ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
Keď je voľnoVeľká Noc

Veľkonočné ráno

 Mária Kohutiarová   16.04.2017   0

Milujem rána. A to napriek tomu, že trpím pondelkovým syndrómom sedem dní v týždni. Napriek tomu, že mám problém otvoriť čo len jedno oko do funkčného stavu a vystrčiť spod periny prst. Rána sú proste niečím, na čo vždy skočím.

Výzva

Ráno znamená pre mňa začatý adrenalín: čo prinesie deň, do ktorého vstávam? Chuť nových začiatkov, otázniky, na ktoré nie je odpoveď, naštartovaný organizmus a hlad nie len raňajkový. Vstať znamená dať zelenú životu a novej šanci. 

 

Ráno. Čo by bolo, ak by sme nemohli vstať, čo ako nepatríme k ranostajom? Čo by s nami urobilo, keby nemohol vstať vedľa nás niekto, koho máme radi? Čo s nami urobí, keď ráno prinesie nepríjemný zážitok, skrat, nepokoj, chorobu?

Ráno je proste vždy dôležité – pre celý deň. Zachytiť prvé lúče slnka, kvapky dažďa na okne, spev vtákov, muchu na parapete, nový puk muškátu na balkóne, strapatú šticu mojich drobcov za stolom – a vdychovať tie symboly života naplno.

Ráno je pre mňa vždy výzva: čo urobíš? Aká budeš? Kam kráčaš? Komu sa daruješ?

 

... kameň je odvalený...

Ale toto ráno, kedy znovu a znovu so zatajeným dychom vnímame beh Magdalény k hrobu, je inak dôležité: pre tento deň, pre tento týždeň, pre rok, celý život, a nielen môj.

Kameň tam nie je! Hrob je prázdny!

Ráno, ktoré prináša adrenalín nadšenia a neuveriteľných zmien, ktorých dosah bude trvať dlhšie, ako ľudstvo samo. Ježiš nie je mŕtvy! Všetko, čo hovoril, je pravda!

Stretnutie s Ním v to veľkonočné ráno zaplní všetky diery, zapláta všetky pochybnosti, odpovie na všetky potmehúdske, vo vnútri skryté otázky, ktoré sa ani nepatrilo vypovedať. Toto ráno dá viac nádeje, viac sily, viac optimizmu, viac chute ako x-balení farmaceutických životabudičov. 

V tomto ráne dostáva všetko svoj skutočný zmysel: predovšetkým môj život a jeho naplnenie, moja jedinečnosť a to, čo budem robiť, až tu na zemi nebudem...?

Odvalený kameň znamená priveľa: niet už ničoho, čo by Boh nevedel premôcť. Návrat k Otcovi do neba je istý na betón. Nikdy nie som sama a nič ma nemôže dostať, ak som s Ním, ak s Ním žijem, ak s Ním trpím, ak je vo mne.

V toto veľkonočné ráno sa treba riadne nadopovať radosťou a skákať, rovnako ako ja, keď si púšťam starý spirituál The angel roll de stone.

 

Moje pády, moje večné začiatky, moje pochybnosti, moje oškreniny na duši, moje bolesti, smútky a čokoľvek, čím som bola naplnená, má svoj zmysel. A s Ním v tandeme vždy vyhrávam. On vyhráva. 

Odteraz. Od tohto rána. Od tohto okamihu, kedy príliš veľký kameň mojich aj tvojich ťárch v mojom aj tvojom hrobe je odvalený... 

Prichádza Život. Navždy.

Pre mňa. Pre teba. Pre každého. Preto každé ráno myslím napriek syndrómu pondelkov na toto Magdalénino ráno v záhrade Nikodémovho hrobu a vstávam. 

Niet už nikdy čo stratiť.

 

Krásnu veľkonočnú nedeľu.

Mária Kohutiarová

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.