Keď je voľnoS Rodinkou po Slovensku

5 jedinečných slovenských dolín, ktoré nehodno v lete obísť

 Klára Grafová   01.07.2020   0

Nemáte ešte tip na letnú dovolenku, či víkendový výlet? inšpirujte sa, na Slovensku je veľa krásnych miest!

 

1. Liptovský Ján – Jánska dolina

Osemnásť kilometrov dlhá Jánska dolina sa nachádza na severnej strane Nízkych Tatier a patrí k jej najkrajším dolinám.

Jánska dolina začína v známej obci Liptovský Ján. Je skvelým východiskom pre pešiu turistiku, ale aj pre výlety do blízkeho okolia.

Liptov, blízke Nízke Tatry na jednej strane, týčiaci sa Kriváň na druhej strane - prechádzky a turistiku v okolí zvládnu deti akéhokoľvek veku. S menšími deťmi vybehnete v nosičoch, kočiaroch. S väčšími na pešo či na bicykloch. Terén je prispôsobený a v samotnom Jáne a okolí veľmi mierny.

Viac podrobnosti o Jánskej doline si prečítajte tu.

 

2. Čierny Hron – Vydrovská dolina

Príroda je tu naozaj ešte celkom „nepoškvrnená“, voňavá a poskytne vám toľko potrebný pokoj a oddych.

V okolí je veľa turistických i cykloturistických chodníkov, blízko je CHKO Poľana, ale aj známy Dobročský prales.

Príroda bola inšpiráciou aj pre filmárov, ktorý práve v tejto lokalite natáčali filmy ako Nevera po Slovensky či Pokoj v duši.

Do tejto oblasti chodia rodiny za poznaním, deti do prírodných, ekologických zážitkových táborov, ale aj „firemníci“ na svoje teambuildingové aktivity.

Zaujímavosti o Vydrove si nenechajte ujsť v tomto článku.

 

3. Blatnica a jej doliny

Turčianska záhradka sama o sebe poskytuje množstvo vynikajúcich miest pre túlanie sa s deťmi – určite jednou z perál je dedinka Blatnica s ponukou dvoch nádherných dolín, ktoré zvládnu aj menší či menej vytrvalí turisti.

Nehovoriac o tom, že samotná Blatnica so svojou špecifickou architektúrou a dychom starých olejkárskych čias určite zaujme.

Chcete sa pozrieť do Gaderskej či Blatnickej doliny?

 

4. Okruh Prosieckou a Kvačianskou dolinou

Medzi čarokrásnymi dolinami Liptova má Prosiecko-Kvačianska dolina predsa len trochy významnejšie postavenie.

Môžete si urobiť okruh týmito dolinami, so zastávkou na Oblazoch (mlynoch). Dá sa tam aj prenocovať – na sene. Vaše deti budú mať isto nezabudnuteľný zážitok.

Ako to v Prosieku vyzerá? Kliknite sem.

 

5. Bystrianska dolina

Na juhu Národného parku Nízke Tatry je aj turisticky významná Bystrá dolina so strediskami Tále, Srdiečko, Kosodrevina a rekreačnou obcou Mýto pod Ďumbierom.

Obec Bystrá vznikla na území Hornej Lehoty okolo baní. Spomína sa roku 1563. Do roku 1848 bola osadou patriacou banskej komore. 

Viac o Bystrianskej doline sme pre vás spracovali tu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?