Keď je voľnoVeľká Noc

Blížia sa veľkonočné sviatky. Viete, ako ich slávili naši predkovia?

 Marcela Beňová   10.04.2019   1

Veľkonočné sviatky sú už za dverami. Niektorí sa na ne pripravujú poctivým jarným upratovaním, iní maľujú veľkonočné vajíčka. Všetky tieto drobné radosti, povinnosti či tradície k Veľkej noci patria.

Každý deň veľkonočných sviatkov v sebe zahŕňa kresťanské posolstvá a pripomienku významných cirkevných udalostí, ale viaže sa aj so zvykmi našich predkov. Poznáte ich?

shutterstock

 

Zelený štvrtok

Tento deň symbolicky otvára sviatky Veľkej noci. Kresťania si ním pripomínajú udalosti Poslednej večere, ktorá v cirkvi znamenala ustanovenie svätej omše. Tá je v tento deň ozvláštnená o umývanie nôh, zelená rúcho a zviazanie zvonov na všetkých kostoloch, ktoré sa majú rozoznieť až na Veľkonočnú nedeľu.

Na Zelený štvrtok bolo zvykom pripravovať zelené jedlá, obľúbený bol najmä špenát. V tento deň mali domácnosti za úlohu poupratovať maštale a postarať sa o dobytok, na niektorých miestach sa svätenou vodou kropili maštale.

 

Veľký piatok

Je zvykom, že kresťania sa na Veľký piatok postia a vyhýbajú sa mäsu. Namiesto omše sa slúžia obrady, ktoré pripomínajú ukrižovanie Ježiša Krista. Veriaci by sa mali vyhnúť zábave a nájsť si čas na stíšenie.

Podľa tradícií by sa v tento deň nemalo hýbať pôdou, okopávať zem ani sadiť. Gazdinky v tento deň najčastejšie priadli a vyšívali košele.

Gazdinky v tento deň najčastejšie pripravovali strukoviny či múčne jedlá. V domácnostiach sa na nezvykli robiť ťažké práce ani priateľsky sa stretávať.

 Prečítajte si aj: A nezabudnite ísť so synmi na prúty

 

 

Biela sobota

Tento deň trávili gazdinky predovšetkým v kuchyni, aby pripravili všetko potrebné na Veľkonočnú nedeľu. Zvyčajne sa varili jedlá charakteristické pre jednotlivé kraje.

Najčastejšie to bola šunka, cvikla, chren, bábovka v tvare baránka či hrudka. V mnohých rodinách sa pripravovali aj koláče ako pohostenie pre návštevu a šibačov, ktorých počas veľkonočných sviatkov očakávali. U našich predkov bola súčasťou jedál aj mladá žihľava a púpava.

Pre veriacich sú počas Bielej soboty dôležité predovšetkým večerné obrady. Počas nich sa kedysi zvykli krstiť dospelí, ktorý sa rozhodli vstúpiť do cirkvi. Symbolom liturgií na Bielu sobotu je zapaľovanie ohňa a biele rúcho kňaza.

Veľkonočná nedeľa

Pre kresťanov je veľkonočná nedeľa najdôležitejším dňom v roku. Opäť sa rozozvučia kostolné zvony a veriaci si pripomínajú zmŕtvychvstanie Ježiša Krista, slávi sa slávnostná svätá omša. 

Po dlhom štyridsaťdňovom pôste sa pripravuje slávnostný obed. V minulosti práve počas veľkonočnej nedele zvykli mladé dievčatá pripravovať kraslice, ktoré na druhý deň rozdávali šibačom. Tradíciou bolo, že v tento deň si mohli dospievajúce dievčatá dať na hlavu partu.

V minulosti bolo zvykom, že gazdinky so sebou do kostola priniesli aj košík s jedlom, ktoré im kňaz posvätil. Dnes je veľkonočná nedeľa predovšetkým dňom, keď sa spoločne stretávajú rodiny a celý sviatok tak získal predovšetkým rodinný charakter.

shutterstock

 

Veľkonočný pondelok

Veľkonočný pondelok sa nazýva aj Pondelkom baránka a je pokračovaním slávenia Veľkonočnej nedele. Veriaci tradične navštevujú svätú omšu, po ktorej sa stretávajú s rodinou a blízkymi. U nás sa spája predovšetkým s ľudovými zvyklosťami.

Úlohou chlapcov v tento deň bolo vyšibať a pooblievať dievčatá, aby zostali zdravé a krásne. Za odmenu si z každého domu mali odniesť výslužku v podobe kraslíc a koláčov. Súčasťou tradičných oblievačiek boli aj veľkonočné vinše, ktoré sa v každom kraji líšia.

Dnes sa už od tohto zvyku upustilo. Mladé rodiny dávajú pred šibačkou prednosť výletom, prírode a oddychu. Zvykom zostáva rozdávanie čokoládových vajíčok, ktoré sa však už nedávajú len šibačom, ale všetkým deťom.

Počas veľkonočných sviatkov sa upustilo predovšetkým od rôznych tradícií. Máloktorá rodina sa venuje zdobeniu či rozdávaniu kraslíc, postupne sa ustupuje aj od tradičných jedál či koláčov.

Naopak pribúdajú menej formálne rodinné zvyky. Najmä mladé rodiny sa snažia predovšetkým využiť spoločný čas, ktorý trávia spoločne. Kresťanský význam týchto sviatkov nevymizol, dnes sa mu však venuje menej veriacich, pre ktorých má Veľká noc stále hlboký význam.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Miša napísané 10.04.2019 08:48

Chcem upozorniť na ... chybne podanú charakteristiku Veľkonočného pondelka... píšete že:

Veľkonočný pondelok je vigíliou Veľkonočnej nedele, ktorá sa ako najväčší kresťanský sviatok slávi aj na druhý deň.

Vigília znamená predvečer sviatku (vianočná vigília - štedrý večer pred Božím narodením, veľkonočná vigília - večer či noc bielej soboty).

Veľkonočný pondelok preto nemožno nazvať vigíliou, Veľkonočný pondelok sa z hľadiska kresťanstva slávi po Veľkonočnej nedeli obdobne ako je to pri 1. a 2. sviatku vianočnom.

A snáď ešte poznámka k významu Veľkonočnej nedele - ako k najdôležitejšiemu dňu kresťanov. Veľkonočná nedeľa by nemala význam bez Veľkého piatku, takže treba to chápať spolu, ako význam celej Veľkej noci. Ale to je kresťanom, myslím, jasné :-)

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.