Keď je voľnoS Rodinkou po Slovensku

Kam na výlet s deťmi? Tipy pre celé Slovensko

 Marcela Beňová   26.06.2019   0

Chcete vyraziť s rodinou na krátky výlet či predĺžený víkend? Slovensko je malá krajina, ale plná zaujímavých miest.

Mnohé z nich sú vhodné aj pre najmenších návštevníkov. Preto neváhajte využiť letné počasie, zbaliť ruksak a vybrať sa za poznávaním.

shutterstock

 

Orava

Ktokoľvek strávi pár dní na Orave, povie vám, že tento kraj má svoje čaro. Možno aj vďaka tomu, že Orava v sebe spája všetko, čo rodina s deťmi ocení - od kúpania, cez prírodu, turistiku až po folklór.

Múzeum oravskej dediny

Celoročne otvorený skanzen vás príjemne prekvapí zachovalými pamiatkami, napríklad aj vodným mlynom, a vďaka celoročnému programu môžete spoznávať, ako vyzeral život oravských obyvateľov v minulosti.

Plavba po Oravskej priehrade

Ak máte doma malých dobrodruhov, bude sa vám takýto výlet páčiť. 30 - minútová plavba po priehrade je spojená s návštevou Slanického ostrova, ktorý má smutnú, ale zaujímavú históriu.

Na ostrove nájdete kostol s umeleckou expozíciou a niekoľko zachovalých pamiatok.

 

Oravská lesná železnica

Tip na výlet pre ocina a synov, ale vlastne pre každého, kto si rás pripomenie atmosféru detstva. Do historického vláčika nastúpite v Oravskej lesnej, odkiaľ sa preveziete do údolia Tanečník.

Súčasťou výletu je aj historická expozícia, ktorá návštevníkom predstaví dejiny železnice.

Chocholow

Ak sa chcete okúpať, na Orave nájdete viacero aquaparkov vhodných aj pre malých návštevníkov. Napríklad vodný Thermal Park Oravice sa nachádza uprostred krásnej prírody a okrem liečivej vody si užijete aj výhľad na panorámu hôr.

Za výlet však určite stojí aj aquapark v Chocholowe kúsok za poľskými hranicami. Zaplatíte takmer o polovicu menej na Slovensku, no nebudete odtiaľ chcieť odísť. V aquaparku mysleli aj na návštevníkov do jedného roka, ktorí tu nájdu svoj vodný kútik a pre väčšie deti je k dispozícii detská sauna.

Liptov

Návšteva Liptova, to už dávno nie je len Liptovská Mara a Tatralandia. Okrem výletov do prírody zažijete aj kopu interaktívnych atrakcií a nápadov.

Marcela Beňová

Park Mini Slovensko

V Liptovskom Jáne nájdete jeden z najkrajších parkov na Slovensku. Zdobí ho 18 zmenšenín slovenských hradov, zámkov a kultúrnych pamiatok.

Jeho súčasťou sú aj premávajúce vláčiky, od ktorých nebudete vedieť odtrhnúť oči. No a odfotiť sa pri maličkom Bojnickom zámku, to je snáď už povinnosť.

Motýlia záhrada

Interaktívna výstava blízko Tatralandie si od minulého roka získala veľa. Motýlia záhrada je expozícia vhodná skôr pre väčšie deti. Motýle môžete nielen pozorovať, ale sa ich aj dotknúť.

Aj keď z návštevy sa budú najviac tešiť mamy a dcéry, hneď vedľa sa nachádza výstava lega, kde ich zatiaľ môžu počkať ocinovia a bratia.

Galéria ILUSIA

Ak sa vám páčila Tricklandia vo Vysokých Tatrách, ILUSIU určite neobíďte. Ocenia ju aj teenageri, ktorých je na výlete celkom ťažké zabaviť. Kto rád pózuje pred fotoaparátom, odnesie si domov peknú pamiatku.

&nb

 Prečítajte si aj: Kúpaliská na Slovensku. Kde sa okúpať v letnej sezóne 2019?

 

Habakuky

Na Donovaloch nájdete veľa atrakcií pre rodinu. Tou najkrajšou sú určite Habakuky inšpirované rozprávkami Pavla Dobšinského.

Okrem divadelných predstavení na známe motívy si tu deti užijú zdobenie medovníkov, hrad, rozprávkové domčeky a ukážky ľudových remesiel. No a dospelí, ktorí na Dobšinského rozprávkach vyrástli, sa na chvíľu vrátia do detských čias.

