Keď je voľnoVeľká Noc

Ako upliesť korbáč na veľkonočnú šibačku?

 Marcela Beňová   03.04.2021   0

Čo by bol Veľkonočný pondelok bez šibania a oblievania? Hlavne, ak doma máte malých synátorov, ktorí sa už tešia, ako si (tento rok aspoň od mamičky) vyšibú čokoládové vajíčka, a možno nejaké drobné do pokladničky.

Ak doma nemáte zručného gazdu, ktorého naučil pliesť korbáče ešte jeho otec, pomôžte si naším návodom. Úvodom - vyberte sa  na prechádzku a cestou sa poobzerajte po prútí vhodnom do korbáča.

shutterstock

 

Aké prútie?

Samozrejme, z vŕby. Tú nájdete rásť v blízkosti vody či potoka. Dnes sa však dá prútie kúpiť aj na trhoch či pred obchodným domom. Na korbáč budete potrebovať minimálne deväť prútov, prineste si však aj nejaké naviac.

Prúty patria do vody, a to minimálne na pol hodinu pred pletením. Pokojne tam však vydržia niekoľko dní, kým začnete pliesť korbáč.

Na začiatok rukoväť

Vyberte si osem dlhým prútov, ktoré spojíte. Deviaty prút bude slúžiť na upevnenie, spravíte si z neho rukoväť.

Prút po dĺžke orežte na polovicu, aby bol tenší a ľahšie sa s ním manipulovalo. Najprv ho vložte doprostred ôsmich prútov a spravte prvý závit smerom k orezaným koncom.

  

Druhý závit urobte na opačnú stranu v smere, ktorým budete pliesť korbáč. Takto pokračujte, kým vám vystačí dĺžka prútu. Rukoväť ukončíte tak, že deviaty prút zapletiete medzi ostatné, aby sa nevyvliekla.

Skrátiť ju môžete záhradníckymi nožnicami. Ešte jednoduchší spôsob je použiť pružný kúsok drôtu, ktorým prúty obmotáme.

Obľúbené pletenie vianočky

Ide o najľahší spôsob, ako korbáč upliesť. Prúty rozdeľte na polovicu. Prvý preložte zvrchu ponad nasledujúcich päť prútov, vložte ho pod druhý prút zľava a vráťte na pravú stranu.

To isté spravte s prvým prútom na opačnej strane. Takto pokračujte vždy s prvým prútom, kým sa nedostanete na koniec korbáča.

 Prečítajte si aj: Veľkonočné veršovačky

 

Ako ukončiť zapletený korbáč?

Ak je korbáč hotový, upevníte druhý koniec motúzikom či tenkým drôtom a ozdobte stužkou. Podľa tradície by malo v každom dome odmeniť šibača stužkou slobodné dievča.

Ak teda doma nemáte malého polievača, nezabudnite niekoľkými farebnými stuhami vybaviť vaše dcéry. Takto budú mať zážitok z polievania a šibania aj ony.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 2.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised





tehotenstvo
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
Pôrod po francúzsky? Tlmenie bolesti a ocko pri pôrode sú samozrejmosťou
08.04.2021   0
Povestná francúzska elegancia sa netýka len filmov. Tu vo Francúzsku sa pôrod rozhodne toľko neprežíva, nevedú sa verejné diskusie o zlepšení postavenia rodičiek, lepších pôrodniciach, kvalitnejšej starostlivosti, tieto témy majú vyriešené. Tehotenstvo je brané ako normálny stav ženy, o ktorom sa veľa nehovorí. Francúzky až do pôrodu fungujú normálne, chodia do práce, raz za čas si zájdu na vyšetrenie.
babetko
Matka matku nepochopí
14.04.2021   6
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
Polohy na dojčenie po cisárskom reze
12.04.2021   1
Dojčenie po „cisárskom“ si vyžaduje také polohy na dojčenie, ktoré nezaťažujú operačnú ranu matky.
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...