ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Keď je voľnoS Rodinkou do Chorvátska

Žraloky zabili na Jadrane 9 ľudí. Všetci boli turisti

 kika/redakcia   04.08.2018   1

Podľa údajov organizácie Shark Research Institute, odkedy sa vedú úradné záznamy, zabili žraloky v Jadranskom mori 11 ľudí, z toho 9 ľudí na chorvátskej časti Jadranu. Všetky napadnuté obete boli cudzinci.

Keďže nie je možné predpokladať, že by tieto zubaté dravce boli nejako národne vyhranené, je nutné hľadať súvislosť v rizikovom správaní plavcov v mori.

shutterstock

 

Smrteľné útoky žralokom

Prvý útok žraloka na človeka bol zaznamenaný 1. septembra 1868 v Terste, kedy miestne noviny prvýkrát vydali upozornenie pre plavcov. Posledný hlásený útok z roku 2008 pri ostrove Vis slovinský potápač prežil.

  • 1868 Terst
  • 1907 Istria a Hvar (americké médiá napísali, že v Krčskom zálive žralok roztrhal istého Josefa alebo možno Josipa Šljivovića a nemenovanú  učiteľku. Iba o dva dni neskôr informovali, že žralok zabil plavkyňu aj pri Sućuraji na ostrove Hvar).
  • 1934 Istria (žralok napadol pri Kraljevici iba 17-ročnú Slovinku Vericu Novak z Ľubľany, plávajúcu ďaleko od brehu. Rybári na ňu začali kričať, že sa k nej približuje plutva, ale nepočula ich, zmizla v mori a jej telo sa nikdy nenašlo)
  • 1955 Budva, Opatija (v lete 1955 zabíjal žralok dvakrát: istého študenta Romaševića z Belehradu, ktorý pri Budve plával s dvojicou kamarátov, roztrhal biely žralok dlhý 6,5 metra. V Opatii 26. augusta toho roku plávala 32-ročná Nemka Carla Podzun z Augsburgu len niekoľko metrov od brehu, zatiaľ čo jej muž, dvaja synovia a desiatky ďalších ľudí ležali na pláži. Po prvom útoku žraloka začala volať o pomoc, ale kým niekto stihol reagovať, žralok ju odvliekol do hlbočiny).
  • 1961 Opatija (19-ročný študent Sabit Plana z Belehradu plával s ďalšími siedmimi kamarátmi asi 100 metrov od brehu, keď ho napadol biely žralok a odtrhol mu obidve nohy a časť ruky)
  • 1966 Bakar, Istria (33-ročný český turista Josef Treliac pri mestečku Bakar plával so sieťou na tuniaky, keď ho napadol veľký biely žralok, pre ktorého sú tuniaky prirodzenou korisťou. Treliac zomrel v nemocnici v Rijeke).
  • 1971 Istria (34-ročný Poliak Stanislav Klepa plával s kamarátom Ryzardom Spartinskym pri Ike, keď ho napadol veľký biely žralok a odhryzol mu časť nohy. Hoci sa podarilo previezť Klepu člnom ku brehu, vykrvácal).
  • 1974 Omiš (5-metrový biely žralok napadol 21-ročného Nemca Rolfa Schneidera pri Lokve Rogoznici. Odvážny Talian Vittorio Solinghi mu priplával na pomoc a vytiahol ho na breh. Schneider, ktorému žralok odhryzol nohu, zomrel na pláži na následky vykrvácania).

Ingimage

 

Posledný útok žraloka človek prežil

Naposledy napadol na Jadrane žralok človeka v roku 2008 pri ostrove Vis. Slovinský potápač Damjan Pesek plával smerom k člnu, vzdialenému 50 metrov, keď pocítil silný úder.

Asi šestokilový žralok ho schmatol za ľavú nohu, roztrhal mu svaly predkolenia, ťažko zranil artériu a nervy na chodidle. Zachránili ho kamaráti, ktorí ho vytiahli na čln. S trvalými následkami, ale prežil.

Na Jadrane 20 druhov žralokov

Vo svete dnes žije asi 400 druhov žralokov, ale na Jadrane asi len 20 druhov. No iba dva druhy môžu byť pre človeka nebezpečné, jeden z nich je aj biely žralok.

