ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Keď je voľnoVianoce

Keď si starý rok podáva ruku s novým

 Michaela Vargová   29.12.2017   0

Čím je dnes Silvester? Bujarou rozlúčkou so starým rokom, celonočné žúrky, hudba, tanec, veselé domáce párty a plné námestia s veľkolepým programom.

Alebo aj leháro na gauči, nohy vyložené, jedna ruka ovládačom prepína televízne kanály s estrádami a retrokomédiami, druhá ruka šmátra medzi slanými orieškami, obloženými misami a tonou zákuskov.

 

Tak každý po svojom odpočítava posledné minúty a sekundy starého roka. A keď polnočný úder ohlási nástup nového, na oblohe žiaria farebné ohňostroje, búchajú petardy, otvára sa šampus a so štrnganím pohárov si všetci želajú „všetko dobré!“. 

Aký býval Silvester v minulosti?

Nebol to deň veľkých osláv, ako ho vnímame dnes, ale zábava a veselosť k nemu patrila. A dokonca aj hluk - o ten sa postarali mládenci, keď práskali bičmi a strieľali z mažiarov. Podstatnou bola snaha zabezpečiť si prosperitu hospodárstva do ďalšieho roka a s tým súviseli veselé vinšovnícke obchôdzky nazývané kurinovanie, či babenovanie.

shutterstock

Po dedine chodievali muži prezlečení za ženy, v slamených maskách, so slameným „hniezdom“ na hlave, opásaní slamenou sukňou, často ich sprevádzala muzika. Volali ich kurine baby a gazdiné ich už očakávali. Keď si s nimi zatancovali, vytrhli z nich zopár stebiel slamy, ktoré potom podkladali pod sliepky, aby dobre niesli.

Chodievali aj iné masky – dzedo s babu, alebo po domoch chodili vinšovať veselí mládenci na čele s mládeneckým richtárom. Mládenecký spev sa rozliehal aj o polnoci, z kostolnej veže, alebo ešte večer chodili spievať deti pod obloky.  

Deň zúčtovania

Posledný deň v roku bol aj dňom zúčtovania. Mestá a obce robili inventúru svojho majetku a sumarizovali stav celoročného hospodárenia. Niekde sa stretávala obecná rada, aby volila richtára, svojich členov, obecného hájnika, hlásnika, či pastiera. Aj medzi ľuďmi sa zažil zvyk, že v starom roku treba vyrovnať všetky dlhy – vrátiť všetko, čo je požičané. A platilo to aj v duchovnej oblasti, patrilo sa poďakovať sa za prežité, v kostoloch sa na záver občianskeho roka konali slávnostné bohoslužby.  

shutterstock

 

Polnočná kapustnica

Tradičná silvestrovská večera v roľníckej chalupe sa podobala na tú štedrovečernú, bola pomerne bohatá, no v tento deň sa podávalo aj mäso. V mestách sa takisto pôvodne slávil tento deň v súkromí, ale na domáce večierky sa prizývali príbuzní a rodinní známi. Dámy sa upravili do večernej róby, páni prichádzali v smokingoch, ponúkali sa samé fajnovosti.

Neskôr sa aj na dedinách konali spoločné zábavy, v krčmách a v kulturákoch. Vtedy už mali v mestách svoju tradíciu silvestrovské zábavy so živou hudbou usporadúvané v reštauráciách a hoteloch. Podobne aj podnikové zábavy a plesy, na ktorých nechýbala polnočná kapustnica a samozrejme, pohár sektu.

Novoročné vinše

Prehupnutie sa cez polnoc do nového roka chce v bdelosti vydržať väčšina ľudí. S príchodom nového roku si úprimne želajú zdravie, lásku a šťastie. A tak to bolo aj kedysi. Najskôr sa vinšovalo doma, navzájom v kruhu najbližších a poobede sa patrilo ísť zavinšovať aj širšej rodine a známym.

