Keď je voľnoVeľká Noc

Ako upliesť korbáč na veľkonočnú šibačku?

 Marcela Beňová   17.04.2019   0

Čo by bol Veľkonočný pondelok bez šibania a oblievania? Hlavne, ak doma máte malých synátorov, ktorí sa už tešia, ako si u susedov vyšibú čokoládové vajíčka, a možno nejaké drobné do pokladničky.

Ak neviete o zručnom gazdovi, ktorý by korbáč uplietol aj sám, pomôžte si naším návodom. Do Veľkej noci zostáva ešte pár dní, vyberte sa teda na prechádzku a cestou sa poobzerajte po prútí vhodnom do korbáča.

shutterstock

 

Aké prútie?

Samozrejme, z vŕby. Tú nájdete rásť v blízkosti vody či potoka. Dnes sa však dá prútie kúpiť aj na trhoch či pred obchodným domom. Na korbáč budete potrebovať minimálne deväť prútov, prineste si však aj nejaké naviac.

Prúty patria do vody, a to minimálne na pol hodinu pred pletením. Pokojne tam však vydržia niekoľko dní, kým začnete pliesť korbáč.

Na začiatok rukoväť

Vyberte si osem dlhým prútov, ktoré spojíte. Deviaty prút bude slúžiť na upevnenie, spravíte si z neho rukoväť.

Prút po dĺžke orežte na polovicu, aby bol tenší a ľahšie sa s ním manipulovalo. Najprv ho vložte doprostred ôsmich prútov a spravte prvý závit smerom k orezaným koncom.

  

Druhý závit urobte na opačnú stranu v smere, ktorým budete pliesť korbáč. Takto pokračujte, kým vám vystačí dĺžka prútu. Rukoväť ukončíte tak, že deviaty prút zapletiete medzi ostatné, aby sa nevyvliekla.

Skrátiť ju môžete záhradníckymi nožnicami. Ešte jednoduchší spôsob je použiť pružný kúsok drôtu, ktorým prúty obmotáme.

Obľúbené pletenie vianočky

Ide o najľahší spôsob, ako korbáč upliesť. Prúty rozdeľte na polovicu. Prvý preložte zvrchu ponad nasledujúcich päť prútov, vložte ho pod druhý prút zľava a vráťte na pravú stranu.

To isté spravte s prvým prútom na opačnej strane. Takto pokračujte vždy s prvým prútom, kým sa nedostanete na koniec korbáča.

 Prečítajte si aj: Veľkonočné veršovačky

 

Ako ukončiť zapletený korbáč?

Ak je korbáč hotový, upevníte druhý koniec motúzikom či tenkým drôtom a ozdobte stužkou. Podľa tradície by malo v každom dome odmeniť šibača stužkou slobodné dievča.

Ak teda doma nemáte malého polievača, nezabudnite niekoľkými farebnými stuhami vybaviť vaše dcéry. Takto budú mať zážitok z polievania a šibania aj ony.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 2.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...