ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Keď je voľnoVianoce

Keď si starý rok podáva ruku s novým

 Michaela Vargová   29.12.2017   0

Čím je dnes Silvester? Bujarou rozlúčkou so starým rokom, celonočné žúrky, hudba, tanec, veselé domáce párty a plné námestia s veľkolepým programom.

Alebo aj leháro na gauči, nohy vyložené, jedna ruka ovládačom prepína televízne kanály s estrádami a retrokomédiami, druhá ruka šmátra medzi slanými orieškami, obloženými misami a tonou zákuskov.

 

Tak každý po svojom odpočítava posledné minúty a sekundy starého roka. A keď polnočný úder ohlási nástup nového, na oblohe žiaria farebné ohňostroje, búchajú petardy, otvára sa šampus a so štrnganím pohárov si všetci želajú „všetko dobré!“. 

Aký býval Silvester v minulosti?

Nebol to deň veľkých osláv, ako ho vnímame dnes, ale zábava a veselosť k nemu patrila. A dokonca aj hluk - o ten sa postarali mládenci, keď práskali bičmi a strieľali z mažiarov. Podstatnou bola snaha zabezpečiť si prosperitu hospodárstva do ďalšieho roka a s tým súviseli veselé vinšovnícke obchôdzky nazývané kurinovanie, či babenovanie.

shutterstock

Po dedine chodievali muži prezlečení za ženy, v slamených maskách, so slameným „hniezdom“ na hlave, opásaní slamenou sukňou, často ich sprevádzala muzika. Volali ich kurine baby a gazdiné ich už očakávali. Keď si s nimi zatancovali, vytrhli z nich zopár stebiel slamy, ktoré potom podkladali pod sliepky, aby dobre niesli.

Chodievali aj iné masky – dzedo s babu, alebo po domoch chodili vinšovať veselí mládenci na čele s mládeneckým richtárom. Mládenecký spev sa rozliehal aj o polnoci, z kostolnej veže, alebo ešte večer chodili spievať deti pod obloky.  

Deň zúčtovania

Posledný deň v roku bol aj dňom zúčtovania. Mestá a obce robili inventúru svojho majetku a sumarizovali stav celoročného hospodárenia. Niekde sa stretávala obecná rada, aby volila richtára, svojich členov, obecného hájnika, hlásnika, či pastiera. Aj medzi ľuďmi sa zažil zvyk, že v starom roku treba vyrovnať všetky dlhy – vrátiť všetko, čo je požičané. A platilo to aj v duchovnej oblasti, patrilo sa poďakovať sa za prežité, v kostoloch sa na záver občianskeho roka konali slávnostné bohoslužby.  

shutterstock

 

Polnočná kapustnica

Tradičná silvestrovská večera v roľníckej chalupe sa podobala na tú štedrovečernú, bola pomerne bohatá, no v tento deň sa podávalo aj mäso. V mestách sa takisto pôvodne slávil tento deň v súkromí, ale na domáce večierky sa prizývali príbuzní a rodinní známi. Dámy sa upravili do večernej róby, páni prichádzali v smokingoch, ponúkali sa samé fajnovosti.

Neskôr sa aj na dedinách konali spoločné zábavy, v krčmách a v kulturákoch. Vtedy už mali v mestách svoju tradíciu silvestrovské zábavy so živou hudbou usporadúvané v reštauráciách a hoteloch. Podobne aj podnikové zábavy a plesy, na ktorých nechýbala polnočná kapustnica a samozrejme, pohár sektu.

Novoročné vinše

Prehupnutie sa cez polnoc do nového roka chce v bdelosti vydržať väčšina ľudí. S príchodom nového roku si úprimne želajú zdravie, lásku a šťastie. A tak to bolo aj kedysi. Najskôr sa vinšovalo doma, navzájom v kruhu najbližších a poobede sa patrilo ísť zavinšovať aj širšej rodine a známym.

