ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Keď je voľnoVianoce

Prečo mávame na Vianoce betlehem

 Michaela Vargová   21.12.2017   0

Celé to všetko začalo práve tam. Áno, v Betleheme, v chudobnej maštaľke, na zime, na slame. Tam sa mladá žena stala matkou, tam v jasličkách zaspalo jej novonarodené dieťa, tam sa na nich díval jej manžel, tam sa mu prišli pokloniť pastieri z hôr aj traja vážení mudrci od východu. Tak je opísané narodenie Ježiša Krista v Biblii, a tak je prespievané do krásnych vianočných kolied.

Tak je stvárnené aj v podobe malých figúrok či veľkých postáv, ktoré boli súčasťou tohto mystéria. Betlehem, či jasličky sú aj dnes jedným zo symbolov Vianoc. Počas sviatkov majú vyhradené miesto v kostoloch, stavajú sa na námestiach, vianočných trhoch a nechýbajú ani v mnohých domácnostiach.

Shutterstock

 

Prvý Betlehem

Za tvorcu prvého betlehema sa považuje sv. František z Assisi, ktorý v roku 1223 postavil v lesnej jaskynke pri dedinke Greccio v talianskej Umbrii jednoduché jasle medzi živými zvieratami – oslíkom a teliatkom. Obyčajným ľuďom tak sprítomnil narodeného Ježiša ako chudobné dieťa a pri Ňom práve pre chudobných odslúžil polnočnú vianočnú omšu.

Zvyk stavania betlehemských jaslí sa šíril ďalej. K pôvodnej scéne s Jezuliatkom postupne pribúdali aj iné postavy – anjel, pastieri, traja, králi, Mária s Jozefom a výtvarná scenéria sa menila na krajinu s mestečkom, prírodou a zvieratami.

Vianočné hry zázračné

Okrem samotného stvárnenia biblických udalostí slúžili betlehemy aj ako kulisa k vianočným hrám, ktoré sa predvádzali už v stredoveku. Náboženské divadelné hry sa nazývali mystériá alebo „hry zázračné“ a interpretovali výjavy z biblie alebo zo života svätých. Ľuďom tak sprístupňovali evanjelium zrozumiteľnou, hranou formou.

Pôvodne sa hrávali v kostoloch a postupne sa dostali aj na námestia. Pribúdali odchýlky od oficiálneho výkladu biblickej predlohy, vsúvali sa nebiblické prvky, žarty, do latinských textov prenikala ľudová reč.

Ústrednou témou bola zvesť anjela pastierom o narodení Spasiteľa a ich poklona Božiemu Dieťaťu, no postupne sa hry obohacovali aj o ďalšie scény. Pribudli Mária s Jozefom hľadajúci nocľah, žiara betlehemskej hviezdy a putovanie troch mudrcov s darmi, Herodes a vražda nemluvniatok, útek svätej rodiny do Egypta.

Objavili sa dokonca aj starozákonné motívy: dedičný hriech Adama a Evy, vyhnanie z raja a niektoré proroctvá a narodení Mesiáša. Vianočné mystéria sa tešili obľube aj u nás, najstaršie záznamy o nich pochádzajú z 15. storočia z Bratislavy, Banskej Štiavnice a Bardejova.

Shutterstock

 

Stavanie jasličiek

S príchodom františkánov na Slovensko sa od konca 13. storočia rozšíril zvyk stavania betlehemov aj v našich kostoloch a postupne aj na verejných priestranstvách.

Najstarší záznam o figurálnom betleheme na Slovensku hovorí, že od začiatku 16. storočia boli v kežmarskej radnici vystavené vianočné jasličky. V 18. storočí sa betlehemy stavali aj v domácnostiach šľachty a mešťanov. No stavanie pompéznych betlehemov vyhlásil za nedôstojné a rušivé cisár Jozef II. vo svojich osvietenských reformách v roku 1780.

Paradoxne, s obmedzením budovania betlehemov kostole sa stavanie jasličiek rozšírilo v domácnostiach jednoduchých ľudí. Na rozdiel od kostolných scén sa figúrky domácich betlehemov zmenšovali, ich výjavy tvorili drobné sošky.

V dedinských domoch mali svoje miesto v stolovom – svätom kúte izby, kládli sa pred Vianocami a rozoberali až po Hromniciach. Vyrábali sa z dreva, sadry, keramiky, vosku, vypletali z drôtu, čipky a šúpolia, špecifické boli figúrky z cesta či medovníkov. Ľudoví umelci spestrovali jasličky výjavmi z domáceho prostredia, dopĺňali ich o pastierikov, muzikantov, remeselníkov, postavičky obliekli do kroja.

Pri betlémskom salaši

Spojenie biblického motívu a pastierskej tradície v sebe nesú aj naše jasličkové hry. Prenikanie ovčiarskych piesní do betlehemských hier a do kolied môžeme považovať za slovenské špecifikum. Veď práve pastieri strážiaci v noci svoje stádo boli prví, ktorým anjel zvestoval radostnú zvesť o narodení Spasiteľa.