Priebeh vinšovania bol úzko spätý s poverami. Do cudzieho domu nesmela na Nový rok ako prvá prísť žena, chorý alebo starý človek. Preto chodili vinšovať muži, mládenci, alebo malí chlapci. Vo svojich veršíkoch prednášali domácim úprimné želania hojnej božej milosti, priania dobrej úrody, zdravia, lásky a vzájomnej svornosti. Pritom nešetrili vtipom, aby bolo veselo. Veď ako je na Nový rok, tak bude po celý rok! Napríklad?

 

Vinšujem Vám tento Nový rok,

aby Vám odpadol z pece bok!

A z komína hruda,

aby Vám do roka ostala gazdiná hrubá!

Zajesť, vypiť dajte,

a dobre sa majte!

 
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Bábätko v 11. týždni tehotenstva
17.01.2018   0
Dieťatko váži cca 15 gramov a má veľkosť asi ako váš prst na ruke. Takmer polovicu tela tvorí hlavička.
Dve deti po sebe, na aké príspevky a dávky mám nárok?
16.01.2018   9
Na aké dávky mám nárok, keď sa mi narodí druhé dieťa? Aké dávky môžem poberať súčasne, keď mám dve malé deti do 3 rokov? Môžem poberať materské aj rodičovský príspevok? Môžem poberať dva rodičovské príspevky?
Čo je to cervikálne skóre?
15.01.2018   0
Dnes sa pozrieme na malú tabulečku v tehotenskej knižke s nápisom Cervikálne skóre. Čo to teda je cervikálne skóre? Najskôr si vysvetlime pojem cervix.
babetko
Ako umiestniť detskú postieľku
17.01.2018   0
Je rozhodnutím každého rodiča, ako si zariadi spánok s dieťatkom. Čo sa však týka samotného umiestnenie detskej postieľky, dávame na zváženie a zamyslenie niekoľko skutočností, ktoré môžu dieťatko ovplyvňovať.
Tipy na finger food – jedlá pre bábätká „do prstov“
16.01.2018   0
Ak má vaše bábätko 8.-9. mesiacov, môžete mu okrem klasickej kašičky ponúknuť aj niečo do rúčky, tzv. finger food.
Hry pre malé deti
15.01.2018   0
Dnes vám ponúkame niekoľko tipov na hry s úplne malými deťmi, cca od 1 roka, ktoré sa môžete hrať doma len sami dvaja alebo s väčšími detičkami vonku na ihrisku.
detské choroby
Otestujte sa: Čo viete o zdraví vášho dieťaťa
16.01.2018   0
R rozpoznali by ste vážne ochorenie? Skúste sa otestovať.
Osýpky - Morbilli
15.01.2018   0
Osýpky majú vysokú schopnosť nákazy a vyskytujú sa väčšinou ako detské ochorenie so zanechaním celoživotnej imunity, odolnosti voči tomuto ochoreniu.
Príznaky cukrovky u detí
10.01.2018   0
Cukrovka (diabtes mellitus) nie je len ochorenie dospelých, či starých ľudí. Na Slovensku ročne pribudne asi 120 detských diabetikov.
zvery
Klietka pre morča
18.01.2018   0
Správna klietka pre morča má rozmery aspoň 75 cm x 35 cm x 45 cm. Podstatná je plastová základňa aby si morča nezranilo nožičku, vyššie plastové okraje dna aspoň 5 cm, na ktoré sa nadstavuje drôtovaná časť.
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
16.01.2018   0
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
V nesprávnej klietke sa môže škrečok zraniť
15.01.2018   3
Aká by mala byť klietka pre škrečka? Treba dať pozor na to aké zvieratko do nej chceme dať, respektíve aký druh a koľko, či rado behá, šplhá alebo si radšej robí pelech a podobne. U džungárskych napríklad zväčša platí, že ak ich máme dvoch nepotrebujú až taký priestor ako keď je iba jeden. Pozrime sa na to aká by mala byť správna klietka/nádoba pre 1 – 2 škrečkov...