Keď je voľnoVeľká Noc

A nezabudnite ísť so synmi na prúty

 Jakub K.   11.04.2020   0

Môj otec zomrel, keď som bol ešte chlapec. Mal som už svoj občiansky preukaz, ale ešte na dlhé roky ďaleko od hotového človeka.  Chlapcom bez otca nie je ľahké dozrievať.  Nemať sa od koho vzdorovite odtŕhať, aby si neskôr mohol pochopiť, že to myslel dobe. Nebolo s kým hrať tieto dorastenecké hry na slobodu, nezávislosť, dôveru, úteky a hľadania samého seba.

 

Jeden z dôležitých momentov ku ktorým sa vraciam, keď sa potrebujem v ťažkostiach o niečo oprieť, sú také tie obyčajné chvíle s ním. Sú pre mňa piliermi sebaistoty.  Čas a priestor, ktorý som strávil exkluzívme s otcom - alebo on exkluzívne so mnou. 

Brával ma na prúty ...

Bolo to vždy pred Veľkou nocou. Brával ma na prúty, aby sme potom spolu plietli korbáče. Čistý čas len pre chlapov. Žiadne baby. Sestra vždy drankala, že chce ísť tiež, ale posolstvo tradície bolo jasné a nikdy sa neporušovalo. 

Nebolo to o jeho mravoučných kázňach, prejovoch so životnými radami. Nič také. Len sme tam boli spolu. Výhradne. A ja som vedel, že toto je niečo, čo môžem robiť len s mojim otcom a je to moja výsada. 

Zajtra idem na prúty k Dunaju prvý krát s svojim vlastným synom.  Lebo viem, že je to pre neho dôležité. A teším sa na to.

Toto video som našiel na youtube. Veľmi mi pripomína naše časy s mojim otcom. Škoda, že sme vtedy " netočili", bolo by mi vzácne....

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
25.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.