ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Keď je voľnoS Rodinkou po Slovensku

Vyrazte s deťmi na Sitno

 Marcela Beňová   12.10.2018   0

Chcete sa vybrať s deťmi do prírody a za dobrodružstvom, ale obávate sa, že to na malých nôžkach nezvládnu?

Na Slovensku je našťastie dosť miest, kam sa dostanete bez problémov aj s rodinou, a zážitok si odnesú malí aj veľkí. Jednou z takýchto turistických atrakcií je napríklad hrad Sitno.

Marcela Beňová

 

Dnes už zrúcanina stredovekého hradu sa nachádza na vrchu Sitno, po ktorom dostala svoje meno.

Legenda o hrade a zakliatych rytieroch, ktorí sa v čase núdze vydajú zachrániť svoju krajinu, a za ktorú by sa nemusel hanbiť ani Pán prsteňov, stojí za prečítanie. Celý príbeh sa dočítate na informačnej tabuli, ktorú objavíte na ceste k pamiatke.

Vrch Sitno sa nachádza v Štiavnických vrchoch a turistická trasa začína kúsok od jazera Počúvadlo. To je mimochodom aj jedna z najkrajších lokalít v okolí Banskej Štiavnice, a už len samotná prechádzka okolo neho a kávička na brehu jazera stojí za to.

 

Náročnejší začiatok aj schody ako z rozprávky

Začiatok turistického chodníka na Sitno sa nachádza na južnej strane jazera. Čaká vás prechádzka po lesnej cestičke, ktorá sa v jednom úseku zmení na strmší zraz.

Úplne však postačí, ak chytíte deti za ruku, s rodičovskou pomocou to určite zvládnu.

Cesta lesom vám bude trvať možno polhodinku, všetko závisí od veku a entuziazmu detí. Potom sa už ocitnete na Tatárskej lúke, pomenovanej podľa Tatárov, ktorý na nej vraj pri dobýjaní hradu strávili nejeden piatok.

Nečudo, že sa im nechcelo domov, z lúky sa otvára krásny výhľad na samotný hrad a okolité lesy.

Marcela Beňová

 

Poslednou časťou turistickej trasy je výstup na samotný vrch, ktorú tvorí veľa schodov. Samotné drevené schodište je krásne a nadmieru fotogenické, nie však v prípade, že strážite aktívne deti.

Ak zdoláte všetkým 289 schod, ktorých počet si niektorí nadšení turisti radi overujú, dostanete sa na úpätie samotného hradu. Dnes z neho zostali už len ruiny, avšak dobrovoľníci sa príkladne starajú o ich konzervovanie a uchovávanie.

Z brala priamo nad schodiskom je krásny výhľad do celej doliny. Lesnou cestičkou potom môžete pokračovať smerom k rozhľadni, ktorej história siaha až do roku 1727. Tu si môžete dať dobrú kávu, ockovia pivo a deti horalku.

Tí akčnejší zas môžu opekať na vyhradenom ohnisku. Alebo len oddychujte a užívajte si krásny výhľad na okolie.

Marcela Beňová

 

Za každého počasia

Cestou späť sa nemusíte vracať po schodoch, ktoré by boli pri vzostupe celkom náročné.

Vyberte sa po asfaltovom chodníku, ktorým pohodne zídete kopec trochu dlhšou, zato príjemnou prechádzkou.

Cestou nájdete časť zachovalého hradu, ktorú si turisti veľakrát nevšimnú. Potom vás čaká cesta lesom a ocitnete sa opäť na Tatárskej lúke.

Odtiaľ už len cez les smerom k Počúvadlu, kde si za odmenu určite dajte horúci čaj či halušky. Po túre budú chutiť o to lepšie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Opuchy nôh v tehotenstve
23.10.2018   6
Najčastejšie sa budúce mamičky sťažujú na opuchy nôh, zriedkavejšie aj rúk, tváre. Opuchy postihujú asi 75% tehotných, zvyčajne po 20. týždni tehotenstva, obvykle hlavne v treťom tirmestri. Zhoršujú sa hlavne na večer a cez noc by mali vymiznúť.
Nepremeškajte novorodenecké fotenie! Neopakovateľné zábery vás budú tešiť celý život
18.10.2018   0
Či už ste fotenie s bábätkom dostali ako darček k pôrodu, alebo ste sa preň rozhodli sami, inšpirujte sa tipmi fotografky Vandy Golianovej, vďaka ktorým sa krásnymi zábermi budete môcť pochváliť aj po rokoch.
Mlieko v tehotenstve. Zaobídete sa bez neho?
15.10.2018   0
Vápnik je dôležitým prvkom pri samotnom raste bábätka počas vnútromaternicového vývinu a pôsobí aj ako prevencia pri riziku predčasného pôrodu.
babetko
Som najhoršia matka na svete
22.10.2018   4
Zobudíte sa ako matka roka, a ešte pred deviatou prídete o titul aj medailu.
22 vyčítaniek pre deti
20.10.2018   0
Jeden, dva, tri, povedz mi to ty... Poďte s nami "počítať" a "rýmovať." Máme pre Vás 22 vyčítaniek, ktoré sa môžete naučiť spolu s deťmi. Takmer isto spoznáte medzi nimi také, ktoré ste sa naučili v detstve aj Vy :)
Samko je hyperaktívne dieťa. Deti ho neznášajú
20.10.2018   6
Bonbónikom na torte je svokra, ktorá len sucho skonštatuje : “Veru si si ho zle vychovala, moja milá, mala by si mu občas poriadne priložiť“. (A muž je vtedy iba ticho a to strašne bolí...)
detské choroby
Drogy - prečo vzniká závislosť
20.10.2018   0
Príznaky závislosti od drog môžeme rozdeliť na psychické, ktoré sa odohrávajú v našej mysli, a fyzické, ktoré pociťujeme na tele.
Detská imunita, prevencia, chrípka
19.10.2018   1
Na svete ročne pribúda asi 6 000 nových látok, ktoré v prírode vôbec neexistovali. Časť z nich ostáva v laboratóriách, ale veľká časť sa najmä v podobe kozmetických prípravkov, liekov, priemyselných produktov a odpadov dostáva do životného prostredia. Vplyvom narušeného resp. zmeneného životného prostredia dochádza k vzniku nedostatočnej imunitnej odpovedi –organizmus sa nevie brániť ani proti banálnej infekcii mikroorganizmami.
Dojčenie predčasne narodených detí
15.10.2018   0
Keď sa dieťatko narodí pred plánovaným termínom pôrodu, zväčša sú s tým spojené komplikácie. Dieťa môže byť umiestnené v inkubátore a odlúčené od maminy.
zvery
Aký múdry je váš pes?
19.10.2018   0
Psi dokážu pozoruhodné veci. Potom čo dostanú niekoľko inštrukcií vedia zháňať ovce do košiara, vodiť nevidiacich cez preplnené ulice miest, odhaliť prítomnosť rakoviny a iných chorôb v tele človeka, nájsť stratených alebo zavalených ľudí, zistiť prítomnosť výbušniny alebo drog.
5 x vedeli ste, že morské prasiatka....
14.10.2018   0
Morské prasiatko sa po anglicky povie „guinea pig“ – preto si mnohí myslia, že pochádza z Guinei. Ale je to naozaj tak?
Čo chovať vo veľkej záhrade? Napríklad lemura!
06.10.2018   0
Lemur je naozaj priateľským a veľmi spoločenským tvorom, spolužitie s ľuďmi mu vôbec neprekáža.