ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Keď je voľnoS Rodinkou po Slovensku

Vyrazte s deťmi na Sitno

 Marcela Beňová   12.10.2018   0

Chcete sa vybrať s deťmi do prírody a za dobrodružstvom, ale obávate sa, že to na malých nôžkach nezvládnu?

Na Slovensku je našťastie dosť miest, kam sa dostanete bez problémov aj s rodinou, a zážitok si odnesú malí aj veľkí. Jednou z takýchto turistických atrakcií je napríklad hrad Sitno.

Marcela Beňová

 

Dnes už zrúcanina stredovekého hradu sa nachádza na vrchu Sitno, po ktorom dostala svoje meno.

Legenda o hrade a zakliatych rytieroch, ktorí sa v čase núdze vydajú zachrániť svoju krajinu, a za ktorú by sa nemusel hanbiť ani Pán prsteňov, stojí za prečítanie. Celý príbeh sa dočítate na informačnej tabuli, ktorú objavíte na ceste k pamiatke.

Vrch Sitno sa nachádza v Štiavnických vrchoch a turistická trasa začína kúsok od jazera Počúvadlo. To je mimochodom aj jedna z najkrajších lokalít v okolí Banskej Štiavnice, a už len samotná prechádzka okolo neho a kávička na brehu jazera stojí za to.

 

Náročnejší začiatok aj schody ako z rozprávky

Začiatok turistického chodníka na Sitno sa nachádza na južnej strane jazera. Čaká vás prechádzka po lesnej cestičke, ktorá sa v jednom úseku zmení na strmší zraz.

Úplne však postačí, ak chytíte deti za ruku, s rodičovskou pomocou to určite zvládnu.

Cesta lesom vám bude trvať možno polhodinku, všetko závisí od veku a entuziazmu detí. Potom sa už ocitnete na Tatárskej lúke, pomenovanej podľa Tatárov, ktorý na nej vraj pri dobýjaní hradu strávili nejeden piatok.

Nečudo, že sa im nechcelo domov, z lúky sa otvára krásny výhľad na samotný hrad a okolité lesy.

Marcela Beňová

 

Poslednou časťou turistickej trasy je výstup na samotný vrch, ktorú tvorí veľa schodov. Samotné drevené schodište je krásne a nadmieru fotogenické, nie však v prípade, že strážite aktívne deti.

Ak zdoláte všetkým 289 schod, ktorých počet si niektorí nadšení turisti radi overujú, dostanete sa na úpätie samotného hradu. Dnes z neho zostali už len ruiny, avšak dobrovoľníci sa príkladne starajú o ich konzervovanie a uchovávanie.

Z brala priamo nad schodiskom je krásny výhľad do celej doliny. Lesnou cestičkou potom môžete pokračovať smerom k rozhľadni, ktorej história siaha až do roku 1727. Tu si môžete dať dobrú kávu, ockovia pivo a deti horalku.

Tí akčnejší zas môžu opekať na vyhradenom ohnisku. Alebo len oddychujte a užívajte si krásny výhľad na okolie.

Marcela Beňová

 

Za každého počasia

Cestou späť sa nemusíte vracať po schodoch, ktoré by boli pri vzostupe celkom náročné.

Vyberte sa po asfaltovom chodníku, ktorým pohodne zídete kopec trochu dlhšou, zato príjemnou prechádzkou.

Cestou nájdete časť zachovalého hradu, ktorú si turisti veľakrát nevšimnú. Potom vás čaká cesta lesom a ocitnete sa opäť na Tatárskej lúke.

Odtiaľ už len cez les smerom k Počúvadlu, kde si za odmenu určite dajte horúci čaj či halušky. Po túre budú chutiť o to lepšie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   0
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.