Biblický motív je vsadený do prostredia salaša, ľudové je aj prostredie – odev, rekvizity, repliky a spev. Jasličková hra má taký charakter, akoby sa príbeh neodohral v minulosti a ďaleko, ale akoby sa odohrával teraz a tu, doma. Takéto prevedenie biblického príbehu bolo určite bežným ľuďom bližšie.

Shutterstock

 

S betlehemom sa začínalo chodiť už v advente a končilo sa na Nový rok alebo na Troch kráľov. Domáci sa už nevedeli dočkať, všetci so vzrušením očakávali, kedy im „jasličkári“ zaklopú na dvere.

A tak postupne vchádzali do izby, najskôr anjel v bielom rúchu s vencom na hlave, ktorý niesol betlehem. Za ním bača s valachmi Fedorom a Stachom oblečení v súkenných nohaviciach, bielych košeliach a s vysokými papierovými čapicami. V kožuchu naruby a so začiernenou tvárou prichádzal nemotorný Kubo, či  - ako ho niekde volali - Starý, Klimo, Dedo, Gric.

Glória! Glória!

Napriek regionálnym špecifikám mala betlehemská hra pomerne jasnú štruktúru. Začína sa predstavením pastierov, ktorí postupne – vrátane baču a Kuba - prichádzajú na scénu.

Každý prednáša svoju žartovnú repliku, pričom sa navzájom doberajú. Stretnú sa v pastierskej kolibe, najedia, sa, napijú a zaspia, ležiac jeden cez druhého. Vtedy sa objaví anjel  spievajúci Glória! a zvestuje im radostnú novinu o narodení Vykupiteľa. Nasleduje ich cesta do Betlehema, kde obdarujú Jezuliatko ležiace v jasliach.

Napriek hravosti a určitej komediálnosti cítiť z hier jemný lyrizmus, obradnosť a dôstojnosť. Počas hry betlehemci recitujú verše,  spievajú, búchajú palicami aj tancujú odzemok. Na záver zaspievajú koledy a prednesú domácim vinš. Tí ich z vďaky obdarujú a vyprevadia preč, aby mohli dobrú novinu priniesť do ďalších domov.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Bábätko v 11. týždni tehotenstva
17.01.2018   0
Dieťatko váži cca 15 gramov a má veľkosť asi ako váš prst na ruke. Takmer polovicu tela tvorí hlavička.
Dve deti po sebe, na aké príspevky a dávky mám nárok?
16.01.2018   9
Na aké dávky mám nárok, keď sa mi narodí druhé dieťa? Aké dávky môžem poberať súčasne, keď mám dve malé deti do 3 rokov? Môžem poberať materské aj rodičovský príspevok? Môžem poberať dva rodičovské príspevky?
Čo je to cervikálne skóre?
15.01.2018   0
Dnes sa pozrieme na malú tabulečku v tehotenskej knižke s nápisom Cervikálne skóre. Čo to teda je cervikálne skóre? Najskôr si vysvetlime pojem cervix.
babetko
Ako umiestniť detskú postieľku
17.01.2018   0
Je rozhodnutím každého rodiča, ako si zariadi spánok s dieťatkom. Čo sa však týka samotného umiestnenie detskej postieľky, dávame na zváženie a zamyslenie niekoľko skutočností, ktoré môžu dieťatko ovplyvňovať.
Tipy na finger food – jedlá pre bábätká „do prstov“
16.01.2018   0
Ak má vaše bábätko 8.-9. mesiacov, môžete mu okrem klasickej kašičky ponúknuť aj niečo do rúčky, tzv. finger food.
Hry pre malé deti
15.01.2018   0
Dnes vám ponúkame niekoľko tipov na hry s úplne malými deťmi, cca od 1 roka, ktoré sa môžete hrať doma len sami dvaja alebo s väčšími detičkami vonku na ihrisku.
detské choroby
Otestujte sa: Čo viete o zdraví vášho dieťaťa
16.01.2018   0
R rozpoznali by ste vážne ochorenie? Skúste sa otestovať.
Osýpky - Morbilli
15.01.2018   0
Osýpky majú vysokú schopnosť nákazy a vyskytujú sa väčšinou ako detské ochorenie so zanechaním celoživotnej imunity, odolnosti voči tomuto ochoreniu.
Príznaky cukrovky u detí
10.01.2018   0
Cukrovka (diabtes mellitus) nie je len ochorenie dospelých, či starých ľudí. Na Slovensku ročne pribudne asi 120 detských diabetikov.
zvery
Klietka pre morča
18.01.2018   0
Správna klietka pre morča má rozmery aspoň 75 cm x 35 cm x 45 cm. Podstatná je plastová základňa aby si morča nezranilo nožičku, vyššie plastové okraje dna aspoň 5 cm, na ktoré sa nadstavuje drôtovaná časť.
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
16.01.2018   0
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
V nesprávnej klietke sa môže škrečok zraniť
15.01.2018   3
Aká by mala byť klietka pre škrečka? Treba dať pozor na to aké zvieratko do nej chceme dať, respektíve aký druh a koľko, či rado behá, šplhá alebo si radšej robí pelech a podobne. U džungárskych napríklad zväčša platí, že ak ich máme dvoch nepotrebujú až taký priestor ako keď je iba jeden. Pozrime sa na to aká by mala byť správna klietka/nádoba pre 1 – 2 škrečkov...