Skalica a okolie (36)

Zuzana Špačková 0

Malebný kút severného Záhoria – okres Skalica sa rozprestiera v časti Záhorskej nížiny a siaha až po úpätie Bielych Karpát v povodí rieky Moravy. Z hľadiska cestovného ruchu poskytuje región vhodné podmienky na cykloturistiku, pešiu turistiku a pobyt pri vode viacerých jazier.

Skalica, zdroj: Slovakia.travel

Príroda a krajina

Tri chránené krajinné oblasti Záhorie, Malé Karpaty a Biele Karpaty, národné prírodné rezervácie a chránené územia tvoria základ bohatej ponuky prírody Záhoria.

Nechýbajú horské lúky, borovicové lesy, pieskovcové skaly, ale aj vodné nádrže ako Kunovská priehrada pri Senici, Vývrat pri Kuchyni, štrkoviská – napríklad v Plaveckom Štvrtku, v Lábe, v Malých Levároch, v Sekuliach, v Šaštíne-Strážach, rybníky a vlhké lužné lesy.

Skalica, zdroj: Slovakia.travel

Zaujímavosti

V najsevernejšom výbežku Chvojnickej pahorkatiny leží starobylé, od roku 1372 slobodné kráľovské mesto Skalica. Pomenovanie pravdepodobne súvisí so skalnatým terénom v okolí mesta. Historickému jadru mesta dominuje námestie netradičného, trojuholníkového tvaru, kde sa nachádza gotický Farský kostol sv. Michala Archanjela a kaplnka Svätej Anny pochádzajúce zo 14. storočia. V historickom centre sa nachádzajú aj ďalšie zaujímavé objekty, ako Mittákovský dom, budova radnice, či ďalšie kostoly.

Mesto sa môže pochváliť aj pozostatkami mestského opevnenia, ktoré chránilo mesto od 14. storočia. Jednou z najkrajších stavieb v meste a najoriginálnejších na Slovensku je secesná budova kultúrneho domu, v ktorom sídli Záhorské múzeum. Priamo v meste sa nachádza Škarniclova tlačiareň. Rodina J. A. Škarnicla vlastnila tlačiareň v rokoch 1769 – 1896, a zohrala významnú úlohu v šírení osvietenskej slovenskej literatúry. Tlačili sa tu Slovenské pohľady na vedy, umenia a literatúru, Noviny pre hospodárstvo, remeslo a domáci život, almanach Nitra, viacero kalendárov vrátane Domovej pokladnice, ale aj bankovky.

Skalica, zdroj: Slovakia.travel

Ukážkou ďalšej technickej pamiatky s unikátne kompaktne a veľmi dobre zachovaným zariadením Mlyn bratov Pilárikovcov. Bratia starý vodný mlyn kúpili ho v 20-tych rokoch 20. storočia, zbúrali ho a postavili moderný trojposchodový na elektrický pohon, ktorý desaťročia slúžil Skaličanom. Dnes je v zrekonštruovaných priestoroch mlynu inštalovaná verejnosti prístupná expozícia poľnohospodárskeho náradia a strojov. Na nízkom kopci nad mestom stojí rotunda sv. Juraja z 12. storočia a kalvária.

V meste vzniklo množstvo remesiel, zakladali sa cechy, prekvital čulý obchod. A hlavne vinohradníctvo. Dodnes sa tu vyrába veľmi kvalitné červené víno – Skalická frankovka a Skalický rubín. Vyše 500 vinohradníckych búd – vinohradníckych domčekov, ktoré slúžia na spracovanie a uskladnenie vína, ponúka možnosť „koštúfky“. Skalica sa tak zaraďuje medzi mestá s najväčším počtom vinohradov na jedného obyvateľa.

Skalický trdelník, zdroj: Slovakia.travel

Keď sa povie Skalica, okrem vína mnohých určite hneď napadne Skalický trdelník – sladká špecialita z kysnutého cesta s vlašskými orechmi. Recept priniesol koncom 18. storočia kuchár zo Sedmohradska. Cesto sa pred samotným pečením postupne navinie na drevený valec (trdlo) dlhý asi 50 cm v hrúbke asi 3 cm a obalí nahrubo nasekanými orechmi. Za stáleho otáčania sa pečie nad otvoreným ohňom. Roku 2007 získal Skalický trdelník od Európskej komisie ochrannú značku k vymedzeniu zemepisnej oblasti, kde sa môže vyrábať. Takže len na území okresov Skalica a Senica.

