva svoju chybu, zvaľuje ju na druhého,
 • Zle vychádza s ostatnými deťmi,
 • Nespolupracuje so spolužiakmi,
 • Má problémy v učení.

Ak sa u dieťaťa vyskytujú viaceré z vymenovaných prejavov, je potrebné začať s diagnostikou – pomôžu vám v CPPPaP.  

Ako pomôcť deťom s poruchami pozornosti pri domácej príprave

Naučte dieťa: 

 • usporiadať si svoje pomôcky,
 • usporiadať svoj pracovný priestor —nemusí mať na stole tip top poriadok, ale malo by mať prehľad v tom, kde čo má položené, nevyberať všetko naraz z tašky, nemať na stole 6 pracovných zošitov ...
 • zaznamenávať si úlohy – mať malý poznámkový blok, na každej strane list rozdelený zvislými čiarami na niekoľko stĺpcov a tam zaznamenať: dátum, predmet, úloha – strana a číslo cvičenia, alebo čokoľvek, čo je treba sa naučiť, urobiť, priniesť na ďalšiu hodinu.
 • sledovať vyučovacie hodiny, sledovať svoj školský rozvrh a vedieť sa na hodiny pripraviť.

Pomôžte dieťaťu osvojiť si: 

 • čo odniesť domov a čo nechať v škole – opakovať s ním ráno, čo má popoludní priniesť, pri odchode zo školy ak máte tú šancu, pristavte sa s dieťaťom pri jeho poličke či zakladači, kde má školské veci a prejdite si, čo bude potrebovať na druhý deň. V pokoji, ale dôrazne, aby dieťa nadobudlo návyk toto čím ďalej tým viac robiť samo spontánne.
 • overovať, či dieťa vie, kde a kedy má odovzdať vypracovanú úlohu. Povzbudiť ho, nech sa spýta vyučujúceho alebo spolužiakov, ak si nie je isté.
 • čo presne má robiť pri samostatnej práci. Toto môžete trénovať doma, zadajte dieťaťu prácu, pracovný list alebo úlohu z pracovného zošita a sledujte, ako sa v nej dieťa orientuje. Ak má problém, navádzajte ho otázkami, nehovorte mu to hneď vy. Vyčkajte, kým sa dieťa zorientuje.

Podporiť dieťa môžete aj rôznymi hrami na pozornosť.

Pomôcť vám môžu aj pracovné zošity pre deti s poruchami pozornosti:

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   0
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.