Modra a okolie (33)

Michaela Vargová 0

Pestovanie vínnej révy a jej spracovanie má na našom území dlhú tradíciu. Už starí Slovania vraj odriekali modlitby pre jeho zdarný priebeh – pri zakladaní vinice, oberačke hrozna a pred samotným kvasením vína.

Modra, zdroj: Slovakia.travel

Vynikajúcu úroveň dosiahlo vinohradníctvo u nás už v stredoveku a pre obyvateľov na juhu Malých Karpát sa stalo hlavným zamestnaním. Vďaka tomu sa mestečkám v tomto regióne darilo a stúplo aj ich spoločenské a právne postavenie. V 17. storočí viaceré z nich získali štatút slobodného kráľovského mesta. Jedným z nich bola práve Modra s najväčšou rozlohu viníc na Slovensku.

Príroda a krajina

Mestečko Modra leží na juhovýchodnom okraji Malých Karpát. Práve slnkom zaliate piesčité svahy pohoria boli a sú ideálne pre pestovanie rozmanitých odrôd vína, ale aj ovocných stromov. Úrodné stráne sú pred vetrom chránené hlbokými hustými lesmi bučiny a dubiny. V blízkosti mestečka sa nachádzajú dve najstaršie rekreačné oblasti: HarmóniaPiesok.

Napriek tomu, že malokarpatské vrchy nepatria k najvyšším u nás, ponúkajú mnohé zaujímavé a malebné prírodné zákutia. Takými sú skalné útvary Traja jazdci, Kamenná brána, Bartolomejské skalky, Tisové skaly alebo Medvedia skala. Najvyšším vrchom v tejto oblasti je Veľká Homola, nazývaná tiež Kúgel (709 m/m).

Prechádzka po Modre, zdroj: visitmodra.sk

Zaujímavosti

Osídlenie tohto úrodného kraja je skutočne dávne, nálezy hovoria o časoch veľkomoravských. V stredoveku patrila Modra viacerým šľachtickým rodom, no práve privilégiá slobodného kráľovského mesta znamenali pre ňu obdobie najväčšieho hospodárskeho, stavebného, cirkevného aj kultúrneho rozmachu.

Architektúra starej Modry je typická svojimi vinohradníckymi domami. Vedú do nich veľké oblúkové brány, za krytými podbrániami sú dláždené dvory. Dlhý dom má vpredu veľké izby, vzadu sú postavené hospodárske priestory s lisovňou a vínnou pivnicou. Podbránie tu gazdovia nazývali „úkol“ a čapovali v ňom víno. Podobne pre hostí slúžila aj upravená predná izba, ktorá dostala názov „viecha“.

Modra bola kedysi obohnaná hradbami s troma vstupnými bránami. Z nich sa zachovala len Horná brána. Okrem jej veže sa v meste týčia ešte veže kostolov. Najstarším je rímskokatolícky gotický kostol sv. Jána Krstiteľa v areáli cintorína. V historickom centre Modry sa nachádza rímskokatolícky farský kostol sv. Štefana kráľa.

Múzeum Ľ. Štúra, zdroj: Slovakia.travel

Dva evanjelické kostoly – tzv. slovenský a nemecký svedčia o bohatej histórii tunajšieho cirkevného zboru ako aj o viacnárodnom zložení mesta v minulosti.

Pri prechádzke dlhým modranským námestím Vám už z diaľky bude mávať Ľudovít Štúr. Súsošie tohto velikána a jeho družiny má pripomínať obdobie, kedy tu pôsobil a dielo, ktoré po sebe zanechal. Pochovaný je na modranskom cintoríne, vedľa svojho brata Karola, ktorý v Modre pôsobil ako evanjelický farár a riaditeľ gymnázia. V dome na námestí, v ktorom Štúr býval a aj zomrel, je dnes jeho pamätná izba. K Modre sa viaže ešte mnoho mien známych slovenských osobností – národovcov, pedagógov, kňazov, politikov, vedcov, literátov, hudobných aj výtvarných umelcov.

Ale mesto sa spája aj s výrobou známej keramiky – modranskej majoliky. Jej tradícia siaha až do 14. storočia. Hrnčiarsky cech tu bol založený v 17. storočí a postupne sa remeslo zveľaďovalo a zdokonaľovalo aj vďaka vynikajúcim majstrom habánom.

