ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Keď je voľnoVianoce

Keď si starý rok podáva ruku s novým

 Michaela Vargová   29.12.2017   0

Čím je dnes Silvester? Bujarou rozlúčkou so starým rokom, celonočné žúrky, hudba, tanec, veselé domáce párty a plné námestia s veľkolepým programom.

Alebo aj leháro na gauči, nohy vyložené, jedna ruka ovládačom prepína televízne kanály s estrádami a retrokomédiami, druhá ruka šmátra medzi slanými orieškami, obloženými misami a tonou zákuskov.

 

Tak každý po svojom odpočítava posledné minúty a sekundy starého roka. A keď polnočný úder ohlási nástup nového, na oblohe žiaria farebné ohňostroje, búchajú petardy, otvára sa šampus a so štrnganím pohárov si všetci želajú „všetko dobré!“. 

Aký býval Silvester v minulosti?

Nebol to deň veľkých osláv, ako ho vnímame dnes, ale zábava a veselosť k nemu patrila. A dokonca aj hluk - o ten sa postarali mládenci, keď práskali bičmi a strieľali z mažiarov. Podstatnou bola snaha zabezpečiť si prosperitu hospodárstva do ďalšieho roka a s tým súviseli veselé vinšovnícke obchôdzky nazývané kurinovanie, či babenovanie.

shutterstock

Po dedine chodievali muži prezlečení za ženy, v slamených maskách, so slameným „hniezdom“ na hlave, opásaní slamenou sukňou, často ich sprevádzala muzika. Volali ich kurine baby a gazdiné ich už očakávali. Keď si s nimi zatancovali, vytrhli z nich zopár stebiel slamy, ktoré potom podkladali pod sliepky, aby dobre niesli.

Chodievali aj iné masky – dzedo s babu, alebo po domoch chodili vinšovať veselí mládenci na čele s mládeneckým richtárom. Mládenecký spev sa rozliehal aj o polnoci, z kostolnej veže, alebo ešte večer chodili spievať deti pod obloky.  

Deň zúčtovania

Posledný deň v roku bol aj dňom zúčtovania. Mestá a obce robili inventúru svojho majetku a sumarizovali stav celoročného hospodárenia. Niekde sa stretávala obecná rada, aby volila richtára, svojich členov, obecného hájnika, hlásnika, či pastiera. Aj medzi ľuďmi sa zažil zvyk, že v starom roku treba vyrovnať všetky dlhy – vrátiť všetko, čo je požičané. A platilo to aj v duchovnej oblasti, patrilo sa poďakovať sa za prežité, v kostoloch sa na záver občianskeho roka konali slávnostné bohoslužby.  

shutterstock

 

Polnočná kapustnica

Tradičná silvestrovská večera v roľníckej chalupe sa podobala na tú štedrovečernú, bola pomerne bohatá, no v tento deň sa podávalo aj mäso. V mestách sa takisto pôvodne slávil tento deň v súkromí, ale na domáce večierky sa prizývali príbuzní a rodinní známi. Dámy sa upravili do večernej róby, páni prichádzali v smokingoch, ponúkali sa samé fajnovosti.

Neskôr sa aj na dedinách konali spoločné zábavy, v krčmách a v kulturákoch. Vtedy už mali v mestách svoju tradíciu silvestrovské zábavy so živou hudbou usporadúvané v reštauráciách a hoteloch. Podobne aj podnikové zábavy a plesy, na ktorých nechýbala polnočná kapustnica a samozrejme, pohár sektu.

Novoročné vinše

Prehupnutie sa cez polnoc do nového roka chce v bdelosti vydržať väčšina ľudí. S príchodom nového roku si úprimne želajú zdravie, lásku a šťastie. A tak to bolo aj kedysi. Najskôr sa vinšovalo doma, navzájom v kruhu najbližších a poobede sa patrilo ísť zavinšovať aj širšej rodine a známym.

