Pred/ŠkolákIT deti

Príznaky internetovej závislosti u detí

 Kika Kováčiková   25.01.2021   0

Hlasy odborníkov, ktorí dlhodobo upozorňujú na riziká internetovej závislosti u detí, počas pandémie akosi stíchli.

Rodičia, ktorí vidia v priamom prenose, čo s deťmi robí karanténa a dennodenné vysedávanie za počítačmi, kam sa presunulo vzdelávanie, bývajú vo svojich záchvatoch úzkosti uzemňovaní, aby toľko kvôli onlajnu nevyvádzali.

Shutterstock

 

Technika je predsa skvelá vec

Nabádajú nás, aby sme si uvedomili širšie súvislosti, aby sme napríklad boli vďační, že nie sme vo vojnovom stave.

Na deti nepadajú bomby, nemusia sa skrývať pod stolmi, ako ešte pred pár rokmi chorvátsky futbalista Luka Modrić, keď počas vyučovania začala hulákať siréna a Zadar sa ocitol pod paľbou.

Tieto hlasy nám chcú dodať nadhľadu, že sa nemáme na čo sťažovať, keď sú deti ostreľované zadaniami cez EduPage, lebo to bolí menej ako ostré náboje...

Zároveň počúvame, aby sme deťom nebrali mobily, len čo sa im skončí vyučovanie. Zvlášť pre teenegerov je dôležité tráviť čas s kamarátmi, byť s nimi aspoň v nejakom kontakte, keď už ten fyzický nie je možný – a technika tu má zohrať pozitívny nástroj na ochranu duševného zdravia.

Tá istá technika, ktorá pred pandémiou predstavovala pre tisícky detí vážny problém, na ktorý sa neliečili. Tá istá technika, ktorá môže mať rovnako ako alkohol alebo drogy, vplyv na zmeny v mozgu.

Mobil totiž dieťaťu poskytuje odmenu, a to hneď. Môže ho používať ako leukoplast na svoje frustrácie. Keď však mozog nedostane svoju dávku dopamínu, ovplyvňuje to jeho psychiku – dieťa môže byť smutné, agresívne, zúfalé, nervózne, úzkostné.

Prečítajte si aj: Vysušené deti. Pri telke a mobile sú viac ako 5 hodín denne.

Je moje dieťa závislé na internete?

Z obdobia pred tým, ako sme posunuli veľkú časť svojich životov do onlajnu, nám chýbali dáta, na základe ktorých by sme mohli povedať, koľko hodín na internete predstavuje problém.

Nevedeli sme presne určiť hranicu, kedy sa dieťa stáva závislým. Teraz tých dát budeme mať viac a vo výsledkoch sa možno nebudeme až tak potľapkávať porovnávaním s vojnovým stavom a lietajúcimi bombami.

Čo sme vedeli už včera a vieme aj dnes: dlhý čas strávený na internete môže mať negatívny vplyv na zdravie.

Manuál k online bezpečností detí pre rodičov počas pandémie vytvoril austrálsky komisár eSafety.

Čo si ako rodia máme všímať u detí?

 • únava,
 • porucha spánku,
 • bolesti hlavy,
 • podráždené oči,
 • zmeny v stravovaní,
 • znížená osobná hygiena,
 • nepretržité rozprávanie o konkrétnych internetových programoch, napríklad stránke na hranie,
 • extrémny hnev pri žiadosti o prerušenie či ukončenie činnosti na internete,
 • úzkosť alebo podráždenie pri vzdialení sa od počítača/mobilu/elektronického zariadenia,
 • vzďaľovanie sa priateľom a rodine,
 • strata zmyslu pre reálny život

Ak si všimnete niektoré z týchto problémov u detí, možno bude potrebné, aby ste zasiahli a pomohli mu vrátiť sa do normálu.

Zvážte oslovenie odborníkov, pracovníkov online alebo telefonického poradenstva, zavolajte svojmu lekárovi a požiadajte ho o radu, hovorí austrálsky komisár eSafety.

Tipy, ako zabezpečiť rovnováhu medzi časom stráveným na internete pri plnení školských aj mimoškolských aktivít, ako aj mimo internetu:

 • Počas hodín trávených doma, kedy sa dieťa neučí, stanovte časové limity, kedy a ako dlho môže byť vaše dieťa na internete.
 • Používajte dostupné technológie – rodičovská kontrola a nástroje na monitorovanie času stráveného na internete vám umožnia odmerať a stanoviť časové limity na používanie elektronických zariadení alebo pre prístup na internet. Čestne a otvorene hovorte o tom, prečo chcete tieto technológie používať.
 • Vypnite notifikácie v aplikáciách sociálnych médií, aby ste minimalizovali rozptyľovanie dieťaťa.
 • V závislosti od veku dieťaťa môžete prispôsobiť rodinný rozvrh, ktorý vám bude slúžiť na udržanie rovnováhy medzi časom stráveným na internete a inými činnosťami.
 • Do denného domáceho programu zahrňte činnosti bez internetu, napríklad cvičenie, čítanie alebo stolné hry.
 • Skráťte vlastný čas strávený na internete, aby ste šli príkladom!
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše odborné pojednania najmä o dávkach pre rodičoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča."

 

Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Základné obilninové kaše pre bábätká (od 6 mesiacov)
06.03.2021   0
Ak sa ešte len rozbiehate a rozmýšľate, aké kaše sú teraz vhodné, či s lepkom alebo bez lepku, máme pre vás zopár tipov.
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
detské choroby
Suchý alebo vlhký kašeľ, ako ich rozoznať (audio)
07.03.2021   1
V zásade rozlišujeme dva druhy kašľa: suchý, neproduktívny kašeľ a kašeľ produktívny (vlhký, mokrý, hlienový). Viete ich rozoznať?
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
zvery
7 tipov ako dostať mačku do auta
08.03.2021   0
Ak mávate hrôzu z toho, že Vašu mačku treba niekam odviesť autom, nie ste sami. Mnohí majitelia šedivejú pri predstave, že opäť budú musieť vziať mačku a navštívíť napr. veterinára...
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.