ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Keď je voľnoS Rodinkou po Slovensku

Je festival s deťmi naozaj taká pohoda?

 Marcela Beňová   03.07.2018   2

Leto začalo, a s ním aj obľúbené obdobie festivalov. Na tých už nie je nič zriedkavé stretnúť okrem hudobných nadšencov, párikov a partií študentov aj rodinky s deťmi, ktoré sa prišli so svojimi ratolesťami zabaviť.

Na hudobný festival rodiny lákajú aj organizátori Pohody, ktorí svojím programom určeným nielen pre dospelých, ale aj deti naozaj vedú. 

foto: shutterstock

 

Stanové mestečko, hry, občerstvenie, dokonca aj opatrovanie, ak sa chcú ísť rodičia zabaviť sami. Hudobný festival s obľubou preferuje aj známe mamičky, ktoré si ju vychutnávajú so svojím ratolesťami. Je však festival s deťmi naozaj taká pohoda?

Nie každé dieťa je pohoďák

Mnohé deti zvládajú dlhú cestu autom, bývanie v stane či chatke, celodenný program vonku a bohatý program skvele. Sú zvedavé, vnímavé, nijaké nepohodlie ich nerozhádže. Na druhej strane oveľa viac detí miluje svoj režim, program s rodičmi, zaspáva vo vlastnej postieľke a pre život potrebuje milión drobností. 

Nie každá mamičky sa uvoľní a užije si festival, kde namiesto zábavy na koncerte tíši, uspáva, dojčí a prebaľuje malé bábätko. Mnohým rodičom tiež prekáža, ak by namiesto programu trávili čas v detskom kútiku a kreslili si s batoľaťom, alebo by „trhali“ partiu a striedali sa pri ňom.

Ak nie ste typ amazonky, ktorý zvládne celý deň nosiť dieťa v šatke a zabávať naraz bábätko, manžela, či rovno celú partiu, nesiľte sa do toho. Napriek tomu, že sa dnes berie ako samozrejmosť ísť s dieťaťom kamkoľvek, ak máte vy a vaše bábätko radi svoje pohodlie, pokojne si ho doprajte. Aj na úkor toho, že zmeškáte nejaký ten hudobný festival.

foto: shutterstock


Ten oželie aj mamička Alexandra z blogu Double Trouble: „ Zvažovala som to, ale nakoniec som sa rozhodla, že nejdem. Ja sama festivaly nemusím a s deťmi si viem predstaviť aj lepšie strávený čas ako na asfalte medzi kopou opitých ľudí,“

Hluk a slnko vyriešite, správanie ostatných nie

Mnoho mamičiek, ktoré milujú festivaly a užívajú si ich aj s deťmi, odporúčajú pripraviť sa na nástrahy vopred. Klobúk proti slnku, opaľovací krém a pitný režim sú samozrejmosťou. K tomu samozrejme oblečenie do každého počasia, gumené čižmičky a pršiplášte. Základom je vyhnúť sa úpalu a dehydratácii a nespustiť dieťa ani na chvíľu z očí.

Oveľa ťažšie sa však rieši správanie ostatných návštevníkov festivalu. Množstvo vypitého alkoholu, cigaretový dym, krik, nadávky či nevhodné správanie je niečo, čo rodičia ovplyvnia len veľmi ťažko. Nie každému je potom príjemné vysvetľovať deťom, prečo sa dospelí ľudia správajú tak, ako sa správajú.

„Než sa mi narodil syn, bola som na niekoľkých festivaloch. Predtým sme chodil každý rok. A viem, o čom to je. Áno, zábava, davy, ľudia, kadejaké atrakcie. Lenže v noci všade hluk, aj opití ľudia sa nájdu. Vtedy sme dieťa nemali, takže sme sa zabavili. Ale že by som teraz kládla festival na prvé miesto, kam s malým ísť, tak to určite nie,“ povedala o festivaloch naša čitateľka Mária (29).

foto: shutterstock

Necestujte len kvôli dobrej selfie

Festivaly nie sú najlacnejšou formou zábavy. Vstupné pre rodinu s jedným či dvoma deťmi, stan, občerstvenie na celý víkend a pitný režim neraz vyjde na niekoľko sto eur. Pre bežnú rodinu to znamená celkom vysokú čiastku v rodinnom rozpočte. 

