ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Keď je voľnoVianoce

Keď si starý rok podáva ruku s novým

 Michaela Vargová   29.12.2017   0

Čím je dnes Silvester? Bujarou rozlúčkou so starým rokom, celonočné žúrky, hudba, tanec, veselé domáce párty a plné námestia s veľkolepým programom.

Alebo aj leháro na gauči, nohy vyložené, jedna ruka ovládačom prepína televízne kanály s estrádami a retrokomédiami, druhá ruka šmátra medzi slanými orieškami, obloženými misami a tonou zákuskov.

 

Tak každý po svojom odpočítava posledné minúty a sekundy starého roka. A keď polnočný úder ohlási nástup nového, na oblohe žiaria farebné ohňostroje, búchajú petardy, otvára sa šampus a so štrnganím pohárov si všetci želajú „všetko dobré!“. 

Aký býval Silvester v minulosti?

Nebol to deň veľkých osláv, ako ho vnímame dnes, ale zábava a veselosť k nemu patrila. A dokonca aj hluk - o ten sa postarali mládenci, keď práskali bičmi a strieľali z mažiarov. Podstatnou bola snaha zabezpečiť si prosperitu hospodárstva do ďalšieho roka a s tým súviseli veselé vinšovnícke obchôdzky nazývané kurinovanie, či babenovanie.

shutterstock

Po dedine chodievali muži prezlečení za ženy, v slamených maskách, so slameným „hniezdom“ na hlave, opásaní slamenou sukňou, často ich sprevádzala muzika. Volali ich kurine baby a gazdiné ich už očakávali. Keď si s nimi zatancovali, vytrhli z nich zopár stebiel slamy, ktoré potom podkladali pod sliepky, aby dobre niesli.

Chodievali aj iné masky – dzedo s babu, alebo po domoch chodili vinšovať veselí mládenci na čele s mládeneckým richtárom. Mládenecký spev sa rozliehal aj o polnoci, z kostolnej veže, alebo ešte večer chodili spievať deti pod obloky.  

Deň zúčtovania

Posledný deň v roku bol aj dňom zúčtovania. Mestá a obce robili inventúru svojho majetku a sumarizovali stav celoročného hospodárenia. Niekde sa stretávala obecná rada, aby volila richtára, svojich členov, obecného hájnika, hlásnika, či pastiera. Aj medzi ľuďmi sa zažil zvyk, že v starom roku treba vyrovnať všetky dlhy – vrátiť všetko, čo je požičané. A platilo to aj v duchovnej oblasti, patrilo sa poďakovať sa za prežité, v kostoloch sa na záver občianskeho roka konali slávnostné bohoslužby.  

shutterstock

 

Polnočná kapustnica

Tradičná silvestrovská večera v roľníckej chalupe sa podobala na tú štedrovečernú, bola pomerne bohatá, no v tento deň sa podávalo aj mäso. V mestách sa takisto pôvodne slávil tento deň v súkromí, ale na domáce večierky sa prizývali príbuzní a rodinní známi. Dámy sa upravili do večernej róby, páni prichádzali v smokingoch, ponúkali sa samé fajnovosti.

Neskôr sa aj na dedinách konali spoločné zábavy, v krčmách a v kulturákoch. Vtedy už mali v mestách svoju tradíciu silvestrovské zábavy so živou hudbou usporadúvané v reštauráciách a hoteloch. Podobne aj podnikové zábavy a plesy, na ktorých nechýbala polnočná kapustnica a samozrejme, pohár sektu.

Novoročné vinše

Prehupnutie sa cez polnoc do nového roka chce v bdelosti vydržať väčšina ľudí. S príchodom nového roku si úprimne želajú zdravie, lásku a šťastie. A tak to bolo aj kedysi. Najskôr sa vinšovalo doma, navzájom v kruhu najbližších a poobede sa patrilo ísť zavinšovať aj širšej rodine a známym.

Priebeh vinšovania bol úzko spätý s poverami. Do cudzieho domu nesmela na Nový rok ako prvá prísť žena, chorý alebo starý človek. Preto chodili vinšovať muži, mládenci, alebo malí chlapci. Vo svojich veršíkoch prednášali domácim úprimné želania hojnej božej milosti, priania dobrej úrody, zdravia, lásky a vzájomnej svornosti. Pritom nešetrili vtipom, aby bolo veselo. Veď ako je na Nový rok, tak bude po celý rok! Napríklad?

 

Vinšujem Vám tento Nový rok,

aby Vám odpadol z pece bok!

A z komína hruda,

aby Vám do roka ostala gazdiná hrubá!

Zajesť, vypiť dajte,

a dobre sa majte!

 
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Vianoce v pôrodnici
13.12.2018   0
Aj vďaka pobytu v nemocnici som si uvedomila, že Vianoce nie sú len o daroch, výzdobe a štedrej večeri, ale predovšetkým o otvorených srdciach dobrých ľudí, ktorí na tieto dni bez rodiny spríjemnili.
Čím obdarovať tehotnú ženu?
11.12.2018   0
Po dvoch pôrodoch a desiatkach rozbalených darov rada poradím komukoľvek, kto sa počas Vianoc rozhodol obdarovať tehotnú manželku, sestru, kamarátku či kolegyňu.
babetko
Ťažká kapitola rastu: zuby
13.12.2018   1
Kedy čakať prvý zúbok? Čo čakať pri prerezávaní zubov? Musia rásť zuby v bežnom poradí?Opravovať mliečne zuby? Odkedy si majú čistiť zúbky sami? Čo robiť, keď si nechce umyť zuby? Kedy prvý raz ku zubárke?
Pediatrička upozorňuje na hračky, ktoré nie sú pre malé deti
12.12.2018   0
Hračky môžu byť edukačné, dokážu si získať pozornosť dieťaťa a aj ho veľa naučiť. No nie všetky hračky sú pre deti bezpečné.
Prepáčte, musím zostať doma s dieťaťom...
11.12.2018   0
Nastúpili ste po rodičovskej dovolenke do práce a túto vetu používate častejšie, ako by ste chceli? Vitajte v klube! Nie ste v tom sami.
detské choroby
Nerobte paniku z detskej imunity
04.12.2018   0
Našim deťom môžeme škodiť dvoma spôsobmi. Buď ich zanedbávame, alebo im škodíme tým , že to so starostlivosťou o nich preháňame.
Zlyhanie obličiek
29.11.2018   0
Zákernosť mnohých ochorení poškodzujúcich obličky je v tom, že NEBOLIA.
Seborrhoe
25.11.2018   0
Seborea, seborrhoe alebo seboroická dermatitída je chronické zápalové ochorenie kože detí aj dospelých. Vo väčšine prípadov je etiopatogenéza – teda dôvod problémov známy len čiastočne.
zvery
Čo zvážiť pri výbere psa do rodiny?
10.12.2018   0
Ak ste sa rozhodli zaobstarať si psa, spravili ste rozhodnutie, ktoré ovplyvní chod vašej domácnosti zhruba na 10 rokov. Aby zžitie sa s novým členom bolo čo najpríjemnejšie, uvádzam niekoľko oblastí, ktoré si treba vopred premyslieť.
Ako zazimovať korytnačku?
28.11.2018   0
Zazimovať či nezazimovať? To je otázka, ktorá trápi predovšetkým chovateľov – začiatočníkov.
Nevraživý škrečok
28.11.2018   0
Škrečkovi ťažko dohovoríte, aby sa správal kultivovane a tolerantne voči ostatným spolubývajúcim. Rovnako, ako ľudia, aj oni majú odlišné povahy.