ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Keď je voľnoS Rodinkou do Chorvátska

Žraloky zabili na Jadrane 9 ľudí. Všetci boli turisti

 kika/redakcia   04.08.2018   1

Podľa údajov organizácie Shark Research Institute, odkedy sa vedú úradné záznamy, zabili žraloky v Jadranskom mori 11 ľudí, z toho 9 ľudí na chorvátskej časti Jadranu. Všetky napadnuté obete boli cudzinci.

Keďže nie je možné predpokladať, že by tieto zubaté dravce boli nejako národne vyhranené, je nutné hľadať súvislosť v rizikovom správaní plavcov v mori.

shutterstock

 

Smrteľné útoky žralokom

Prvý útok žraloka na človeka bol zaznamenaný 1. septembra 1868 v Terste, kedy miestne noviny prvýkrát vydali upozornenie pre plavcov. Posledný hlásený útok z roku 2008 pri ostrove Vis slovinský potápač prežil.

  • 1868 Terst
  • 1907 Istria a Hvar (americké médiá napísali, že v Krčskom zálive žralok roztrhal istého Josefa alebo možno Josipa Šljivovića a nemenovanú  učiteľku. Iba o dva dni neskôr informovali, že žralok zabil plavkyňu aj pri Sućuraji na ostrove Hvar).
  • 1934 Istria (žralok napadol pri Kraljevici iba 17-ročnú Slovinku Vericu Novak z Ľubľany, plávajúcu ďaleko od brehu. Rybári na ňu začali kričať, že sa k nej približuje plutva, ale nepočula ich, zmizla v mori a jej telo sa nikdy nenašlo)
  • 1955 Budva, Opatija (v lete 1955 zabíjal žralok dvakrát: istého študenta Romaševića z Belehradu, ktorý pri Budve plával s dvojicou kamarátov, roztrhal biely žralok dlhý 6,5 metra. V Opatii 26. augusta toho roku plávala 32-ročná Nemka Carla Podzun z Augsburgu len niekoľko metrov od brehu, zatiaľ čo jej muž, dvaja synovia a desiatky ďalších ľudí ležali na pláži. Po prvom útoku žraloka začala volať o pomoc, ale kým niekto stihol reagovať, žralok ju odvliekol do hlbočiny).
  • 1961 Opatija (19-ročný študent Sabit Plana z Belehradu plával s ďalšími siedmimi kamarátmi asi 100 metrov od brehu, keď ho napadol biely žralok a odtrhol mu obidve nohy a časť ruky)
  • 1966 Bakar, Istria (33-ročný český turista Josef Treliac pri mestečku Bakar plával so sieťou na tuniaky, keď ho napadol veľký biely žralok, pre ktorého sú tuniaky prirodzenou korisťou. Treliac zomrel v nemocnici v Rijeke).
  • 1971 Istria (34-ročný Poliak Stanislav Klepa plával s kamarátom Ryzardom Spartinskym pri Ike, keď ho napadol veľký biely žralok a odhryzol mu časť nohy. Hoci sa podarilo previezť Klepu člnom ku brehu, vykrvácal).
  • 1974 Omiš (5-metrový biely žralok napadol 21-ročného Nemca Rolfa Schneidera pri Lokve Rogoznici. Odvážny Talian Vittorio Solinghi mu priplával na pomoc a vytiahol ho na breh. Schneider, ktorému žralok odhryzol nohu, zomrel na pláži na následky vykrvácania).
Ingimage

 

Posledný útok žraloka človek prežil

Naposledy napadol na Jadrane žralok človeka v roku 2008 pri ostrove Vis. Slovinský potápač Damjan Pesek plával smerom k člnu, vzdialenému 50 metrov, keď pocítil silný úder.

Asi šestokilový žralok ho schmatol za ľavú nohu, roztrhal mu svaly predkolenia, ťažko zranil artériu a nervy na chodidle. Zachránili ho kamaráti, ktorí ho vytiahli na čln. S trvalými následkami, ale prežil.

Na Jadrane 20 druhov žralokov

Vo svete dnes žije asi 400 druhov žralokov, ale na Jadrane asi len 20 druhov. No iba dva druhy môžu byť pre človeka nebezpečné, jeden z nich je aj biely žralok.

V súčasnosti je však málo pravdepodobné, že by ste mohli prísť do kontaktu s nebezpečným žralokom, pretože aj ich prirodzená korisť, tuniaky, sa zdržujú na otvorenom mori, ďaleko od pobrežia. Možno pri najvzdialenejších ostrovoch, ako je Vis a Jabuka, by boli šance vidieť žraloka väčšie, ale na severnom Jadrane takmer nulové.

