Keď je voľnoS Rodinkou po Slovensku

Vyrazte s deťmi na Sitno

 Marcela Beňová   12.10.2018   0

Chcete sa vybrať s deťmi do prírody a za dobrodružstvom, ale obávate sa, že to na malých nôžkach nezvládnu?

Na Slovensku je našťastie dosť miest, kam sa dostanete bez problémov aj s rodinou, a zážitok si odnesú malí aj veľkí. Jednou z takýchto turistických atrakcií je napríklad hrad Sitno.

Marcela Beňová

 

Dnes už zrúcanina stredovekého hradu sa nachádza na vrchu Sitno, po ktorom dostala svoje meno.

Legenda o hrade a zakliatych rytieroch, ktorí sa v čase núdze vydajú zachrániť svoju krajinu, a za ktorú by sa nemusel hanbiť ani Pán prsteňov, stojí za prečítanie. Celý príbeh sa dočítate na informačnej tabuli, ktorú objavíte na ceste k pamiatke.

Vrch Sitno sa nachádza v Štiavnických vrchoch a turistická trasa začína kúsok od jazera Počúvadlo. To je mimochodom aj jedna z najkrajších lokalít v okolí Banskej Štiavnice, a už len samotná prechádzka okolo neho a kávička na brehu jazera stojí za to.

 

Náročnejší začiatok aj schody ako z rozprávky

Začiatok turistického chodníka na Sitno sa nachádza na južnej strane jazera. Čaká vás prechádzka po lesnej cestičke, ktorá sa v jednom úseku zmení na strmší zraz.

Úplne však postačí, ak chytíte deti za ruku, s rodičovskou pomocou to určite zvládnu.

Cesta lesom vám bude trvať možno polhodinku, všetko závisí od veku a entuziazmu detí. Potom sa už ocitnete na Tatárskej lúke, pomenovanej podľa Tatárov, ktorý na nej vraj pri dobýjaní hradu strávili nejeden piatok.

Nečudo, že sa im nechcelo domov, z lúky sa otvára krásny výhľad na samotný hrad a okolité lesy.

Marcela Beňová

 

Poslednou časťou turistickej trasy je výstup na samotný vrch, ktorú tvorí veľa schodov. Samotné drevené schodište je krásne a nadmieru fotogenické, nie však v prípade, že strážite aktívne deti.

Ak zdoláte všetkým 289 schod, ktorých počet si niektorí nadšení turisti radi overujú, dostanete sa na úpätie samotného hradu. Dnes z neho zostali už len ruiny, avšak dobrovoľníci sa príkladne starajú o ich konzervovanie a uchovávanie.

Z brala priamo nad schodiskom je krásny výhľad do celej doliny. Lesnou cestičkou potom môžete pokračovať smerom k rozhľadni, ktorej história siaha až do roku 1727. Tu si môžete dať dobrú kávu, ockovia pivo a deti horalku.

Tí akčnejší zas môžu opekať na vyhradenom ohnisku. Alebo len oddychujte a užívajte si krásny výhľad na okolie.

Marcela Beňová

 

Za každého počasia

Cestou späť sa nemusíte vracať po schodoch, ktoré by boli pri vzostupe celkom náročné.

Vyberte sa po asfaltovom chodníku, ktorým pohodne zídete kopec trochu dlhšou, zato príjemnou prechádzkou.

Cestou nájdete časť zachovalého hradu, ktorú si turisti veľakrát nevšimnú. Potom vás čaká cesta lesom a ocitnete sa opäť na Tatárskej lúke.

Odtiaľ už len cez les smerom k Počúvadlu, kde si za odmenu určite dajte horúci čaj či halušky. Po túre budú chutiť o to lepšie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
5 najväčších strachov v tehotenstve
26.11.2020   0
K pohode najmä prvorodičiek neprispieva pretlak informácií - veľa sa hovorí o pôrodoch v médiách, diskutuje sa o úrovni nášho pôrodníctva, názory a skúsenosti rodičiek možno nájsť aj na internetových fórach a väčšina z nich nie je zrovna priaznivá, skôr k strachu a obavám tehotných pridávajú.
Vianoce sú ideálne obdobie, kedy otehotnieť
23.11.2020   0
Ak túžite po bábätku, skorá zima, ideálne obdobie na počatie dieťatka, je práve pred vami. S touto teóriou prišiel nový výskum z Indianskej univerzity. Najúspešnejšie sú decembrové počatia, z ktorých sa narodí najviac detí.
7 vecí, ktoré by nemali chýbať v detskej výbavičke
22.11.2020   0
Máte už všetko nakúpené? Zopár dôležitých vecí, na ktoré ste možnno ešte nemysleli
babetko
20 básničiek pre Mikuláša
26.11.2020   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Deti, ktoré sú vonku aj v mínusových teplotách, sú odolnejšie
25.11.2020   0
Prevenciou proti prechladnutiam a sezónnym chrípkam je pobyt vonku za každého počasia, a to aj pri mínusových teplotách.
Kávovar Krups Evidence One - podozrivo jednoduchý
24.11.2020   0
Čítame návody a mačkáme tlačítka na OLED displeji. Vyzerá to až podozrivo jednoducho (+ video)
detské choroby
Ploché nohy a hravé cvičenie
17.11.2020   0
My, čo máme deti s plochými nohami vieme, že ak chceme aby mali naše deti zdravé nôžky – prázdniny neprázdniny – cvičiť sa musí každý deň aspoň desať minút. Aspoň trošku rozhýbať tie chodidielka.
Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
13.11.2020   0
Súčasťou maku je ópium - látka, ktorá sa využíva v medicíne a objavuje sa vo viacerých liekoch. Tým najznámejším je marfium, ktorým sa lieči intenzívna bolesť ťažko chorých pacientov. Ópium je však aj súčasťou najpredávanejšieho lieku na svete - kodeínu, ktorý sa používa pri kašli a žalúdočných problémoch.
Má vaše dieťa teplotu? Robte si teplotný graf.
06.11.2020   0
Je pomerne užitočné sledovať v čase, ako sa vyvíja krivka rastu a poklesu teploty, po podaní liekov, či bez podania liekov.
zvery
Tehotná žena a zvierací miláčikovia
26.11.2020   1
Tehotenstvo je fáza života, počas ktorej sa žena musí naučiť zodpovednosti nielen za seba, ale aj za nový život, ktorý privedie na svet. Aké riziká so sebou prináša vzťah s domácim zvieratkom? Čo je pravda o toxoplazmóze a čo sú mýty?
Prepočítajte si psí vek na ľudské roky
19.11.2020   2
Približne od roku 1950 sa traduje ako ekvivalent jedného psieho roku pri porovnaní s ľudským vekom 7 rokov. Aj keď tento vzorec platí už prekvapujúco dlhý čas, skutočnosť nie je tak úplne jednoduchá a existuje nový model výpočtu.
Akého papagája do rodinky ?
11.11.2020   0
Rozmýšľate? Tak je dobré vedieť niečo o tom, ktoré skupiny papagájov sú vhodné do akých rodinných podmienok. Pre malé deti? Väčších školákov? Alebo len pre dospelákov? Nie každý papagáj je vhodný do každej rodiny. A naopak, nie každý človek je vhodný majiteľ papagája.