Priebeh vinšovania bol úzko spätý s poverami. Do cudzieho domu nesmela na Nový rok ako prvá prísť žena, chorý alebo starý človek. Preto chodili vinšovať muži, mládenci, alebo malí chlapci. Vo svojich veršíkoch prednášali domácim úprimné želania hojnej božej milosti, priania dobrej úrody, zdravia, lásky a vzájomnej svornosti. Pritom nešetrili vtipom, aby bolo veselo. Veď ako je na Nový rok, tak bude po celý rok! Napríklad?

 

Vinšujem Vám tento Nový rok,

aby Vám odpadol z pece bok!

A z komína hruda,

aby Vám do roka ostala gazdiná hrubá!

Zajesť, vypiť dajte,

a dobre sa majte!

 
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Komu dáte 2% ?
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Mamičky vo Zvolene využívajú nadštandardné izby bezplatne
15.03.2018   0
„Máme ambíciu stále zlepšovať poskytované služby tak, aby boli naše pacientky spokojné a aby na svet priviedli svojich potomkov u nás“
V pôrodnici Koch - nové pôrodnícke lôžka
15.03.2018   0
Budúce mamičky tak napríklad nemusia rodiť na drevenej stoličke, v prípade, že im vyhovuje poloha v sede.
Príspevok na starostlivosť o dieťa
13.03.2018   36
Ak rodič pracuje a o dieťa sa stará babička, babysitterka alebo jasle, môže si požiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa. Kedy sa to oplatí a kedy naopak, je výhodnejšie poberať rodičovský príspevok?
babetko
Bábätkovské grimasy sladké ako bonbónik
19.03.2018   0
Sú sladké, najsladšie na svete. Naše bábätká. Ale sú momenty, keď nás vedia prekvapiť takou grimasou, že sa nezdržíme smiechu.
Vďaka sestre môžeš byť lepším človekom
16.03.2018   0
Možno ste si práve v tejto chvíli spomenuli na všetky hádky, keď ste si so sestrou skočili do vlasov. Ale až dnes sa dozviete, aké boli pre vás užitočné.
Patria jedlá „z prášku“ do jedálnička detí?
15.03.2018   0
Polievka z prášku, palacinky, zemiaková kaša, omáčka - tiež z prášku.... Instantné potraviny a polotovary majú veľkú prednosť - šetria náš čas, ľahko ich pripraví aj menej skúsená gazdiná – stačí zaliať prášok vodou, chvíľu povariť a jedlo je hotové. Sú však takéto pokrmy zdravé a vhodné aj pre deti?
detské choroby
Vedci sa domnievajú, že prišli na príčinu autoimunitných chorôb
18.03.2018   0
Za nárast celiakie, cukrovky 1. typu, či Crohnovej choroby je zodpovedná črevná baktéria
Aj škôlkari sa učia prvú pomoc
17.03.2018   0
Projekt Dorotka a jej priatelia učí škôlkarov na ich imaginárnej rovesníčke Dorotke, ako poskytnúť prvú pomoc.
O súrodenca dieťaťa so špecifickými potrebami sa treba postarať
16.03.2018   0
Vaše dieťa s oslabením vás potrebuje, ale rovnako vás potrebujú aj jeho súrodenci. Niekedy sa môže zdať, že koľkokoľvek vašej pozornosti nie je dosť. A vaše deti sa môžu cítiť „na okraji záujmu“.
zvery
Jedálniček pre vášho zajka
15.03.2018   0
Zaobstarali ste si domov králika? Ak ste preň pripravili všetku potrebnú výbavu, aby mu bolo s vami dobre, ďalšou úlohou ostáva zabezpečiť, aby mal nonstop spokojné bruško. Ako na to?
Zajac ako domáci miláčik...
13.03.2018   6
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Zlatý retríver
10.03.2018   1
Pes - spoločník, pomocník, priateľ. To je zlatý retríver, zlaťák alebo golden retriever. Zvažujete, že sa stane členom vašej rodinky? Viete už všetko o jeho vzácnej povahe?