Skôr umriete vo vani

Štatistika hovorí, že je 25-krát väčšia pravdepodobnosť, že vás zabije blesk ako žralok. Kokosové orechy zabijú 15-krát viac ľudí ako žralok. Šanca, že vás napadne žralok, je 1 : 11,5 miliónu a že vás aj zabije 1: 264 miliónu.

To znamená asi toľko, že je 25-krát pravdepodobnejšie, že zahyniete pri páde lietadla alebo pri teroristickom útoku. Skôr umriete vo vani ako vás napadne žralok.

Človek provokatér

No rovnako je dokázané, že človek vyprovokuje až tri štvrtiny smrtiacich útokov svojim rizikovým správaním, to znamená, namiesto paniky si treba dávať zdravý pozor.

Držte sa v plytkých vodách, v miestach vyhradených na plávanie, nevzďaľujte sa od brehu na nafukovačke, aby si vás žralok nepomýlil s tuleňom a inak si užívajte bezstarostné leto pri mori.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku
Adam napísané 06.08.2018 16:32

Tuleň na Jadrane alebo Červenom mori :-)

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Život osamelej mamičky? Tieto veci vás čakajú po návrate z pôrodnice
15.08.2018   0
Očakávate príchod dieťaťa, na ktoré budete po pôrode sama?
Bratislavské mamičky sa môžu tešiť. Nová pôrodnica v Boroch sľubuje nadštandardnú starostlivosť
14.08.2018   0
Do roku 2021 má v Bratislave v Boroch stáť nová nemocnica, ktorej súčasťou budú aj moderné priestory pôrodnice.
V Nemocnici Zvolen dostanú bábätká chobotničky od dobrovoľníkov
13.08.2018   0
„Chobotničky sú prednostne určené predčasne narodeným bábätkám a bábätkám so srdcovými chybami,“ vysvetľuje MUDr. Oľga Švecová, primárka detského oddelenia Nemocnice Zvolen
babetko
Rodičia, nepokazte deťom nástup do škôlky!
15.08.2018   0
Ak aj vaše dieťa nastupuje od septembra do škôlky, vyhnite sa chybám, ktoré skomplikujú nový začiatok nielen jemu, ale aj vám.
Súťaž o najnovší smartfón pre seniorov od značky DORO
15.08.2018   0
Ak chcete potešiť svojich rodičov najnovším smartfónom Doro 8035, ktorý je šitý na mieru pre seniorov, zapojte sa do našej súťaže.
Prečo je pre dieťa dôležité vedieť si zaviazať šnúrky na topánkach
14.08.2018   0
Kedysi bolo ojedinelé dieťa, ktoré si v prvej triede nevedelo šnúrky zaviazať. Dnes je to v podstate naopak. Je takmer zázrakom, ak to prváci vedia. Nie je to ich chybou – tak ako veľa iných vecí v ich životoch ...
detské choroby
9 domácich liekov na bolesť bruška
15.08.2018   0
Bolesť bruška môže byť spôsobená úzkosťou, strachom, infekciou, refluxom, laktózovou intoleranciou či prejedením ... ako ju riešiť?
Zápal očných spojiviek u detí
13.08.2018   0
Pri konjunktivitíde sa dieťa stáva menej pohyblivé, neochotne vstúpi do denného svetla, čo mu spôsobuje bolesť očí. Často býva spočiatku zapálené len jedno oko a keď sa nezačne s liečbou, „nakazí“ sa aj druhé oko.
Obličky a vylučovacia sústava
08.08.2018   0
Prehľad vylučovacou sústavou a obličkami s názornými ilustráciami.
zvery
Zaujímavosti zo sveta koní – ktoré sú najväčšie a najmenšie?
09.08.2018   0
Ste milovníkom koní? Vysoké majestátne zvieratá, ktoré už na prvý pohľad vzbudzujú rešpekt. Majú však aj svojich mini a maxi príbuzných.
Pitný režim u mačky
07.08.2018   0
Je dostatočne hydratovaná? Koľko krát za deň má močiť? Ako prijmem svoju mačku, aby pila viac vody? Čo mám sledovať?
Príznaky, kedy navštíviť veterinárnu pohotovosť aj v noci
04.08.2018   0
Ak máte vážne obavy, neváhajte a napriek neskorej hodine navštívte zverolekára. V akútnych prípadoch je otvorená veterinárna pohotovosť.