Okolie Žiliny

Ktorýmkoľvek smerom sa zo Žiliny vydáte, nájdete nejaké krásne zákutie, kam sa oplatí ísť. Okrem Terchovej, kam za turistikou na Jánošíkove diery chodievajú aj rodiny s deťmi, sa oplatí vybrať aj do Martina či Rajeckých Teplíc.

Čičmany

Jedna z najkrajších dediniek, ktorá si zachovala folklórny ráz je príjemná zastávka po ceste do Žiliny. Nájdete v nej chalúpky s typickým srdiečkovým vzorom, ale aj expozíciu života na vidieku.

Ak chcete deti postrašiť detskou izbou, kam sa v minulosti zmestila celá rodina, či pozrieť sa, ako pred storočím prebiehali svadby a krsty, neostaňte len pri prezeraní domov, ale vojdite aj do vnútra.

Marcela Beňová

 

Hasičské múzeum

Najmä chlapcom spravíte obrovskú radosť. Hasičské múzeum je netradičná výstava, ktorá vznikla z nadšenia dobrovoľných hasičov v Martine.

Súčasťou prehliadky je aj odborný výklad, ktorý vás prevedie históriou hasičskej práce na Slovensku.

Rajecké Teplice

Ak si chcete užiť plávanie v príjemnom prostredí a beriete so sebou aj deti, Rajecké Teplice sa vám budú páčiť.

V slnečnom počasí si užijete aj vonkajšie bazény a príjemné posedenie, kde sa vďaka prímorskému štýlu budete cítiť ako na dovolenke v Grécku.

Tatry s malými deťmi

Vysoké Tatry sú najobľúbenejšia destinácia Slovákov. Pokiaľ sa sem vyberiete s malými deťmi, pre ktoré ešte turistika nie je lákadlom, vyskúšajte niektoré z výletných miest.

 Prečítajte si aj: Málo dovolenky, dlhé leto. Kto sa postará o deti počas prázdnin? 

 

 

Prechádzka korunami stromov

Tento nápad spravil z Bachledovej doliny tatranskú atrakciu číslo jeden. Pokiaľ sa sem vyberiete s bábätkom, zapožičajte si dole nosič, dvadsaťminútová prechádzka s kočíkom nie je dobrý nápad.

Pripravte sa aj na chladné počasie a na to, že vás deti možno prekvapia, nie každé zvládne výšku rovnako dobre. Areál je vybavený aj príjemným detským ihriskom a hojdať sa s výhľadom na Tatry vôbec nie je zlé.

Múzeum TANAPU v Tatranskej Lomnici

Nápad pre deti v každom veku. Ak chcete spoznať tatranskú prírodu zblízka, alebo vám nevyšlo pekné počasie, navštívte jedno z najkrajších prírodných múzeí na Slovensku.

Belianska jaskyňa

Jedna z najnavštevovanejších jaskýň na Slovensku je ľahko dostupná a vhodná aj pre rodiny.

Kočík sem nedostanete, na druhej strane s nosičom zvládnu výlet aj najmenší. Krásna prírodná výzdoba a hudba pri jaskynnom jazierku za to určite stoja.

 Prečítajte si aj: Prestanú sa deti učiť úplne?

 

Východ Slovenska

Východné Slovensko je na výlety naozaj bohaté, takže či už sa vyberiete na Spišský hrad, pozrieť Dóm svätej Alžbety alebo námestie v Levoči, odnesiete si kopu zážitkov a fotiek.

Košická zoo

V bojnickej zoologickej záhrade ste už určite boli. Vedeli ste však, že najväčšou na Slovensku je tá v Košiciach?

Orientuje sa na euro – ázijskú faunu, ale nájdete tu aj veľa zaujímavých zvierat z celého sveta, napríklad tučniakov, za ktorými rodiny cestujú aj niekoľko hodín.

Plaza Beach Soliver

Ak chcete skočiť s deťmi k moru, ale celkom vám to stačí na jediný deň, vyberte sa na kúpalisko Plaza Beach Soliver. Letné kúpalisko s palmami je vybudované tak, aby pripomínalo prímorské letovisko – nájdete tu palmy, lagúny, dokonca imitáciu pieskového hradu.

Pri všetkých atrakciách sa myslelo na malých návštevníkov, takže si kúpanie určite užijú.

shutterstock

 

Slovenské technické múzeum

Priamo v Košiciach sídli aj Slovenské technické múzeum, ktoré je vhodné pre väčšie deti.

Je venované prevažne baníctvu, dejinám fyziky a geodetike, ale nájdete tu aj zaujímavé interaktívne výstavy napríklad zo sveta skúmania elektriny.

Stredné Slovensko

Banská Štiavnica, Kremnica, Zvolen... Na Strednom Slovensku je čo vidieť a zažiť, či už idete na jednodňový výlet alebo dlhší pobyt.

