Od Turčianskych Teplíc po Kremnicu (39)

Mária Kohutiarová 0

Kút  slovenskej zeme medzi kúpeľným mestečkom Turčianske Teplice a starodávnou, hrdou Kremnicou nie je len o strede Európy – ponúka ďaleko viac, ako kto tuší a to bez veľkých horolezeckých výkonov či dier v peňaženke – čo je pre rodinu také akurát.

Kremnica, zdroj: Slovakia.travel

Príroda a krajina

V tomto kúte sa ponúkajú na nahliadnutie nie jeden, ale viacero horských masívov a pohorí: od Veľkej Fatry na severe, cez Kremnické vrchy na východe a po Žiarske pohorie na západe, spoza ich pleca nazerá do oblasti pohorie Vtáčnik. Každé z pohorí má svoje špecifické poznávacie znamenie: kým Veľká Fatra je jadrovým pohorím, zloženým predovšetkým zo žulového jadra,  kde je určite zaujímavou časťou Harmanecká dolina s rovnomennou jaskyňou a tiež prameň rieky Turiec.

Kremnické vrchy ponúkajú pohľad na pohorie sopečného pôvodu s mnohými zaujímavosťami počnúc najvyšším vrchom Flochová (1316,9 m)  až po porasty tisu v nižších polohách. Zo žiarskej strany nakúka majestátny, starodávny  Vyšehrad, neďaleko je Hájska jaskyňa prístupná z Ráztočna. Rovnako vulkanické je pohorie Vtáčnik s rovnomenným vrchom vo výške 1345,8 m.  Lokalitou preteká okrem rieky Turiec aj riečka Teplica, neďaleko v Turčeku je okrem riečky Ružová aj vodná nádrž, zásobujúca široké okolie pitnou vodou. Neďaleko termálneho strediska Remata sú aj zaujímavé okrasné rybníky.

Turčianske Teplice, zdroj: Slovakia.travel

Zaujímavosti

Život v týchto končinách bol podmienený možnosťou práce okrem náročného poľnohospodárstva. A tak aj vďaka tomu prišlo k využitiu prírodných zdrojov, ktoré sa núkali: či už termálnych prameňov v Turčianskych Tepliciach a Remate, známych dlhé storočia, až po dolovanie zlata a razenie mincí v Kremnici. No určite je zaujímavosťou aj výroba skla v obci Sklené. Dávnu slávu reprezentuje posledná zachovaná pec na sklo.

Tento región, práve vzhľadom na potrebu špecifických povolaní, prinášal so sebou „zahraničných špecialistov“, akými určite sklárski či zlatnícki majstri boli. Tí pochádzali predovšetkým z Nemecka, čomu zodpovedajú nielen typicky nemecké priezviská v oblasti, ale aj nemecké názvy mnohých dedín. Tie sa zachovávajú až dodnes, vrátane zvykov a stretnutí s krajanmi, ktorí odišli inam.

Kremnický hrad, zdroj: Hana Celušáková

Bežnému Turčanovi netreba prekladať názvy Ober Stuben či Kuneshau . Ich život sa okrem špecifického jazyka odlišoval aj typickými stavbami, ktoré sú dobre viditeľné práve v okolí Hornej Štubne, Skleného a Turčeka. Domy sú úzke, dlhé, na prízemní s maštaľou a čiernou kuchyňou, ktorá ozaj ekologicky vykurovala vrchné, obytné poschodie.  

Ak máme hovoriť o Kremnici, v čase svojej najväčšej slávy to bol malý svet vo svete: v mestečku sa ťažilo 9 až 12 karátové zlato  a ročne sa vyrobilo okolo 14 tisíc zlatých kremnických dukátov. Vyraziť si taký svoj vlastný je možné aj dnes v Múzeu mincí v priestoroch mincovne na prastarom stroji – samozrejme, už nie zo zlata, iba ak zo svojho. Mincovňa funguje od roku 1328 a dodnes vyrába mince špičkovej kvality. Staré raziace stroje na mince sú síce vyradené, ale stále funkčné a používajú sa na špeciálnu razbu originálnych mincí a plakiet. Všetky možno práve vidieť v múzeu mincovne.

Dejiny peňazí sú v Kremnici späté s banskou činnosťou zameranou na získavanie drahých kovov. Čulý banícky život pulzoval v Kremnici a jej okolí stáročia až takmer do konca 20. storočia. Dnes sú bane opustené, zlikvidované, zavalené či zatopené banskou vodou. Slávnu minulosť tunajšieho baníctva približuje expozícia kremnického baníctva a hutníctva.

