ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Keď je voľnoS Rodinkou po Slovensku

Je festival s deťmi naozaj taká pohoda?

 Marcela Beňová   03.07.2018   2

Leto začalo, a s ním aj obľúbené obdobie festivalov. Na tých už nie je nič zriedkavé stretnúť okrem hudobných nadšencov, párikov a partií študentov aj rodinky s deťmi, ktoré sa prišli so svojimi ratolesťami zabaviť.

Na hudobný festival rodiny lákajú aj organizátori Pohody, ktorí svojím programom určeným nielen pre dospelých, ale aj deti naozaj vedú. 

foto: shutterstock

 

Stanové mestečko, hry, občerstvenie, dokonca aj opatrovanie, ak sa chcú ísť rodičia zabaviť sami. Hudobný festival s obľubou preferuje aj známe mamičky, ktoré si ju vychutnávajú so svojím ratolesťami. Je však festival s deťmi naozaj taká pohoda?

Nie každé dieťa je pohoďák

Mnohé deti zvládajú dlhú cestu autom, bývanie v stane či chatke, celodenný program vonku a bohatý program skvele. Sú zvedavé, vnímavé, nijaké nepohodlie ich nerozhádže. Na druhej strane oveľa viac detí miluje svoj režim, program s rodičmi, zaspáva vo vlastnej postieľke a pre život potrebuje milión drobností. 

Nie každá mamičky sa uvoľní a užije si festival, kde namiesto zábavy na koncerte tíši, uspáva, dojčí a prebaľuje malé bábätko. Mnohým rodičom tiež prekáža, ak by namiesto programu trávili čas v detskom kútiku a kreslili si s batoľaťom, alebo by „trhali“ partiu a striedali sa pri ňom.

Ak nie ste typ amazonky, ktorý zvládne celý deň nosiť dieťa v šatke a zabávať naraz bábätko, manžela, či rovno celú partiu, nesiľte sa do toho. Napriek tomu, že sa dnes berie ako samozrejmosť ísť s dieťaťom kamkoľvek, ak máte vy a vaše bábätko radi svoje pohodlie, pokojne si ho doprajte. Aj na úkor toho, že zmeškáte nejaký ten hudobný festival.

foto: shutterstock


Ten oželie aj mamička Alexandra z blogu Double Trouble: „ Zvažovala som to, ale nakoniec som sa rozhodla, že nejdem. Ja sama festivaly nemusím a s deťmi si viem predstaviť aj lepšie strávený čas ako na asfalte medzi kopou opitých ľudí,“

Hluk a slnko vyriešite, správanie ostatných nie

Mnoho mamičiek, ktoré milujú festivaly a užívajú si ich aj s deťmi, odporúčajú pripraviť sa na nástrahy vopred. Klobúk proti slnku, opaľovací krém a pitný režim sú samozrejmosťou. K tomu samozrejme oblečenie do každého počasia, gumené čižmičky a pršiplášte. Základom je vyhnúť sa úpalu a dehydratácii a nespustiť dieťa ani na chvíľu z očí.

Oveľa ťažšie sa však rieši správanie ostatných návštevníkov festivalu. Množstvo vypitého alkoholu, cigaretový dym, krik, nadávky či nevhodné správanie je niečo, čo rodičia ovplyvnia len veľmi ťažko. Nie každému je potom príjemné vysvetľovať deťom, prečo sa dospelí ľudia správajú tak, ako sa správajú.

„Než sa mi narodil syn, bola som na niekoľkých festivaloch. Predtým sme chodil každý rok. A viem, o čom to je. Áno, zábava, davy, ľudia, kadejaké atrakcie. Lenže v noci všade hluk, aj opití ľudia sa nájdu. Vtedy sme dieťa nemali, takže sme sa zabavili. Ale že by som teraz kládla festival na prvé miesto, kam s malým ísť, tak to určite nie,“ povedala o festivaloch naša čitateľka Mária (29).

foto: shutterstock

Necestujte len kvôli dobrej selfie

Festivaly nie sú najlacnejšou formou zábavy. Vstupné pre rodinu s jedným či dvoma deťmi, stan, občerstvenie na celý víkend a pitný režim neraz vyjde na niekoľko sto eur. Pre bežnú rodinu to znamená celkom vysokú čiastku v rodinnom rozpočte. 