Štôlňa Slanzenberg

Tento výlet je vhodný pre deti od 12 rokov. Sprístupnená časť štôlne priamo v centre Banskej Štiavnice je zážitok pre všetkých školákov, ktorí majú radi históriu.

90 - minútová návšteva sprístupnenej časti bane vás vovedie priamo do srdca Banskej Štiavnice a baníckeho povolania.

 Prečítajte si aj: Hrady v malých Karpatoch

 

Marínin dom

Len kúsok od štôlne sa nachádza zachovalý Marínin dom, ktorý budú školáci poznať predovšetkým z učebnice literatúry. Expozícia je vhodná nielen pre rodiny, ale aj zamilované páry, práve pre ne totiž vnikla. Súčasťou prehliadky je aj Banka lásky, ktorá je slovenským unikátom.

Mincovňa v Kremnici

Chcete si pozrieť celý proces vzniku mincí, alebo vás zaujíma, aké rôzne druhy mincí u nás vznikajú? Mincovňa je jedna z najzaujímavejších pamiatok v Kremnici, ktorá dodnes plní svoj účel.

Marcela Beňová

Horehronský vláčik

Medzi Breznom a Slovenským rajom pribudne tento rok nová atrakcia. Stane sa ňou historický vláčik z obdobia Prvej republiky, ktorý bude premávať na trase Brezno - Mlynky. Len kúsok odtiaľ nájdete aj obľúbenú Čiernohronskú železnicu.

Nitra a Trnava

Nitra a Trnava patria medzi mestá so zachovalým historickým centrom. Úplne stačí sadnúť si so zmrzlinou či kávou na námestie a máte o robiť celé popoludnie Ak vám však deti takýto výlet nedovolia, skúste aj niektoré zaujímavosti v okolí.

Arborétum Mlyňany

Arborétum je prekrásne v každom ročnom období, avšak jar a leto určite stoja za návštevu. Môžete sa prejsť po cestičkám amerického lesa, japonskej záhrady či obdivovať záhony ruží a levandule.

Okrem netradičných rastlín tu nájdete aj posedenie pri jazierku a kaštieľ, kde sa pravidelne konajú výstavy kvetov. Výlet je vhodný aj v prípade, že sa sem chystáte s kočíkom.

 Prečítajte si aj: Gaderská dolina je skvelý tip na posledný prázdninový týždeň

 

Zubria obora

Kúsok od Topoľčianok sa nachádza Zubria obora, kde sa nachádzajú jedny z najväčších zvierat v Európe.

Keďže na našom kontinente im hrozí vyhynutie, sú veľmi vzácne, a ak máte doma budúce biológa, návšteva obory sa mu bude určite páčiť.

Sĺňava

Posedenie pri jazere, kúpanie či výlet loďkou? Vyberte sa k Sĺňave. Piešťany ponúkajú okrem kúpeľov aj oddych v blízkosti jazera, kde stretnete v lete veľa domácich aj turistov.

Oáza tigra sibírskeho

Vstup do oázy je možný len počas víkendov a sviatkov, a od návštevníkov sa očakáva, že budú opatrní. Dobrovoľníci sa snažia tigre zachrániť pred vyhynutím, a môžu im v tom pomôcť aj návštevníci svojim dobrovoľným príspevkom.

Bratislava a okolie

Pokiaľ ide o výlety, obyvatelia Bratislavy majú veľkú výhodu. Kedykoľvek sa môžu pozrieť za hranice a navštíviť susedné Rakúsko. Ak však nechcete cestovať ďaleko, v ponuke je veľa pekných miest kúsok od domu.

 Prečítajte si aj: Belianske Tatry sú family friendly 

 

Biofarma Príroda

Ak máte malé deti, Biofarma Príroda je výborné miesto, kde stráviť popoludnie. Domáce zvieratká ako ovečky, kozliatka či psíky, a dokonca jedna srnka, sú presne to čo malých návštevníkov privedie do úžasu.

Hmyzí hotel

Výborný nápad, ako priblížiť rodinám s deťmi život chrobáčikov, lienok, včiel či ôs. Výlet je vhodný pre deti každého veku, ktoré fascinuje príroda a chcú zažiť niečo neobyčajné.

Aurelium

Pokiaľ plánujete výlet s väčším dieťaťom, navštívte Aurélium, zážitkové centrum vedy, kde sa môže na vlastné oči presvedčiť o fungovaní fyziky, chémie či techniky. A pokiaľ si mama potrebuje oddýchnuť, stačí poslať so školákmi ocina, pretože tajomstvá vedy určite nadchnú aj jeho.