V súčasnosti je však málo pravdepodobné, že by ste mohli prísť do kontaktu s nebezpečným žralokom, pretože aj ich prirodzená korisť, tuniaky, sa zdržujú na otvorenom mori, ďaleko od pobrežia. Možno pri najvzdialenejších ostrovoch, ako je Vis a Jabuka, by boli šance vidieť žraloka väčšie, ale na severnom Jadrane takmer nulové.

Skôr umriete vo vani

Štatistika hovorí, že je 25-krát väčšia pravdepodobnosť, že vás zabije blesk ako žralok. Kokosové orechy zabijú 15-krát viac ľudí ako žralok. Šanca, že vás napadne žralok, je 1 : 11,5 miliónu a že vás aj zabije 1: 264 miliónu.

To znamená asi toľko, že je 25-krát pravdepodobnejšie, že zahyniete pri páde lietadla alebo pri teroristickom útoku. Skôr umriete vo vani ako vás napadne žralok.

Človek provokatér

No rovnako je dokázané, že človek vyprovokuje až tri štvrtiny smrtiacich útokov svojim rizikovým správaním, to znamená, namiesto paniky si treba dávať zdravý pozor.

Držte sa v plytkých vodách, v miestach vyhradených na plávanie, nevzďaľujte sa od brehu na nafukovačke, aby si vás žralok nepomýlil s tuleňom a inak si užívajte bezstarostné leto pri mori.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 16 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Adam napísané 06.08.2018 16:32

Tuleň na Jadrane alebo Červenom mori :-)

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Vianoce v pôrodnici
13.12.2018   0
Aj vďaka pobytu v nemocnici som si uvedomila, že Vianoce nie sú len o daroch, výzdobe a štedrej večeri, ale predovšetkým o otvorených srdciach dobrých ľudí, ktorí na tieto dni bez rodiny spríjemnili.
Čím obdarovať tehotnú ženu?
11.12.2018   0
Po dvoch pôrodoch a desiatkach rozbalených darov rada poradím komukoľvek, kto sa počas Vianoc rozhodol obdarovať tehotnú manželku, sestru, kamarátku či kolegyňu.
babetko
Ťažká kapitola rastu: zuby
13.12.2018   1
Kedy čakať prvý zúbok? Čo čakať pri prerezávaní zubov? Musia rásť zuby v bežnom poradí?Opravovať mliečne zuby? Odkedy si majú čistiť zúbky sami? Čo robiť, keď si nechce umyť zuby? Kedy prvý raz ku zubárke?
Pediatrička upozorňuje na hračky, ktoré nie sú pre malé deti
12.12.2018   0
Hračky môžu byť edukačné, dokážu si získať pozornosť dieťaťa a aj ho veľa naučiť. No nie všetky hračky sú pre deti bezpečné.
Prepáčte, musím zostať doma s dieťaťom...
11.12.2018   0
Nastúpili ste po rodičovskej dovolenke do práce a túto vetu používate častejšie, ako by ste chceli? Vitajte v klube! Nie ste v tom sami.
detské choroby
Nerobte paniku z detskej imunity
04.12.2018   0
Našim deťom môžeme škodiť dvoma spôsobmi. Buď ich zanedbávame, alebo im škodíme tým , že to so starostlivosťou o nich preháňame.
Zlyhanie obličiek
29.11.2018   0
Zákernosť mnohých ochorení poškodzujúcich obličky je v tom, že NEBOLIA.
Seborrhoe
25.11.2018   0
Seborea, seborrhoe alebo seboroická dermatitída je chronické zápalové ochorenie kože detí aj dospelých. Vo väčšine prípadov je etiopatogenéza – teda dôvod problémov známy len čiastočne.
zvery
Čo zvážiť pri výbere psa do rodiny?
10.12.2018   0
Ak ste sa rozhodli zaobstarať si psa, spravili ste rozhodnutie, ktoré ovplyvní chod vašej domácnosti zhruba na 10 rokov. Aby zžitie sa s novým členom bolo čo najpríjemnejšie, uvádzam niekoľko oblastí, ktoré si treba vopred premyslieť.
Ako zazimovať korytnačku?
28.11.2018   0
Zazimovať či nezazimovať? To je otázka, ktorá trápi predovšetkým chovateľov – začiatočníkov.
Nevraživý škrečok
28.11.2018   0
Škrečkovi ťažko dohovoríte, aby sa správal kultivovane a tolerantne voči ostatným spolubývajúcim. Rovnako, ako ľudia, aj oni majú odlišné povahy.