Keď je voľnoS Rodinkou po Slovensku

Hrady v Malých Karpatoch

 Michaela Vargová   14.09.2019   0

Nevysoký, pomerne úzky pás vrchov a hôr, dlhý asi 100 km sa tiahne od Bratislavy až po Nové Mesto nad Váhom. Malé Karpaty a územie v ich blízkosti bolo však už oddávna intenzívne osídlenou lokalitou.

shutterstock

Na ich úpätí leží mnoho miest, mestečiek a dedín, ktoré vznikli na starších sídliskách raných kultúr. Bezpečie ich obyvateľom poskytovali hradiská na kopcoch a na ich miestach neskôr vznikali novšie pevnosti a hrady.   

Príroda a krajina

Malé Karpaty sú súčasťou rozsiahleho karpatského oblúka, sú jeho okrajovým pohorím v jeho juhozápadnom cípe. Malé Karpaty skutočne nie sú veľkým pohorím, ich výškové rozpätie je od 300 – 800 m/m. No vypínajú sa zo širokej roviny a preto pôsobia pomerne mohutne. Kopce sú pokryté listnatými lesmi, prevažuje dub, buk, jaseň, javor a lipa, na slnečných juhovýchodných svahoch sa pestuje vinič.

Horské trávnaté stráne na jar a v lete zakvitajú žltými kvetmi hlaváčika, fialovým poniklecom, či bielym klinčekom a žije tu asi 700 druhov motýľov. Malé Karpaty sú domovom viacerých vzácnych druhov vtákov. Najhojnejší výskyt tu má sokol rároh, okolo skál a hradných zrúcanín môžeme vidieť lietať skaliara pestrého a skaliarika sivého. V oblasti hniezdia aj ďalšie dravé vtáky, čierne bociany a sovy.

shutterstock, Hrad Devín

Zaujímavosti

Pohorie Malých Karpát tvorí prirodzené rozhranie medzi Záhorskou a Podunajskou nížinou. Aj to ho predurčilo za miesto stretu dvoch ríš, dvoch kultúr. V stredoveku tu bola západná hranica Uhorska a veľký význam preto zohrávala bohatá sieť pohraničných strážnych hradov. Niektoré by sme dnes už sotva hľadali, z ďalších zostali ruiny, iné sa zachovali v plnej kráse. Poďme sa pozrieť na niektoré z nich.

Začnime pri Devínskej bráne, kde sa na strmej skale nad sútokom Dunaja a Moravy vypína slávny hrad Devín. Vďaka dobrej strategickej polohe toto miesto osadili už starí Kelti aj Rimania, a po celé svoje dejiny patril rôznym majiteľom významných rodov. No najviac sa nám Devín spája s obdobím Veľkej Moravy a s kniežaťom Rastislavom. Práve na Rastislavovu žiadosť bola v roku 863 k Slovanom vyslaná byzantská misia, ktorú viedli Konštantín a Metod. Odkaz Veľkej Moravy si ctili aj Štúrovci. Známa je ich vychádzka na Devín v roku 1836, kedy sa tu tajne zišli, horlivo diskutovali o veciach národných a na znak vlastenectva si k svojim menám dali slovanské prímenia. 

shutterstock, Plavecký hrad

 

V ruinách ostali aj ďalšie hrady: Plavecký hrad, Dobrá Voda, Biely Kameň, Korlátka. 

Postavené boli v 13. storočí ako pohraničné pevnosti. Strážili priesmyky a horské cesty na Uhorsko – Českej hranici. Tieto strážne hrady sa ale v ďalších storočiach postupne menili na sídla šľachty. Vlastníci si ich dostavovali a rozširovali o ďalšie paláce, budovy a hradné nádvoria a ďalej opevňovali. Ako obydlia slúžili do 17. – 18. storočia. Potom sa šľachta začala sťahovať do novopostavených kaštieľov v podhradiach, ktoré jej na tú dobu poskytovali oveľa pohodlnejšie bývanie.

História Dračieho hrádku nad dolinou Stupavského potoka začala podobne, no v 15. storočí bol počas husitských vpádov vypálený a ostalo z neho už len torzo. Pajštún sa vďaka svojej polohe a opevneniu vyhol dobytiu vojsk, ale aj ten v 18. st. vyhorel a na ruinu sa zmenil v roku 1810, kedy ho napoleonskí vojaci vyhodili do povetria.

shutterstock, Pajštún

 

Iný osud mali dva hrady, ktoré dnes pripomínajú rozprávkové paláce. Smolenický zámok začal tiež pustnúť, chátrať a dokonca vyhorel. No Pálffyovci, jeho poslední majitelia, sa  postarali o jeho znovuvybudovanie a začiatkom 20. st. začali na hradných ruinách stavať terajší zámok v romantickom duchu. Po vojne sa stal vlastníctvom štátu, prestavba bola dokončená a dnes v ňom sídli Slovenská akadémia vied.  

shutterstock, Smolenický zámok

 

Pálffyovci sa postarali aj o zveľadenie hradu Červený Kameň, keď sa pustili do prestavby strohej pevnosti na renesančno-barokové sídlo s nádhernou vnútornou výzdobou. Dnes je v jeho priestoroch múzeum, ktoré prezentuje kultúru bývania šľachty. Sala terrena s dielami talianskych majstrov patrí k ranobarokovým skvostom svetskej architektúry. V hradnej knižnici je vyše 14 tisíc kníh. V hradnej lekárni sa vraj vyrábali aj likéry a sladkosti pre deti. A v hradnej kaplnke je lavica, ktorú nechala spraviť Blanka Pálffyová z postele svojho mŕtveho manžela, aby sa na nej denne modlila za dušu svojho milovaného manžela.