Južné Slovensko

Ak sa chcete do sýtosti zabaviť vo vode, Komárno a okolie ponúka veľa možností. Okrem vody môžete spoznávať aj históriu okolia a krásnu prírodu.

Lodný mlyn

Technická pamiatka Lodný mlyn na mŕtvom ramene Dunaja má svoje európske prvenstvo a bude zaujímať predovšetkých chlapcov. Lodný mlyn obklopuje krásna príroda, takže sa určite vyberte aj na spoločnú rodinnú prechádzku.

Nádvorie Európy

Európske námestie v Komárne je jedno z tých miest, ktoré pri návšteve južného Slovenska nesmiete vynechať. Miešajú sa v ňom rôzne stavebné štýly z každého kúta kontinentu a sochy známych uhorských kráľov.

Pri obhliadke námestia objavíte aj známu drevenú zvonicu, ktorá je súčasťou Nemeckého domu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised





tehotenstvo
Tehotenská poradňa - aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve?
18.01.2021   5
Viete aké vyšetrenia vás čakajú počas tehotenstva? Čo sa vyšetruje v ktorej poradni? Koľko ultrazvukov je povinných v tehotenstve? Kedy vám lekár vypíše tehotenskú knižku a kedy nástup na materskú dovolenku?
Genetický ultrazvuk
15.01.2021   17
Nízke hodnoty AFP testov poukazujú na možnosť plodu s Downovým syndrómom, naopak zvýšené hodnoty poukazujú na možnosť defektov neurálnej rúry.
Život bez dieťaťa. Ako na to nemyslieť?
13.01.2021   0
Myslela si, že má ešte veľa času, ale teraz, v 36 rokoch, v partnerstve s človekom, ktorý už deti má a žiadne ďalšie nechce, sa tejto predstavy pomaly ale isto musí vzdať.
babetko
7 fotoreceptov: Ako uvariť prvé príkrmy pre deti
19.01.2021   1
Hoci to možno tak nevyzerá, zavádzanie inej ako mliečnej stravy do jedálnička dieťaťa nemusí byť hotová veda. Ako dôkaz poslúži náš seriál so 7 receptami. S obrázkovým návodom krok za krokom, veríme že vám náš fotoseriál túto novú bábätkovskú životnú etapu uľahčí.
Kedy má už rozprávať? 7 otázok pre logopédku
18.01.2021   1
Podľa psychológov a ich tabuliek má vedieť 16-mesačné dieťa cca 50 slov. Ale často ich narátame sotva 15, aj to je veľa. Je to zle? Pýtala som sa logoédky Barbory Králikovej.
6 skvelých hračiek z kartónu
15.01.2021   0
Z kartónu pri troche trpezlivosti a chcenia vyrobíte deťom úžasné veci. Navyše ich do procesu tvorby môžete zapojiť a oni si hračky môžu dotvoriť podľa svojich predstáv a fantázie.
detské choroby
11 príznakov u detí, kedy určite vyhľadajte lekársku pomoc
19.01.2021   0
Odborníci hovoria, že rodičia by mali lekára vyhľadať vtedy, ak sa niečoho obávajú. Toto sú príznaky, kedy vždy vyhľadajte lekársku pomoc pre svoje dieťa.
Operácia: Obriezka - Cirkumcízia
16.01.2021   6
Obriezka sa vykonáva pri zúženej predkožke, alebo pri príliš dlhej predkožke, ktorú nemožno voľne pretiahnuť cez žaluď penisu. Ako poznáme fimózu a kedy si ju treba začať všímať?
Odstávajúce ušká
13.01.2021   0
Ako problém odstávajúcich uší riešiť a na čo sa treba pripraviť, ak zvažujete zákrok u dieťatka? Spýtali sme sa aj za vás plastického chirurga.
zvery
Morčatá
12.01.2021   11
Morčatá patria medzi hlodavcov, dožívajú sa v priemere 5 až 7 rokov. Je to milé zvieratko, vhodné pre staršie deti ako miláčik. Je ideálne na chov v byte, hoci si vyžaduje aj prechádzky vonku. Starostlivosť o neho je pomerne jednoduchá.
Korytnačka z akvária
02.01.2021   0
Vodný obojživelník, ktorého máme doma v akváriu je ako stvorený pre tropické krajiny, ktoré nazýva svojím domovom. Ako sa oň máme starať v našich podmienkach?
Čo robiť ak sa pes bojí
29.12.2020   3
Máte psa,ktorý sa niečoho alebo niekoho bojí? Viete ako mu pomôcť? Ako prekonať jeho strach?