Keď je voľnoS Rodinkou do Chorvátska

Žraloky zabili na Jadrane 9 ľudí. Všetci boli turisti

 kika/redakcia   04.08.2018   1

Podľa údajov organizácie Shark Research Institute, odkedy sa vedú úradné záznamy, zabili žraloky v Jadranskom mori 11 ľudí, z toho 9 ľudí na chorvátskej časti Jadranu. Všetky napadnuté obete boli cudzinci.

Keďže nie je možné predpokladať, že by tieto zubaté dravce boli nejako národne vyhranené, je nutné hľadať súvislosť v rizikovom správaní plavcov v mori.

shutterstock

 

Smrteľné útoky žralokom

Prvý útok žraloka na človeka bol zaznamenaný 1. septembra 1868 v Terste, kedy miestne noviny prvýkrát vydali upozornenie pre plavcov. Posledný hlásený útok z roku 2008 pri ostrove Vis slovinský potápač prežil.

  • 1868 Terst
  • 1907 Istria a Hvar (americké médiá napísali, že v Krčskom zálive žralok roztrhal istého Josefa alebo možno Josipa Šljivovića a nemenovanú  učiteľku. Iba o dva dni neskôr informovali, že žralok zabil plavkyňu aj pri Sućuraji na ostrove Hvar).
  • 1934 Istria (žralok napadol pri Kraljevici iba 17-ročnú Slovinku Vericu Novak z Ľubľany, plávajúcu ďaleko od brehu. Rybári na ňu začali kričať, že sa k nej približuje plutva, ale nepočula ich, zmizla v mori a jej telo sa nikdy nenašlo)
  • 1955 Budva, Opatija (v lete 1955 zabíjal žralok dvakrát: istého študenta Romaševića z Belehradu, ktorý pri Budve plával s dvojicou kamarátov, roztrhal biely žralok dlhý 6,5 metra. V Opatii 26. augusta toho roku plávala 32-ročná Nemka Carla Podzun z Augsburgu len niekoľko metrov od brehu, zatiaľ čo jej muž, dvaja synovia a desiatky ďalších ľudí ležali na pláži. Po prvom útoku žraloka začala volať o pomoc, ale kým niekto stihol reagovať, žralok ju odvliekol do hlbočiny).
  • 1961 Opatija (19-ročný študent Sabit Plana z Belehradu plával s ďalšími siedmimi kamarátmi asi 100 metrov od brehu, keď ho napadol biely žralok a odtrhol mu obidve nohy a časť ruky)
  • 1966 Bakar, Istria (33-ročný český turista Josef Treliac pri mestečku Bakar plával so sieťou na tuniaky, keď ho napadol veľký biely žralok, pre ktorého sú tuniaky prirodzenou korisťou. Treliac zomrel v nemocnici v Rijeke).
  • 1971 Istria (34-ročný Poliak Stanislav Klepa plával s kamarátom Ryzardom Spartinskym pri Ike, keď ho napadol veľký biely žralok a odhryzol mu časť nohy. Hoci sa podarilo previezť Klepu člnom ku brehu, vykrvácal).
  • 1974 Omiš (5-metrový biely žralok napadol 21-ročného Nemca Rolfa Schneidera pri Lokve Rogoznici. Odvážny Talian Vittorio Solinghi mu priplával na pomoc a vytiahol ho na breh. Schneider, ktorému žralok odhryzol nohu, zomrel na pláži na následky vykrvácania).
Ingimage

 

Posledný útok žraloka človek prežil

Naposledy napadol na Jadrane žralok človeka v roku 2008 pri ostrove Vis. Slovinský potápač Damjan Pesek plával smerom k člnu, vzdialenému 50 metrov, keď pocítil silný úder.

Asi šestokilový žralok ho schmatol za ľavú nohu, roztrhal mu svaly predkolenia, ťažko zranil artériu a nervy na chodidle. Zachránili ho kamaráti, ktorí ho vytiahli na čln. S trvalými následkami, ale prežil.

Na Jadrane 20 druhov žralokov

Vo svete dnes žije asi 400 druhov žralokov, ale na Jadrane asi len 20 druhov. No iba dva druhy môžu byť pre človeka nebezpečné, jeden z nich je aj biely žralok.

V súčasnosti je však málo pravdepodobné, že by ste mohli prísť do kontaktu s nebezpečným žralokom, pretože aj ich prirodzená korisť, tuniaky, sa zdržujú na otvorenom mori, ďaleko od pobrežia. Možno pri najvzdialenejších ostrovoch, ako je Vis a Jabuka, by boli šance vidieť žraloka väčšie, ale na severnom Jadrane takmer nulové.

Skôr umriete vo vani

Štatistika hovorí, že je 25-krát väčšia pravdepodobnosť, že vás zabije blesk ako žralok. Kokosové orechy zabijú 15-krát viac ľudí ako žralok. Šanca, že vás napadne žralok, je 1 : 11,5 miliónu a že vás aj zabije 1: 264 miliónu.

To znamená asi toľko, že je 25-krát pravdepodobnejšie, že zahyniete pri páde lietadla alebo pri teroristickom útoku. Skôr umriete vo vani ako vás napadne žralok.

Človek provokatér

No rovnako je dokázané, že človek vyprovokuje až tri štvrtiny smrtiacich útokov svojim rizikovým správaním, to znamená, namiesto paniky si treba dávať zdravý pozor.

Držte sa v plytkých vodách, v miestach vyhradených na plávanie, nevzďaľujte sa od brehu na nafukovačke, aby si vás žralok nepomýlil s tuleňom a inak si užívajte bezstarostné leto pri mori.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 17 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Adam napísané 06.08.2018 16:32

Tuleň na Jadrane alebo Červenom mori :-)

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Nenadávajme deťom kvôli deci rozliatej vody
24.04.2019   1
Niekedy v slabej chvíľke stratíme nervy a hučíme ako sirény. Kvôli deci rozliatej vody. „Ty si ale babrák, to nevieš dať pozor, čo máš ruky deravé?“
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?