Ak nie ste festivalový tip a výlet za hudbou a zábavou vás láka najmä preto, lebo tam boli aj vaše kamarátky či známe tváre, zvážte, či to stojí za to. Za peniaze, ktoré by ste dali za lístky na festival, si radšej doprajte spoločný výlet do aquaparku, víkend na chate alebo sa vyberte do niektorého Family parku kúsok za hranicami. Dôležité je, aby vás spoločný čas obohatil a ostali vám pekné spomienky.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku
mina napísané 04.07.2018 08:00

A toto je na Pohode novinka:

 

SPIEVANIE BIBLICKÝCH PIESNÍ - Slovenský komorný orchester a vyše 250 spevákov z celého Slovenska!

 

vo štvrtok 5.7. o 19.00 Koncert

Olinka napísané 04.07.2018 13:09

Odpadnem

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2018: Mamy oznámkovali svoje pôrodnice
19.07.2018   0
Slovensky opäť hodnotili pôrodnicu, v ktorej priviedli na svet svoje bábätko. Známkovanie v online aplikácii projektu Sprievodca pôrodnicami do konca mája 2018.
Sprievodca pôrodnicami 2018
19.07.2018   0
Projekt Sprievodca pôrodnicami porovnáva slovenské pôrodnice už sedem rokov. Hodnotenie pripravuje Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom rodinka.sk.
Moje dieťa patrí ku mne
19.07.2018   0
Dieťa patrí na telo matky. Máme teda vôbec niečo chcieť, alebo je to vec zahrnutá v nejakých nemocničných štandardoch?
babetko
Diamant, bývalá manželka či vytopený byt. Aj také sú návraty z pôrodnice
19.07.2018   0
Príchody z pôrodnice, ktoré má obvykle v réžii ocko, vedia byť všakovaké. Úsmevné, prekvapivé, dojemné, ale aj smutné či zraňujúce. Aký bol ten váš?
Obrňte sa trpezlivosťou a humorom- prichádza obdobie vzdoru
18.07.2018   0
Výstupy, keď sa milučké batoľa zmení na klbko nervov a plaču, pozná a obáva sa ich každý rodič. Málokto je dostatočne psychicky odolný, aby ho hlučný prejav nevôle zle vyspatého dieťaťa na verejnosti nepripravil o zvyšok trpezlivosti a vnútorného pokoja.
Keď sa dieťa bojí vody
17.07.2018   0
Sú deti, ktoré majú strach z vody ešte hlbší, dokonca je pre nich nočnou morou aj obyčajný kúpeľ vo vani, a to už je teda naozajstná skúška nervov pre všetkých zúčastnených.
detské choroby
10 otázok o osýpkach
13.07.2018   0
Na východe Slovenska sa šíri najväčšia epidémia osýpok za posledných 20 rokov. Čo sú najčastejšie otázky, ktoré vás zaujímajú o osýpkach?
Na východe Slovenska zúri epidémia osýpok
11.07.2018   0
V okrese Michalovce pribúdajú pacienti, ktorí sa nakazili osýpkami. Viac ako stovka prípadov zaskočila lekárov a hygienikov. Medzi nakazenými sú dospelí aj deti, ôsmim z nich komplikuje liečbu pridružený zápal pľúc.
Onkologickým pacientom bude pomáhať aj liečba kanisterapiou
06.07.2018   0
Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Banskej Bystrici pripravuje pre deti s onkologickým ochorením novinku. Minulý mesiac sa vedeniu nemocnice podarilo získať kladné stanovisko Ministerstva zdravotníctva SR k zavedeniu kanisterapie ako súčasti terapeutickej liečby chorých detí. Na malých pacientov teda okrem štandardných liečebných metód čaká aj terapia prostredníctvom hry s cvičenými psami.
zvery
Máme psa seniora
17.07.2018   2
Čo treba vedieť ak váš pes dosiahol vek 8 a viac rokov? Ako správne cvičiť a vychovávať psieho seniora? Môžeme s ním ešte športovať? Ako? Nevadí ak zmeníme niektoré viacročné zvyky?
Keď si pes zlomí zub
15.07.2018   0
Aj psi majú svoje dentálne problémy, rovnako ako ľudia. Ako iste vieme, problémy so zubami dokážu byť mimoriadne bolestivé a môžu aj psa vydráždiť do extrému. Aké sú teda základné pravidlá psej dentálnej hygiény?
Prečo je mačka tučná
02.07.2018   0
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.