Keď je voľnoS Rodinkou po Slovensku

Vyrazte s deťmi na Sitno

 Marcela Beňová   12.10.2018   0

Chcete sa vybrať s deťmi do prírody a za dobrodružstvom, ale obávate sa, že to na malých nôžkach nezvládnu?

Na Slovensku je našťastie dosť miest, kam sa dostanete bez problémov aj s rodinou, a zážitok si odnesú malí aj veľkí. Jednou z takýchto turistických atrakcií je napríklad hrad Sitno.

Marcela Beňová

 

Dnes už zrúcanina stredovekého hradu sa nachádza na vrchu Sitno, po ktorom dostala svoje meno.

Legenda o hrade a zakliatych rytieroch, ktorí sa v čase núdze vydajú zachrániť svoju krajinu, a za ktorú by sa nemusel hanbiť ani Pán prsteňov, stojí za prečítanie. Celý príbeh sa dočítate na informačnej tabuli, ktorú objavíte na ceste k pamiatke.

Vrch Sitno sa nachádza v Štiavnických vrchoch a turistická trasa začína kúsok od jazera Počúvadlo. To je mimochodom aj jedna z najkrajších lokalít v okolí Banskej Štiavnice, a už len samotná prechádzka okolo neho a kávička na brehu jazera stojí za to.

 

Náročnejší začiatok aj schody ako z rozprávky

Začiatok turistického chodníka na Sitno sa nachádza na južnej strane jazera. Čaká vás prechádzka po lesnej cestičke, ktorá sa v jednom úseku zmení na strmší zraz.

Úplne však postačí, ak chytíte deti za ruku, s rodičovskou pomocou to určite zvládnu.

Cesta lesom vám bude trvať možno polhodinku, všetko závisí od veku a entuziazmu detí. Potom sa už ocitnete na Tatárskej lúke, pomenovanej podľa Tatárov, ktorý na nej vraj pri dobýjaní hradu strávili nejeden piatok.

Nečudo, že sa im nechcelo domov, z lúky sa otvára krásny výhľad na samotný hrad a okolité lesy.

Marcela Beňová

 

Poslednou časťou turistickej trasy je výstup na samotný vrch, ktorú tvorí veľa schodov. Samotné drevené schodište je krásne a nadmieru fotogenické, nie však v prípade, že strážite aktívne deti.

Ak zdoláte všetkým 289 schod, ktorých počet si niektorí nadšení turisti radi overujú, dostanete sa na úpätie samotného hradu. Dnes z neho zostali už len ruiny, avšak dobrovoľníci sa príkladne starajú o ich konzervovanie a uchovávanie.

Z brala priamo nad schodiskom je krásny výhľad do celej doliny. Lesnou cestičkou potom môžete pokračovať smerom k rozhľadni, ktorej história siaha až do roku 1727. Tu si môžete dať dobrú kávu, ockovia pivo a deti horalku.

Tí akčnejší zas môžu opekať na vyhradenom ohnisku. Alebo len oddychujte a užívajte si krásny výhľad na okolie.

Marcela Beňová

 

Za každého počasia

Cestou späť sa nemusíte vracať po schodoch, ktoré by boli pri vzostupe celkom náročné.

Vyberte sa po asfaltovom chodníku, ktorým pohodne zídete kopec trochu dlhšou, zato príjemnou prechádzkou.

Cestou nájdete časť zachovalého hradu, ktorú si turisti veľakrát nevšimnú. Potom vás čaká cesta lesom a ocitnete sa opäť na Tatárskej lúke.

Odtiaľ už len cez les smerom k Počúvadlu, kde si za odmenu určite dajte horúci čaj či halušky. Po túre budú chutiť o to lepšie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
babetko
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
27.02.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
25.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
detské choroby
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   0
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.