Ako veľké deti tento výlet zvládnu

Devín a Červený Kameň sú dnes múzeami. Sú ľahko prístupné (pod hradmi sú parkoviská a premáva sem aj autobusová doprava) a ich areály sú upravené tak, že sa tu dá prechádzať aj s kočíkmi.

Inak je to v prípade ostatných hradov. K ich ruinám treba stúpať pešo, ale nejde o náročné túry a dovedú vás k nim značené turistické chodníky. Na Plavecký hrad vedie z Plaveckého Podhradia široký chodník cez les. Stúpanie je mierne a cesta tam trvá asi ½ hodinu.

Na Pajštún je to najkratšie z Borinky, asi 1 a ½ hodinová vychádzka. Ale dá sa predĺžiť a vyraziť zo Záhorskej Bystrice cez Marianku. Najdlhšia, ale vraj najkrajšia túra na Pajštún vedie z bratislavskej Rače s trvaním asi 4-5 hodín. Touto cestou sa dá zastaviť aj na Dračom hrádku.  Ku Korlátke je to z Rozbehov asi 20 minút a takisto sa dajú zvoliť dlhšie trasy z Prieval alebo Bukovej. Na Biely Kameň vybehnete zo Svätého Jura asi za ½ hodiny.

shutterstock, Cerveny kamen

Pokiaľ si však chcete pozrieť viacero hradov za jeden deň, dá sa. Ak vaša rodinka patrí k milovníkom cykloturistiky, treba využiť cyklotrasy v Malých Karpatoch. Jazda po asfaltkách prestriedaná kľukatými stúpaniami a klesaniami po horských cestách bude nielen športovým zážitkom, ale odmenou za jej zvládnutie bude pre vás pohľad na prírodné krásy týchto čarovných vrchov západného Slovenska.

Ubytovanie

Záleží na tom, kde sa chcete zložiť a ako chcete stráviť dovolenku. Mestá poblíž Malých Karpát majú pomerne dobrú sieť hotelov a penziónov. V dedinách sa ponúka možnosť vybrať si ubytovanie na súkromí, smerom do hôr sú to zas chaty. Dá sa nájsť aj lacnejší nocľah na ubytovniach a internátoch.

A ak dopraje babie leto ešte nie príliš chladné noci, tak si môžete rozložiť stan alebo odparkovať svoj príves v kempe v Bukovej. 

Ako tu stráviť rodinný čas?

Každý z hradov ponúka iné možnosti na trávenie dovolenkového času alebo víkendov. Návšteva spomínaných zrúcanín (Pajštún Plavecký hrad, Dobrá Voda, Biely Kameň, Korlátka, Dračí hrádok) je spojená s turistikou po kopcoch a lesoch Malých Karpát a spoznávaním podhradských obcí.

Výlet na Devín si radi plánujú rodiny z Bratislavy a okolia, alebo tí, ktorí prídu navštíviť naše hlavné mesto. Návrat v čase, znovuzrodenie rytierov a udatných bojovníkov tu navyše môžete zažiť každú prvú sobotu v mesiaci počas podujatia Rytieri na DevíneStarožitnosti a remeslá, hradné pátračky, či vedecké chodníčky... vyberte si program , ktorý sa vám páči. 

Shutterstock, Malé Karpaty

 

Smolenický zámok 

je pre verejnosť prístupný ako múzeum , inak sa dá táto nádherná stavba poobzerať aj zvonka. Má úžasný zelený park, ktorý stojí za výlet alebo piknik.  Neďaleko je  jaskyňa Driny, jediná sprístupnená jaskyňa na Západnom Slovensku.

Na Červenom Kameni môžete stráviť príjemný deň.

Múzeum ponúka stále expozície, skupinové prehliadky aj s výkladom po jednotlivých priestoroch hradu. Z dočasných výstav do konca septembra trvajú Rády a vyznamenania na zbierkových predmetochNaše prírastky 1981 – 2011 a Utajený dámsky svet, v ktorej sa dá nahliadnuť do dámskej spálne 19. storočia.

shutterstock , cerveny kamen

Veľmi obľúbenou atrakciou je sokoliarsky dvor ASTUR s prehliadkou dravcov. Na prechádzke po hradnom areáli a jeho nádherných záhradách môžete stretnúť voľne sa pohybujúce pávy. Obed si môžete dať v Taverne pod baštou a malé občerstvenie aj v zámockom Libresse.

V areáli hradu sa zvyknú konať svadby, alebo sa sem novomanželia vo svoj veľký deň chodia fotiť, takže v sobotu môžete stretnúť aj usmiate nevesty a ženíchov.    


Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised





tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.