Keď je voľnoVeľká Noc

Ako upliesť korbáč na veľkonočnú šibačku?

 Marcela Beňová   17.04.2019   0

Čo by bol Veľkonočný pondelok bez šibania a oblievania? Hlavne, ak doma máte malých synátorov, ktorí sa už tešia, ako si u susedov vyšibú čokoládové vajíčka, a možno nejaké drobné do pokladničky.

Ak neviete o zručnom gazdovi, ktorý by korbáč uplietol aj sám, pomôžte si naším návodom. Do Veľkej noci zostáva ešte pár dní, vyberte sa teda na prechádzku a cestou sa poobzerajte po prútí vhodnom do korbáča.

shutterstock

 

Aké prútie?

Samozrejme, z vŕby. Tú nájdete rásť v blízkosti vody či potoka. Dnes sa však dá prútie kúpiť aj na trhoch či pred obchodným domom. Na korbáč budete potrebovať minimálne deväť prútov, prineste si však aj nejaké naviac.

Prúty patria do vody, a to minimálne na pol hodinu pred pletením. Pokojne tam však vydržia niekoľko dní, kým začnete pliesť korbáč.

Na začiatok rukoväť

Vyberte si osem dlhým prútov, ktoré spojíte. Deviaty prút bude slúžiť na upevnenie, spravíte si z neho rukoväť.

Prút po dĺžke orežte na polovicu, aby bol tenší a ľahšie sa s ním manipulovalo. Najprv ho vložte doprostred ôsmich prútov a spravte prvý závit smerom k orezaným koncom.

  

Druhý závit urobte na opačnú stranu v smere, ktorým budete pliesť korbáč. Takto pokračujte, kým vám vystačí dĺžka prútu. Rukoväť ukončíte tak, že deviaty prút zapletiete medzi ostatné, aby sa nevyvliekla.

Skrátiť ju môžete záhradníckymi nožnicami. Ešte jednoduchší spôsob je použiť pružný kúsok drôtu, ktorým prúty obmotáme.

Obľúbené pletenie vianočky

Ide o najľahší spôsob, ako korbáč upliesť. Prúty rozdeľte na polovicu. Prvý preložte zvrchu ponad nasledujúcich päť prútov, vložte ho pod druhý prút zľava a vráťte na pravú stranu.

To isté spravte s prvým prútom na opačnej strane. Takto pokračujte vždy s prvým prútom, kým sa nedostanete na koniec korbáča.

 Prečítajte si aj: Veľkonočné veršovačky

 

Ako ukončiť zapletený korbáč?

Ak je korbáč hotový, upevníte druhý koniec motúzikom či tenkým drôtom a ozdobte stužkou. Podľa tradície by malo v každom dome odmeniť šibača stužkou slobodné dievča.

Ak teda doma nemáte malého polievača, nezabudnite niekoľkými farebnými stuhami vybaviť vaše dcéry. Takto budú mať zážitok z polievania a šibania aj ony.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 2.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
25.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.