Ak nie ste festivalový tip a výlet za hudbou a zábavou vás láka najmä preto, lebo tam boli aj vaše kamarátky či známe tváre, zvážte, či to stojí za to. Za peniaze, ktoré by ste dali za lístky na festival, si radšej doprajte spoločný výlet do aquaparku, víkend na chate alebo sa vyberte do niektorého Family parku kúsok za hranicami. Dôležité je, aby vás spoločný čas obohatil a ostali vám pekné spomienky.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Predvianočný darček pre novorodencov vo zvolenskej pôrodnici
15.11.2018   0
Pôrodnica obdržala moderné detské lôžka v hodnote 3 000 eur.
Dokáže cvičenie vyliečiť neplodnosť?
13.11.2018   0
Čoraz viac párov sa pri liečbe neplodnosti rozhodne zamerať viac na podporu svojho zdravia.
Maximálne a minimálne materské 2019
12.11.2018   0
Priemerná výška dávky materské za posledné roky výrazne narástla. Kým v roku 2015 bola priemerná výška materského 430 eur, v roku 2018 to bolo 639 eur.
babetko
Že zaspí na prechádzke? Sen každej matky.
16.11.2018   3
Som rozhodnutá dať mu čo najmenej podnetov. Lenže to moje decko - čistý enviromentalista. Hau, cica, kopec, jééj. Namiesto toho, aby zaspal!
Naučiť dieťa zaspávať samé?
15.11.2018   3
Čakáme na to dlho – že to naše zlato položíme do postieľky, a ono zavrie oči a bude spať. Len nielen vďaka prieskumu (keby sme ho robiť chceli) by sme zistili, že je málo tých šťastných rodičov, ktorí také dieťa, či nebodaj viac kusov, majú. My ostatní ich zaspávať musíme naučiť.
Ako sa starať o detské vlásky?
14.11.2018   0
Starostlivosť o detské vlasy patrí medzi najväčšie radosti každej mamičky.
detské choroby
Zlomeniny kľúčnej kosti u novorodencov
14.11.2018   0
Aj keď informácia o tom, že vaše práve narodené dieťatko má zlomenú kľúčnu kosť je dosť stresujúca, nech vám je na útechu, že táto zlomenina sa väčšinou hojí dobre aj bez odborných zásahov. Patrí k najčastejším pôrodným zlomeninám vôbec. Týka sa asi 1 % narodených detí. Väčšinou je jednostranná.
Bolesť hlavy. Čo sa vás bude pýtať lekár
13.11.2018   0
Ako zmierniť bolesti hlavy? Kedy navštíviť lekára? Kedy volať záchranku? Na aké otázky sa pripraviť u odborníka?
Horúčka u novorodencov, dojčiat a batoliat
11.11.2018   0
K pediatrovi vezmite dieťatko vždy, keď má teplotu. Hovoríme teraz o deťoch do roka života.
zvery
Probém? Veterinárna diagnostika už aj s CT
15.11.2018   0
Diagnózu lekári určili psom, mačkám, ale aj chameleónovi či potkanovi.
Hierarchia v rodine z pohľadu psa
06.11.2018   2
Deti sú z pohľadu psa ľudské šteniatká a preto majú väčšie privilégia ako dospelí. No napriek tomu sú psovi podriadené a preto ak dávajú psovi náročné povely môžu dostať "príučku".
Problémy staroby dobehnú štvornohého priateľa skôr
29.10.2018   0
Keďže pes či mačka v porovnaní s ich majiteľmi starnú oveľa rýchlejšie, vyžaduje si ich dobrý zdravotný stav väčšiu starostlivosť, ako sa na prvý pohľad môže zdať.