Priebeh vinšovania bol úzko spätý s poverami. Do cudzieho domu nesmela na Nový rok ako prvá prísť žena, chorý alebo starý človek. Preto chodili vinšovať muži, mládenci, alebo malí chlapci. Vo svojich veršíkoch prednášali domácim úprimné želania hojnej božej milosti, priania dobrej úrody, zdravia, lásky a vzájomnej svornosti. Pritom nešetrili vtipom, aby bolo veselo. Veď ako je na Nový rok, tak bude po celý rok! Napríklad?

 

Vinšujem Vám tento Nový rok,

aby Vám odpadol z pece bok!

A z komína hruda,

aby Vám do roka ostala gazdiná hrubá!

Zajesť, vypiť dajte,

a dobre sa majte!

 
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hrady Malých Karpát
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
20.06.2018   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Dieťa po pôrode patrí k mame, nech sa narodí akokoľvek!
15.06.2018   0
Nič nebráni umiestneniu bábätka aspoň do jednej miestnosti s maminkou ihneď v prvých hodinách po cisárskom reze, pokiaľ zrovna mama nemôže mať bábo na svojom tele.
Kedy sa dá už potvrdiť, že som tehotná?
11.06.2018   0
Kým jedna z nás akosi hneď intuitívne pocíti, že je tehotná (a naozaj je!), iná prežije veľké začudovanie až pohľadom na dve čiarky na tehotenskom teste.
babetko
Nevyspatá mama, ty za to stojíš, aj keď máš zaschnutý riad v dreze
22.06.2018   0
Keď nás dieťa zobudí päťkrát za noc, čo urobíme pre seba, aby sme mohli fungovať ďalší deň, ďalšiu noc? Beháme po byte s handrou, musíme mať navarené.
Konečne pravdivá tabuľka: koľko by malo bábätko spať?
20.06.2018   0
Pre niekoho je napríklad dobrá noc, keď sa bábätko zobudí iba trikrát. Trochu horšia, keď sa budí každú pol hodinku. A ozaj zlá, keď nespí vôbec. Pre takéhoto rodiča sú potom všetky tabuľky a normy na zaplakanie.
Postieľka, kolíska, kôš, či posteľ rodičov?
18.06.2018   13
Milí budúci rodičia, ktorí momentálne riešite, kde bude vaše bábätko po narodení spinkať a neviete sa rozhodnúť, nezúfajte :) Prinášame vám prehľadový článok o výhodách a nevýhodách jednotlivých možností.
detské choroby
9 rád, ako sa starať o dieťa po očkovaní
22.06.2018   0
V prvom rade dbajte na to, aby vaše dieťa bolo dôkladne vyšetrené pred očkovaním. Malo by byť celkom zdravé. Je vhodné počkať 30 minút po očkovaní v čakárni a mať pripravené chladivé obklady. Ako inak sa ešte starať o dieťa po očkovaní?
Svalový tonus
21.06.2018   1
Svalový tonus sa u detí sleduje od narodenia. Je súčasťou hodnotenia Apgarovej skóre a neskôr, pokiaľ s dieťaťom chodíte na pravidelné prehliadky k pediatrovi, je hodnotenie svalového tonusu súčasťou každej „poradne“. Sleduje sa preto, lebo informuje o stave centrálneho nervového systému.
Choroba rúk – nôh - úst. Počuli ste o nej?
18.06.2018   0
Prenáša sa napr. kvapôčkovou infekciou pri smrkaní či kýchaní, môže sa tiež šíriť nakazenou stolicou, a to najmä u malých detí, ktorým sa často menia plienky.
zvery
Ako vybrať šteňa
16.06.2018   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.
Papagáj pre väčšie deti
08.06.2018   3
Ako prvá je tu hneď tá najmúdrejšia možnosť zvieracej ríše. Papagáj sivý, ktorému sa zvykne hovoriť aj žako, je podľa mnohých najinteligentnejším tvorom zvieracej ríše. Ich dĺžka života sa pohybuje na úrovni približne 50 rokov, čo je naozaj mnoho.
Bojovnica pestrá
31.05.2018   0
Rybka. Slovenské meno Bojovnica je odvodené od teritoriálneho správania sa samčekov. V tomto článku sa pozrieme na základy chovu tejto krásnej rybky a hlavne problémov, ktorým je možné sa vyhnúť počas odchovu.