Na úpätí Bielych Karpát nájdeme aj vzácne prírodné liečebné kúpele na kožné choroby a pohybové orgány – kúpele Smrdáky. Na liečenie využívajú sírovodíkovú minerálnu vodu a sírne bahno. Práve pre mimoriadne vysoký obsah sírovodíka (vyše 400 mg v litri) sa minerálna voda v Smrdákoch považuje za najkoncentrovanejšiu sírnu vodu na území Slovenska a strednej Európy. Podľa historických dokumentov sa osada kedysi volala po slovensky Nová Ves (Villa Nova). Terajšie meno dostala od zapáchajúcich minerálnych prameňov, a tunajším obyvateľom nepovedali inak ako „Smrdáci“. Prvý kúpeľný dom postavil majiteľ pozemkov v okolí prameňov, nitriansky podžupan J. Vietoris v rokoch l832 – 33. Odvodnením močiara získal priestor pre park, do ktorého vysádzal vzácne dreviny. Dnes má kúpeľný park rozlohu 16 ha a je obľúbeným oddychovým miestom.

Smrdáky, zdroj: Slovakia.travel

Ako veľké deti tento výlet zvládnu

Prechádzky po meste a návšteva miestnych pamätihodností sú príjemným spestrením dovolenky rodín s deťmi. Ale nemusíte sa obávať ani výletov do prírody. Prevýšenia nie sú veľké a samotný terén je pomerne pohodlný. Výber túry, jej dĺžka a náročnosť sa dá prispôsobiť veku a schopnostiam detí.

Ubytovanie

Región ponúka bývanie v hoteloch, penziónoch, na privátoch, chatách, chalupách, kempe a turistických ubytovniach.

Baťov kanál, zdroj: Slovakia.travel

Ako tu stráviť rodinný čas

Iba 7 km od Skalice sa na úpätí Bielych Karpát rozprestiera prímestská rekreačno-turistická oblasť Zlatnícka dolina. Ponúka možnosti ubytovania a stravovania, turistických vychádzok. Veľké prírodné kúpalisko s kapacitou 2 500 návštevníkov disponuje tromi bazénmi – 50 m plaveckým, 25 m neplaveckým a jedným detským s menším toboganom a šmýkačkou. Dá sa tu zahrať aj tenis, futbal, volejbal či petang.

Ďalším rekreačným strediskom je Gazárka, ktoré sa nachádza neďaleko obce Šaštín-Stráže v blízkosti železničnej trate v prostredí krásnych borovicových lesov. Pozostáva z piatich jazier, ktoré vznikli po vyťažení piesku. Jazerá okrem kúpania poskytujú výborný rybolov, možnosť člnkovania sa, vodné bicykle a šmykľavky pre deti. Upravené pieskové pláže majú pozvoľný prístup do vody. Ubytovať sa môžete v chatkách a v kempovom táborisku. Pre turistov a cykloturistov je tu novovybudovaný náučný chodník Gazárky – smer Tomky.

Kunovská priehrada je od Senice vzdialená 5 km smer Myjava. Okolo vodnej nádrže sú trávnaté plochy a piesková pláž v dĺžke 250 m. Dno je ílovito bahnité. Vodná plocha je vhodná na kúpanie aj rybolov. Požičať sa dajú loďky, vodné šliapadlá, športové potreby a pre deti sú tu hojdačky, preliezačky a pieskoviská. Pre peších turistov, cykloturistov i in-line korčuliarov je priehrada spojená s mestom cyklotrasou vedúcou popri potoku Teplica.

Baťov kanál, zdroj: Slovakia.travel

Adamovské jazerá v Gbeloch tvoria dve štrkoviská, ktoré vznikli pri ťažbe štrkových nánosov rieky Moravy. Jeho južná a východná strana poskytuje ideálne možnosti pre rybolov a rekreáciu s možnosťou kúpania. Južné, malé štrkovisko s 13-timi ostrovmi, spĺňa ideálne hniezdne podmienky pre viac ako 80 druhov vtákov. Pekný kruhový výhľad na krajinu umožňuje 8 metrov vysoká drevená rozhľadňa s 26 schodmi – Adamovská vtáčí hledzírňa (domáci jej hovoria ávéháčka).

Pokiaľ by ste si návštevu jazier chceli spojiť aj s nejakým výletom, za návštevu rozhodne stojí veterný mlyn nad neďalekým mestom Holíč, či Kostol sv. Margity Antiochijskej stojaci v poli medzi Kopčanmi a riekou Morava. Pravdepodobne ide o najstarší kostol na Slovensku.

