Pred/ŠkolákIT deti

Ako sa uistiť, že vaše dieťa je v bezpečí online?

 Andrea Gregorová   22.09.2018   0

Väčšina našej dnešnej komunikácie sa odohráva prostredníctvom komunikačných aplikácií, preto sa online bezpečnosť stáva veľmi dôležitým faktorom a to najmä, čo sa týka detí.

Nedávno sa objavili v médiách reportáže o niekoľkých fenoménoch (Blue Whale, Momo), ktoré mali tragické následky, čo poukazuje na vplyv internetového sveta na deti a tínedžerov. I napriek tomu je možné chrániť sa pred zastrašujúcimi správami a online šikanou. Atanas Raykov, ktorý je zodpovedný za rozvoj značky Viber v strednej Európe, ponúka niekoľko rád, ktoré by mohli byť užitočné pre vás a vaše deti. 

shutterstock

Nezdieľajte vaše číslo s cudzími osobami

Vaše vlastné telefónne číslo je súkromná informácia, takže je veľmi dôležité, aby ste ho nedávali cudzím osobám. Aby ste sa vyhli správam od ľudí, ktorí by vás potenciálne mohli obťažovať, buďte opatrný komu svoj kontakt dáte. Viber nikdy nezdieľa informácie svojich používateľov, takže nie je možné, aby vás v aplikácii našli neželané osoby bez toho, aby ste im dali svoje číslo.   

Overte si neznáme čísla od ktorých dostávate správy

Ak napriek všetkému obdržíte správu od neznámej osoby, zistite či dané číslo poznáte alebo či je zo správy zrejmé kto by to mohol byť. Ak je jej obsah urážlivý, neslušný alebo zastrašujúci, môžete odosielateľa jednoducho zablokovať v možnostiach chatu. Ak to isté číslo zablokuje viacero ľudí, Viber danú osobu automaticky vyhodí.   

Meno a obrázok nikdy nestačia – vždy si overte číslo

Neznámi obťažovatelia vždy získajú mená alebo obrázky priateľov svojej obete. Ak dostanete podozrivú správu od jedného z vašich priateľov,  je dôležité skontrolovať si nielen meno a obrázok, ale aj číslo. Číslo nie je možné sfalšovať alebo dať jeho kópiu, takže môže vyzradiť či jeho vlastník naozaj je alebo nie je jeden z vašich priateľov. 

Nebojte sa porozprávať sa s vašimi rodičmi, alebo učiteľmi

Ak dostanete urážlivé a agresívne správy alebo obrázky nemyslite si, že je divné sa s tým zdôveriť. Toto sa môže stať nielen na ulici alebo v škole, ale takisto online. Najdôležitejšie je vaše fyzické a mentálne zdravie, takže sa vždy porozprávajte s vašimi rodičmi alebo učiteľmi o všetkom, čo je podozrivé alebo z čoho máte strach. Nikdy nie je neskoro a hanbou požiadať niekoho o pomoc! Šikana sa dá v dnešnej dobe ľahko zastaviť a autority majú nástroje na vypátranie vinníkov.     

Viber sa bude naďalej zameriavať na bezpečnosť. Na to, aby zabezpečil súkromie svojich používateľov, používa end-to-end enkrypciu čo znamená, že správy môže čítať len odosielateľ a prijímateľ.

Kliknite sem pre zhliadnutie videa Atanasa Raykova o bezpečnosti:

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (kolo 02)
13.05.2019   0
Detský tábor s olympijským víťazom Matejom Tóthom v auguste na Orave. Máme prvého výhercu, budúci pondelok losujeme ďalšieho z vás.
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?