Mlyny na Malom Dunaji (17)

Michaela Vargová 0

Mierny prúd Malého Dunaja poskytuje ideálne podmienky pre splavovanie. Táto pokojná riečka je ramenom Dunaja, od ktorého sa oddeľuje v Bratislave, pri Kolárove sa vlieva do Váhu a spolu s ním sa pri Komárne jej vody vracajú späť do Dunajského koryta.

Mlyn Tomášikov, zdroj: Slovakia.travel

Malý Dunaj tvorí severnú hranicu Žitného ostrova, v nížinnej krajine vytvára pôsobivé meandre v celkovej dĺžke 128 km.

Príroda a krajina

Vodáci tvrdia, že splav Malého Dunaja patrí k jedným z najkrajších zážitkov tohto druhu na Slovensku. Niektoré úseky popri rieke vytvárajú dojem, že ste len náhodný návštevník nedotknutej prírodnej džungle. V oáze ticha sa ocitáte ďaleko od každodenného rušného života, medzi hustými lesmi mimo civilizácie.

Žitný ostrov, ktorý Malý Dunaj obteká, je najrozsiahlejším riečnym ostrovom v Európe. A takisto je považovaný za jednu z najväčších zásobární pitnej vody. Celá oblasť je typická svojimi nádhernými lužnými lesmi, okolie tvoria lúky a polia. Rieka v nich svojimi mŕtvymi ramenami vytvára malé ostrovčeky.

Tú povestnú džungľu tvoria vysoké topole a jasene, rozložité jelše, nad vodou sa skláňajúce vŕby a množstvo druhov kríkov, ktoré na jar nádherne kvitnú, v lete vytvárajú dojem zelenej bariéry a na jeseň hýria všetkými farbami. Z vodných kvetov potešia naše oči lekná, na hladine sa vlnia vodomory, stolístky, žaburinky.

Kolový mlyn Jelka, zdroj: Slovakia.travel

Stretnúť tu tiež môžeme mnoho vzácnych a chránených druhov živočíchov. Rieka je domovom veľkého počtu druhov rýb, jej brehy obývajú vydry, nutrie a ondatry, na skalách sa vyhrievajú žaby. Z vodných vtákov môžeme vidieť labute, volavky, bociany, kačice a lysky.

Zaujímavosti

Unikátom Podunajského regiónu sú technické zariadenia pozdĺž toku Malého Dunaja – vodné kolové mlyny. Súčasťou širokých riek boli po stáročia plávajúce lodné mlyny. Ich konštrukcie boli umiestnené na dvoch pevne spojených člnoch, ktoré boli s brehom spojené trámami či lanami. No koncom 19. storočia, kedy začali prekážať intenzívnej lodnej doprave, museli byť presťahované na menej frekventované vodné toky a boli prebudované na statické pobrežné mlyny na koloch.

Mohutná mlynica je postavená nad vodou, na koloch z agátového dreva, ktoré sú hlboko vrazené do dna rieky. Do mlynov vozili svoju úrodu hospodári zo širokého okolia. Starý spôsob premeny zrna na múku spočíval v mletí medzi dvoma mlynskými kameňmi.

Okolie mlynu Jahodná, zdroj: Slovakia.travel

V mlyniciach bola samotná mlecia sústava, otočný horný kameň bol poháňaný cez prevodové kolesá veľkým lopatkovým mlynským kolesom. Na jeho poháňanie sa používala práve vodná energia. Na Malom Dunaji mali mlyny spodný náhon. To znamená, že mlynské koleso bolo ponorené v rieke a jej tok sa reguloval pomocou hatí tak, aby smeroval na spodnú časť kolesa a tým ho roztáčal.

Na Malom Dunaji môžeme obdivovať zachované vodné mlyny v Jelke, Tomášikove, Jahodnej, Dunajskom Klátove a Kolárove

Ako veľké deti tento výlet zvládnu

Ak sa rozhodnete pre už spomínanú vodnú turistiku, určite to bude veľkým zážitkom pre celú rodinu. Rieka nemá nebezpečné úseky, splav je pomerne pohodlný a tak je vhodný aj pre začiatočníkov a rodiny s deťmi.

Popri brehoch je viacero prírodných táborísk, aj takéto dobrodružstvo sa vašim deťom bude celkom isto páčiť.

Mlyn Tomášikov, zdroj: Slovakia.travel

Ubytovanie

Ak máte chuť na romantiku pod stanom alebo priamo pod širákom, zložiť sa môžete v oficiálnych kempoch v Eliášovciach, Jahodnej, Topoľníkoch, Kolárove a v Jelke, kde je aj viacero občerstvovacích zariadení, miest pre športové aktivity a opekačky. Divoké táborenie je však tolerované všade. 

Ak sa bezpečnejšie cítite so strechou nad hlavou, ubytovanie nájdete na celej trase od Bratislavy až po Kolárovo. Priamo pri riečke sa ponúkajú penzióny a chaty v Tomášove, v Jelke, Jahodnej a Topoľníkoch, v chatovej oblasti Madarás a v Potônskych lúkach. Všade tu nájdete aj rybárske reštaurácie alebo vodácke krčmičky.

Mlyn Kolárovo, zdroj: Slovakia.travel

Ako tu stráviť rodinný čas?

Ak ste sa rozhodli spoznávať krásy Malého Dunaja priamo z koryta jeho vôd, máte možnosť nalodiť a vylodiť sa na viacerých miestach. Ak nemáte vlastné kanoe, môžete sa obrátiť na požičovne člnov, ktoré vám vedia zabezpečiť celú vodácku výstroj aj vašu dopravu na miesto. A ak máte rybársky lístok, môžete si pribaliť aj udicu.

No aj pre tých, čo trávia prázdniny niekde v okolí, bude určite pekným zážitkom jednodňový výlet spojený s prechádzkou po malebnom okolí rieky. Deťom môžete ukázať, čo je vlastne to „kolo mlynské“, muži ocenia, že si toto staré technické zariadenie môžu prezrieť zblízka a žienky bude určite zaujímať, ako sa pripravovala jemná múka na koláče a hrubá krupica.   

Mlyn Dunajský Klátov, zdroj: Slovakia.travel

Mlyny v Jelke a Tomášikove spravuje Vlastivedné múzeum Galanta a ich prehliadku ponúka aj verejnosti. Ten Tomášikovský sa zachoval v pôvodnom stave, bez rušivých zásahov do konštrukcie, s uceleným a prevádzky schopným mlynským zariadením. V mlyne v Jelke bola začiatkom 20. storočia namiesto mlecích kameňov nainštalovaná na vtedajšiu dobu moderná valcová mlecia stolica. Aj mlyn v Dunajskom Klátove je verejnosti prístupný, stará sa o neho Žitnoostrovné múzeum v Dunajskej Strede. Tento mlyn slúžil svojmu účelu ešte v 40-tych rokoch 20. storočia rokoch 20. storočia.

Kolárove je Múzeum vodného mlynárstva inštalované v plávajúcom mlyne, ktorý bol svojho času demontovaný a následne rekonštruovaný. Leží na polostrove, ktorý z jednej strany obmýva malý Dunaj s Váhom a z druhej strany mŕtve rameno rieky. Tento mlyn je plne funkčný a patrí Slovenskému zväzu ochrancov prírody a krajiny. Súčasťou areálu Kolárovského mlyna je drevený most pre peších, detské ihriská a farma Vodný mlyn s milými domácimi hospodárskymi zvieratami.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (14 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Michaela Vargová

články autora...

Pridaj komentár