Turista si svoj chodník nájde všade a okolie Skalice je stvorené na menej i viac náročné prechádzky prírodou. Môže sa vybrať k neďalekým rybníkom a odtiaľ k hraničnej rieke Morave, môže sa poprechádzať pomedzi stovky skalických vinohradov alebo prejsť si náučné chodníky, ktoré predstavujú najväčšie zaujímavosti regiónu.

Cez Zlatnícku dolinu vedie Náučný chodník Biele Karpaty, ktorý pozostáva zo 7 náučných tabúľ, ktoré návštevníkom poskytujú najdôležitejšie údaje o etnografii, histórii, geografii tohto územia, živočíšstve, faune Bielych Karpát. Okrem tohto sa v najbližšom okolí Skalice nachádzajú ďalšie náučné chodníky: Náučný chodník Mŕtve rameno Lipa a Perúnska lúka, Náučný chodník okolo Sobotišťa, Náučný chodník v Turej Lúke, Náučný chodník Vinohradníctvo.

Holíč, veterný mlyn, zdroj: Slovakia.travel

Náučný chodník nivou Moravy ponúka 16 informačných tabúľ a 4 vstupné panely. Nenáročná trasa vedie územím mokraďových ekosystémov unikátnych v strednej Európe. Náučný chodník Senica – Kunovská priehrada pozostáva z 9 informačných tabúľ a zakončený je detským kútikom s interaktívnymi environmentálnymi prvkami. Zastávky sú zamerané na ochranu prírody popri cyklotrase a v okolí priehrady.

Ideálnym výletom na bicykli je breh rieky Moravy, ktorý bol práve na tieto účely náročne a kvalitne upravený. Po prúde rieky je možné po napojení sa na Záhorskú cyklomagistrálu dôjsť až do Bratislavy. Proti prúdu rieky cyklista môže prekročiť štátnu hranicu, zájsť napríklad až do Strážnice, požičať si loď a stráviť príjemné chvíle na vode.

Pre lezenia chtivých je Tarzania Skalica sa nachádza v Zlatníckej Doline pri chate Amor, 6 km od Skalice. Čakajú na vás 2 samostatné trasy, spolu 250 m prekážok.

Lákadlom najmä pre deti je aj Skalický salaš, ktorý nájdete na lúke nad chatou Amor, na ľavom hrebeni. Ide o najzápadnejšie postavený salaš na Slovensku. Bača sa stará o 150 ovečiek, dorába a predáva aj typické výrobky z ovčieho mlieka – žinčicu, syrové korbáčiky a prírodný syr hrudka. Je tu možnosť kúpiť aj nealko nápoje a posedieť si vo vnútri i vonku v krytom altánku.

Výborný spôsob relaxu pre náročných i menej náročných, pre rodiny i pre jednotlivcov je plavba po Baťovom kanále. Baťov kanál je turistická vnútrozemská vodná cesta, ktorá vznikla v 30. rokoch 20. storočia ako projekt využívaný na zavlažovanie územia a na prepravu paliva do teplární. Plavebná trasa Baťovho kanála (ľudovo „Baťák“) začína prístavom v Skalici a končí v českom prístave v Otrokoviciach. Na 60 km dlhom kanáli je 13 plavebných komôr, ktoré pomáhajú prekonať výškový rozdiel 18,6 m medzi prístavmi. Plavebná hĺbka kanálu je v priemere 1,5 m. Počas plavby je možné absolvovať výstup na vyhliadkovú vežu Výklopník. Táto technická pamiatka slúžila kedysi na presýpanie hnedého uhlia z vagónov na lode.

Golf resort, zdroj: Slovakia.travel

V tejto lokalite nájdete aj 18-jamkové ihrisko vytvorené podľa návrhu architekta Hans–Georg Erhardta Golf Resort Skalica. Ponúka sa vám okrem hry na ihrisku aj možnosť odpaľovať (viac ako 250 m dlhý driving range aj s krytými odpaliskami), pripravovať sa na putovacom a chipovacom greene, či oddýchnuť si v príjemnej spoločnosti v Clubhouse.

5. 9. 2014 – Nočná prehliadka Skalická svadba – ukážka pečenia svadobnej torty, svadobného obradu aj veselky. Začiatok o 19,30 hod.

19. – 21. 9. 2014 – Skalické dni. Veľký jarmok s množstvom tradícií, hudby, tanca, výstav, športových podujatí a zábavy pre všetky vekové kategórie. Vstup voľný.

25. 10. 2014 – Deň otvorených búd – Vínna cesta Záhorie  – Skalické vinohrady, výdaj vinohradníckych pasov, máp a eurochutnačiek vo Vinotéke u Františkánov a Vinárni Pri Hájku.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár