Keď je voľnoVeľká Noc

Blížia sa veľkonočné sviatky. Viete, ako ich slávili naši predkovia?

 Marcela Beňová   10.04.2019   1

Veľkonočné sviatky sú už za dverami. Niektorí sa na ne pripravujú poctivým jarným upratovaním, iní maľujú veľkonočné vajíčka. Všetky tieto drobné radosti, povinnosti či tradície k Veľkej noci patria.

Každý deň veľkonočných sviatkov v sebe zahŕňa kresťanské posolstvá a pripomienku významných cirkevných udalostí, ale viaže sa aj so zvykmi našich predkov. Poznáte ich?

shutterstock

 

Zelený štvrtok

Tento deň symbolicky otvára sviatky Veľkej noci. Kresťania si ním pripomínajú udalosti Poslednej večere, ktorá v cirkvi znamenala ustanovenie svätej omše. Tá je v tento deň ozvláštnená o umývanie nôh, zelená rúcho a zviazanie zvonov na všetkých kostoloch, ktoré sa majú rozoznieť až na Veľkonočnú nedeľu.

Na Zelený štvrtok bolo zvykom pripravovať zelené jedlá, obľúbený bol najmä špenát. V tento deň mali domácnosti za úlohu poupratovať maštale a postarať sa o dobytok, na niektorých miestach sa svätenou vodou kropili maštale.

 

Veľký piatok

Je zvykom, že kresťania sa na Veľký piatok postia a vyhýbajú sa mäsu. Namiesto omše sa slúžia obrady, ktoré pripomínajú ukrižovanie Ježiša Krista. Veriaci by sa mali vyhnúť zábave a nájsť si čas na stíšenie.

Podľa tradícií by sa v tento deň nemalo hýbať pôdou, okopávať zem ani sadiť. Gazdinky v tento deň najčastejšie priadli a vyšívali košele.

Gazdinky v tento deň najčastejšie pripravovali strukoviny či múčne jedlá. V domácnostiach sa na nezvykli robiť ťažké práce ani priateľsky sa stretávať.

 Prečítajte si aj: A nezabudnite ísť so synmi na prúty

 

 

Biela sobota

Tento deň trávili gazdinky predovšetkým v kuchyni, aby pripravili všetko potrebné na Veľkonočnú nedeľu. Zvyčajne sa varili jedlá charakteristické pre jednotlivé kraje.

Najčastejšie to bola šunka, cvikla, chren, bábovka v tvare baránka či hrudka. V mnohých rodinách sa pripravovali aj koláče ako pohostenie pre návštevu a šibačov, ktorých počas veľkonočných sviatkov očakávali. U našich predkov bola súčasťou jedál aj mladá žihľava a púpava.

Pre veriacich sú počas Bielej soboty dôležité predovšetkým večerné obrady. Počas nich sa kedysi zvykli krstiť dospelí, ktorý sa rozhodli vstúpiť do cirkvi. Symbolom liturgií na Bielu sobotu je zapaľovanie ohňa a biele rúcho kňaza.

Veľkonočná nedeľa

Pre kresťanov je veľkonočná nedeľa najdôležitejším dňom v roku. Opäť sa rozozvučia kostolné zvony a veriaci si pripomínajú zmŕtvychvstanie Ježiša Krista, slávi sa slávnostná svätá omša. 

Po dlhom štyridsaťdňovom pôste sa pripravuje slávnostný obed. V minulosti práve počas veľkonočnej nedele zvykli mladé dievčatá pripravovať kraslice, ktoré na druhý deň rozdávali šibačom. Tradíciou bolo, že v tento deň si mohli dospievajúce dievčatá dať na hlavu partu.

V minulosti bolo zvykom, že gazdinky so sebou do kostola priniesli aj košík s jedlom, ktoré im kňaz posvätil. Dnes je veľkonočná nedeľa predovšetkým dňom, keď sa spoločne stretávajú rodiny a celý sviatok tak získal predovšetkým rodinný charakter.

shutterstock

 

Veľkonočný pondelok

Veľkonočný pondelok sa nazýva aj Pondelkom baránka a je pokračovaním slávenia Veľkonočnej nedele. Veriaci tradične navštevujú svätú omšu, po ktorej sa stretávajú s rodinou a blízkymi. U nás sa spája predovšetkým s ľudovými zvyklosťami.

Úlohou chlapcov v tento deň bolo vyšibať a pooblievať dievčatá, aby zostali zdravé a krásne. Za odmenu si z každého domu mali odniesť výslužku v podobe kraslíc a koláčov. Súčasťou tradičných oblievačiek boli aj veľkonočné vinše, ktoré sa v každom kraji líšia.

Dnes sa už od tohto zvyku upustilo. Mladé rodiny dávajú pred šibačkou prednosť výletom, prírode a oddychu. Zvykom zostáva rozdávanie čokoládových vajíčok, ktoré sa však už nedávajú len šibačom, ale všetkým deťom.

Počas veľkonočných sviatkov sa upustilo predovšetkým od rôznych tradícií. Máloktorá rodina sa venuje zdobeniu či rozdávaniu kraslíc, postupne sa ustupuje aj od tradičných jedál či koláčov.

Naopak pribúdajú menej formálne rodinné zvyky. Najmä mladé rodiny sa snažia predovšetkým využiť spoločný čas, ktorý trávia spoločne. Kresťanský význam týchto sviatkov nevymizol, dnes sa mu však venuje menej veriacich, pre ktorých má Veľká noc stále hlboký význam.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Miša napísané 10.04.2019 08:48

Chcem upozorniť na ... chybne podanú charakteristiku Veľkonočného pondelka... píšete že:

Veľkonočný pondelok je vigíliou Veľkonočnej nedele, ktorá sa ako najväčší kresťanský sviatok slávi aj na druhý deň.

Vigília znamená predvečer sviatku (vianočná vigília - štedrý večer pred Božím narodením, veľkonočná vigília - večer či noc bielej soboty).

Veľkonočný pondelok preto nemožno nazvať vigíliou, Veľkonočný pondelok sa z hľadiska kresťanstva slávi po Veľkonočnej nedeli obdobne ako je to pri 1. a 2. sviatku vianočnom.

A snáď ešte poznámka k významu Veľkonočnej nedele - ako k najdôležitejšiemu dňu kresťanov. Veľkonočná nedeľa by nemala význam bez Veľkého piatku, takže treba to chápať spolu, ako význam celej Veľkej noci. Ale to je kresťanom, myslím, jasné :-)

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
5 príkrmov pre bábätká ideálnych na zimu
20.02.2021   0
Aj v tomto ročnom období môžeme nájsť suroviny plné výživných látok, vďaka ktorým dokážeme vykúzliť bábätkám plnohodnotný jedálniček.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.