Modranská majolika, zdroj: Slovakia.travel

Tajomstvo habánskej keramiky učarovalo tiež Ignácovi Bizmayerovi, ktorý sa stal známym najmä svojou figurálnou tvorbou. Jeho dielo je vystavené v galérii v rekonštruovanej kruhovej bašte mestského opevnenia.

Už sme spomínali neďaleké rekreačné oblasti, ktoré patria k najstarším a najpopulárnejším na Slovensku.

Piesok je mestskou časťou Modry a vďaka tomu tak spolu tvoria mesto s najväčším prevýšením a s najvyššie položeným prírodným kúpaliskom v Malých Karpatoch. V roku 1933 tu na podnet Klubu slovenských turistov bola postavená Zochova chata, ktorá sa po nedávnej rekonštrukcii zmenila na hotel so širokým spektrom služieb.

Observatórium Piesok, zdroj: modra.sk

V Piesku je aj astronomické observatórium s dvoma veľkými kupolami, ktoré patrí Univerzite Komenského. Nachádza sa v ňom najväčší najstarší a po renovácii aj najmodernejší funkčný ďalekohľad na Slovensku.

Letovisko Harmónia bolo kedysi známe klimatickými a slnečnými kúpeľmi, dnes ponúka široké možnosti turistiky – prechádzky, túry, beh, horskú cykloturistiku, skalolezectvo, jazdectvo. Pod Modru patrí aj časť Kráľová, kde sa dá navštíviť expozícia Starej školy alebo náučný chodník História Kráľovej.

Ako veľké deti tento výlet zvládnu

Prechádzky po meste a návšteva miestnych pamätihodností sú príjemným spestrením dovolenky rodín s deťmi. Ale nemusíte sa obávať ani výletov po okolitých kopcoch a lesoch. Prevýšenia nie sú veľké a samotný terén je pomerne pohodlný. Výber túry, jej dĺžka a náročnosť sa dá prispôsobiť veku a schopnostiam detí.

Múzeum Ignáca Bizmayera, zdroj: Slovakia.travel

Ubytovanie

Priamo v meste je niekoľko hotelov a penziónov. A samozrejme ponuky na ubytovanie nechýbajú ani v spomínaných rekreačných oblastiach Harmónia a Piesok. Prehľad získate na web stránke mesta Modra.

Ako tu stráviť rodinný čas

V peknom počasí môžete spoznávať prírodné krásy tohto regiónu, turistické chodníky sú tu dobre značené. Väčšina z nich vedie cez Piesok – Zochovu chatu, Veľkú Homolu a Harmóniu. Prechádzajú popri už spomínaných zaujímavých skalných útvaroch, k hvezdárni, k poľovníckej chate, alebo k pamätnému miestu – Štúrovej lavičke. Viete sa dostať aj do Pezinka, na Pezinskú babu alebo na hrad Červený Kameň.

Vráťme sa ale na Veľkú Homolu, ľahko dostupnú po značkovaných chodníkov zo všetkých strán. Na vrchu je vybudovaná 20 metrov vysoká rozhľadňa, ktorá ponúka ďaleký kruhový rozhľad na panorámu Malých Karpát, Považský Inovec, Tríbeč, aj rakúske Alpy.

Rozhľadňa Veľká Homola, zdroj: gendzo.sk

Aj Slovenská ľudová majolika ponúka exkurzie do svojich priestorov s ukážkami modernej aj tradičnej výroby. Na prehliadku sa treba objednať telefonicky alebo mailom. Rovnako tak aj na workshop s názvom Namaľujte si vlastnú keramiku.

Školákom nezaškodí, ak si rozšíria svoj obzor o časti našich národných dejín. V Múzeu Ľudovíta Štúra je stála expozícia s názvom Ľudovít Štúr – od štúdia k činom.

Po zaujímavo strávenom dni si určite dajte zmrzlinu, tá na modranskom námestí je skutočne výborná. A ak tu chcete pobudnúť viac dní, pribaľte si Šikulove Prázdniny so strýcom Rafaelom. Spoločné čítanie vás pobaví a priblíži atmosféru tohto kraja. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Michaela Vargová

články autora...

Pridaj komentár