Pred/ŠkolákIT deti

Ako sa uistiť, že vaše dieťa je v bezpečí online?

 Andrea Gregorová   22.09.2018   0

Väčšina našej dnešnej komunikácie sa odohráva prostredníctvom komunikačných aplikácií, preto sa online bezpečnosť stáva veľmi dôležitým faktorom a to najmä, čo sa týka detí.

Nedávno sa objavili v médiách reportáže o niekoľkých fenoménoch (Blue Whale, Momo), ktoré mali tragické následky, čo poukazuje na vplyv internetového sveta na deti a tínedžerov. I napriek tomu je možné chrániť sa pred zastrašujúcimi správami a online šikanou. Atanas Raykov, ktorý je zodpovedný za rozvoj značky Viber v strednej Európe, ponúka niekoľko rád, ktoré by mohli byť užitočné pre vás a vaše deti. 

shutterstock

Nezdieľajte vaše číslo s cudzími osobami

Vaše vlastné telefónne číslo je súkromná informácia, takže je veľmi dôležité, aby ste ho nedávali cudzím osobám. Aby ste sa vyhli správam od ľudí, ktorí by vás potenciálne mohli obťažovať, buďte opatrný komu svoj kontakt dáte. Viber nikdy nezdieľa informácie svojich používateľov, takže nie je možné, aby vás v aplikácii našli neželané osoby bez toho, aby ste im dali svoje číslo.   

Overte si neznáme čísla od ktorých dostávate správy

Ak napriek všetkému obdržíte správu od neznámej osoby, zistite či dané číslo poznáte alebo či je zo správy zrejmé kto by to mohol byť. Ak je jej obsah urážlivý, neslušný alebo zastrašujúci, môžete odosielateľa jednoducho zablokovať v možnostiach chatu. Ak to isté číslo zablokuje viacero ľudí, Viber danú osobu automaticky vyhodí.   

Meno a obrázok nikdy nestačia – vždy si overte číslo

Neznámi obťažovatelia vždy získajú mená alebo obrázky priateľov svojej obete. Ak dostanete podozrivú správu od jedného z vašich priateľov,  je dôležité skontrolovať si nielen meno a obrázok, ale aj číslo. Číslo nie je možné sfalšovať alebo dať jeho kópiu, takže môže vyzradiť či jeho vlastník naozaj je alebo nie je jeden z vašich priateľov. 

Nebojte sa porozprávať sa s vašimi rodičmi, alebo učiteľmi

Ak dostanete urážlivé a agresívne správy alebo obrázky nemyslite si, že je divné sa s tým zdôveriť. Toto sa môže stať nielen na ulici alebo v škole, ale takisto online. Najdôležitejšie je vaše fyzické a mentálne zdravie, takže sa vždy porozprávajte s vašimi rodičmi alebo učiteľmi o všetkom, čo je podozrivé alebo z čoho máte strach. Nikdy nie je neskoro a hanbou požiadať niekoho o pomoc! Šikana sa dá v dnešnej dobe ľahko zastaviť a autority majú nástroje na vypátranie vinníkov.     

Viber sa bude naďalej zameriavať na bezpečnosť. Na to, aby zabezpečil súkromie svojich používateľov, používa end-to-end enkrypciu čo znamená, že správy môže čítať len odosielateľ a prijímateľ.

Kliknite sem pre zhliadnutie videa Atanasa Raykova o bezpečnosti:

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
01.03.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
detské choroby
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   1
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.