Kremnické námestie, zdroj: Slovakia.travel

V suteréne múzea, ktorý je vytesaný do andezitu, nájdete nainštalované typy historických banských štôlní od najstarších čias až po súčasnosť. Sú tu vystavené rôzne banícke pracovné nástroje, vozíky a zariadenia.

V Kremnici určite stojí za to vyhliadka z mestského hradu, kde je dominantou nielen hradu, ale aj mesta, kostol sv. Kataríny s typickou renesančnou vežou. Tá slúžila ako strážnica. Dodnes je v nej izba pre strážcov, ktorí bdeli nad bezpečnosťou mesta.  Samotné námestie v Kremnici ponúka množstvo zaujímavých objektov, od morového stĺpu, radnice, farskej budovy, františkánskeho kláštora, barbakanu či samotného opevnenia mesta. V centre mesta akoby zastal čas a tak môžete s deťmi hrať hru na to, akože ste v Kremnici v jej slávnych časoch.

Múzeum mincí a medailí, zdroj: Slovakia.travel

Aké veľké deti výlet zvládnu

Celú oblasť je možné zvládnuť pešo aj menším deťom, vrátane menej náročných turistických trás, napr. z Turčianskych Teplíc lesnou cestou do Skleného. 

V tejto oblasti sú dobré cyklistické trasy, takže pokojne so sebou vezmite aj bicykle. Pre malých turistov pribaľte  babyvak, šatku či iný nosič.

 

Ubytovanie

Je ho dosť v rôznych cenových variáciách a lokalitách, či už priamo v Kremnici, Turčianskych Tepliciach. Alebo okolitých dedinkách. Záleží od vašich turistických cieľov a nárokov na ubytovanie.

Kremnický jarmok, zdroj: kremnica.sk

Ako tráviť rodinný čas

Okrem spomenutého banského múzea a mincovne by ste v okolí Kremnice nemali obísť ani stred Európy. Ten leží na kopci nad Kremnickými Baňami, v areáli kostola sv. Jána Krstiteľa. Stred Európy je prístupný autom, autobusovým a vlakovým spojením, zdatnejší návštevníci sa k nemu z Kremnice dostanú aj peši.

V Kremnici samotnej určite zablúďte do Uličky slávnych nosov, je v centre mesta, nad Štefánikovým námestím. Presnejšie nájdete ju na nádvorí za domom Jána Levoslava Bellu, v ktorom sa nachádza aj stála expozícia Múzea Gýča. Táto ulička bola otvorená v rámci 24. festivalu humoru Kremnické gagy 2004. Organizátori festivalu Kremnických gagov odhalia na každom ročníku festivalu plastiku tváre významnej osobnosti – slovenského umelca, ktorý počas svojho života rozdával veselosť a dobrý humor. Festival sa koná každoročne na konci augusta.

Ulička slávnych nosov, zdroj: gagy.sk

Okrem možnosti ísť sa vykúpať do Turčianskych Teplíc či  Kremnice je samozrejme ešte dosť iných variácií pre rodiny s deťmi. Na Remate sa dobre dá popozerať po okrasných rybníkoch, ale aj odskočiť si na malý výlet.   Ak by veľmi pršalo, či máte deti dobrodružnejších pováh, v neďalekej Handlovej je možnosť zahrať sa „naživo“ na Krištofa Columba priamo na palube slávnej Santa Marie a preplávať do Ameriky.  

Zážitkom pre deti je aj cesta z Prievidze do Martina osobným vláčikom, ktorý nielen umožní nádherne vnímať všetky doliny a údolia, ale aj spočítať všetky tunely na tejto trase – malo by ich byť 22 plus 112 mostov a 4 viadukty.

Banské pamiatky, zdroj: Slovakia.travel

Pre tých, ktorých zaujíma ťažba zlata a baníctvo, je dobré ísť sa pozrieť do štôlne Andrej v Banskom múzeu v Kremnici. V neďalekom Ihráči zaujme aj kamenné more, pozostatok rozpadávajúceho sa lávového sopúcha  z kanálu niekdajšej sopky.

14. 9. LOTZ TRIO – Dni európskeho kultúrneho dedičkstva. Hrou na unikátne basetové rohy predstaví trojica hudobníkov, v kostole sv. Kataríny.

V každom prípade nezabudnite do tohto kúta sveta zbaliť na cestu rozprávky o permoníkoch a povesti o Kremnici a okolí – skvele pripravia deti na  plné prežívanie banskej a mincovníckej histórie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

články autora...

Pridaj komentár