ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákIT deti

Ako sa uistiť, že vaše dieťa je v bezpečí online?

 Andrea Gregorová   22.09.2018   0

Väčšina našej dnešnej komunikácie sa odohráva prostredníctvom komunikačných aplikácií, preto sa online bezpečnosť stáva veľmi dôležitým faktorom a to najmä, čo sa týka detí.

Nedávno sa objavili v médiách reportáže o niekoľkých fenoménoch (Blue Whale, Momo), ktoré mali tragické následky, čo poukazuje na vplyv internetového sveta na deti a tínedžerov. I napriek tomu je možné chrániť sa pred zastrašujúcimi správami a online šikanou. Atanas Raykov, ktorý je zodpovedný za rozvoj značky Viber v strednej Európe, ponúka niekoľko rád, ktoré by mohli byť užitočné pre vás a vaše deti. 

shutterstock

Nezdieľajte vaše číslo s cudzími osobami

Vaše vlastné telefónne číslo je súkromná informácia, takže je veľmi dôležité, aby ste ho nedávali cudzím osobám. Aby ste sa vyhli správam od ľudí, ktorí by vás potenciálne mohli obťažovať, buďte opatrný komu svoj kontakt dáte. Viber nikdy nezdieľa informácie svojich používateľov, takže nie je možné, aby vás v aplikácii našli neželané osoby bez toho, aby ste im dali svoje číslo.   

Overte si neznáme čísla od ktorých dostávate správy

Ak napriek všetkému obdržíte správu od neznámej osoby, zistite či dané číslo poznáte alebo či je zo správy zrejmé kto by to mohol byť. Ak je jej obsah urážlivý, neslušný alebo zastrašujúci, môžete odosielateľa jednoducho zablokovať v možnostiach chatu. Ak to isté číslo zablokuje viacero ľudí, Viber danú osobu automaticky vyhodí.   

Meno a obrázok nikdy nestačia – vždy si overte číslo

Neznámi obťažovatelia vždy získajú mená alebo obrázky priateľov svojej obete. Ak dostanete podozrivú správu od jedného z vašich priateľov,  je dôležité skontrolovať si nielen meno a obrázok, ale aj číslo. Číslo nie je možné sfalšovať alebo dať jeho kópiu, takže môže vyzradiť či jeho vlastník naozaj je alebo nie je jeden z vašich priateľov. 

Nebojte sa porozprávať sa s vašimi rodičmi, alebo učiteľmi

Ak dostanete urážlivé a agresívne správy alebo obrázky nemyslite si, že je divné sa s tým zdôveriť. Toto sa môže stať nielen na ulici alebo v škole, ale takisto online. Najdôležitejšie je vaše fyzické a mentálne zdravie, takže sa vždy porozprávajte s vašimi rodičmi alebo učiteľmi o všetkom, čo je podozrivé alebo z čoho máte strach. Nikdy nie je neskoro a hanbou požiadať niekoho o pomoc! Šikana sa dá v dnešnej dobe ľahko zastaviť a autority majú nástroje na vypátranie vinníkov.     

Viber sa bude naďalej zameriavať na bezpečnosť. Na to, aby zabezpečil súkromie svojich používateľov, používa end-to-end enkrypciu čo znamená, že správy môže čítať len odosielateľ a prijímateľ.

Kliknite sem pre zhliadnutie videa Atanasa Raykova o bezpečnosti:

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   0
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.